İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

İçerik Dağıtım Ağının Faydaları – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

İçerik Dağıtım Ağının Faydaları – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Android'de Kodlama

 Aynı URI Delta Sıkıştırması

Aynı URI’deki sayfalar için delta sıkıştırma, tipik olarak diğer şemalardan daha yüksek sıkıştırma oranlarına ulaşır, ancak bazı dezavantajları vardır. Aynı URI için delta göndermek, istemcinin geçmişte sayfaya eriştiğini varsayar. Bir araştırmaya göre, Web’de bu, web sayfalarının yalnızca %30’u için geçerlidir. Bu yöntem, aynı sayfanın eski sürümlerini referans dosyaları olarak kullanmak üzere kaydetmek için kaynak veya proxy sunucusuna da maliyet getirir.

Farklı URI Delta Sıkıştırması

Farklı URI’lerdeki sayfalar için delta sıkıştırma, genellikle aynı URI yönteminden daha mütevazı sıkıştırma oranlarına ulaşır, ancak aynı URI yönteminin ek yükünden etkilenmez. Tüm sayfalar için 1,7 kat, uygun metin veya HTML verileri için 2,9 kat iyileştirmeler, gzip sıkıştırması üzerinde bulundu.

Üretim Delta Sıkıştırması

Delta kodlaması, HTTP 1.1 belirtiminin bir parçası olmasına rağmen12, tarayıcı ve sunucu yazılımları arasında yaygın olarak benimsenmemiştir. Bununla birlikte, bazı delta sıkıştırma ürünleri, bunun yerine, genellikle web sitesi hızlandırma araçları aracılığıyla sağlanan JavaScript’i kullanır.

Delta kodlama genellikle, bir temel sayfa ile sonraki sayfalar arasındaki farkları yeniden bir araya getiren enjekte edilmiş bir JavaScript olarak gerçekleştirilir. Özellikle metin için gzip ile birleştirildiğinde, bazı durumlarda sayfa yükünü bir veya iki TCP paketine indirebilir. Cisco ve Citrix, delta kodlaması kullanan ürünler sunar.

Delta kodlama ve RSS

Tarayıcılar ve sunucular, web siteleri için delta kodlamayı benimseme konusunda yavaş olsa da, uygulama bir alanda popüler hale geldi: RSS haber beslemeleri. RSS ile ilgili sorun, çoğu sitenin güncellemeler için beslemeleri yoklamasıdır. Popüler siteler için bu, çok fazla bant genişliği kullanımına neden olabilir. Delta kodlama, push tabanlı bir model benimsenirken yoklamanın ek yükünü azaltmak için geçici bir çözüm olarak önerildi.

RSS haber beslemeleri için delta kodlamayı benimseyen siteler, ortalama talebin %75 oranında azaldığını bildiriyor. Bob Wyman, herkes RSS haber beslemeleri için RFC 3229 protokolünü benimsemiş olsaydı, şu anda feshedilmiş haber toplama sitesi PubSub.com’un bant genişliğinin üçte iki oranında azalacağını tahmin ediyor.

Windows RSS platformu (Vista), diğer birçok RSS istemcisi gibi bu özelliği destekler. WordPress’ten farklı olarak, blog yazılımı sağlayıcınız RSS’nin delta kodlamasını zaten desteklemiyorsa, Web’in bant genişliğinden tasarruf etmeye yardımcı olmaları için bunu yapmalarını isteyin.

Delta kodlu RSS, bant genişliğinden tasarruf edebilse de, bazen sunucunuzu tıkayabilir. Örneğin, WordPress’tekiler gibi dinamik olarak oluşturulan beslemeler, trafik ani artışları sırasında sunucuların aşırı yüklenmesine neden olabilir. Bu, Hareketli Tipin bir avantajıdır. Daha yüksek yükler altında daha iyi ölçeklenen statik RSS dosyalarını kullanır.

İçerik Dağıtım Ağının Faydaları

CDN, içeriğin kullanıcılara dağıtımını hızlandırmak için tasarlanmış, coğrafi olarak dağıtılmış bir web sunucuları topluluğudur. Akamai (CDN trafiğinin %80’i ve tüm İnternet trafiğinin %20’si ile sektör lideri), Limelight Networks ve CDNetworks gibi CDN’ler, dağıtılmış önbellek ağından kullanıcılara içerik sunar.

İçeriğinizi bir CDN üzerinden dağıttığınızda, gelişmiş yazılım, istekleri kullanıcının İnternet’te bulunduğu yere göre önbellek sunucularına yönlendirir. Steve Souders’ın Yüksek Performanslı Web Sitelerine (O’Reilly) göre, Yahoo! Yahoo! için yanıt sürelerinde genel olarak %20’lik bir azalma gösterdi.

Büyük CDN’lerin fiyatı kullanımlarını daha büyük şirketlerle sınırlandırsa da, Coral Content Distribution Network ve Princeton Üniversitesi’nden CoDeeN dahil olmak üzere bazı düşük maliyetli akademik temelli CDN’ler mevcuttur.

URI’leri mod_rewrite ile yeniden yazma

Apache web sunucusu için mod_rewrite, URI’leri bir formdan diğerine eşleyebilir. Baytlardan tasarruf etmek veya daha fazla arama dostu URI’ler oluşturmak için URI’leri kısaltmak için mod_rewrite kullanabilirsiniz. Örneğin, yerden tasarruf etmek için r/29 gibi URI’leri daha uzun olanlarla değiştirebilirsiniz.

Apache, IIS, Manilla ve Zope bu tekniği destekler. Yahoo! ve diğer popüler siteler, HTML dosya boyutunun %20 ila %30’unu küçültmek için URI kısaltmasını kullanır. Sayfalarınızda ne kadar çok bağlantı varsa, kısaltma o kadar etkili olur.


Yapay zeka
Fbsbx nedir
Jsdelivr Nedir
Cdn servisi Nedir
Cdn ve Peering Nedir
CDN oluşturma


“mod_rewrite” nasıl çalışır?

Adından da anlaşılacağı gibi mod_rewrite, URI’leri normal ifade desen eşleştirmesini kullanarak yeniden yazar. Bir URI, belirttiğiniz bir modelle eşleşirse, mod_rewrite, belirlediğiniz kural koşullarına göre onu yeniden yazar. Esasen mod_rewrite, akıllı bir kısaltma genişletici olarak çalışır.

Örneğin, r/pg’yi /programming Apache’ye genişletmek için iki yönerge gerekir: biri yeniden yazma makinesini açar ve diğeri yeniden yazma kalıbı eşleştirme kuralını belirtir. Bu normal ifade, /r/ ile başlayan bir URI ile eşleşir (bu dizi, genişlemek için bir yönlendirmeyi ifade eder), hemen ardından pg ile gelir.

Birden çok kısaltma için RewriteMap

Önceki teknik birkaç kısaltma için iyi çalışacaktır, ama ya çok fazla bağlantınız varsa? İşte burada RewriteMap yönergesi devreye girer. RewriteMaps, çoklu arama anahtarlarını (kısaltmalar) ve bunlara karşılık gelen genişletilmiş değerleri sekmeyle ayrılmış tek bir dosyada gruplandırır.

MapNames, normal ifadeler kullanan genelleştirilmiş bir RewriteRule gerektirir. RewriteRule, sabit kodlanmış bir değer yerine MapName’e başvurur. Bir anahtar eşleşmesi varsa, eşleme işlevi genişletilmiş değeri normal ifadenin yerine koyar. Eşleşme yoksa kural, varsayılan değeri veya boş bir dizeyi değiştirir.

Yeni RewriteMap kuralı, yeniden yazma modülünü harita dosyamızın metin versiyonuna yönlendirir. Yenilenen RewriteRule, harita dosyasındaki eşleşen anahtarların değerini arar. Kalıcı yönlendirme (302 yerine 301), harita dosyasında eşleşen kısaltma bulunduğunda işlemeyi durdurarak performansı artırır.

İkili karma RewriteMaps

Maksimum hız için, metin haritası dosyalarınızı maksimum arama hızı için optimize edilmiş bir ikili DBM karma dosyasına dönüştürmelisiniz. Bir kaynak metin dosyasından bir DBM dosyası oluşturmak için httxt-dbm yardımcı programını kullanın. Yahoo! bu teknikle ana sayfa HTML’sinde yaklaşık %30 tasarruf sağlar. Yahoo! ayrıca yükü yeniden dağıtmaya yardımcı olan alt alanları kullanır. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın