İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Hata Yayılımı – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Hata Yayılımı – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Rapor Tasarımcısı – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Hata Yayılımı

Bir istisna atıldığında, mevcut kod bloğunun çalışması durur ve uygun istisna nesnesi başlatılır. İstisnayı oluşturan kod doğrudan bir Try Catch bloğunda yer alıyorsa, .NET çalışma zamanı, bir Catch bloğunun atılan hatayla eşleşip eşleşmediğini kontrol eder.

Try Catch bloğu yoksa veya bir Catch ifadesi eşleşmiyorsa, özel durum çağrı yığınından çağrı yöntemine iletilir. Ardından bir Try Catch bloğunun ve uygun bir Catch ifadesinin varlığının kontrol edilmesi süreci tekrar oynanır. Hata yayılımının ve bir istisnanın işlenene kadar yürütme zincirinden nasıl geçtiğinin bir gösterimidir.

A işlevi çağrıldığında, yürütmeye başlar. İşlem bitmeden önce B fonksiyonunu çağırması gerekir. Bu gerçekleştiğinde, B fonksiyonu yürütülürken A fonksiyonunun yürütülmesi beklemeye alınır. B İşlevinin de C işlevini çağırması gerekir, bu nedenle C işlevi yürütülürken B işlevi beklemeye alınır. Ancak C işlevinin yürütülmesi sırasında bir hata atılır.

C işlevi hiçbir Try Catch bloğu içermediğinden, istisna B işlevine geri yayılır. B işlevinin de bir Try Catch bloğu yoktur, bu nedenle özel durum A işlevine geri gönderilir. Neyse ki, A işlevinin bir Try Catch bloğu var ve istisnayı işleyebilir. A Fonksiyonu daha sonra istisnayı tanımlayan bir mesaj döndürmek için C fonksiyonundan İstisna nesnesini kullanır.

Öyleyse, bir hata yayılmaya devam ederse ve onu kaldırabilecek bir Try Catch bloğuyla hiç karşılaşmazsa ne olur diye sorabilirsiniz. Eh, istisna, ASP.NET çalışma zamanına ulaşana kadar çağrı yığınında ilerlemeye devam eder, bu noktada çalışma zamanı, istisna adını, mesajı ve yığın izleme bilgilerini görüntülemek için gösterilene benzer bir istisna sayfası oluşturur.

Elbette, uygulamanızı kullanırken kullanıcılarınızın böylesine tatsız bir istisna bilgisi dökümü yaşamasını engellemek istersiniz. Bir sonraki bölümde tüm bunlardan nasıl kaçınılacağını tartışacağız.

Küresel Hata İşleme

Genel hata işleme, kullanıcılarınızı çok kötü bir hata görmekten korumak için son şansınızı temsil eder. İşlenmeyen bir özel durum ASP.NET çalışma zamanına kadar geri yayıldığında, ASP.NET, yığın izleme ve özel durum bilgilerinin dökümünü içeren bir sayfa oluşturmak veya kullanıcıyı daha fazla kullanıcıya yeniden yönlendirmek için yapılandırma dosyasındaki ayarları kullanır. – dostça hata sayfası.

İstemci algı yönetimi açısından, uygulamanızın hatayı uygun şekilde işlemediğinden şüphe etmeyecekleri için kullanıcılarınızın ASP.NET istisna sayfasını görmelerini istemezsiniz. Bunları kullanıcı dostu bir sayfaya yönlendirirseniz, en azından uygulamanızın istisnayı incelikle işlemesini sağlayabilirsiniz.

IIS ve ASP.NET Hataları

IIS, kaynak isteklerini yerine getirmekten sorumludur. Görüntüler, HTML sayfaları ve statik dosyalar (Word belgeleri veya Excel elektronik tabloları) gibi kendi başına yerine getirebileceği bazı kaynak istekleri. IIS tarafından yönetilen bir kaynağa erişmeye çalışırken bir hata oluştuğunda, IIS hata yanıtını oluşturur. Örneğin, var olmayan bir HTML sayfası talep ederseniz, IIS, IIS’nin görüntülemek üzere yapılandırıldığı 404 hata sayfasını görüntüler.

IIS, ASP.NET sayfalarına yönelik istekleri kendi başına karşılayamaz, bu nedenle bu istekleri işlenmek üzere ASP.NET çalışma zamanına iletir. ASP.NET tarafından yönetilen bir kaynağa erişmeye çalışırken bir hata oluştuğunda, ASP.NET hata yanıtını IIS’yi değil üretir. Bu nedenle, IIS tarafından yönetilen kaynaklar ve ASP.NET tarafından yönetilen kaynaklar için tutarlılığı korumak istiyorsanız, hata sayfalarınızı yapılandırmanız gereken iki konumunuz vardır.

■Dikkat : ASP.NET’te yapılandırılan özel hata sayfaları, istenen kaynak IIS tarafından yönetildiğinde görüntülenmez. Yalnızca istenen kaynak ASP.NET tarafından yönetildiğinde görüntülenirler. Hem IIS’nizin hem de ASP.NET hata sayfalarınızın aynı olmasını istiyorsanız, bu hata sayfalarını hem IIS hem de ASP.NET’te yapılandırmanız gerekir.


Sabit hata
Sabit hata örnekleri
Sistematik hata örnekleri
Tesadüfi hata
Sabit hata nedir
Tesadüfi hata örnekleri
Mutlak hata
Hata analizi örnekleri


ASP.NET için Varsayılan Hata Sayfası Tanımlama

ASP.NET tarafından yönetilen kaynaklar için işlenmeyen bir özel durum oluştuğunda, ASP.NET’in son çare olarak görüntülediği varsayılan bir hata sayfası oluşturabilirsiniz. Bu, kullanıcılarınızın hiçbir zaman çirkin bir istisna sayfası görmemesini garanti eder.

Varsayılan bir hata sayfası tanımlamak son derece kolaydır, bu nedenle birini uygulamamak için hiçbir mazeret yoktur. Tek yapmanız gereken <customErrrors> öğesinin defaultRedirect parametresini uygulamanızda geçerli bir sayfaya yönlendirmek ve mod parametresini gösterildiği gibi On veya RemoteOnly olarak ayarlamaktır.

Not Örnek uygulamaya muhtemelen yerel makinenizden eriştiğiniz için, örnek uygulamanın mod parametresi Yalnızca Uzak değil, Açık olarak ayarlanmıştır. Modun Açık olarak ayarlandığı Özel Hata Sayfası demosuna bir göz atın ve ardından davranış farklılıklarını görmek için Yalnızca RemoteOnly olarak ayarlanmış modla bakın.

Bir ASPX Sayfasını Varsayılan Hata Sayfası Olarak Kullanma

Bir ASP.NET web formu da dahil olmak üzere, uygulamanızdaki herhangi bir geçerli sayfayı defaultRedirect parametresi olarak belirtebilirsiniz. Elbette, ASP.NET web formları işlenmeyen istisnalar atma potansiyeline sahiptir, bu nedenle, varsayılan hata sayfanızın işlenmeyen istisnalar atmadığından emin olmadıkça, kendinizi biraz soruna hazırlıyor olabilirsiniz.

Neyse ki, ASP.NET, yinelemeli bir hata atma döngüsüne girmeyecek ve ardından hatayı veren sayfaya geri yönlendirilmeyecek kadar akıllıdır. Bunun yerine, Web.config dosyanızdaki <customErrors> ayarlarının nasıl yanlış yapılandırıldığı hakkında sezgisel olmayan bir mesajla daha önce gösterilene benzer bir istisna sayfası oluşturur.

ASP.NET’te Özel Hata Sayfaları Tanımlama

Varsayılan hata sayfası, ASP.NET tarafından yönetilen kaynaklar için oluşabilecek her türlü hata için bir genel bakıştır, bu nedenle nispeten genel olması gerekir. Ne yazık ki, bazı durumlarda genel hata sayfaları tüm hikayeyi anlatmayabilir veya kullanıcıyı çıkmazda bırakabilir.

Örneğin, bir kullanıcı ASP.NET tarafından yönetilen var olmayan bir kaynağa erişmeye çalışırsa, kullanıcı bir 404 hatası alır. Ancak, yalnızca varsayılan bir hata sayfası belirlediyseniz, ASP.NET kaynağın bulunamadığını hiç belirtmeden bu hata sayfasını görüntüler. Bu, kaynak varmış ve hatalar varmış gibi görünmesini sağlar.

Özel hata sayfalarını kullanarak bu sorunu önleyebilirsiniz. ASP.NET, kullanıcılarınıza bir sorun ve olası bir çözüm hakkında daha fazla bilgi verebilmeniz için belirli hata türleri için uyarlanmış özel hata sayfaları oluşturmanıza olanak tanır.

Önceki 404 örneğimizde, kullanıcıya erişmeye çalıştıkları sayfanın mevcut olmadığını bildiren bir 404 hata sayfası oluşturabilirsiniz, böylece yanlış URL’yi girdiklerini anlarlar. Kullanıcının istediği içeriği daha kolay bulmasını sağlamak için bir site haritası, bağlantılar veya bir arama kutusu görüntüleyecek kadar ileri gidebilirsiniz.

Özel hata sayfalarının tanımlanması, Web.config’deki <customErrors> öğesine bir <error> iç öğesinin eklenmesini gerektirir. 2-16 listesi, 404 hatası için özel bir hata sayfası tanımlayan bir örnektir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın