İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Video Prodüksiyon İpuçları – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Video Prodüksiyon İpuçları – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Karmaşık Verileri Aktarma

Video Kare Hızları ve Boyutları

Daha yüksek kare hızları (saniyedeki kare sayısı veya fps), resmin akıcı hareketini artırır. Ancak, her kare hızı, aynı dosya boyutu için bir sonraki düşük kare hızından kare başına %50 daha fazla veriye sahiptir. Daha fazla izleyici tarafından daha fazla kullanılabilirlik için biraz akışkanlıktan ödün vermek için kare hızını 8 fps’ye kadar düşürebilirsiniz. Ancak 12 fps’den 15 fps’ye kadar olan kare hızlarının, kullanıcıların video kalitesi algısını azalttığı gösterilmiştir.

Minimum boyutlar 320×240 piksel olmalıdır. Daha küçük olan her şeyin etkisi azdır ve görülmesi daha zor olacaktır. Hızlı bağlantıya sahip kullanıcılar için 640 × 480 piksel video sunabilirsiniz. Kaliteyi korumak için aşağıdaki formülü kullanarak veri hızını görüntü boyutuyla orantılı olarak artırın.

Görüntü boyutunu iki katına çıkarmanın (320 × 240 ila 640 × 480) veri hızında 4 × (2 × değil) bir artış gerektirdiğini unutmayın. Örneğin, 15 fps’lik bir 320 × 240 filmin saniyede yaklaşık 38,4 KB veriye sıkıştırılması gerekirken, aynı kare hızındaki 640 × 480 filmin saniyede yaklaşık 153,6 KB veriye sıkıştırılması gerekir. kaliteyi koruyun. Daha sonra sıkıştırma hakkında daha fazla konuşacağız.

Video Prodüksiyon İpuçları

Gürültüyü ve hareketi en aza indirin. Yüksek düzeyde optimize edilmiş videolar oluşturmak için orijinal, yüksek kaliteli video dosyalarıyla başlamalısınız.

Video oluşturmayı, içeriğinizdeki gereksiz dijital gürültüye karşı bir savaş olarak düşünebilirsiniz. Videonuzda ne kadar fazla gürültü olursa, o kadar az sıkıştırılabilir ve nihai sonuç o kadar büyük olur. Ne kadar az hareket olursa, gürültü o kadar düşük olur; ve arka planda ne kadar az ince ayrıntı varsa, video o kadar küçük olur.

İyi optimize edilmiş yüksek kaliteli videolar oluşturmaya ilişkin bazı ipuçları:

• Mümkünse bir tripod ile kamera hareketini en aza indirin.
• Konu hareketini en aza indirin.
• Çok fazla ışık kullanın.
•Basit arka planı veya arka planı bulanıklaştırın (arka plan hareketinden kaçının).
• Kamera kaydırmalarından ve yakınlaştırmalarından kaçının.
• Profesyonel ekipman kullanın.
• Dijital bir format kullanın.
• Tripod bir seçenek değilse, jiroskopik sabitleyici veya görüntü sabitleyici lens kullanın.

Videonuzu düzenleme. Videonuzu minimum gürültü ile çektikten sonra, gereksiz kareleri düzenlemenin ve oynatmayı test etmenin zamanı geldi. Daha uzun videoları en fazla birkaç dakika uzunluğunda daha küçük bölümlere ayırın. Filmin mesajınız için önemli olmayan kısımlarını düzenleyin.

İşte bazı ek ipuçları:

• Boyutları web standartlarına küçültün.
• Düzgün oynatma için minimum kare hızını kullanın.
• Bulanık kenarları kırpın.
• Video gürültüsünü azaltın (filtrelerle).
• Kontrastı ayarlayın.
• Gama seviyesini ayarlayın (platformlar arası görüntüleme için).
• Siyah beyazı geri yükleyin.
• Deinterlace.
• Gerçekleştirmeye çalıştığınız iş için en iyi codec’i seçin.

Örneğin, Web için video sıkıştırıyorsanız, H.264 veya WMV gibi bir web codec bileşeni seçin. Videonuzu daha sonra kullanmak üzere arşivliyorsanız, Fotoğraf-JPEG codec bileşenini deneyin. Yaklaşık 30 farklı kodek vardır ve her birinin farklı bir kullanımı vardır. Videonuzu teslim etmeyi planladığınız yer, seçtiğiniz codec bileşenini belirlemelidir. H.264, web ve video telefon gibi küçük cihazlarda oynatma için en iyilerden biridir, bu yüzden burada buna odaklanacağız.


Video prodüksiyon Nedir
Video prodüksiyon hizmetleri
Post prodüksiyon Nedir
YouTube prodüksiyon şirketleri
Video çekim firmaları
Prodüksiyon Ne Demek
Youtube video çekim Fiyatları
Tanıtım video


Web İçin Videoları Sıkıştırma

Artık videonuzu hazırlayıp ayarladığınıza göre, onu sıkıştırabilirsiniz. İnsanlar, uzamsal sıkıştırmadan (kare başına kare) daha çok zamansal sıkıştırmayı (zamanla) kabul ediyor. Hedef kitlenize başarıyla aktarılabilmesi veya indirilebilmesi için videonuzun boyutunu sıkıştırmalısınız.

Bu sürece endüstride kodlama denir ve zor, birbirine bağlı kararlarla doludur:

  • Akış medya formatı
  • Desteklenen oynatma platformları
  • Teslimat Yöntemi
  • Genel veri hızı
  • Ses kalitesi
  • Kodek

Kalite ve boyut arasında en iyi uzlaşmayı sağlamak için bazı kararlar vermeniz gerekecek. QuickTime Pro, optimize edilmiş videolar oluşturmak için hızlı ve kullanışlı bir yol sağlar. Daha fazla kontrol için Autodesk’in Temizleyicisini kullanabilirsiniz.

Sorenson Video 3 Pro bazen benzer kalitede H.264’ten daha küçük videolar yapabilir. Son olarak, Telestream’in Bölüm Düzeltmesi H.264, Flash, iPod ve diğer formatlara sıkıştırma özelliği ile video sıkıştırma üzerinde maksimum kontrol sunar. Bu mükemmel bir uygulamadır ve tüm popüler biçimlerde ve iş akışlarında toplu olarak sıkıştırılabilir. QuickTime Pro’da bir test videosunu optimize etmek için kullandığımız ayarları gösterir.

Optimize edilmemiş 30 saniyelik video 6.8 MB ve optimize edilmiş sürüm 360 × 240’da 816 KB ve 234 × 156 piksel boyutunda 544 KB idi. H.264 en iyi codec bileşeni olarak önerdiğimiz şey olduğundan, özelliklerini genişleteceğiz.

QuickTime Pro için standart video sıkıştırma iletişim kutusunu gösterir. Sıkıştırma tipimiz olarak H.264’ü seçtiğimizi görebilirsiniz. Bu iletişim kutusunun üç ana bölümünü anlamanıza yardımcı olur: Hareket, Veri Hızı ve Kompresör.

Hareket bölümü, kare hızını (fps cinsinden) ve ana kareleri seçebileceğiniz yerdir. Videonuzu sıkıştırmayı planlıyorsanız, Akım herhangi bir kareyi kaldırmadığından Kare Hızı kutusunda Akım dışında bir şey seçmek isteyebilirsiniz. İyi bir başlangıç noktası 15 fps’dir; bu tek başına 30 fps (veya daha doğrusu 29.97 fps) olan videonun boyutunda %50’lik bir azalmaya neden olur.

Ayrıca Hareket bölümünde bir Anahtar Kareler alanı bulunur. Anahtar çerçeve, anahtar çerçeveler arasındaki çerçevelerin kapatıldığı sıkıştırılmamış veri çerçevesidir. Dolayısıyla, ana kareleri 15’e ayarlarsanız (ve kare hızınız 15 fps ise), her saniye sıkıştırılmamış bir kare oluşturacaksınız.

H.264, denemeye değer harika bir otomatik anahtar kare seçeneğine sahiptir. Ayrıca, Kare Yeniden Sıralama kutusunun işaretli olduğundan emin olmalısınız (canlı yayın için gerçek zamanlı kodlayıcı kullanmıyorsanız). Sonraki, üç seçeneği bulacağınız Kompresör bölümüdür: Kalite, Kodlama ve Zamansal. Ancak, kısa bir süre sonra nasıl bulunacağını açıklayacağımız gizli bir seçenek olduğu için Geçici seçeneğini görmediğinizi unutmayın.

Kalite alanı, tek tek karelerin görünümünü kontrol edebileceğiniz yerdir. Orta olarak ayarlayın ve sıkıştırın ve ardından filminizin ne kadar büyük olduğunu görün. Bir Orta ayarın ne kadar iyi görünebileceğine şaşıracaksınız. Kodlama için, her zaman “En iyi kalite (Çoklu geçiş)” radyo düğmesini tıklayın. Evet, iki kat uzun sürer, ancak filminiz dosya boyutu olarak küçük olabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın