İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Web Performans Metrikleri – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Web Performans Metrikleri – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Rapor Tasarımcısı – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Performans Metrikleri

İlk bakışta, bir web sayfasının hızını ölçmek basit görünüyor. Bir zamanlayıcı başlatın.Sayfayı yükleyin.Web sayfası“hazır”olduğundaDurdur’u tıklayın.Zamanı yazın.

Ancak kullanıcılar için, günün farklı saatlerinde farklı konumlarda (Washington, DC, Mountain View, California, Bangalore, Hindistan) hazır farklı tarayıcılar ve farklı bağlantı hızları (çevirmeli ağ, DSL, kablo, LAN) arasında farklılık gösterir (yoğun ve yoğun olmayan) kez) ve farklı göz atma yollarından  biridir (arama sonuçlarından yeni veya bir ana sayfadan erişilen).

Ayrıca, bir kullanıcı için hazır olan, bir başkası için hazır olmayabilir. Bazı kullanıcılar, sayfayla etkileşime geçmeden önce sayfanın tamamen yüklenmesini bekler. Diğerleri hemen kaydırmaya başlar. Bazı kullanıcılar, birkaç saniye içinde bir yanıt görmezlerse sayfadan çıkarlar. Forhem, “hazır” yeterince erken gelmiyor.

Bölüm II’nin girişini öğrendiğiniz gibi, eski 8-10 saniyelik kural, geniş bant kullanıcıları için daha hızlı yanıt yönergeleri ve çevirmeli ağ kullanıcıları için daha yavaş yanıt yönergeleri olarak bölünmüştür.

Gerçekte, bir web sayfası çeşitli farklı zamanlarda hazırdır. Bu nedenle performans optimizasyonu, tüm koşullara rağmen bu zamanların değişkenliğini azaltmaya hizmet eder. Tutarlı yanıt süreleri, kullanıcıların bir web sitesinin performans özelliklerine uyum sağlamasını kolaylaştırır.

Sonuç olarak, web sayfalarınızın hızı, dönüşüm oranları, kullanıcı katılımı ve web sitenizin genel deneyimi üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir.

Bu bölümde, yükleme sürelerini etkileyen metriklerde çalışan bir kelime dağarcığı oluşturacağız. Bugün mevcut olan en iyi araçları kullanarak sayfalarınızı nasıl temellendireceğinizi göstereceğiz ve sayıları yönetme konusunda size bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Bu bölümden alacağınız bir şey, puan tutmanız gerektiğidir. İşaret etmek için büyük bir tahtaya ihtiyacınız var. Bir izleme elektronik tablosu veya puan kartı tutun. Bu, değişikliklerinizin ilerlemesini etkili bir şekilde yönetmenize olanak tanır. Daha sonra biraz rekabet analizi yapabilir ve ne kadar geliştiğinizi görebilirsiniz.

Etkili Yönetim

Analitik sayılar ve bunların eğilimleri, iyileştirme için eyleme geçirilebilir görevlerin tohumunu atacak ve tüm gözleri odadaki ödüle odaklayacaktır.

Rekabet Analizi

Benzer siteler ve içerik arasında geçiş yapmanın maliyeti azdır; hızı bir rekabet avantajı olarak kullanın ve rakiplerinizin sayılarını yenin.

Tarihsel Referans

Nerede olduğunuzu ve ne kadar geliştiğinizi hızlı bir şekilde görmek, geçmiş kararlarınızı doğrulamanıza ve onlardan öğrenmenize olanak tanır. Kazançlar için haklı kredi verebilir ve kayıpları hesaplayabilirsiniz.

Burada verilen bilgilere dayanarak kendi puan kartınızı oluşturmaktan çekinmeyin veya bu çalışma arkadaşı web sitesinden birini indirebilirsiniz.


Site analizi nasıl yapılır Mimarlık
Google Analytics
Google PageSpeed Insights
webpage
tech blog


Takip edeceğimiz, analiz edeceğimiz ve ekleyeceğimiz metrikleri üç kategoriye ayırabilirsiniz:

• Hız kontrol listesi
• İstatistik iste
• Yükleme süreleri

Bu yöntemin yararı, bir kategorinin diğerini etkilemesidir. Hız kontrol listesi puanınızı iyileştirmek, istek istatistiklerini iyileştirir ve bu da yükleme sürelerini iyileştirir.

Hız Kontrol Listesi

Performans optimizasyon araçlarının gelişmesi sayesinde, artık web sayfalarının temel hız optimizasyon tekniklerinden yararlanıp yararlanmadığını görebilir ve bunları metrik olarak takip edebiliriz. Bu tekniklerin uygulanmasını bu kitabın II. Kısmında ele aldık, ancak burada bunların izlenmesinin neden önemli olduğunu kısaca açıklayacağız:

Statik Nesneleri Önbelleğe Al

Tüm statik nesnelerin (resimler, JavaScript/CSS, SWF, vb.) önbellek başlıklarının (maks-age, Expires) belirtilmesi gerekir, çünkü bu, tekrarlanan sayfa görünümlerinde Değiştirilmedi (304) isteklerini en aza indirir. İdeal olarak, son kullanma süresini 30 gün veya daha fazlasına ayarlayın. Güncellenmeleri gerektiğinde nesneleri yeniden adlandırmak için iş akışınızı kolaylaştırın.

JavaScript/CSS Dosyalarını Birleştirin

Yükleme sürelerinin önemli bir etkeni olan istek sayısını azaltmak için aynı sunucudan istenen JavaScript ve CSS’yi birleştirmelisiniz.

Bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanın

CDN kullanmak, tek tek nesnelerin ilk bayt (TTFB) süresini iyileştirir ve yükleme sürelerini doğrudan iyileştirir. Modern web tarayıcıları, öncelikle gzip algoritmasını kullanarak HTTP sıkıştırmasını destekler. Web için WinZip (PC) veya StuffIt (Mac) olarak düşünün.

Gzip’i açmak, metin tabanlı dosyalardan (HTML, JavaScript, CSS, XML vb.) alınan kilobaytları tipik olarak %70 ila %75 oranında azaltır.13 Gzip sıkıştırmasını kullanarak yedi popüler sitenin JavaScript ve CSS dosyalarını %73,7 oranında azalttık .

Resimleri Sıkıştırma

Grafikleri mümkün olan en küçük dosya boyutunu mümkün olan en iyi kalitede sağlayacak bir biçimde (tipik olarak GIF, PNG veya JPG) saklamanız gerekir. Bu bir bilim olduğu kadar öznel bir sanat olmasına rağmen, alınan kilobaytları azaltmak için yakından izlemelisiniz.

Canlı veya kalıcı bağlantılar

HTTP canlı tutma ile yapılandırılan web sunucuları, tarayıcıların soket bağlantılarını yeniden kullanmasını ve korumasını sağlar. Soket bağlantısı, bir nesne isteği kadar yükleme süresi alır ve ayrıca giderek daha fazla açılıp hizmet verildiğinde sunucuları tıkayabilir. Genel olarak bu artık Web’de büyük bir sorun olmasa da (reklam sunucuları bir ipucu olmayanlar gibi görünüyor), hesaba katmalı ve izlemelisiniz.

Tanımlama bilgilerini asla statik nesnelerin sunulduğu bir etki alanına veya yola ayarlamayın. Çerezler, o etki alanındaki veya bu yoldaki her CSS, JavaScript veya resim nesnesindeki istekle birlikte gönderilir. Bu nesneleri bir CDN’ye taşımak, istenmeyen çerez kaçaklarını durdurmak için yaygın bir tekniktir.

JavaScript/CSS’yi Küçültme

Küçültme, kodun daha az sürdürülebilir hale getirilmesi pahasına, gereksiz yorumları ve boşlukları koddan kaldırma işlemidir. JavaScript ve CSS dosyalarınızın tamamen yorumlanmış bir geliştirme kopyasını tutmanızı ve yalnızca canlı sunucu için küçültmenizi öneririz. gzip kodu oldukça iyi sıkıştırsa da, küçültme ile birleştirdiğinizde gzip’ten daha da fazla bayt sıkıştırabilirsiniz. Alınan kilobaytları azaltmanın etkisi şaşırtıcı derecede büyük olabilir.

Ortalama olarak, küçültme, bu yedi popüler sitenin JavaScript ve CSS ana sayfasının dosya boyutunu %16 oranında azalttı. Bunları gzip ile sıkıştırmak, dosyaları tarayıcıda açmak için küçük bir performans cezası ile ortalama olarak %73.7 oranında azalttı. Küçültmeyi gzip sıkıştırmasıyla birleştirmek, bunları genel olarak %78.5 oranında azalttı.

Bu nedenle, küçültme, sıkıştırma olmadan %16 ve tek başına gzip sıkıştırmasından 4,8 puan daha fazla kazandırır. Ayrıca, küçük harfli metin ve işaretleme kullanmanın, dize eşleşmeleri olasılığını artırarak gzip sıkıştırmasının verimliliğini artırdığını unutmayın. Hız kontrol listesi metrikleri, temel optimizasyon tekniklerinin uygulanıp uygulanmadığını belirlememizi kolaylaştırır: hedefimiz %100 uyumluluktur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın