İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Web Haklarını Saklı Tutmak – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Web Haklarını Saklı Tutmak – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

 Hizmet Arayüzü

Web Haklarını Saklı Tutmak

Bazı hakları saklı tutun, hepsini değil. Faydalar viral, toplu benimsemeden geldiğinde, aşırı kısıtlayıcı fikri mülkiyet koruması büyümeyi engelleyebilir. Bu nedenle, uygun fikri mülkiyet (IP) ve veri sahipliği yönergeleri oluşturarak benimsemenin önündeki engellerin düşük olmasını sağlayın.

Örneğin, Genel Kamu Lisansı (GPL) ve Creative Commons modelleri, yazılım, veri veya ortam gibi IP’lerin paylaşılmasına izin verir, ancak bunlar, yaratıcı için özel hakları saklı tutar. Bu strateji, 1,5 milyondan fazla fotoğrafın yeniden kullanım için lisanslandığı Flickr’da başarıyla uygulanmıştır.

Bir veri yığını stratejisi tanımlayın. Avantajlarınızın, örneğin Google Haritalar tarafından özetlenen çevrimiçi haritalama alanı gibi çok katmanlı bir veri zincirinde nerede olduğunu anlayın.

NAVTEQ ve Tele Atlas gibi yalnızca birkaç sağlayıcı temel dijital harita verilerini sağlar, deCarta daha sonra verileri işler ve oluşturur, ardından Google uygulamaları ve sunucuları bunları son kullanıcılara, üçüncü taraf ticari uygulamalara teslim eder.

Unutulmamalıdır ki katmanlar arasındaki sınırlar sabit değildir, aralarında doğal bir gerilim ve rekabet oluşur. Bu nedenle Google, NAVTEQ’in verilerine ve deCarta’nın mantığına güvenmesine rağmen, kendisini harici bağlantı noktası ve en iyi bilinen genel marka olarak kabul ettirmiştir. Google’ın başarısı, deCarta’nın kendi haritalama API’sini sunmasına ve bunu doğrudan geliştiricilere tanıtmasına yol açtı.

Dizin, ad alanı veya biçimin sahibi olun. Başarı her zaman verilerin kendisine sahip olmayı gerektirmez, bunun yerine bu verileri bulma, sıralama, erişme veya biçimlendirmede liderlik kurmaktan kaynaklanabilir. En iyi örneklerden biri, Google’ın arama dizini, sıraladığı sayfaların değil, sayfaların en iyi dizininin sahibidir.

Diğer indeksler ve sıralamalar arasında Technorati’nin blog indeksi, Amazon.com’un ürün sıralaması ve Alexa’nın web sitesi sıralaması yer alır. Çevrimiçi bir kayıt defterine veya ad alanına sahip olmanın erken bir örneği, İnternet alan adlarının resmi kayıt şirketi olarak başarıya ulaşan Network Solutions’tır.

Ancak bugün, LinkedIn işletme profilleri için fiilen kayıt olmak istiyor; CD veritabanı, CD veritabanı, 55 milyon müzik parçasından oluşan dizinini binlerce geliştiriciye lisanslar; ve Amazon.com’un ASIN ürün dizini yaygın olarak kullanılmaktadır. Başka bir veri stratejisi, Microsoft Office’in adımlarını takip etmek ve Apple’ın iTunes için ACC müzik formatı veya jeo-uzamsal veriler için Google Earth’ün Keyhole İşaretleme Dili gibi endüstri standardı bir dosya formatı oluşturmaktır.

Verileri yeniden kullanım için tasarlayın. Verilerin işlev kadar önemli hale gelmesi gibi, verilerin yeniden kullanılabilirliği de yazılımın yeniden kullanılabilirliği kadar ve veri tasarımı da sayfa tasarımı kadar önemli hale geliyor.

Yeniden kullanılabilir veri kavramı, veri erişim mekanizmalarında, veri tasarımında, veri sunumunda ve veri lisanslamada kendini gösterir. RSS ve mikro biçimler gibi mevcut standartları takip etmek, verileri adreslenebilir ve aranabilir hale getirmek, yeterince açık lisans kullanmak ve sendikasyon ve dağıtım için temel mekanizmaları sağlamak anlamına gelir.

Dış kaynak veya tedarik veri erişim yönetimi. Depolama ve bant genişliği maliyetleri önemli ölçüde azalmış olsa da, büyük miktarda veriyi yönetme talepleri hala zorluklar içeriyor. Bu özellikle zengin medya ses, fotoğraf ve video verileri için geçerlidir. Sonuç olarak, başkalarının bu zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olan hizmetler sağlamak için yeni fırsatlar var. 

Örneğin, en iyi 10 fotoğraf paylaşım sitesinden 3’ü, trafiğinin yarısından fazlasını, bu işlevi dışarıdan sağlayan MySpace.com’dan alıyor. İçerik dağıtım ağı Limelight Networks’ün ayda 1 milyon dolardan fazla gelir elde ettiği tahmin ediliyor. YouTube için veri yönetimi altyapısı sağlayarak gelirde.

VideoEgg, AOL UnCut, Bebo ve düzinelerce başka site için video barındırma ve akış altyapısı sağlar. Programatik bir yaklaşım kullanan Amazon S3, ölçeklenebilir bir kullandıkça öde modeli aracılığıyla dış kaynaklı depolama yönetimi için tamamen API odaklı bir platform sunar.


Hakkın saklı TUTULMASI ne demek
Hukukta saklı kalmak kaydıyla ne demek
Dava hakkını saklı tutmak
Tüm haklarım saklıdır ne demek
Hukukta saklıdır ne demek
Fazlaya ilişkin hakların saklı TUTULMASI dilekçe örneği
İcra takibinde fazlaya ilişkin hakların saklı TUTULMASI
Belirsiz alacak davasında fazlaya ilişkin hakların saklı


Sorunlar ve Tartışmalar

• Verilerinizin sahibi kimdir? Kullanıcı tarafından oluşturulan bir içerik dünyasında bu sorun iki yolu da keser: kullanıcılar kendi verilerini kontrol edebilir ve etmelidir, ancak bu genellikle temel varlıkları bu katkılardan gelen şirketlerin ticari çıkarlarıyla çelişir. En başından içerik sahipliği politikaları oluşturmak çok önemlidir.

Fikri mülkiyet yönergelerinin yayınlandığından ve politikaların yürürlükte olduğundan emin olun. Bunu düzgün bir şekilde ele almamak, ciddi müşteri ilişkileri sorunlarına yol açabilir. Örneğin, TextAmerica, ücretli bir modele geçtiğinde ücretsiz müşterilerin verilerini sileceğini açıkladıktan sonra halkın yüksek sesle tepkisi, rotasını tersine çevirmeye zorladı.

• Soğuk çalıştırma sorunu. İçerideki veriler kullanıcı tarafından oluşturulmuşsa, başlangıçta bir tavuk-yumurta durumu vardır. Bazı hizmetler ilk veri kümelerini tohumlayabilmiştir; örneğin, Yahoo! Video, bu yeni hizmeti başlatmak için kendi arama verilerinden yararlandı. Diğer şirketler, halka açılmadan önce yeterli bir veri kümesi oluşturmanın bir yolu olarak kapalı bir beta dönemi kullanır.

• Açık veri hareketi. Nasıl ki kapalı yazılım uygulamaları açık kaynak hareketini doğurduysa, açık veri hareketinde de bir yükseliş yeni başlıyor. Öncelikle duvarlarla çevrili bahçelere ve daha önce belirtilen veri sahipliği sorunlarına yanıt olarak yürütülen bu hareket, RSS, GeoRSS ve mikro biçimler gibi açık veri biçimlerinin yanı sıra içe aktarma, dışa aktarma ve açık API’ler yoluyla veri erişiminde kendini gösterir.

• Telif hakkı. Telif hakkıyla ilgili sorunlar genellikle insanlara içerik paylaşma olanağı verildiğinde su yüzüne çıkar. Bazen bu, telif hakkıyla korunduğu bilinen müzik, video ve kitap gibi materyallerin kasıtlı olarak paylaşılması şeklini alır, ancak YouTube’da var olanlar da dahil olmak üzere politika aksini belirtse de (genellikle Napster gibi P2P ağlarından kaynaklanan sorunları yansıtır).

Diğer zamanlarda, örneğin birden çok kaynaktan gelen alt veri kümeleri birleştirildiğinde veya hak katmanları söz konusu olduğunda, mülkiyet sınırları zorlanır. Örneğin, kaynak kaynağın bir lisansı vardır (örneğin, bir Reuters beslemesinin Yahoo! dağıtımı), ancak türev çalışmanın, örneğin bir üçüncü taraf karışımının lisansı yoktur.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın