İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Yerel Hizmetler 

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Yerel Hizmetler 

Yerel Hizmetler 

Yerel Hizmetler 

Yerel hizmetler ile uzak hizmetler arasında bazı önemli farklılıklar vardır. Spesifik olarak, bir hizmet kesinlikle aynı işlemdeki bileşenler tarafından kullanılıyorsa (arka plan görevlerini çalıştırmak için), o zaman istemciler hizmeti Context.startService() öğesini çağırarak başlatmalıdır.

Bu tür bir hizmet yerel bir hizmettir çünkü amacı genellikle hizmeti barındıran uygulama için arka plan görevlerini çalıştırmaktır. Hizmet onBind() yöntemini destekliyorsa, işlemler arası iletişim (Context.bindService()) aracılığıyla çağrılabilen bir uzak hizmettir. İstemciler AIDL kullanarak hizmetle iletişim kurduğundan, uzak hizmetleri AIDL destekleyen hizmetler olarak da adlandırırız.

android.app.Service arayüzü hem yerel hem de uzak hizmetleri desteklese de, her iki türü de desteklemek için bir hizmetin tek bir uygulamasını sağlamak iyi bir fikir değildir. Bunun nedeni, her hizmet türünün önceden tanımlanmış bir yaşam döngüsüne sahip olmasıdır; izin verilmesine rağmen ikisinin karıştırılması hatalara neden olabilir.

Şimdi iki tür hizmetin ayrıntılı incelemesine başlayabiliriz. Yerel hizmetlerden bahsederek başlayacağız ve ardından uzak hizmetleri (AIDL-destekleyen hizmetler) tartışacağız.

Daha önce de belirtildiği gibi, yerel hizmetler yalnızca onları barındıran uygulama tarafından çağrılan hizmetlerdir. Uzak hizmetler, Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC) mekanizmasını destekleyen hizmetlerdir. Bu hizmetler, aynı cihazdaki harici istemcilerin hizmete bağlanmasına ve olanaklarını kullanmasına olanak tanır.

■Not: Android’deki ikinci hizmet türü birkaç adla bilinir: uzak hizmet, AIDL destekli hizmet, AIDL hizmeti, harici hizmet ve RPC hizmeti. Bu terimlerin tümü, cihazda çalışan diğer uygulamalar tarafından uzaktan erişilmesi amaçlanan aynı hizmet türünü ifade eder.

Yerel Hizmetleri Anlamak

Yerel hizmetler, Context.startService() aracılığıyla başlatılan hizmetlerdir. Bir kez başlatıldıktan sonra, bu tür hizmetler, bir müşteri hizmette Context.stopService()’i çağırana veya hizmetin kendisi stopSelf()’i çağırana kadar çalışmaya devam edecektir. Context.startService() çağrıldığında, sistemin servisi başlatacağını ve servisin onStart() yöntemini çağıracağını unutmayın. Hizmet başlatıldıktan sonra (yani çalışırken) Context.startService() öğesinin çağrılmasının hizmetin başka bir örneğiyle sonuçlanmayacağını, ancak bunu yapmanın hizmetin onStart() yöntemini çağıracağını unutmayın.

İşte birkaç yerel hizmet örneği:

•Ağ üzerinden veri alma hizmeti (İnternet gibi)zamanlayıcıya dayalıdır (bilgi yüklemek veya indirmek için)
• Uygulamanızın etkinliklerinin işleri göndermesine ve işlenmek üzere kuyruğa almasına izin veren atask yürütücü hizmeti

Arka plan görevlerini yürüten bir hizmeti uygulayarak yerel bir hizmeti gösterir. Liste, hizmeti oluşturmak ve kullanmak için gereken tüm yapıtları içerir: BackgroundService.java, hizmetin kendisi; Hizmeti çağırmak için bir etkinlik sınıfı olan MainActivity.java; ve etkinlik için bir düzen dosyası olan main.xml.

Listing’in hizmetle arayüz oluşturmak için bir etkinlik kullandığını, ancak uygulamanızdaki herhangi bir bileşenin hizmeti kullanabileceğini unutmayın. Buna diğer hizmetler, etkinlikler, genel sınıflar vb. dahildir. Örnek, Bind ve UnBind etiketli iki düğmeli bir kullanıcı arabirimi oluşturur. Bağla düğmesini tıklatmak, startService();’i çağırarak hizmeti başlatır. UnBind’e tıklamak, stopService() öğesini çağırarak hizmeti durduracaktır.


Yerel Bilgi Sistemi giriş
Yerel yönetim Nedir
Yerel Yönetimler
türkiye’de yerel yönetimler nelerdir
yerel yönetimler (2 yıllık)
Yerel Yönetimler Bölümü
Formyerelbilgi csb gov tr
Yerel Yönetimler Nelerdir


BackgroundService, hizmeti barındıran uygulamanın bileşenleri tarafından kullanılan tipik bir hizmet örneğidir. Başka bir deyişle, hizmeti çalıştıran uygulama aynı zamanda tek tüketicidir. Hizmet, istemcileri kendi sürecinin dışından desteklemediğinden, hizmet yerel bir hizmettir.

Uzak hizmet yerine yerel bir hizmet olduğu için, bind() yönteminde null değerini döndürür. Bu nedenle, bu hizmete bağlanmanın tek yolu Context.startService() işlevini çağırmaktır. Bir yerel hizmetin kritik yöntemleri şunlardır: onCreate(), onStart(), stop*() ve onDestroy().

BackgroundService’in onCreate() yönteminde, hizmetin ağır yükünü kaldıran bir iş parçacığı oluşturuyoruz. Kullanıcı arabirimi etkinlikleriyle başa çıkmak için uygulamanın ana iş parçacığına ihtiyacımız var, bu nedenle hizmetin işini ikincil bir iş parçacığına devrediyoruz.

Ayrıca iş parçacığını onStart() yerine onCreate() içinde oluşturduğumuza ve başlattığımıza dikkat edin. Bunu, onCreate() yalnızca bir kez çağrıldığı için yapıyoruz ve iş parçacığının hizmet ömrü boyunca yalnızca bir kez oluşturulmasını istiyoruz. onStart() birden fazla çağrılabilir, bu nedenle burada ihtiyaçlarımıza uymuyor. İş parçacığının çalıştırma yönteminin uygulanmasında yararlı bir şey yapmıyoruz, ancak burası bir HTTP çağrısı yapmak, bir veritabanını sorgulamak vb.

BackgroundService, hizmet başlatıldığında ve durdurulduğunda kullanıcıya bildirim göndermek için NotificationManager sınıfını da kullanır. Bu, yerel bir hizmetin bilgileri kullanıcıya geri iletmesi için bir yoldur.

Kullanıcıya bildirim göndermek için, getSystemService(NOTIFICATION_SERVICE) öğesini çağırarak bildirim yöneticisini edinirsiniz. Bildirim yöneticisinden gelen mesajlar durum çubuğunda görünür.

Örneği çalıştırmak için BackgroundService.java hizmetini, MainActivity.java etkinlik sınıfını ve main.xml düzen dosyasını oluşturmanız gerekir. Ayrıca note adlı bir simge oluşturmanız ve bunu projenizin çizilebilir klasörüne yerleştirmeniz gerekir.

Ayrıca, bildirim yöneticisi için uygulama düzeyinde benzersiz bir kimliğe (tamsayı) ihtiyacınız vardır. Dize kaynaklarınıza sahte bir dize sabiti (res/values/strings.xml’de bir dize) ekleyerek benzersiz bir kimlik oluşturabilirsiniz. notify() yöntemini çağırdığınızda, benzersiz kimlik bildirim yöneticisine iletilir.

AIDL Hizmetlerini Anlamak

Önceki yazılarımızda, hizmeti barındıran uygulama tarafından tüketilen bir Android hizmetinin nasıl yazılacağını göstermiştik. Şimdi size Uzaktan Prosedür Çağrısı (RPC) aracılığıyla diğer süreçler tarafından tüketilebilecek bir servisi nasıl oluşturacağınızı göstereceğiz. Diğer birçok RPC tabanlı çözümde olduğu gibi, Android’de de istemcilere açıklanacak arabirimi tanımlamak için bir Arabirim Tanımlama Dili’ne (IDL) ihtiyacınız vardır. Android dünyasında, bu IDL’ye Android Arayüz Tanımlama Dili veya AIDL denir.

Bir uzak hizmet oluşturmak için aşağıdakileri yaparsınız:

1. Arayüzünüzü istemcilere tanımlayan bir AIDL dosyası yazın. AIDL dosyası Java sözdizimini kullanır ve bir .aidl uzantısına sahiptir.
2. AIDL dosyasını Eclipse projenize ekleyin. Android Eclipse eklentisi, AIDL dosyasından bir Java arabirimi oluşturmak için AIDL derleyicisini çağıracaktır (AIDL derleyicisi, oluşturma sürecinin bir parçası olarak çağrılır).
3. Bir hizmet uygulayın ve arabirimi onBind() yönteminden döndürün.
4. Hizmet yapılandırmasını AndroidManifest.xml dosyanıza ekleyin. Takip eden bölümler, her bir adımı nasıl uygulayacağınızı gösterir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın