İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Özelleştirme Modellemesi – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Özelleştirme Modellemesi – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

HTTP Post İstekleri

Özelleştirme Modellemesi

Özelleştirme modellemesi, bağlam bilgisini ve ondan türetilen uyarlamaları açıkça temsil etmeyi amaçlar. Modelleme yöntemine bağlı olarak, sonuç her zaman açık bir özelleştirme modeli değildir. Çoğu durumda, özelleştirme modellemesi içerik, köprü metni ve sunum modelleriyle iç içedir.

Özelleştirme, bakım veya yeniden mühendislikten ayırt edilmelidir. Özelleştirme modellemesi, Web uygulaması çalıştırıldığında farklı değerler alabilen modelleme zamanında tahmin edilebilen bağlam bilgisini dikkate alır. Buna karşılık, organizasyonel veya teknolojik ortamdaki değişikliklerden kaynaklanan uyum, bakım veya yeniden mühendislik faaliyetlerinin bir parçasıdır.

Özelleştirme, Web uygulamasının kullanım durumunun incelenmesini, yani “ne” uyarlanmalı ve “ne zaman” sorularının ele alınmasını gerektirir. Bir Web uygulamasını kişiselleştirebilmek için, bir kullanıcının tercihlerini ve özelliklerini, sözde bir kullanıcı profilinde modellemeli ve yönetmeliyiz.

Örneğin, mobil bilgi işlem alanında bir Web uygulamasını uyarlamak için cihaz profillerini, konum bilgilerini ve iletim bant genişliğini dikkate almalıyız. Bu bilgi daha sonra bağlam modeli içinde bir sınıf diyagramı biçiminde temsil edilir.

Çalışma zamanında bağlam değişebilir, örneğin, kullanıcılar tercihlerini değiştirebilir veya uygulama farklı konumlarda “tüketilir”. Bu durum da Web uygulamasını uyarlamak zorunda olmamızın sebebidir.

Bağlam bilgisinin soyutlama düzeyi ile ilgili olarak, fiziksel bağlam ile mantıksal bağlam arasında ayrım yapılabilir. Fiziksel bağlam, ilgili kullanım durumundan kaynaklanır (örneğin, bir kullanıcının oturum açma adı veya bir kullanıcının o anda bulunduğu GSM hücresi).

Mantıksal bağlam, ek bağlam bilgisi sağlar (örneğin, işteki adrese karşı evdeki adres, çalışma saatlerine karşı boş zaman). Bu bağlam bilgisi, Web uygulamasına harici kaynaklar tarafından da sağlanabilir.

Konum içeriğinin daha ayrıntılı bir şekilde belirlenmesi için bilgi sağlayan böyle bir dış kaynağa örnek olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) verilebilir. ContextToolkit veya NEXUS projesi gibi ilk yaklaşımlar, farklı türde fiziksel ve mantıksal bağlam bilgisi sağlayabilen evrensel bileşenleri desteklemek için önerilmiştir.

Bir bağlama uyarlama, temelde farklı iki yoldan biriyle modellenebilir. İlk olarak, bağlam bilgisinin farklı varyant setine göre çeşitli modeller veya model varyantları oluşturularak sonuç odaklı bir şekilde modellenebilir.

Bu yaklaşım, statik uyarlama olarak bilinir. Gösterilen köprü metni modelleme örneği, “PC” kullanıcı rolü bağlamına statik olarak uyarlanmış bir köprü metni yapısını açıklar. Statik uyarlamanın dezavantajı, dikkate alınması gereken model varyantlarının üstel büyümesidir. İkincisi, dinamik uyarlama kullanılabilir. Statik uyarlamanın aksine, dinamik uyarlama içerik, hipermetin ve sunum modellerine bağlama bağımlı dönüştürme kuralları ekler.

Bu dönüştürme kuralları, çalışma zamanında oluşturulacak değişkenleri tanımlar. Örneğin, ECA (Olay/Koşul/Eylem) kuralları olarak formüle edilen dinamik dönüşüm kuralları, bir kullanıcının bulunduğu konulardaki makaleleri içeren kişiselleştirilmiş bir liste oluşturmak için model öğelerinin eklenmesini veya çıkarılmasını veya örneklerin filtrelenmesini belirtebilir. 


türkiye’de özelleştirilen kurumlar listesi
Yıllara göre özelleştirme gelirleri
1980 sonrası türkiye’de özelleştirme
türkiye’de özelleştirme tarihi
2000 öncesi özelleştirme
türkiye’de özelleştirme örnekleri
2022 özelleştirme Listesi
Fabrika özelleştirme nedir


Dinamik veya statik uyarlamanın daha iyi bir yaklaşım olup olmadığı, kullanım durumuna bağlıdır. Dinamik uyarlama, model varyantlarının birleştirici patlamasını önleme avantajına sahiptir. Dezavantajı, sonucun, yani modelin bağlama uyarlanmış varyantının doğrudan mevcut olmaması, ancak gerçekte “çalışma zamanında” oluşturulacak olmasıdır, bu da modeli anlamayı daha zor hale getirir. Okuyucu, içinde özelleştirme modellemesi için tekliflerin ayrıntılı bir tartışmasını bulacaktır.

İnceleme sistemi örneğinin köprü metni ve sunum düzeylerinin dinamik olarak nasıl uyarlanabileceğini gösterin. Uyarlanmış sınıfa özelleştirme kuralları eklemek için -özelleştirme ile klişeleşmiş- ek açıklamaları kullanırız.

Bu örnekte gayri resmi olarak açıklanan kurallar, daha ayrıntılı iyileştirme adımlarında resmi bir dil, örneğin Nesne Kısıtlama Dili (OCL) kullanılarak daha ayrıntılı olarak belirtilebilir. Bir kullanıcının okuyabileceği makaleler, o kullanıcının ilgilendiği konularla sınırlı olacak şekilde köprü metni yapısının nasıl özelleştirilebileceğine dair bir örnek gösterir. “InterestingPapers” erişim yapısının unsurları, kişisel ilgi konularına dayalı dönüşüm kurallarıyla dinamik olarak uyarlanır.

İçindeki örnek, sunum modelinin öğelerinin dönüştürme kurallarının kullanılmasıyla nasıl uyarlanabileceğini gösterir. Özellikle, “İncelemeye Girin” düğmesi yalnızca “İnceleyen” rolüne sahip kullanıcılar tarafından görülebilmelidir.

Halihazırda var olan metodolojilerin çoğu, önceki örneklerde gösterildiği gibi, Web uygulamasında özelleştirmenin uygulandığı her nokta için kurallar veya bir filtre tanımlayarak özelleştirmenin modellenmesini de ele alır.

Farklı bir yaklaşım, özelleştirmeyi kesişen bir endişe olarak düşünmektir. UWE, boy yönelimli modelleme (AOM) tekniklerini kullanarak böyle bir yaklaşımı izler. AOM, bir yandan sistem işlevselliğinin özelleştirme yönlerinden sistematik olarak ayrılmasına izin verirken, diğer yandan fazlalığın azaltılmasına da izin verir.

UWE, bir yönün pointcut kısmı ve tavsiye kısmı için basmakalıp UML paketlerinin kullanımıyla kesişen endişeyi somutlaştırır. Bir özellik, temel modellerde belirtilen özelliklere ek olarak, pointcut paketinin her bir model öğesinin ayrıca tavsiye tarafından belirtilen özelliklere sahip olduğunu söyleyen (grafik) bir ifadedir.

Başka bir deyişle, hem genel sistem işlevselliğini hem de ek, kesişen özellikleri içeren eksiksiz bir açıklama, ana modelin ve yönün dokuması olarak adlandırılan bileşim tarafından da verilir.

UWE, içerik, köprü metni ve sunum düzeyinde özelleştirme arasında ayrım yapar. Örneğin, bağlantılar, bir kullanıcının mevcut durumuna veya bağlam modeline göre dinamik olarak açıklanabilir, sıralanabilir, gizlenebilir veya oluşturulabilir.

Yaklaşım, UWE metamodelini, herhangi bir gezinme bağlantısına eklenebilen NavigationAnnotation modelleme öğesiyle genişletmeyi içerir. Tasarımcının tavsiye bölümünde yer alan bir özniteliği (PresStyle) pointcut bölümünde yer alan bağlantı kümesine eklemek için NavigationAnnotation’ı nasıl kullandığını da gösterir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın