İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Sorgulama Terimleri – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Sorgulama Terimleri – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Gizli Yöntemler – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Sorgulama Terimleri

Sorgu terimi genellikle bir aramanın belirli bir örneğini ifade etmek için kullanılır. Daha geniş anlamda, bir sorgu, tüm arama geçmişinin arama mantığını kaydeden harici bir dosyaya da atıfta bulunabilir. Bu dosyalara bir .QRY uzantısı verilir ve Ara ➤ Yürüt alt menü öğeleri aracılığıyla Concordance içinden kaydedilir ve yürütülür.

Anlık görüntünün aksine, sorgu, sorgu kaydedildiğinde değil, yürütüldüğü sırada bir veritabanında bulunan verilere başvurur. Bir sorgu kaydedildiğinde hiçbir kayıtla sonuçlanmadıysa ve ardından bu sorgu, veriler değiştirildikten veya Concordance veritabanına eklendikten bir hafta sonra yürütülürse, eşleşme sayısı farklı olabilir. Bu şekilde, bir veritabanındaki verilerin nasıl değiştiğini belirlemek için bir sorgu kullanabilirsiniz.

Daha önceki “Anlık Görüntüler” bölümünde açıklandığı gibi, bir anlık görüntü açıldığında, mevcut tüm arama geçmişi yok edilir ve anlık görüntüde kayıtlı arama geçmişi ile değiştirilir.

Bununla birlikte, bir sorgu açıldığında, davranış farklıdır: geçerli arama geçmişi yok edilmez ve harici sorgu dosyasında bulunan arama mantığı, geçerli arama geçmişine eklenir ve buna göre numaralandırılır. Böylece, geçerli arama geçmişi 00000, 00001 ve 00002 sorgularını görüntülerse ve iki girişli bir sorgu açılırsa, bu girişlere 00003 ve 00004 numaraları atanır.

Harici bir sorgu dosyasının biçimi oldukça yapılandırılmıştır ve bir metin düzenleyicide değiştirilebilir. Biçim aşağıdaki gibidir, burada arama mantığı, sözdizimsel olarak doğru olması gereken gerçek bir arama tümceciğini ifade eder.

Her bir arama mantığı girişi, 200 karakterden daha uzun olamaz. Uyum, harici sorgu dosyasında tam olarak SEARCH: karakterleriyle başlamayan herhangi bir satırı yok sayar ve bunları yorum satırları olarak kullanabilir.

Kullanıcının bakış açısından, harici sorgular, önceki arama mantığının karmaşık zincirlerine başvurabilir. Arama ifadeleri dosyaya kaydedildiğinden, uzun veya sıkıcı arama mantığı dizilerini yeniden yazmanız gerekmez. Araştırmanın belirli yönleri veritabanları arasında benzerse ve bu veritabanları uygun şekilde yapılandırılmışsa, dış sorgular bir keşif yolunda bir başlangıç noktası sağlayabilir.

Concordance’daki veriler değiştirilirken veya eklenirken bir arama mantığı dizisiyle eşleşen “sıcak belgeleri” kontrol etmek için sorguları da kullanabilirsiniz. Anlık görüntülerin Otomatik geri yükleme özelliği aracılığıyla otomatik olarak yüklenebildiği şekilde, bir sorgunun otomatik olarak yüklenmesine neden olmanın bir yolu yoktur.

Sorguları Kaydetme

Arama ➤ Tut menüsü ile sorguları harici bir dosyaya kaydedebilirsiniz. Bu, sorguyu uygun şekilde adlandırabileceğiniz ve kaydedebileceğiniz Sorguları Tut iletişim kutusunu açar. Sorgular varsayılan olarak birincil veritabanı dosyalarının saklandığı klasörde saklanır.


Bilgisayar ve internet terimleri
Web sitesi bölümleri
İngilizce internet terimleri
Sosyal medya Terimleri
İnternet ile ilgili terimler nelerdir
Web sitesi Terimleri
Web tasarım Terimleri
Zengin yönlendirici nedir


Sorguları Yürütme

Arama ➤ Yürüt menüsünden sorguları açarsınız (yürütürsünüz). Concordance, istenen sorguyu içeren uygun klasöre gitmenizi sağlayan Sorguları Tut iletişim kutusuyla yanıt verir.

Uyum, hem nesnel hem de öznel verileri aramak için çeşitli yöntemler sunar. Her arama bir geçmişe kaydedilir ve 00000 sorgusundan başlayarak (tüm kayıtlar) sayısal bir takma ad verilir. Önceki aramalara atıfta bulunmak için sorgu takma adlarının kullanılması, ayrı sorguların birleştirilebileceği anlamına gelir. Gözden geçirenler, anahtar sözcüklere ve karşılaştırmalara dayalı olarak kayıtları seçebilir ve ardından bu sonuçları öznel ek açıklamalar içeren kayıtlarla birleştirebilir.

Örneğe Göre Sorgula iletişim kutusunu kullanarak, bir listeden alan adlarını seçebilir, karşılaştırma ölçütlerini belirleyebilir ve arama terimleri veya değerleri girebilirsiniz. Bu, yeni kullanıcılar için mükemmel bir araçtır. Arama penceresi, bir aramanın kapsamını (veritabanı, notlar veya her ikisi) seçmenize ve doğrudan arama sözdizimini girmenize olanak tanır.

<Hızlı Arama> arama alanı, arama sözdizimini doğrudan girmenize de olanak tanır. Önceki iki yöntemin aksine, Gözat görünümü veya Tablo görünümü etkinken <Hızlı Arama> alanı ana Uyum ekranına gömülür ve alınan kayıtları hemen görüntüleyebilirsiniz.

Uyumluluk aramaları, belirli bir sözdizimi kullanır ve bir dizi operatörden yararlanır. Verileri belirli değerlere göre test etmek için küçüktür (LT) ve büyüktür (GT) gibi ilişkisel operatörleri kullanabilirsiniz. Belgeleri koşullarla karşılaştırarak dahil etmek veya hariç tutmak için AND, NOT ve OR gibi Boole işleçlerini kullanabilirsiniz.

Birbirinden belirli bir mesafe içindeki sözcükleri bulmak için ADJ ve NEAR yakınlık işleçlerini kullanırsınız. SAME ve NOTSAME bağlam işleçleri ve arama sınırlayıcıları, anahtar kelime kombinasyonlarını içeren veya hariç tutan belgeleri bulur.

Belge düzeyinde etiketleri aramak için, Etiket/Sorun Yönetimi iletişim kutusunu kullanabilir veya etiketleme ekranından “Etiketlerden Sorgu Oluştur” sağ tıklama seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bir veya daha fazla aramayı kaydedebilir ve sonraki oturumlarda bir veritabanında çalıştırabilirsiniz. Bir veya daha fazla aramanın mantığını korumak için bir sorgu dosyası kullanırsınız. Sorgu dosyası, temeldeki veriler gelişirse değişen sonuçlar üretebilir. Bir veya daha fazla aramanın sonuçlarını saklamak için bir anlık görüntü kullanırsınız; bir veritabanının statik bir resmidir.
Kullanıcılar kayıtları ekranda incelemekle yetinse de, Concordance basılı çıktı oluşturmak için çeşitli yöntemler sunar. Bir sonraki bölüm bu tesisleri araştırıyor.

Baskı

Bu, belge kayıtlarını Opticon aracılığıyla değil, Concordance arabiriminden nasıl yazdıracağınızı gösterir. Opticon, yöneticilerin ve rapor tasarımcılarının bir belgenin dijital görüntüsünü yazdırmasına olanak tanır; Concordance arabirimi, belge kayıtlarını aşağı yukarı Concordance’ın Göz Atma görünümünde göründükleri gibi yazdırır.

Concordance, belge kayıtlarının ve ilişkili ek açıklamaların raporlarını yazdırabilir veya çok değerli alanlardaki benzer değerleri birlikte gruplandıran özel türde bir rapor yazdırabilir (“patlatılmış sıralama” raporları).

Kullanıcının bilgisayarında yüklü olan yazılıma bağlı olarak, rapor standart bir yazıcıya yönlendirilebilir veya elektronik dosya olarak çıktı alınabilir. Adobe gibi bazı üreticiler, yazıcı olarak seçilebilir olmasına rağmen çıktıyı dijital bir dosyaya yönlendiren bir yazıcı sürücüsü oluşturan ek destek sunar.

Concordance’tan raporları yazdırmanın üç yolu vardır:

Geçerli belgeyi Concordance’tan yazdırabilirsiniz. Dosya ➤ Yazdır menüsünü kullanabilir, Ctrl+P tuş kombinasyonuna basabilir veya Gözat görünümünde sağ tıklayıp kısayol menüsünden Kayıt Yazdır seçeneğini belirleyebilirsiniz. Bu, yalnızca Concordance’ın Gözat görünümünde görüntülenen geçerli kaydı yazdırmanın hızlı bir yoludur.

Uyum ekranının üst kısmındaki düğme çubuğunda bulunan Yazdır düğmesini tıklatarak kayıt setlerini yazdırabilirsiniz. Rapor için belirli alanları (veya alan bölümlerini) seçebileceğiniz için bu, önceki yöntemden daha fazla esneklik sağlar.

Uyumluluk ekranının üst kısmındaki buton çubuğunda bulunan Rapor düğmesine tıklayarak veya Belgeler ➤ Rapor menüsünü seçerek resmi raporlar oluşturabilirsiniz.

Bu, alanları seçmek ve yerleştirmek ve raporların genel görünümünü yapılandırmak için biraz tasarım zamanı gerektirir. Ancak bu, resmi olarak yapılandırılmış bir rapor oluşturmanın en kesin ve güçlü yoludur. Raporları tasarlamanıza yardımcı olmak için Concordance, bir rapor oluşturma sürecinde size rehberlik eden bir dizi etkileşimli iletişim kutusu olan yardımcı sihirbazlar içerir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın