İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Kalite Özellikleri – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Kalite Özellikleri – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Android'de Kodlama

Temel Bilgiler

Test, bir ürünün kalitesini değerlendirmek ve kusurları ve sorunları belirleyerek iyileştirmek için yapılan bir faaliyettir. Hata bulma niyetiyle bir program çalıştırırsak, testten bahsederiz.

Testin analitik kalite güvence önlemlerinin bir parçası olduğunu gösterir. Mevcut hataları keşfederek, test edilen programın kalite durumu belirlenir ve en basit şekilde bulunan hataların ortadan kaldırılmasıyla kalitenin iyileştirilmesi için bir temel oluşturulur.

Bir test çalışmasından elde edilen gerçek sonuç beklenen sonuçla uyuşmuyorsa bir hatanın var olduğunu söyleriz. Beklenen sonuç, örneğin gereksinim tanımında belirtilir. Bu, gereksinim tanımından her sapmanın bir hata olduğu anlamına gelir; daha genel olarak konuşursak, bir hata “hesaplanan, gözlemlenen veya ölçülen bir değer veya koşul ile gerçek, belirtilen veya teorik olarak doğru değer veya koşul arasındaki farktır”.

Bu tanım, test için bir temel olarak kullanılan gereksinim tanımının eksiksiz olduğunu ve uygulama ve testten önce mevcut olduğunu ima eder. Web uygulamalarının geliştirilmesindeki yaygın bir olgu, gereksinimlerin genellikle eksik, bulanık ve sık sık değişikliğe tabi olmasıdır.

Tipik olarak, temel işlevselliğe ilişkin bir başlangıç vizyonu vardır. Bu vizyon, ilk sürüm için uygulanmaktadır. Sonuç olarak, ilk geliştirme yaşam döngüsünü, daha küçük işlevsellik ekleme döngüleri takip eder. Çevik yaklaşımlar (Extreme Programming ve genel bir genel bakış gibi), kapsamlı bir yazılı gereksinim tanımı olmadan geliştirme yaşam döngüsünün bu yinelemeli ve evrimsel doğasına odaklanır.

Sonuç olarak, paydaşların hedefleri, endişeleri ve beklentileri test için temel oluşturmalıdır. Bu, örneğin, kullanıcılar tarafından tipik olarak beklenen değerden her sapmanın da bir hata olarak kabul edildiği anlamına gelir.

Şimdi, farklı paydaşların genellikle farklı beklentileri vardır ve bu beklentilerin bazıları birbiriyle yarışan ve bulanık bile olabilir. Bu nedenle, bir dizi beklenti üzerinde anlaşmaya varılmadıkça ve test edilebilir bir biçimde sunulmadıkça, paydaş beklentileri bir sonucun hatalı olup olmadığına karar vermek için yararlı bir kılavuz olmayacaktır.

Testi yapan kişinin, kullanıcıların dünyasını anlamasını desteklemek ve kullanıcıların beklentilerini daha iyi anlamak için, gereksinimlerin tanımlanması ve tanımlanmasına mümkün olduğunca erken dahil edilmelidir.

Bu bölümün ilerleyen kısımlarında bir testten bahsederken, test edilen belirli bir nesne için bir dizi test durumunu kastediyoruz (yani, bir Web uygulaması, bir Web uygulamasının bileşenleri veya bir Web uygulamasını çalıştıran bir sistem). Tek bir test durumu, test edilen nesnenin belirli bir yönünü test etmek için kullanılan bir dizi girdiyi, yürütme koşullarını ve beklenen sonuçları açıklar.

Kalite Özellikleri

Bir kullanıcı, bir uygulamanın yalnızca belirli bir şekilde davranmasını beklemez; ayrıca belirli işlevlerin günün 24 saati ve haftanın 7 günü (7×24) kullanılabilir olmasını bekler.

Ayrıca kullanıcılar, uygulamanın kolay, güvenilir, hızlı, diğer sistemlerle ve gelecekteki sürümlerle uyumlu olmasını vb. Bu nedenle, davranışa ek olarak, uygulamanın kalite gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığına, yani kullanıcılar tarafından beklenen kalite özelliklerinin türlerine göre test edilmesi önemlidir.

Bölüm 2, Web uygulamaları bağlamında farklı kalite özelliklerini tanımlamıştır. Yazılım ürünlerinin kalite özellikleri için genel bir sınıflandırma ISO/IEC 9126-1 standardında belirtilmiştir. Bu standart, işlevsellik, güvenilirlik, kullanılabilirlik, verimlilik, sürdürülebilirlik ve taşınabilirlik gibi altı temel özellik kategorisinden bahseder ve bunları alt özelliklere ayırır.

Kalite gereksinimleri, Web uygulamalarını test ederken önemli bir rol oynar. Genel olarak geleneksel yazılım sistemleri için kalite gerekliliklerine benzer olsalar da, genellikle hem genişlik hem de derinlik açısından onların ötesine geçerler.

Belirgin kalite özelliklerinin büyük önemi ve bunların nasıl test edilebileceğine ilişkin farklılıklar nedeniyle, birçok Web uygulaması testi yöntemi bir veya birkaç belirli kalite özelliğine odaklanır. Ancak, tüm kalite özellikleri bir Web uygulamasının genel kalitesi için önemlidir. Test, başarıyla uygulandıklarından emin olmalıdır.


web nedir, ne işe yarar
Web İngilizce ne demek
Web açılımı
Web sayfası Nedir
Web sayfası Nedir kısaca
Whatsapp Web nedir
Web ile internet arasındaki fark
World Wide Web ne Demek


Test Hedefleri

Testler, hatalar tespit edilip ortadan kaldırılmadıkça kalitenin iyileştirilmesine yol açmaz. Ana test amacı, yokluklarını göstermek yerine hataları bulmaktır. Yazılım testleri, hataların olmadığını kanıtlamak için uygun değildir. Bir test hata bulamazsa bu, test edilen uygulamanın herhangi bir hata içermediği anlamına gelmez. Henüz tespit edilmemiş olabilirler.

Dikkate alınması gereken çok sayıda kalite özelliği ve tüm potansiyel yan koşullar ve süreçler dahil olmak üzere tüm potansiyel girdi değerleri ve girdi kombinasyonları, tam test kapsamına ulaşılmasını imkansız kılar. Genellikle çok kısa geliştirme döngüleri içinde geniş test kapsamı bile tipik olarak imkansızdır.

Kaçınılmaz sonuçlar, test edilen işlevlerdeki kusurlar ve tespit edilmeden devam eden daha yüksek hata riskidir. Testin risk temelli bir yaklaşıma yönelmesinin nedenleri bunlardır.

Bir uygulamanın hataların tespit edilemediği ve bu hataların en kritik sonuçlara yol açabileceği bölümleri ilk önce ve büyük bir çabayla test edilmelidir.

Risk kaynaklarının araştırılması, temel olarak gereksinimlere dayanan testlerden daha doğrudan kusurlara işaret edebilir. Sonuç olarak, bir diğer önemli test hedefi, yalnızca belirtilen gerekliliklere uygunluğu göstermek değil, bu riski gün ışığına çıkarmaktır.

Hatalar algılanırsa, sırasıyla sorunlar ve uygulamanın durumu hakkında ek bilgiler edinilirse bir test çalıştırması başarılı olur. Başarısız testler yani hata bulmayan testler “zaman kaybı”dır.

Bu, özellikle sınırlı kaynaklar ve Web uygulamalarının geliştirildiği aşırı zaman baskısı nedeniyle testin zorunlu olarak minimumla sınırlı olduğu Web uygulaması geliştirme için geçerlidir.

Bu durum ayrıca, her geliştirme aşamasında hataları bulma ve giderme maliyeti önemli ölçüde arttığından, gereksiz yatırımlardan kaçınmak için ciddi hataların mümkün olduğunca erken keşfedilmesini gerektirir.

Erken geliştirme aşamalarında meydana gelen hataların sonraki aşamalarda yerini belirlemek zordur ve bunların ortadan kaldırılması normalde kapsamlı değişikliklere ve sonuçta ortaya çıkan hatalarla uğraşma ihtiyacına neden olur. Bu nedenle, bir projenin başlangıcında teste mümkün olduğunca erken başlamalıyız.

Ek olarak, kısa pazara çıkış süresi döngüleri, proje süresince meydana gelen gecikmeleri telafi etmek için test aşamasında “zamanın telafi edilmesi gereken” durumlara yol açar. Test etkinliği ve testlerin verimliliği son derece önemlidir.

Özetle, genel olarak test etmenin ve özellikle Web projeleri için mümkün olduğu kadar çok hatayı, ideal olarak mümkün olduğunca çok sayıda ciddi hatayı, mümkün olan en düşük maliyetle, mümkün olan en kısa sürede tespit etmesi gerektiğini söyleyebiliriz. 


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın