İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

XSLT Dönüşümü – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

XSLT Dönüşümü – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Koşullu Biçimlendirme – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

XSLT Dönüşümü

Bir XSLT dönüşümünün işlevselliği, bir “kalıp eşleştirme” ilkesine dayalıdır. Bir stil sayfası, yarı-Perşembe sisteminin (desen → sonuç) eşleme kurallarına benzer şekilde bir örüntü-sonuç çiftleri kümesini temsil eder.

Bir işlemci, girişte (kaynak belgelerde), stil sayfasında (kalıpta) tanımlanan kalıpları arar ve bunları, çıktıda (sonuç belgeleri) bu kalıpla eşleşen sonuçla değiştirir. Sonucu, çıktıların ve diğer XSL dil öğelerinin bir karışımını temsil eden bir şablon olarak düşünebiliriz.

Bunları Java, C veya C# gibi geleneksel programlama dilleriyle karşılaştırdığımızda, kalıpları prosedürler ve şablonları gövdeleri olarak düşünebiliriz. Ortaya çıkan kalıp değiştirme, XML girişinin DOM’unda yinelemeli bir işlem başlatır.

Prosedürlere benzer şekilde, kalıplar da bir XML girişi içindeki bağlamları destekleyerek parametrelendirilebilir. Kalıpları bulmak için XML Yol Dili (XPath) kullanılır. XSLT bir kalıp koleksiyonunu temsil ederken, XPath bunların giriş XML belgesine nasıl bağlanacağını kontrol eder.

XSLT dil öğeleri dört farklı kategoride gruplandırılabilir:

• Tanım öğeleri (D): Bu dil öğeleri, bir XSL stil sayfası (xsl:stylesheet), bir model (xsl:template), değişkenler, parametreler vb. tanımlamak için kullanılır.
• Kontrol akışı öğeleri (C): Bu dil öğeleri, bir XSLT şablonu içindeki kontrol akışını değiştirmek için kullanılır. Örneğin yinelemeleri (xsl:foreach) veya koşullu yönergeleri (xsl:if) veya yinelemeleri formüle edebiliriz.
• Çıktı yönelimli dil öğeleri (O): Bu öğeler, bir XSLT şablonunun çıktısını oluşturmaya yarar. Örneğin, biçimlendirme öğeleri (xsl:element ve xsl:attribute) veya yalnızca serbest metin üretebiliriz.
•Konumla ilgili öğeler(L):Bu öğeler, örneğin yerel tanımlar ve biçimler (xsl:decimal-format) gibi çok dilli özellikler için kullanılır. “Satın alma siparişi” XML örneğini dönüştürebilen bir XSLT stil sayfası tanımlar.

Entegre XSL işlemcilere sahip tarayıcılar, örneğin Internet Explorer ve Netscape Navigator’ın mevcut sürümleri, HTML’de belirtilen stil sayfasıyla “satın alma siparişi” örneğini gösterebilir. Stil sayfasının konumunu belirtmek için XML örneğine bir işlemci talimatı eklememiz gerektiğine dikkat edin.

XPath

XML Yol Dili (XPath), bir XML belgesinde gezinmek için işlevsellik sunar. XPath, XML düğüm kümelerini döndürmek için bir XML belgesinde çalıştırılabilen arama yollarının tanımlanmasına izin veren zengin ifadeler sunar. XPath ifadeleri, dosya sistemlerindeki dizin kavramına benzer şekilde çalışan bir XPath işlemcisi tarafından değerlendirilir.

Örneğin, XML öğelerinin alt öğeleri, bir dosya sistemi dizinindeki girişler olarak görüntülenebilir. Kavramı daha iyi anlamak için bir XML belgesi ile bunun bir dosya sistemi dizini olarak yorumlanması arasındaki bağlantıyı gösterir.

Sol taraftaki şekil, global bir XPath ifadesinin nasıl kullanıldığını, sağ taraf ise yerel bir ifadenin nasıl kullanıldığını gösterir. Kıvrılmış parantez içindeki düğümler, bu ifadelerin sonuçlarını temsil eder.

Bir dosya sistemindeki yollara benzer şekilde, bir XML belgesindeki yolu açıklayan XPath ifadeleri tanımlayabiliriz. Ve bir dosya sisteminde olduğu gibi, göreli ve mutlak adresleme arasında ayrım yaparız. XPath, XML içinde çok sayıda farklı arama modeli sunar.

Örneğin, XML öğelerine ek olarak nitelikler kullanabiliriz. Ayrıca XPath, “eksenlere”, örneğin torunlara ve atalara erişmemizi sağlar. Bu, daha sonra XML belgelerini DOM temelinde çaprazlamak için kullanılabilecek keyfi olarak karmaşık ifadeler formüle edebileceğimiz anlamına gelir.


XSLT kodları
XSLT dönüştürücü
XSLT to PDF
e-fatura xslt örneği
e-fatura xslt şablon indir
Xsl nedir
XSLT editor Online
XSLT dosyası oluşturma


XSL-FO – Genişletilebilir Stil Sayfası Dili Biçimlendirme Nesneleri

XSL-FO, Genişletilebilir Stil Sayfası Dili Biçimlendirme Nesneleri anlamına gelir ve çeşitli nihai temsiller için ortama özgü nesnelerin tanımını temsil eder. XSL-FO, yalnızca ekranlar, yazıcılar veya belgeler gibi görsel ortamlara bağlı değildir.

Aslında standart, örneğin ses çıkışı gibi ses temsillerinin dahil edilmesine izin verir. Bu tür “biçimlendirilmiş nesnelerin” önemli özellikleri arasında sayfalandırma, düzen özellikleri (örn. XSL-FO, ad alanında açıklanmıştır.

Sonuç olarak, bu standart, ortamdan bağımsız XML’de tanımlanan içerikler ile bunların platforma bağlı çıktıları, örneğin bir PDF belgesi arasında köprü oluşturur. Bunun nasıl çalıştığını göstermek için iki işlem adımı kullanır.

İlk olarak, bir XSLT işlemci, XML’de tanımlanan içerikleri işlemek için bir XSLT stil sayfası kullanır. Bu işleme adımının sonucu, XSL-FO belirtiminde tanımlandığı gibi biçimlendirilmiş bir nesne örneğini temsil eder. Ardından, bir biçimlendirici, ortama özel çıktı oluşturmak için resimler ve yazı tipleri gibi biçimlendirme kaynaklarını kullanır. Bu örnekte kullanılan çıktı ortamı bir PDF belgesi, bir yazıcı ve bir ekrandır.

XSL, XML’i dönüştürmek için güçlü bir aracı temsil eder. XSLT dil bölümü, özel çıktılar oluşturabilen çok sayıda dönüştürme içerir. XSLT, verileri/içerikleri temsillerinden ayırdığı için (dönüşüm) doğal olarak değişiklikleri güncellediğinden, XSLT’yi kullanma koşulları, bir mimarinin seçilmesine yol açan koşullara benzer.

Oldukça dinamik ortamlarda, sunucuda XSLT kullanımının ima ettiği performans kaybı, güncel sunumlar (dönüşüm) ve çeşitli platformlar için farklı stil sayfalarının desteği (WML, cHTML, vb.) .

HTML gibi sunum biçimlendirmesi oluşturmak için, dönüşümün neden olduğu ek performans maliyeti, XSLT işlemcilerin Web tarayıcılarına entegre edilmesiyle veya sunucuda ayrılmış önbelleğe almayla telafi edilebilir. Örneğin, Internet Explorer ve Netscape Navigator tarayıcılarının mevcut sürümlerinde yerleşik XSLT işlemciler bulunur.

XSL’nin en önemli özellikleri kısaca şunlardır:

  • Verileri/içeriği değiştirmek zorunda kalmadan HTML, WML vb. gibi farklı temsillerin (dönüşümlerin) desteklenmesi. XSLT, özellikle verileri gelecekte ortaya çıkacak biçimlere dönüştürme yeteneği sayesinde, Web uygulamalarının gelişimine hazırlanmada yardımcı olur.
  • Farklı kullanıcı grupları için, örneğin görme engelliler veya körler (ses çıkışı aracılığıyla) için özel veri sunumu yetenekleri.

URI İşleyicileri

URI işleyicileri, HTTP isteklerini işlemek ve istenen bir kaynağı teslim etmek için kullanılan özel uygulamalardır. Daha spesifik olarak, bir isteği işleyen örneği tanımlamak için bir URI kullanılır. Bu örnekte, özel URI işleyicisi isteği alır ve yürütülmesi için iletir. Bu yürütmenin sonucu daha sonra, kaynağı istekte bulunan kullanıcı aracısına gönderen Web sunucusuna döndürülür.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın