İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Sunum Becerileri – Sunum Hazırlama – Sunum Hazırlatma Hizmeti – Sunum Hazırlatma Ücretleri – Sunum Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Sunum Becerileri – Sunum Hazırlama – Sunum Hazırlatma Hizmeti – Sunum Hazırlatma Ücretleri – Sunum Yaptırma

Rapor Tasarımcısı – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Sunum Becerileri

Bilgileri açık ve etkili bir şekilde sunmak, mesajınızı iletmede önemli bir beceridir. Günümüzde hemen hemen her alanda sunum becerisine ihtiyaç duyulmakta ve çoğumuz zaman zaman sunum yapmak durumunda kalmaktayız. Bazı insanlar bunu adım adım ilerletirken, diğerleri bunu çok daha zorlayıcı buluyor.

Ancak biraz çalışma ile sunum becerilerinizi geliştirmeniz mümkün.  Birçok insan, topluluk önünde, özellikle de daha büyük gruplarla konuşması istendiğinde dehşete düşer. Ancak bu korkular iyi bir hazırlıkla azaltılabilir ve bu da etkili bir sunum yapmak için zemin hazırlayacaktır.


jeffbezosweb”  bilinen tüm hizmetlerinin yanında artık şirketlere yönelik hizmet vermektedir. Şirketlere yönelik sunumlar yapmaktadır. Sadece anadilde değil, yabancı dillerde de sunum yapmaktayız. 

Fiyat bilgisi ve detaylı bilgi için iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.


Farklı Sunum Türleri Vardır, Ama Hepsi Sunumdur!

Topluluk önünde veya bir grup insanla konuşmanızın istenebileceği çok sayıda durum vardır. Bunlar;

 • Bir konferansta veya etkinlikte sunum yapmak veya konuşma yapmak.
 • Bir konsey toplantısında bir planlama önerisine itiraz etmek.
 • Bir düğünde konuşma yapmak.
 • Bir kulüp veya topluluktaki birine teşekkür oyu önermek.
 • Bir ekip adına vedalaşmak ve ayrılan bir meslektaşıma hediye vermek.
 • Yeni bir iş kurmanıza yardımcı olacak yatırım veya kredi arayışı.

Bunların hepsi sunum olarak kabul edilebilir.

Bununla birlikte, hepsi aynı yaklaşımı gerektirmez. Örneğin, ayrılan bir meslektaşınıza teşekkür etmek için PowerPoint kullanmazsınız. Bir düğünde bir konuşmada kullanmak (yapılmış olsa da) alışılmadık olurdu. Bununla birlikte, bir konferans izleyicisi, bir ekrana yansıtılan slaytları görmemek için biraz şaşıracaktır.

Bu nedenle, tüm sunumlar için geçerli olan tek bir kurallar dizisi olmadığı sonucu çıkar. Bununla birlikte, her sunum fırsatının ortak olduğu bazı şeyler vardır. Bunlar şunları içerir:

Etkili bir şekilde hazırlandıysanız daha iyi sunacaksınız. Bu, mutlaka konuşmanızı kelimesi kelimesine yazdığınız ve ezberden öğrenene kadar prova ettiğiniz anlamına gelmez. Ancak bu bazı insanlar için işe yarayabilir. Ancak bu, doğru şeyi, doğru şekilde, doğru kişilere söylediğinizden emin olmanız gerektiği anlamına gelir.

Hedef kitleniz ve mesajınız hakkında net olmalısınız. İletmek istediğiniz veya iletmek istediğiniz mesajı ve bunu hedef kitlenize en iyi nasıl ileteceğinizi açıkça düşünürseniz, her sunum daha iyi olacaktır. Bu iki bilgi parçası stilinizi, yapınızı, içeriğinizi ve görsel yardımcıların kullanımını yönlendirir.

Size ayrılan süreyi asla aşmamalısınız. Başka bir deyişle, hoşgeldiniz dışında kalmayın. Hemen hemen her konuşma veya sunum daha kısaysa daha iyidir. Hiç kimse kahve içmeye erken gitmeyi veya beklediğinden önce bitirmeyi umursamaz. Herkes tutuklanmayı düşünüyor.

Genel olarak konuşursak, hedef kitleniz sizin tarafınızdan başlar. Kural olarak, hedef kitleniz (az ya da çok) gönüllü olarak oradadır. Sizi dinlemeyi seçtiler ve sunumunuzun tadını çıkarmak istiyorlar.

Sunduğunuzda, odanın sorumlusu sizsiniz. Seyirci kontrolü etkili bir şekilde size verdi ve arkanıza yaslanıp bir şeyler yapmanızı bekliyor. Belirli bir konuşma hazırlamış olabilirsiniz, ancak bunun işe yaramadığını görürseniz, her zaman değiştirebilirsiniz. Sonuçta uzman sensin.

Örneğin şunları yapabilirsiniz:

 • Daha ilginç bulabilecekleri bir bölüme bazı slaytları atlayın;
 • Hedef kitlenize, sağlamadığınızı bekledikleri belirli bilgiler olup olmadığını sorun;
 • Herkesin biraz uykulu göründüğünü ve belki de sorulara erken başlamanın ya da tartışmanın daha iyi olacağını önerin; veya
 • Sunumun başında dinleyicilere ne beklediklerini ve neleri kapsamanızı istediklerini sorun.

Bu şekilde sunumu onların beklentilerine göre uyarlayabilirsiniz.

Tıpkı kolaylaştırıcılık yaparken olduğu gibi, dinleyicilerinizin sunumunuzdan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak istersiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, geri bildirimi kabul etmektir; bu, gülümsemeleri, ilgiyle ilgili başlarını veya telefonlarını çıkaran insanları içerebilir.


Farklı Sunum Teknikleri
Sunum Becerileri Ders Notları
Etkili sunum Örnekleri
Etkili sunum hazırlama
etkili sunum teknikleri – pdf
En etkili sunum tekniği hangisidir
Etkili sunum özellikleri
Etkili sunum Nedir


Etkili Sunumlar İçin Hızlı Kılavuz

Sunum becerilerinizi hızlı bir şekilde geliştirmeniz gerekiyorsa, etkili Sunumlar için en iyi ipuçlarımız başlamak için gerçekten iyi bir yer. Bu size sunumlarınızı geliştirmenize yardımcı olacak bazı “hızlı kazançlar” sağlayacaktır. Zaten deneyimli bir sunucuysanız, bu sayfa yararlı bir tazeleme olmalı, hatta becerilerinizi iyiden harikaya götürmelidir.

İpuçlarımız, hedef kitlenizle bağlantı kurma hakkında genel fikirler, sesin ve beden dilinin önemi hakkında bilgiler ve slayt gösterileri hazırlamayla ilgili ayrıntılı ipuçlarını içerir. Ancak en önemli ipucu, her şeyin hedef kitlenizle ilgili olduğunu hatırlamaktır.

Bunu aklınızda bulundurun ve sunum becerileriniz neredeyse anında gelişecektir. Sunum becerilerinizi geliştirmek için daha fazla zamanınız varsa, yazılarımız size yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Sunum becerileri bölümümüz iki bölüme ayrılmıştır:

 • İlki, profesyonel ve etkili bir sunumu bir araya getirmek ve sunmak için size adım adım bir kılavuz sunar.
 • İkincisi, belirli durumlarda sunum ve iletişim hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlar.

Sunum hazırlama ve sunma sürecinde size yol göstermesi için adım adım kılavuzumuzu kullanabilir veya sizin için sorun olan belirli alanlara odaklanabilirsiniz.

Sunum Tam Olarak Nedir?

Sunumu, bir grupla konuşmak, bir toplantıya hitap etmek veya bir ekibe brifing vermek gibi çeşitli konuşma durumlarına uyarlanabilen bir iletişim aracı olarak tanımlıyoruz. Etkili sunumlar genellikle dikkatli düşünme ve hazırlık gerektirir, ancak bu hazırlık çok uzun sürmez.

Başarılı bir sunum yapmanın en önemli kısmı hazırlıktır. Sunumunuzu gerçekten planlamaya başlamadan ve ne söyleyeceğinize karar vermeden önce hangi bilgilere ihtiyacınız olduğunu açıklar. En önemli yönler, sunumun amacını, konusunu ve izleyiciyi içerir.

Etkinliğin resmi veya gayri resmi olmasına bakılmaksızın, her zaman net, iyi yapılandırılmış bir sunum yapmayı hedeflemelisiniz. Bunu yapmak için sunum materyalinizi düzenlemeniz gerekir. Bunu ya kafanızda yapabilir ya da bağlantıları ve iyi akışı belirlemenize yardımcı olması için zihin haritalama gibi bir teknik kullanabilirsiniz.

Sunumunuzu yazmaya başladığınızda, tam olarak ne söylemek istediğinizi ve hangi sırayla söylemek istediğinizi bilmelisiniz. ‘Ne, Neden, Nasıl?’ gibi standart sunum yapılarından birini kullanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca hikayenizi en etkili şekilde nasıl anlatacağınızı düşünmeyi ve noktaları göstermek için sunumunuzda hikayeleri kullanmayı faydalı bulacaksınız. Sunumunuzu yazma sayfamızda bununla ilgili daha fazla bilgi var.

Ayrıca sunum yönteminize de karar vermelisiniz. Sunumlar resmi olandan gayrı resmi olana kadar uzanır. Sunum yöntemi seçiminiz, izleyici, mekan, tesisler ve kendi tercihleriniz dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olacaktır.

Görsel yardımcılar, sunumunuza başka bir boyut ekleyerek dinleyicilerinizin dikkatini çekmenize yardımcı olabilir ve aynı zamanda söylemek istediklerinizi hatırlatabilir. Ancak dikkatli bir şekilde ele alınmaları gerekir. Görsel yardımcıları yalnızca ilgiyi sürdürmek ve anlamaya yardımcı olmak için gerekliyse kullanın. Görsel yardımcılar iyi kullanılmazsa sunumu bozabilir.


jeffbezosweb Farklı Sunum Teknikleri,Sunum Becerileri Ders Notları,Etkili sunum Örnekleri,Etkili sunum hazırlama,etkili sunum teknikleri – pdf,En etkili sunum tekniği hangisidir,Etkili sunum özellikleri,Etkili sunum Nedir alanlarında hizmet vermektedir.


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın