İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Uyumluluk Veritabanları Oluşturma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Uyumluluk Veritabanları Oluşturma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

İletişim Protokolünü Basitleştirme

Projenin Büyüklüğünü Değerlendirme

Araştırma personeli bir projenin büyüklüğünü değerlendirirken, yalnızca işleme için maliyet tahminleri sağlamak için değil, aynı zamanda firmanın ağ kaynaklarının araştırmanın teknik ihtiyaçlarını desteklemek için yeterli olduğundan emin olmak için, istişare için hazır olmanız size yardımcı olacaktır. 

Sonuç olarak, bir Concordance veri tabanının boyutu, veri tabanı kayıtlarındaki alanlarda depolanan metin miktarıyla orantılıdır (isteğe bağlı bir resim görüntüleyici aracılığıyla bağlanan resimler hariç). Toplanan belgelerin sayısı ve türleri ile bir veritabanının bir ağda ne kadar yer kaplayacağı arasındaki nicel ilişkileri tahmin etmek isteyebilirsiniz.

Belge koleksiyonları kağıt belgelerden, elektronik dosyalardan veya her ikisinden oluşabilir. Bir satıcı yükleme dosyalarını sağladıktan sonra, son işleme kadar kesin bir belge sayısı bilinemez. Bununla birlikte, depolama yöntemleri (kağıt belgeler için kutular ve dosya dolapları; elektronik dosyalar için CD’ler ve DVD’ler) arasındaki korelasyonlar, yaklaşık belge ve sayfa sayıları verebilir ve bu sayılar gevşek bir şekilde veritabanı boyutuna çevrilebilir.

Yaklaştırma yöntemlerini tartışmadan önce, bir Concordance veri tabanı bağlamında bir belge ve bir sayfanın ne anlama geldiğini gözden geçirmek gerekir. Çoğu uygulamada sayfalar, Concordance’da izlenebilen en küçük birimdir. Sayfalar belgeleri oluşturmak için birleşir ve belgeler veritabanı kayıtları ile temsil edilir. Bu nedenle, “veritabanı kayıtları” bazen “belge kayıtları” olarak anılır.

Fiziksel belgeler için bunu göstermek kolaydır. İki yaprak kağıttan oluşan bir mektup, Concordance’ta genellikle tek bir kayıtla temsil edilir; burada bir PAGECOUNT alanı, sayfa sayısını temsil eden sayısal bir değer içerebilir. İstisnalar olsa da, yazılı metin içeren standart boyutlu fiziksel sayfalar, yazı tipi stiline ve yazı tipi boyutuna bağlı olarak dalgalanmalarla birlikte, her sayfa için aşağı yukarı aynı miktarda veri içerecektir.

Concordance’ta bir elektronik dosya ile bir veri tabanı kaydı arasındaki ilişki, kağıt belgelerdeki kadar iyi tanımlanmıştır. Bir elektronik dosya genellikle tek bir veri tabanı kaydı olarak temsil edilir. Ancak, Concordance’da elektronik dosyalar ve sayfalar arasında bir bağıntı oluşturmak daha zor olabilir.

Örneğin, bir Microsoft Word belgesinde iyi tanımlanmış sayfa sonları olabilir ve bu korelasyon açıktır. Ancak, bir Excel çalışma kitabında birden çok çalışma sayfası olabilir ve bu sayfalarda tanımlı aralar olmayabilir. Sütunlar, tüm verilerin görünür olması ve hatta gizlenmesi için genişletilebilir veya genişletilmeyebilir.

Çalışma kitabı kaç “sayfa” (ve dolayısıyla ne kadar veri) içeriyor? Bunu tahmin etmek zor. Elektronik verileri işlerken, dosyaları sayarak veritabanı kayıtlarının sayısını tahmin etmek mümkün olabilir, ancak veritabanının nihai boyutunu tahmin etmek çok daha zordur.

Bir koleksiyon elektronik dosyalardan oluştuğunda, değerleri kılavuz olarak kullanarak sayfa sayısını tahmin edebilirsiniz.

Belge kayıtları, bir ağdaki bir veritabanı tarafından tüketilen alan miktarına nasıl katkıda bulunur? Bu ilişki yalnızca yaklaşık olarak ve açıklanan belge toplama yaklaşımlarından daha az kesinlik ile tahmin edilebilir.

Bir ağda her zaman kullanılabilir boş alana sahip olmak isteyeceğinizden, bir veritabanının boyutunu abartmak tercih edilir. 50.000 belge kaydından oluşan ve 0,1 GB’den daha küçük gerçek dünya Uyumluluk veritabanları mevcut olsa da, daha az kaydın çok daha büyük bir veritabanına çevrilmesi mümkündür. Genel bir kural olarak, her 75.000 kayda 1 GB ağ alanı ayırmak isteyeceksiniz.

■Not : Bu tartışma, isteğe bağlı bir resim görüntüleyicinin kullanabileceği herhangi bir resim verisini değil, sadece bir Uyum veri tabanını tanımlamak için bir araya gelen dosyaları ifade eder.


Veri tabanı çeşitleri
Access veri tabanı oluşturma örnekleri
Veritabanı Nedir
Veri tabanı programları
SQL Veritabanı
Oracle Veritabanı Nedir
Veritabanı Yönetim Sistemleri
Veri tabanı Örnekleri


Veritabanı Yapısı Örnekleri

En basit Uyumluluk veritabanı, her kaydın temsil ettiği her belgenin başlangıç sayfa numarasını ifade eden bir alana sahiptir. Belgelerin metni yakalanacak ve aranacaksa, bu metni depolamak için atanmış en az bir alan olmalı ve bu alanın veri türü PARAGRAPH olarak ayarlanmalıdır.

Alanı, kullanımını belirtmek için OCR veya FULLTEXT gibi bir şekilde adlandırmak adettendir. Tek bir PARAGRAPH alanının depolayabileceği karakter sayısında bir üst sınır olduğundan, bazı yöneticiler tam metin için iki alan belirlemeyi ve bunları OCR1 ve OCR2 (veya FULLTEXT1 ve FULLTEXT2) olarak adlandırmayı tercih eder.

Veritabanının yüklenmesi sırasında, ilk tam metin alanına sığmayan veriler, ancak ve ancak alan adlarının aynı olması ve sıralı olarak numaralandırılması durumunda bir sonraki tam metin alanına taşacaktır.

■Not : Uygulamaya bağlı olarak, bir araştırma ekibinin yorumları kaydetmesi için TEAMNOTES adı verilen bir tam metin alanı sağlamak yararlı olabilir. “Yararlı İdari Alanlar” bölümüne atıfta bulunarak, basit bir Uyumluluk veritabanında gösterilen alanlar olabilir.

Diğer veritabanı uygulamaları tamamen farklı bir alan kümesi kullanabilir. Örneğin, Concordance, tek tek yayınları izlemeye hizmet eden varsayımsal bir araştırma projesinde kullanılmak üzere bir veritabanı şablonuyla birlikte gelir.

Bu veritabanındaki alanları listeler. Bu bölümde daha önce açıklanan herhangi bir belge kimliği alanı veya herhangi bir yönetim alanı olmadığına dikkat edin. Veritabanı oluşturulduktan sonra Dosya ➤ Değiştir alt menüsünü kullanarak bu alanları oluşturmanız gerekir.

Kullanıcılar İçin Gerekli Rollerin Belirlenmesi

Bir Concordance veritabanının tasarımı ve dağıtımına yönelik planlamanın önemli bir kısmı, kullanıcıların rollerini belirlemektir. Concordance’ın kendi dahili güvenlik modelini kullanmadan bir Concordance veritabanı dağıtmak mümkün olsa da, bu uygulama önerilmez.

Güvenli olmayan bir Concordance veri tabanında, yöneticilerin bir veri tabanından her kaydı silmesine izin verenler dahil (Dosya ➤ Zap menü öğesi) tüm kullanıcıların tüm menü öğelerine erişimi vardır. Bir de gizlilik sorunu var. Güvenli olmayan bir Uyumluluk veritabanında, tüm kullanıcılar her alanda depolanan tüm verilere erişebilir. Ayrıca, bir Concordance veritabanı güvenli değilse, herhangi bir ağ kullanıcısı veritabanına erişebilir.

Concordance’ın güvenlik modeli, bir kullanıcının hangi menü öğelerine erişebileceğini belirlemenizi sağlar. Bir veritabanını paketleme (silinmiş kayıtları kaldırmak için) gibi tamamen yönetimsel özellikler, yönetici olmayan herhangi bir kullanıcı için devre dışı bırakılmalıdır. Ayrıca Düzenle ➤ Düzenle menüsünü devre dışı bırakarak bir kullanıcının bir kaydı düzenlemesini engellemek isteyebilirsiniz.

Concordance, önceden ayarlanmış menü erişimine sahip şu kullanıcı gruplarına sahiptir: Süpervizör, Yönetici, Editör, Araştırmacı ve Erişim yok. Bunun yerine, her bir kullanıcıyı bu önceden ayarlanmış gruplardan birine atamak yerine, her kullanıcı için menü erişimini ayarlamayı tercih edebilirsiniz.

Concordance’ın güvenlik modeli, bir kullanıcının hangi alanları görebileceğini kontrol etmenizi sağlar. Bu, bir Uyum veri tabanı, araştırma ekibinin geri kalanı tarafından TAKIM NOTLARI alanında yapılan gizli yorumlara erişimi olmaması gereken konuk araştırmacılarla paylaşılacaksa yararlı olabilir.

Menü düzeyinde ve alan düzeyinde erişimi belirlemek için, veritabanını dağıtmadan önce her kullanıcının ilgili rolünü düşünmeli ve izinleri buna göre ayarlamalısınız.

Uyumluluk Veritabanları Oluşturma

Sonunda, uygun bir planlama aşamasından sonra boş bir Concordance veritabanı oluşturacaksınız. Bu süreç, uygulamanın kapsamına bağlı olarak oldukça karmaşık olabilir. Ancak, şablonlar bu süreci basitleştirebilir ve kolaylaştırabilir. Bir şablon kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın veya boş bir veritabanı kabuğu oluşturmayı ve ardından her alanı ayrı ayrı oluşturup tanımlamayı tercih ederseniz, Dosya ➤ Yeni menüsü ile başlarsınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın