İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Veritabanlarını Dizinleme – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Veritabanlarını Dizinleme – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

 Hizmet Arayüzü

Veritabanlarını Dizinleme

Uyum veritabanları nadiren statiktir. Makul olarak yeni veri kümeleri almayı bekleyebilirsiniz; veriler genellikle düzeltilir ve güncellenmesi gerekir; belge kayıtları bazen silinir; kullanıcılar kayıtları düzenli olarak düzenlemekte ve açıklama eklemektedir; kullanıcı sayısı ve rolleri bunları ve diğer gereksinimleri değiştirir, Concordance’ın verimli çalışmasını sağlamak için gerekli olan bir dizi günlük veya haftalık görevle karşı karşıya kalacağınız anlamına gelir.

Tam metinle uğraşırken, aranabilmesi için önce verilerin dizine eklenmesi gerekir. İndeksleme, Concordance’ın uygun alanları taradığı ve metinsel birimleri tanımladığı bir süreci ifade eder; yani kelimeler. Bir Concordance veritabanına bir arama uygulandığında, arama, asıl temel kayıt verilerinin kendisine değil, veritabanının dizinine göre yapılır.

Bu yöntem, Concordance’ın verileri bu kadar hızlı aramasına neden olan şeydir: dizin, verilerin depolandığı yerin basitleştirilmiş bir yol haritasıdır. Bir kelimenin varlığı ve konumu, arama kriterleriyle eşleşen kayda veya kayıtlara bir işaretçi içeren dizinde saklanır.

Bu kavram, dizin içeren bir kitapta bilgi arayan herkes için tanıdıktır. Belirli bir konuyu kitabın başından başlayıp sonuna kadar okuyarak arayacaksanız asıl konuyu bulmak biraz zaman alabilir.

Bunun yerine kitabın arkasındaki bir dizine başvurursanız, ilgili sayfayla birlikte listelenen konuyu bulabilir ve uygun konuyu hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Bu, Concordance’ın bir kullanıcının arama kriterlerine göre kelimeleri bulmasına benzer.

Uyumluluk, metinsel birimleri şu şekilde tanımlar: boşluk veya ortak noktalama işaretleriyle ayrılmış alfanümerik karakter dizileri, kelime olarak kabul edilir. Sayılar, tek harfler, belirsiz ve kesin artikeller ve edatlar dikkate alınmaz.

İngilizce sözlükte çok yaygın oldukları için “be” ve “my” sözcükleri göz ardı edilir; bunları içeren bir arama muhtemelen birçok yanlış pozitif üretecektir. Sözcükler, teknik açıdan geçerli bir isabet olacaktır, ancak kullanıcı için yararlı olmayacaktır. Yok sayılan tüm sözcüklerin listesi için, Dosya ➤ Sözlükler ➤ Kullanılacak sözcük listesi menüsünden Engellenecek sözcük listesine erişebilir ve bu listede değişiklik yapabilirsiniz.

Bu listeyi Dosya ➤ Değiştir menüsünden değiştirebilirsiniz.  Mary Scott-Smith gibi tireli soyad aramalarını korumak için tire karakterini hariç tutmak isteyebilirsiniz. Varsayılan olarak, Concordance bu adı üç kelime olarak ele alır: Mary, Scott ve Smith. Kısa çizgi noktalama listesinden kaldırılırsa, Concordance adı Mary ve Scott-Smith olmak üzere iki sözcük olarak ele alır.

Not Noktalama işaretleri listesinin değiştirilmesi, değişikliklerin etkili olması ve aramaların doğru sonuçlar döndürmesi için bir veritabanının tam olarak yeniden dizine eklenmesini gerektirir.

Sözlük ve Ters Metin Dosyaları

Concordance, aramaları kolaylaştırmak için iki dosya, sözlük ve ters çevrilmiş metin dosyaları kullanır. Her iki dosya da indekslenmekte olan veritabanının adına sahiptir, ancak sırasıyla .DCT ve .IVT dosya uzantılarına sahiptir.

Sözlük dosyası, dizin işlemi tarafından tanımlanan her metinsel birimin bir listesidir. Her benzersiz kelime, sözlük dosyasında yalnızca bir kez saklanır. Bu şekilde Concordance, veritabanında kullanılan her kelimenin tam bir sözlüğünü, bir sözlüğe benzer şekilde oluşturacaktır.

Tersine çevrilmiş metin dosyası, bir Concordance veri tabanını tanımlayan belge kayıtlarında göründüğü şekliyle bir kelimenin her geçtiği konumu tanımlayan bilgileri içerir. Bu, sözlük dosyasında listelenen bir kelimenin, söz konusu kelimenin tüm veritabanındaki herhangi bir kayıtta kaç kez geçtiğine bağlı olarak ters çevrilmiş metin dosyasında bir veya daha fazla girişi olacağı anlamına gelir.

Birlikte çalışan bu iki dosya aşağıdakileri tanımlar:

• Veritabanında bir kelimenin mevcut olması
• Bu kelimenin belge kayıtlarında geçtiği yer


Dizin örnekleri
Bulut veritabanı nedir
Oracle ne demek İngilizce
Veri tabanı Örnekleri
Veri tabanı nasıl yazılır
Oracle Veritabanı Nedir
Database
Veri Tabanı DERS NOTLARI
Database ne demek
Veritabanı sunucusu nedir


İndeksleme ve Yeniden İndeksleme

Bir veritabanını dizine eklemek, sözlüğü ve ters çevrilmiş metin dosyalarını tamamen yeniden oluşturmak anlamına gelir. Bir veri tabanını yeniden indekslemek, onları güncellemek anlamına gelir. Veriler boş bir veritabanına ilk yüklendiğinde indeksleme her zaman gereklidir.

İndekslenmiş alan verileri düzenlendiğinde, veriler silindiğinde veya bir veritabanına daha fazla veri eklendiğinde yeniden indeksleme gereklidir. Ayrıca, bir veritabanının eşanlamlısını veya Durdurulan sözcük listelerini değiştirmek gibi bir veritabanının içeriğini değiştirmek için gerçekleştirdiğiniz eylemlerin, bu değişiklikler aramalara dahil edilmeden önce bir yeniden indekslemeyi zorunlu kıldığını unutmayın.

Dosya ➤ Yeniden Dizinleme menüsünden, “Yeniden Dizinleme” kelimesinin yanında görünen küçük bir onay işareti aracılığıyla size görsel bir ipucu verilir. Onay işareti oradaysa, veritabanının yeniden dizine eklenmesi gerekir.

İndekslemeyi Optimize Etme

İndeksleme ve yeniden indeksleme, kaynak yoğun prosedürlerdir. Concordance’ın yapılandırılma şekli nedeniyle, dizini gerçekleştiren makinenin, veritabanı dosyalarının depolandığı sunucu değil, yordamı çağıran istemci iş istasyonu olduğunun farkında olmalısınız.

(Bu ifade, bir istemci/sunucu ağ kurulumunu varsayar.) Bu, bir dizinin performansının, çağıran istemci iş istasyonunun donanımının hızıyla ve istemci iş istasyonunun dizin oluşturma için ne kadar Rastgele Erişim Belleği (RAM) ayırdığıyla orantılı olduğu anlamına gelir. —Concordance’ın içinden yapılan bir ayar. Bir iş istasyonunun RAM’ini Araçlar ➤ Tercihler menüsünden yapılandırabilirsiniz.

Bu, çok sekmeli bir Tercihler iletişim kutusunu açar. İndeksleme etiketli sekme, prosedürü optimize etmek için kullanabileceğiniz seçenekler içerir.

• İndeksleme önbelleği: Bu alandaki değer, istemci iş istasyonu tarafından indekslemeye ayrılan megabayt cinsinden RAM miktarına karşılık gelir. RAM, yalnızca indeks prosedürü çalışırken bu amaç için kullanılır. Bir dizin tamamlandığında, RAM iş istasyonuna geri döner ve diğer programlar tarafından kullanılır.

Genel olarak, bu değer ne kadar yüksek olursa, bir indeksin tamamlanması o kadar az zaman alır. Ancak, makinenin işletim sisteminin kendisi RAM gerektirdiğinden, değer iş istasyonundaki toplam kullanılabilir RAM miktarına eşit olmamalıdır. Bir iş istasyonunun işletim sisteminin ihtiyaç duyduğu RAM miktarı, işletim sistemine göre değişir.

Microsoft, Windows XP’nin düzgün çalışması için en az 128 MB RAM tahsis edilmesini önerir. Bu, Windows XP çalıştıran bir iş istasyonunda yüklü 512 MB RAM varsa, 128 MB’ın XP için ayrılması ve 384 MB’ın Dizin Oluşturma ve Sözlük önbellekleri arasında paylaştırılması gerektiği anlamına gelir.

• Sözlük önbelleği: Dizin oluşturma sırasında kullanılan RAM’den farklı olarak Concordance, çeşitli liste dosyalarına, güvenlik dosyalarına, veritabanı anahtar dosyalarına ilişkin verileri depolamak için ve dizin oluşturma prosedürleri tarafından çağrıldığında sürekli olarak Sözlük önbelleği için tahsis edilen RAM’i kullanır.

Bu RAM, Uyumluluk etkinken işletim sistemine geri salınmaz. Dataflight, Sözlük önbelleği için 4MB’lik bir ayar önerir. Önceki örnekte, 384MB’nin İndeksleme ve Sözlük önbellekleri arasında bölünebilen RAM miktarı olarak hesaplandığı yerde, indeksleme için 380MB ayrılabilir.

•Çok Kullanıcılı Yeniden İndeksleme: Kullanıcılar, yeniden indeksleme sırasında bir Concordance veritabanını kullanmaya devam edebilir, ancak bu, yeniden indekslemenin kendisinin daha yavaş ilerlemesine neden olacaktır. Etki küçüktür, ancak bir yeniden indekslemenin hızı yüksekse, Özel onay kutusunu kullanarak bu varsayılan ayarı geçersiz kılabilirsiniz. Özel moddaki bir veritabanı, sözlük dosyasını kilitler ve kullanıcıların bu dosyaya erişmesini engeller, böylece arama başlatılamaz. “Uygula” açılır kutusunu kullanarak ayarı mevcut veritabanına veya tüm veritabanlarına uygulayabilirsiniz.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın