İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Test Odaklı Geliştirme – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Test Odaklı Geliştirme – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Karmaşık Verileri Aktarma

Yük, Stres ve Sürekli Test

Yük testleri, stres testleri ve sürekli testler benzer prosedürlere dayanmaktadır. Yanıt sürelerini ve verimi ölçmek için simüle edilmiş kullanıcılar tarafından eşzamanlı olarak test edilen Web uygulamasına birkaç istek gönderilir. Bu testlerde kullanılan istekler, bir veya birkaç “yük oluşturucu” tarafından üretilir. Bir kontrol uygulaması, test komut dosyalarını yük oluşturucular arasında dağıtır; ayrıca test çalışmasını senkronize eder ve test sonuçlarını toplar.

Ancak yük testleri, stres testleri ve sürekli testlerin farklı test hedefleri vardır:

• Bir yük testi, sistemin gerekli yanıt sürelerini ve gerekli verimi karşılayıp karşılamadığını doğrular. Bunun için öncelikle yük profillerini (hangi erişim türleri, günde kaç ziyaret, hangi yoğun saatlerde, oturum başına kaç ziyaret, oturum başına kaç işlem vb.) ve işlem karmasını (hangi işlevlerin yürütüleceğini) belirliyoruz. hangi yüzde ile).

Ardından, yanıt süreleri ve verim için hedef değerleri belirleriz (normal çalışmada ve yoğun zamanlarda, basit veya karmaşık erişimler için minimum, maksimum ve ortalama değerlerle).

Ardından, yük profilinde tanımlanan işlem karması ile iş yükünü oluşturarak testleri çalıştırır ve yanıt sürelerini ve verimi ölçeriz. Sonuçlar değerlendirilir ve olası darboğazlar belirlenir.

• Bir stres testi, sistemin “stres durumlarında” kontrollü bir şekilde tepki verip vermediğini doğrular. Gerilme durumları, gerçekçi olmayan aşırı yük veya çok dalgalanan yük gibi aşırı koşullar uygulanarak simüle edilir.

Test, sistemin herhangi bir zamanda gerekli yanıt sürelerine ve gerekli iş hacmine stres altında ulaşıp ulaşmadığını ve bir hata mesajı üreterek (örn. önceden tanımlanmış “taşma eşiğine” ulaşıldığında).

Uygulama, ek istekler nedeniyle stres altında çökmemelidir. Bir stres durumu sona erdiğinde, sistem mümkün olan en kısa sürede toparlanmalı ve normal davranışına geri dönmelidir.

• Sürekli test, sistemin “sinsi” hataları keşfetmek için uzun bir süre boyunca denenmesi anlamına gelir. Serbest bırakılmamış veritabanı bağlantıları veya “bellek sızıntıları” gibi kaynak yönetimi sorunları tipik bir örnektir.

Bir işlem kaynakları (örneğin, ana bellek, dosya tanıtıcıları veya veritabanı bağlantıları) tahsis ettiğinde, ancak bittiğinde bunları serbest bırakmadığında ortaya çıkarlar. Bir testte hatalı çalışmaya birkaç kez “normal” dersek hatayı tespit edemeyiz.

Yalnızca sürekli test işlemi, örneğin belleğin tükenmesi gibi bu hatanın neden olduğu kaynak darboğazını en sonunda yeniden oluşturmak için işlemin uzun süreler boyunca tekrar tekrar yürütülmesini sağlayabilir.

Test Güvenliği

Muhtemelen bir Web uygulaması için en kritik kriter güvenliktir. Bilgiye erişimi düzenleme, kullanıcı kimliklerini doğrulama ve gizli bilgileri şifreleme ihtiyacı son derece önemlidir. Güvenlik testi geniş bir alandır ve bu bölümde sadece kısaca ele alınacaktır; gerçek anlamda bir test tekniğini temsil etmez.

“Güvenlik” kalite özelliği ile ilgili konularla ilgilidir:

• Gizlilik: Hangi verilere kim erişebilir? Verileri kim değiştirebilir ve silebilir?
• Yetkilendirme: Erişim hakları nasıl ve nerede yönetilir? Veriler şifrelenir mi? Veriler nasıl şifrelenir?
• Kimlik Doğrulama: Kullanıcılar veya sunucular kendilerini nasıl doğrular?
• Hesap Verebilirlik: Erişimler Nasıl Kaydedildi?
• Bütünlük: Aktarım sırasında bilgilerin değiştirilmesine karşı bilgiler nasıl korunur?

Güvenlik alanında test yaparken, sistematik bir test şemasına göre ilerlemek önemlidir. Tüm fonksiyonların güvenlik kalitesi karakteristiği açısından test edilmesi gerekir, yani her fonksiyonun yukarıda listelenen gerekliliklerin her birini karşılayıp karşılamadığına dair test etmemiz gerekir.

Güvenlik mekanizmalarının (ör. şifreleme) yalnızca doğruluk açısından test edilmesi yeterli değildir. Doğru uygulanmış bir şifreleme algoritmasına rağmen, örneğin bir arama işlevi, sonuç sayfasında gizli verileri görüntüleyebilir. Bu, test çalıştırmalarının da algılaması gereken bir hatadır.

Tipik olarak, güvenlik testi, yalnızca amaçlanan ancak eksik veya yanlış işlevsellikten kaynaklanan kusurları değil, aynı zamanda öngörülemeyen yan etkilere sahip olabilecek veya hatta kötü amaçlı kod içerebilecek ek ancak istenmeyen davranışlardan kaynaklanan kusurları da bulmalıdır.

İstemci tarafı girdi doğrulamasını atlayarak, girdi verilerini beklenmedik bir şekilde bir uygulamaya ileterek genellikle istenmeyen, ek davranışlar ortaya çıkar. Web uygulamalarındaki tipik güvenlik açıkları hakkında büyük miktarda bilgi internette mevcuttur.


Yazılım test Süreçleri
Test Driven Development Nedir
TDD test
Test-Driven development
Tdd nedir tip
Yazılım test Raporu örneği
Manuel test Süreçleri
Bdd Nedir


Test Odaklı Geliştirme

Test güdümlü geliştirme, Extreme Programming’de kullanılan önce test yaklaşımından ortaya çıkmıştır, ancak çevik bir proje yaklaşımını zorunlu olarak dikte etmez. Bu, bu tekniği geleneksel projelerde bile kullanabileceğimiz anlamına gelir.

Adından da anlaşılacağı gibi, test güdümlü geliştirme, kodlama çalışmasından önce oluşturulan (otomatik) testlerle yürütülür. Önceden oluşturulmuş bir test başarısız olursa yeni kod yazılır, yani geliştiricilerin uygulamaya geçmeden önce testler yazmaları gerekir (yeniden düzenleme). Bu şekilde tasarım (ve dolayısıyla uygulama) “organik” olarak gelişir ve her birimin kendi birim testleri vardır. Tasarım, doğal olarak, testi kolaylaştıran, oldukça uyumlu ve gevşek bir şekilde bağlanmış birçok bileşenden oluşur.

Test başarısız olduğunda, geliştirici, testi mümkün olan en kısa sürede başarılı bir şekilde çalıştırmak için kesinlikle gerekli olanı uygular, ancak bu birkaç ilkeyi ihlal etmek anlamına gelebilir. Arada bir, geliştirici, uygulama sırasında tanıtılan yinelenen kodu ortadan kaldırır. Birçok küçük birim testi, proje süresince küçük “değişim dedektörleri” olarak çalışabilir.

Test güdümlü geliştirmenin faydalı bir psikolojik etkisi vardır; geliştirici küçük adımlara konsantre olabilir ve daha büyük hedefi (“çalışan temiz kod”) aklında tutabilir.

Bu, tipik kısır döngüye karşıdır; artan baskı test için daha az zaman bıraktıysa, böylece daha az şey test edilirse, o zaman daha fazla belirsizlik daha fazla baskıya yol açar. Test odaklı geliştirme, artan stres altındaki bir geliştiricinin mevcut otomatikleştirilmiş testleri daha sık çalıştırmasını sağlar. Bu, işlerin hala çalıştığına dair doğrudan geri bildirim almasını sağlar, bu da stresi ve hata olasılığını azaltır.

Test Otomasyonu

Büyük sistemlerin test edilmesi, yöntem ve teknikleri uygulayan ve otomatikleştiren araçlardan büyük ölçüde yararlanır (yukarıya bakın). Bu, özellikle, araçların düzenli kullanımının kısa geliştirme döngüleri ve dar zaman çerçeveleri içinde sık sık tekrarlanan testleri destekleyebildiği Web uygulamalarının yinelemeli ve evrimsel gelişimi için geçerlidir. Ancak geliştirme tamamlandıktan sonra bile, bir Web uygulamasının altyapısında ve ortamında yapılan değişiklikler genellikle testlerin tekrarlanmasını gerektirir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın