İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Mevcut Dosyaları Dönüştürme – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Mevcut Dosyaları Dönüştürme – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Android Güvenlik Kavramları

Uygulama Fabrikası

Her ASP.NET uygulamasının ayrı bir HttpApplication sınıfı vardır ve Application Factory, HttpRuntime’a geri verilmesi gereken belirli sınıfı belirlemek için isteğin URL’sini kullanır. Ayrıca, işleme yanıt sürelerini hızlandırmak için önceden oluşturulmuş HttpApplication nesnelerinin bir havuzunu da tutar.

URL’den uygun HttpApplication sınıfı belirlendikten sonra, Application Factory havuzda bu tür HttpApplication nesnesinin olup olmadığını kontrol eder. Varsa, varolan nesne HttpRuntime’a döndürülür. Değilse, uygun bir HttpApplication nesnesi oluşturulur ve döndürülür. HttpRuntime daha sonra isteğin işlenmesini HttpApplication nesnesine iletir.

■Not : Bir istek tamamlandıktan sonra, HttpApplication nesnesi her zaman atılmaz. Sonraki bir istek için yeniden kullanılmak üzere Application Factory havuzuna geri eklenebilir.

HTTP Uygulaması

HttpApplication nesnesi, uygulama düzeyinde verileri depolamak, uygulama olay işleyicilerini depolamak ve HTTP Modüllerini ve HTTP İşleyicilerini işlemek için mevcuttur. Bir geliştirici olarak, global.asax’ta uygulama düzeyi değişkenleri ve olay işleyicileri tanımlayabilir ve Web.config’te ek HTTP Modülleri ve HTTP İşleyicileri yapılandırabilirsiniz.

Bir isteği işlerken, HttpApplication nesnesi önce gerekli HTTP Modüllerini yürütür (sonraki bölümde ele alınacaktır). Bu, HTTP Modüllerinin istek için gerekli herhangi bir ön işlemeyi tamamlamasını sağlar.

HttpApplication nesnesi daha sonra, isteği işlemek için hangi HTTP İşleyicisinin kullanılması gerektiğini belirlemek için İşleyici Fabrikasını kullanır. İşleyici Fabrikası uygun işleyiciyi döndürür ve HttpApplication nesnesi daha sonra uygun işleyicinin isteği işlemesine izin verir. İstek tamamen işlendiğinde HttpApplication nesnesi, Application Factory nesne havuzuna döndürülür.

HTTP Modülleri

Bu kitap özellikle HTTP Modüllerini incelemese de, bunlar ASP.NET çerçevesinin önemli bir parçasıdır. HTTP Modülleri, her istek yapıldığında yürütülür, böylece istek işleme sırasında daha sonra kullanılmak üzere önemli bilgileri ayarlamak için kullanılabilirler veya istek veya yanıt nesnelerini incelemek veya değiştirmek için kullanılabilirler.

HTTP Modüllerinin Uygulama olaylarına yanıt verebilmesi için olay işleyicileri de ayarlayabilirsiniz. Windows Kimlik Doğrulaması, Form Kimlik Doğrulaması, NTFS dosya yetkilendirmesi, URL yetkilendirmesi, önbelleğe alma ve durum yönetimi, HTTP Modülleri olarak uygulanan ASP.NET’teki işlevlerden yalnızca birkaçıdır.

İşleyici Fabrikası, isteği işlemek için hangi HttpHandler’ın kullanılması gerektiğini belirlemek için, Machine.config ve Web.config’deki HTTP İşleyici yapılandırma verileriyle birlikte istenen kaynağın URL’sini kullanır. İşlem sürelerini hızlandırmak için önceden oluşturulmuş HttpHandler nesnelerinin bir havuzunu tutar.

URL’den uygun HttpHandler sınıfı belirlendikten sonra, Handler Factory havuzda bu tür HttpHandler nesnesinin olup olmadığını kontrol eder. Böyleyse, mevcut nesne HttpApplication’a döndürülür. Değilse, uygun bir HttpHandler nesnesi oluşturulur ve ardından döndürülür. HttpApplication daha sonra isteğin işlenmesini HttpHandler nesnesine aktarır.

HTTP İşleyicileri

Son olarak, bu bölümün dayandığı bileşene geliyoruz. HTTP İşleyicileri, belirli bir kaynak türü için bir isteği işlemek üzere tasarlanmıştır. HTTP İşleyicileri ile HTTP Modülleri arasındaki temel fark, bir istek sırasında her HTTP Modülünün çağrılacak olması, ancak yalnızca bir HTTP İşleyicisinin çağrılacak olmasıdır.

Bir HTTP İşleyicinin birincil amacı, bir isteğe doğrudan yanıt oluşturmak veya isteği, web formu gibi bir yanıt oluşturabilecek başka bir bileşene ertelemektir.

İstek işlendikten sonra, isteği yerine getiren HttpHandler nesnesi, IsReusable özelliğinin değerini belirlemek için sorgulanır. HttpHandler nesnesi yeniden kullanılabilirse, Handler Factory nesne havuzuna döndürülür. Değilse, yok edilir.

HttpHandler tarafından oluşturulan yanıt, ASP.NET Worker Process’ten adlandırılmış kanala, ardından ISAPI filtresine, ardından IIS’ye ve son olarak istemciye iletilir. Ve istek yerine getirildiğinde, HTTP Ardışık Düzeni sona erer.


Dosya Dönüştürücü ücretsiz
JPG Dönüştürücü
Dosya dönüştürücü programı
Convertio
Videoyu linke çevirme
PDF Dönüştürücü bedava
Dosya dönüştürücü program indir
Belge dönüştürücü


HTTP İşleyicileri için Yaygın Kullanımlar

Artık HTTP İşleyicilerin arkasındaki temel mimariyi ve bu konudaki tüm sunucu tarafı işleme modelini bildiğinize göre, iş dünyasında HttpHandlers’ın daha fazla kullanımına göz atmanın zamanı geldi.

Mevcut Dosyaları Dönüştürme

HTTP İşleyicilerinin öne çıkan kullanımlarından biri dosya dönüştürmedir. Bir ASP.NET geliştiricisi olarak, bir web formunu her çalıştırdığınızda aslında dosya dönüşümleriyle uğraşırsınız. Bir sayfa için istekte bulunursunuz ve bu sayfa ayrıştırılır, derlenir ve yürütülür ve ortaya çıkan içerik müşteriye geri gönderilir. Verileri bir biçimden diğerine dönüştürmek için benzer şekilde HTTP İşleyicileri kullanabilirsiniz.

Sanal Dosyalar İçin İsteklerin İşlenmesi

HTTP İşleyicileri, bir 404 hatası oluşturulmadan önce istek için içerik oluşturarak, var olmayan dosyalar için istekleri yerine getirmenize olanak tanır (dosya türünün ASP.NET tarafından işlendiği varsayılarak). Bu, bu bölümün başında açıklanan dosya adlandırma sorununu çözmek için kullanılan mekanizmadır ve rapor oluşturma veya bir veritabanından ikili veri çekme gibi bir dizi başka senaryoda kullanılabilir.

ASP.NET, uygulama izleme günlüğü isteklerini yerine getirmek için birini kullandığından, bu tür HTTP İşleyiciyi çalışırken kolayca görebilirsiniz. Web uygulamanızda izlemeyi etkinleştirdiğinizde, uygulamanızın kök klasöründen Trace.axd dosyasını isteyebilirsiniz.

Kök klasörünüze bakarsanız, dosyanın mevcut olmadığını hemen fark edeceksiniz, ancak dosyayı tarayıcıdan talep ettiğinizde, izleme günlüğünün bir çıktısını göreceksiniz. ASP.NET, Trace.axd dosyası için bir istek aldığında, izleme bilgilerini işlemek ve çıktısını almak için System.Web.Handlers.TraceHandler’ı kullanır.

Küçük Resim Oluşturma

HTTP İşleyicilerinin bir başka popüler kullanımı, küçük resimler oluşturmaktır. Bu, sanal dosyalar için isteklerin yerine getirilmesiyle aynı ilkelerin çoğuna dayanır, ancak HTTP İşleyicilerinin rutin olarak kullanıldığı çok özel bir görevi temsil eder.

Küçük resim, görüntünün tamamına bakmak isteyip istemediğinize karar vermenizi sağlayan, görüntünün daha küçük bir versiyonudur. Kullanılan görüntüleme uygulamasına, fotoğrafın boyutuna ve yazılımla ilgili beceri seviyenize bağlı olarak bunların oluşturulması 30 saniye ile birkaç dakika arasında sürebilir.

Nispeten sınırlı sayıda görüntüyle uğraşıyorsanız bu çok fazla bir zaman gibi görünmeyebilir, ancak yüzlerce veya binlerce görüntüyle uğraşıyorsanız, o zaman günlerce veya saatlerce sıkıcı, tekrarlayan çalışmalardan bahsediyorsunuz demektir.

HTTP İşleyicileri, metin verilerinin yanı sıra ikili verileri de çıkarabilir, böylece .NET Framework’te bulunan grafik yordamları kullanarak büyük görüntüleri otomatik olarak küçük resimlere dönüştürmek için kullanılabilirler. Bu, normalde görüntü işlemeye harcanacak olan çok fazla zaman ve enerji tasarrufu sağlayabilir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın