İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Kullanılabilirlik Testi – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Kullanılabilirlik Testi – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Gizli Yöntemler – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Test Şemasını Kullanma Örnekleri

Önceki bölümde sunulan küpün üç boyutunu ele almak için, üç boyuttan birini çıkarmak için dilimleri veya izdüşümleri temsil eden iki boyutlu matrisler kullanıyoruz. İki boyutlu test nesnelerini ve kalite özelliklerini gösteren bir örnektir.

Böylece şema, Web uygulama testi için geçerli yöntem ve teknikleri sistematik olarak düzenlemek için bir genel bakış ve kavramsal çerçeve olarak kullanılır. Matris, Web uygulaması testi için projeye özgü veya şirket çapında bir yöntem ve araç kutusu oluşturmak için kullanılabilir.

Bir Web uygulaması için testlere öncelik vermek üzere risk tabanlı test yönetiminde planın uygulanmasını gösteren başka bir örnek sunulmuştur.

Test öncelikleri, kullanım durumlarının önceliklerine (test nesneleri) ve işlevsel olmayan gereksinimlere (kalite özellikleri) dayalı olarak test uzmanları, geliştiriciler, kullanıcılar ve alan uzmanlarıyla ortak bir çalıştayda tanımlanmıştır. Bu yaklaşım, test planlamasını ve test eforu tahminini kolaylaştırır ve her testin önceliklerini gereksinimlerin önceliklerine kadar geriye doğru izlemeye izin verir.

Test Yöntemleri ve Teknikleri

Web uygulamalarını test ederken, temel olarak geleneksel yazılım testlerinde yaygın olarak kullanılan tüm yöntem ve teknikleri uygulayabiliriz. Web uygulamalarının özelliklerini hesaba katmak için, bu test yöntemlerinden ve tekniklerinden bazılarının üzerinde düşünülmesi veya uyarlanması ve genişletilmesi gerekecektir (örneğin, “Farklı Web tarayıcılarıyla uyumluluğu test ederken hangi etki faktörleri dikkate alınmalıdır?”)

Ek olarak, geleneksel yazılım testinde karşılığı olmayan tüm bu özellikleri (örneğin hiper metin yapısının test edilmesi) kapsayacak yeni test yöntemlerine ve tekniklerine büyük olasılıkla ihtiyacımız olacaktır. Gösterilen özet, test nesneleri boyutu ve kalite özellikleri boyutu tarafından tanıtılan ve yapılandırılan test şemasına karşılık gelir.

Tablo, literatürde açıklanan Web uygulaması testi için yöntemlere, tekniklere ve araç sınıflarına örnek niteliğinde bir genel bakış sunar. Kurumsal veya projeye özel bir yöntem ve araç kutusunun düzenlenmesi için temel olarak test yöntemlerinin ve tekniklerinin tipik temsilcilerini gösterir.

Aşağıdaki alt bölümlerde, Web uygulama testi için tipik yöntemler ve teknikler kısaca açıklanmaktadır.

Bağlantı Testi

Bir köprü metni gezinti yapısı içinde var olmayan bir düğüme (sayfalar, resimler, vb.) veya bağlantıya işaret eden bağlantılara, bozuk bağlantılar denir ve Web uygulamalarında iyi bilinen ve sıklıkla meydana gelen hataları temsil eder. Sayfaların doğru bağlantısını test etmek için (bağlantı kontrolü), tüm bağlantılar bir başlangıç sayfasından başlayarak sistematik olarak izlenir ve ardından bir bağlantı grafiğinde (site haritası) gruplandırılır.

Bir bağlantı kontrol rutini çalıştırıldığında, genellikle yalnızca mevcut olmayan sayfalara işaret eden bağlantılar değil, aynı zamanda başkalarıyla bağlantılı olmayan veya yetim sayfalar olarak adlandırılan sayfalar da bulunur. Yetim bir sayfaya bir bağlantı aracılığıyla ulaşılabilir, ancak hiper metin yapısına geri bir bağlantısı yoktur.

Sıradan kullanıcılar için bundan sonra nereye gidecekleri açık değildir, bu nedenle web sitesini terk ederler. Sayfalar, okuyucunun bundan sonra nereye gidebileceğine dair bir öneriyle bitecek şekilde ideal bir şekilde tasarlanmıştır.

Buna ek olarak, bağlantılar arasında gezinirken, genellikle, gezinti yapısının derinliği ve genişliği, bağlantı sayısıyla ölçülen ilgili iki sayfa arasındaki mesafe veya yükleme süreleri gibi olası hatalara ilişkin göstergeler sağlayan ek veriler bulunabilir. sayfalar.

Tarayıcı Testi

Web uygulamaları için istemci olarak çok sayıda farklı Web tarayıcısı kullanılabilir. Üreticiye veya sürüme veya işletim sistemine veya donanım ekipmanına veya yapılandırmaya bağlı olarak, her Web tarayıcısı farklı bir davranış gösterir. W3C tarafından belirtilenler gibi standartlar genellikle tam olarak uygulanmaz ve satıcıya özgü uyumsuz genişletmelerle “geliştirilir”. Web tarayıcısı istatistikleri ve ayarları çevrimiçi olarak mevcuttur.

Tarayıcı testi, farklı Web tarayıcıları arasındaki uyumsuzluklardan kaynaklanan Web uygulamalarındaki hataları keşfetmeye çalışır. Bu amaçla, normalde bir Web uygulamasının temel işlevleri tanımlanır, uygun test senaryoları tasarlanır ve testler farklı tarayıcı sürümleriyle farklı hedef sistemler üzerinde çalıştırılır.


Kullanılabilirlik testi örneği
UX Testleri
a/b testi
Kullanılabilirlik testi nedir
Son kullanıcı testleri
Kullanılabilirlik testi Kılavuzu
KULLANILABİLİRLİK Ölçeği
Kullanıcı Testi Nedir


Bu testler sırasında şu sorular sorulmalıdır:

• Web uygulamasının durumu doğru bir şekilde yönetiliyor mu veya örneğin tarayıcının “Geri” düğmesi kullanılarak doğrudan bir sayfaya gidildiğinde tutarsız durumlar meydana gelebilir mi?
• (Dinamik olarak oluşturulmuş) bir Web sayfası bir işlem sırasında işaretlenebilir mi ve kullanıcılar daha sonra oturum açmak için bir kullanıcı adı ve parola girmek zorunda kalmadan o sayfaya gidebilir mi?
• Kullanıcılar, Web uygulamasını aynı anda birkaç tarayıcı penceresinde (Web tarayıcısının bir veya birkaç örneği) açmak için kullanabilir mi?
• Tarayıcıda tanımlama bilgileri veya komut dosyası dilleri devre dışı bırakıldığında Web uygulaması nasıl tepki verir?

Tarayıcıların, platformların, ayarların ve diğer çeşitli etki faktörlerinin olası kombinasyonlarının sayısını yönetilebilir bir test senaryolarıyla sınırlamak için, mevcut veya potansiyel kullanıcıların yapılandırmalarının, örneğin günlük dosyalarını değerlendirerek ve tarayıcı istatistiklerine başvurarak analiz edilmesi gerekir. popüler kombinasyonları bulmak için.

Kullanılabilirlik Testi

Kullanılabilirlik testi, bir dizi temsili kullanıcı tarafından bir Web uygulamasının farklı Web tasarımlarının kullanım kolaylığı sorunlarını, genel düzenini ve gezinmelerini değerlendirir. Odak, görünüm ve kullanılabilirlik üzerinedir. Resmi bir kullanılabilirlik testi genellikle tek yönlü cam, video kameralar ve bir kayıt istasyonu ile donatılmış çalışma odaları kullanılarak bir laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Hem nicel hem de nitel veriler toplanır.

Kullanılabilirlik değerlendirmesinin ikinci türü buluşsal incelemedir. Sezgisel inceleme, bir veya daha fazla insan arayüzü uzmanının çözümün kullanılabilirliğini ölçmek, iyileştirme alanlarını belirlemek ve tasarım değişikliği için öneriler sağlamak için bir dizi yönerge uygulamasını içerir. Bu sistematik değerlendirme, hata önleme, geri bildirim sağlama ve tutarlılık gibi tüm kullanıcı arayüzü tasarımcıları tarafından izlenmesi gereken kullanılabilirlik ilkelerini kullanır.

Kullanılabilirlik testi bağlamında, Web’i engelli kullanıcılar için erişilebilir kılma konusu ele alınmalıdır. Erişilebilirlik, engelli kişilerin Web’i algılayabilmesi, anlayabilmesi, gezinebilmesi ve Web ile etkileşim kurabilmesi anlamına gelir.

W3C’nin Web Erişilebilirlik Girişimi (WAI), Web sitelerini erişilebilirlik açısından değerlendirmek için Web uygulamalarını test etmekle ilgili yaklaşımlar geliştirmiştir. W3C, değerlendirme yönergelerine ek olarak, erişilebilirlik özelliklerinin manuel ve kullanıcı testiyle birlikte kullanılacak bir doğrulama hizmeti sağlar.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın