İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Apache’de İçeriği Sıkıştırma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Apache’de İçeriği Sıkıştırma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Kullanıcı Arayüzleri Oluşturma

Apache’de İçeriği Sıkıştırma

Apache’de, içeriği önceden sıkıştırabilir veya içeriği anında sıkıştırmak için bir modül yapılandırabilirsiniz. İçeriğin önceden sıkıştırılması, çok fazla iş gerektiren bağlantıların (.htmz veya .html.gz, vb.) değiştirilmesini gerektirir. Daha zarif bir yöntem, içeriği anında mod_gzip (Apache 1.3+ için) veya mod_deflate (Apache 2+ için) gibi bir modülle sıkıştırmaktır.

Dinamik sıkıştırma için modlar

mod_gzip, içeriği dinamik olarak sıkıştırabilir ve uygun içeriği yetenekli tarayıcılara akıllıca sunmak için sunucuda içerik anlaşmasını kullanabilir. Dinamik sıkıştırma, sunucuya ek bir yük getirir, ancak derlenen C kodu verimlidir ve yalnızca en yavaş sunucular için bir sorundur. Sunucunuzda artan talebi karşılamak için 1 GB veya daha fazla belleğiniz olduğundan emin olun. Birçok web sunucusunun, minimum miktarda bellekle düşük kaliteli donanımlarda sağlandığını unutmayın.

mod_gzip ile HTTP sıkıştırmasını ayarlama

Mod_gzip’i yapılandırmak için sunucu yöneticinizin tek yapması gereken, paket yönetim yardımcı programınızdan önceden derlenmiş paketi kurmaktır (Linux ve BSD için; Solaris için önceden derlenmiş modülü indirmek isteyeceksiniz), sunucu yapılandırma dosyasını düzenlemek ve yeniden başlatmak. Apache.6 mod_gzip, içeriği sunucuda olan her şeyden sonra sıkıştırır, bu nedenle herhangi bir sunucu yapılandırma listesinde her zaman en son başvurulur. 

LoadModule ve AddModule mod_gzip’in listedeki son komutlar olduğuna dikkat edin. Ardından, mod_gzip’i minimum dosya boyutuyla (1.000 bayttan küçük herhangi bir şey ek yüke değmez), maksimum bellek içi boyut yönergesiyle (maksimum olarak 1.000.000 bayt seçtik) ve sıkıştırmaya dahil edilecek dosya türleriyle yapılandırın:

Metin, .htm/.html ve .php dosyalarını dahil ettiğimizi ancak bu örneği basitleştirmek için .css, .js ve .wml dosyalarını hariç tuttuğumuzu unutmayın. MP3 dosyalarını (zaten sıkıştırılmış olduklarından) veya PDF dosyalarını (Acrobat Reader, dahili olarak sıkıştırılmış olduklarından, gzip ile sıkıştırılmış PDF dosyalarını okurken sorun yaşayabilirler) HTTP ile sıkıştırmayın.

Apache 2.0 ve HTTP sıkıştırması

Apache 2.0, mod_gzip yerine mod_deflate modülünü içerir. mod_deflate’i kurmak kolaydır çünkü Apache 2.0’a zaten dahil edilmiştir. Tarzınıza bağlı olarak mod_deflate’i yapılandırmaya biraz farklı yaklaşmayı seçebilirsiniz. MIME türlerini açıkça dahil edebilir veya dosya türlerini sıkıştırma yordamından açıkça hariç tutabilirsiniz. Artık bu metin dosyaları uygun Kabul-Kodlama başlıkları ile istendiğinde sıkıştırılacaktır. 

HTTP sıkıştırması için ortalama sıkıştırma oranları

Peki, HTTP sıkıştırmasını kullanarak ne kaydetmeyi bekleyebilirsiniz? 20 popüler sitede yaptığımız testlerde, içerik kodlamanın metin dosyalarında (HTML, CSS ve JavaScript) ortalama %75 ve toplamda %37 tasarruf sağladığını gördük.

Popüler sitelerin 9.281 HTML sayfası üzerinde yapılan daha geniş bir çalışma, ortalama %75.2’lik bir sıkıştırma kazancı buldu.8 Ortalama olarak, HTTP sıkıştırması, test edilen metin dosyalarını orijinal boyutlarının dörtte birine indirdi. Ne kadar çok metin tabanlı içeriğiniz olursa, tasarruf o kadar yüksek olur. 


Dosya Sıkıştırma
WinRAR dosya sıkıştırma
Online dosya sıkıştırma
Dosya sıkıştırma programı
Dosya sıkıştırma boyut küçültme
Dosya zipleme
Sıkıştırılmış dosya Nasıl Açılır
Sıkıştırılmış dosya Nedir


HTTP sıkıştırması, her türden kullanıcıya hitap edecek kadar net bir fayda sağlar. Müşterilerimiz arasında, son kullanıcıların deneyimini geliştirmek isteyen tüketici siteleri, tekliflerini farklılaştırmaya çalışan barındırma sağlayıcıları, belirli bir extranet uygulamasını mümkün olduğunca bant genişliği açısından verimli hale getirmek isteyen Fortune 500’ler ve daha birçokları yer alıyor. Basitçe söylemek gerekirse, sıkıştırmanın dağıtılması kolaydır, geniş çapta desteklenir ve para tasarrufu sağlar. Buna kim hayır diyebilir?

Sıkıştırılmış metin dosyalarındaki tipik tasarruf, kodun ne kadar fazla olduğuna bağlı olarak %60 ile %85 arasında değişir. Bazı JavaScript dosyaları aslında %90’dan fazla sıkıştırılabilir.

Sunucularına HTTP sıkıştırması yerleştiren web yöneticileri, bant genişliği faturalarında %30 ila %50 arasında tasarruf sağladığını bildirmektedir. Sıkıştırılmış içeriği açmanın maliyeti, sıkıştırılmamış dosyaları indirmenin maliyetine kıyasla küçüktür. Daha hızlı bilgisayarlarla dar bant bağlantılarda, CPU hızı her seferinde bant genişliğini geride bırakır.

Sıkıştırma Verimliliğini Artırma

Sıkıştırma verimliliği, belirli bir dosyadaki içeriğin tekrarına bağlıdır. Daha küçük dosyalar daha az bayta sahiptir ve bu nedenle tekrarlanan desen olasılığı daha düşüktür. Dosya boyutu arttıkça sıkıştırma oranları da artar çünkü daha fazla karakter benzer desenler için daha fazla fırsat anlamına gelir. Bu bölümde tartışılan testler, HTML sayfası başına 13,540 bayt ortalamadan 44.582 bayta kadar değişiyordu.

Daha küçük dosyalar (5.000 bayt veya daha az) tipik olarak daha az verimli bir şekilde sıkıştırılırken, daha büyük dosyalar genellikle daha verimli bir şekilde sıkıştırılır. Metinsel verilerinize (HTML, CSS ve JavaScript) ne kadar fazla artıklık eklerseniz, potansiyel sıkıştırma oranınız o kadar yüksek olur. Bu nedenle, tüm küçük harflerin kullanılması XHTML’de sıkıştırmayı iyileştirir.

Fortune 1000’de HTTP sıkıştırma kullanımı. Fortune 1000 şirketlerinin yalnızca %27,5’i bir tür HTTP sıkıştırması kullanıyor, ancak sıkıştıranların yüzdesi her yıl yaklaşık %11.7 artıyor.

JavaScript Optimizasyonu 

JavaScript’inizi gzip yapmak, dosya boyutu üzerinde küçültmeye göre daha önemli bir etkiye sahiptir. Ancak, JavaScript’inizi gzip dosyasına koymadan önce küçülterek dosya boyutunda daha da fazla tasarruf sağlayabilirsiniz. Bölüm 10’da küçültme, yedi popüler site için CSS ve JavaScript’in yalnızca gzip’li sürümlerinde ortalama yüzde 4,8 puan (73.7’den %78.5’e kadar daha küçük) veya yüzde 17,6 tasarruf sağladı.

Tek bir büyük JavaScript dosyasını sıkıştırmanın verimliliği, birden çok küçük dosyayı sıkıştırmaktan daha fazla olacağından, JavaScript dosyalarını sıkıştırmadan önce birleştirerek daha fazla tasarruf gerçekleştirebileceğinizi unutmayın.

Delta kodlama (delta sıkıştırma)

Web sunucuları için geçerli olduğu gibi, delta kodlama, bir web sayfasının sürümleri arasındaki farkları göndererek web sayfalarını güncellemenin bir yoludur. Sunucu (proxy veya kaynak), yalnızca son erişimden bu yana sayfada değişenleri gönderir ve gönderilen veri miktarını büyük ölçüde azaltır (bazı durumlarda, birkaç TCP/IP paketi sırasına göre). Sayfa erişimlerinin yaklaşık %32’si ilk kez yapılan ziyaretler olduğundan, sayfa ziyaretlerinin yaklaşık %68’i delta sıkıştırması için uygundur.

Delta kodlamayı uygulamanın farklı yolları vardır: sayfaların eski sürümlerini kaydedebilir ve farklılıkları gönderebilir, aynı sunucuda kullanıcının önbelleğinde bulunan referans dosyaları kullanabilir ve dosyadan bağımsız olarak istemciye zaten gönderilen “değer tabanlı web önbellekleme”yi kullanabilirsiniz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın