İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Web Bölümleri Çerçeve Kavramları – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Web Bölümleri Çerçeve Kavramları – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Android Güvenlik Kavramları

Web Bölümleri Çerçeve Kavramları

Microsoft, IIS için bir işbirliği, belge yönetimi ve portal çerçevesi olarak hareket etmek üzere Windows Server 2003 için Windows SharePoint Services’ı oluşturdu. Portal çerçevesine, ASP.NET’te geliştirilen ve portaldaki herhangi bir sayfadan çalışabilen bağımsız bir bileşen olan Web Bölümü kavramı dahil edildi.

Web Bölümleri, son derece özelleştirilmiş portal sayfaları oluşturmak için birleştirilebilir ve çok sayıda görsel esneklik ve kişiselleştirme özelliği için izin verilebilir. Her Web Bölümü bağımsız bir bileşen olduğundan, sayfa mimarisi, Web Bölümlerinin bir sayfanın bir bölümünden diğerine taşınabileceği veya bir sürükle ve bırak arabirimi kullanılarak yeniden sıralanabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Ayrıca bir sayfaya yeni Web Bölümleri ekleyebilir veya mevcut olanları kaldırabilir ve hatta Web Bölümü özelliklerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. SharePoint Services, değişiklikleri kullanıcı bazında sürdürdü ve gerçekten kişiselleştirilmiş bir deneyim sağladı. Kullanıcılar için harika bir teknolojiydi.

Ancak geliştiriciler, SharePoint’te Web Bölümleri oluşturmanın ve dağıtmanın zahmetli bir iş olduğunu hemen anladı. Nereden başlayacağımı bile bulamadan bir hafta okumak zorunda kaldığımı hatırlıyorum ve okuduğum kitap başarılı bir konuşlandırmanın çok zor ve hataya açık bir süreç olduğunu kabul ediyordu.

SharePoint ayrıca Active Directory ile sıkı bir şekilde tümleştirilmiştir, bu da onu intranet uygulamaları için mükemmel hale getirirken, halka açık siteler için uygun değildir. Ve sayfa şablonu desteği en iyi ihtimalle garip olduğu için, bir SharePoint portalının görünümüne ve hissine takılıp kaldınız. Bir şeylerin kesinlikle değişmesi gerekiyordu.

Microsoft çizim tahtasına geri döndü ve portal çerçevesini yeniledi. Bu çabanın sonucu, bu sefer olağanüstü bir şekilde uygulanan ASP.NET 2.0’daki Web Bölümleri Çerçevesidir. Web Bölümleri oluşturmak, bir kullanıcı denetimi veya özel bir sunucu denetimi oluşturmak kadar basittir.

Bir Web Bölümünü dağıtmak, Web Bölümünü bir klasöre bırakmak ve kontrol tanımını bir Web Bölümü kataloğuna eklemek kadar kolaydır. Web Bölümlerini taşımak ve yeniden sıralamak için tüm sürükle ve bırak işlevi, sayfanıza bir WebPartManager denetimi bırakarak sizin için otomatik olarak eklenir. Portal çerçevesi ASP.NET’in bir parçası olduğundan, birden çok kimlik doğrulama türünü destekler ve Ana Sayfaları kullanarak size sayfa şablonları üzerinde tam denetim sağlar.

Not : WebPartManager, bu bölümün ilerleyen kısımlarında Web Bölümleri denetimleri ele alındığında ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Web Bölümleri’ni kullanan her sayfanın, Web Bölümleri arasındaki etkileşimleri koordine etmek ve sayfadaki tüm Web Bölümleri ayarlarını yönetmek için bir (ve yalnızca bir) WebPartManager denetimine sahip olması gerekir.

Ancak, ASP.NET 2.0 ve SharePoint’teki Web Bölümleri teknolojilerinin henüz birleştirilmediğini anlayın. Bunlar farklı ve çok farklı öğelerdir. Söylentiye göre Microsoft, SharePoint’in bir sonraki sürümünde ASP.NET 2.0 Web Bölümlerini kullanmayı planlıyor, ancak şimdilik SharePoint geliştiricilerinin her iki dünyada da çalışması gerekiyor.

ASP.NET 2.0’da Web Parts Framework’ü kullanmak, çoğunlukla sayfaya uygun denetimlerin eklenmesi meselesidir. Yerleştirildikten sonra, homurdanan işlerin çoğunu hallederler. Hala biraz kodlama yapmanız gerekiyor, ancak bir portal oluşturmanın büyük ölçeğinde oldukça küçük. Öyleyse, Web Bölümleri ile çalışırken bilmeniz gereken bazı kavramlara göz atarak başlayalım.


Tezde kavramsal çerçeve nedir
Tezde kavramsal çerçeve örneği
Makalede kavramsal çerçeve nedir
Makalede kavramsal çerçeve nasıl yazılır
Kuramsal çerçeve örneği
Kavramsal kuramsal çerçeve nedir
Kuramsal çerçeve nedir
Tezde kavramsal ve kuramsal çerçeve nasıl yazılır


Konseptteki Web Bölümleri

ASP.NET’teki herhangi bir kontrol bir Web Bölümü olabilir, bu nedenle Web Bölümünün tanımını belirlemek oldukça zordur. Çoğu Web Bölümü ya IWebPart arabirimini uygular ya da System.Web.UI.WebCotrols.WebParts ad alanındaki WebPart denetiminden türetilir. ASP.NET, çalışma zamanında GenericWebPart sınıfıyla otomatik olarak sarıldığından, bu ölçütlerden herhangi birini karşılamayan denetimler Web Bölümleri Çerçevesine katılmaya devam edebilir ve denetime normal bir Web Bölümünün tüm temel işlevlerini verir.

Web Bölümleri normalde bireysel kullanıcıların görünümlerini ve davranışlarını belirleyen kişiselleştirilmiş ayarlar oluşturmasına izin vererek, kullanıcıların Web Bölümü işlevselliğini kendi özel ihtiyaçlarına göre uyarlamalarına olanak tanır. Bir hava durumu Web Bölümü size yalnızca bir şehrin hava tahminini söyleseydi ne kadar faydalı olurdu? Yaşadığınız şehir olsaydı harika olurdu, ama olmasaydı oldukça işe yaramaz olurdu.

Kullanıcıların kendi şehirleriyle ilgili bir hava tahmini göstermek için bir hava durumu görüntüsünü kişiselleştirmesine izin vermek, kullanımı için çok önemlidir. Aynısı birçok Web Bölümü için de geçerlidir. İnsanlar ayrıca sayfadaki Web Bölümlerini dinamik olarak ekleyerek, kaldırarak ve yeniden konumlandırarak deneyimlerini kişiselleştirebilirler.

Web Bölümleri Çerçevesinin, sizi uygulama ayrıntılarından soyutlayarak hayatınızı kolaylaştıran sağlayıcı modelini kullanarak kişiselleştirilmiş ayarların depolanmasını ve alınmasını otomatik olarak ele aldığını bilmekten memnun olacaksınız.

Ekranda, bir Web Bölümü başlık çubuğu, kenarlık, menü ve Web Bölümü içeriğinden oluşur. Bir Web Bölümü denetimi oluşturduğunuzda, Web Bölümü Çerçevesi başlık çubuğunu, kenarlığı ve menüyü otomatik olarak oluşturduğundan yalnızca içerik hakkında endişelenmeniz gerekir. Menü, kullanıcının bir eylemler listesine (fiiller denir) erişmesini sağlar.

Varsayılan olarak, her Web Bölümü, kullanıcıların Web Bölümü için simge durumuna küçültmesine, geri yüklemesine, kapatmasına, düzenlemesine, silmesine ve kurmasına olanak tanıyan temel bir fiil kümesine sahiptir. Fiiller görüntüleme moduna duyarlıdır, bu nedenle tüm fiiller her zaman görünmez. Kullanıcının menü aracılığıyla Web Bölümünüzdeki ek özelliklere erişmesini istiyorsanız, bir Web Bölümü için özel fiiller de oluşturabilirsiniz.

Kullanıcıların Apress Web sitesinde arama yapmasına olanak tanıyan basit bir Web Bölümü örneği. Denetimin kendisi yalnızca bir görüntü, bir metin kutusu ve bir düğmeden oluşur. Temel Web Bölümü düzeni hakkında bir fikir edinmek için ona iyi bakın.

■Not : Sınıflarınız ve örnekleriniz olduğu gibi, Web Bölümleriniz ve Web Bölümü örnekleriniz de vardır. Geliştirici olarak sizin oluşturduğunuz şey, gerçek Web Bölümünün kendisidir. Kullanıcılar, Web Bölümleri eklediklerinde, yeniden konumlandırdıklarında, düzenlediklerinde veya sildiklerinde Web Bölümü örnekleriyle etkileşimde bulunurlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın