İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Hata Sayfaları Tanımlama – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Hata Sayfaları Tanımlama – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

 Düzen Yöneticisi

IIS’de Özel Hata Sayfaları Tanımlama

İşlem biraz farklı olsa da, IIS’de belirli HTTP hatası türleri için özel hata sayfaları da tanımlayabilirsiniz. Ayrıca, IIS’yi ASP.NET’in kullandığı aynı özel hata sayfalarını görüntüleyecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Bu, ASP.NET veya IIS’nin istenen kaynağı yönetmesinden bağımsız olarak aynı hatayı görüntülemenize olanak tanır.

IIS’de özel hata sayfalarını yapılandırmak için IIS’yi açın ve sanal dizininizi bulun. Sanal dizine sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler’i seçin. Bir dizi sekme görüntüleyen Özellikler iletişim kutusu görüntülenir. Özel Hatalar sekmesini seçin. İletişim kutusunun gösterilene benzer bir sekme gösterdiğini göreceksiniz.

Özel Hatalar sekmesi, HTTP hata numaralarını bir liste biçiminde görüntüler. Özel bir hata sayfası tanımlamak istediğiniz hatayı bulun ve seçin. Öğe seçiliyken, Özellikleri Düzenle düğmesine tıklayın. Hata Eşleme Özellikleri iletişim kutusu, gösterilene benzer.

Hata Eşleme Özellikleri iletişim kutusu, seçilen hata oluştuğunda IIS’nin ne görüntüleyeceğini tanımlamanıza olanak tanır. Düzenlemekte olduğunuz mevcut Hata Kodunu ve bu hata için Varsayılan Metni görüntülediğine dikkat edin.

HTTP standartları olduğu için bunların hiçbirini değiştiremezsiniz. Ancak, Mesaj Türünü ve Dosya/URL’yi değiştirebilirsiniz. İleti Türü açılır listesinde üç seçenek vardır ve seçtiğiniz seçenek, bir dosya adı, URL veya hiçbir şey girmeniz gerekip gerekmediğini belirler:

• Varsayılan: Herhangi bir özel hata sayfası görüntülemez. IIS, yalnızca hata kodunu döndürür ve tarayıcının varsayılan hata mesajını görüntülemesine izin verir.
• Dosya: URL alanındaki dosyanın içeriğini okur ve bu içeriği hata sayfası olarak döndürür. Statik bir HTML sayfası döndürmek istediğinizde Dosya seçeneğini kullanmalısınız. Dosyayı bir ASP.NET sayfasına yönlendirmeyin, çünkü IIS dosyanın içeriğini okur ve herhangi bir ek işlem yapmadan olduğu gibi döndürür.
• URL: Kullanıcıyı göreli veya mutlak bir URL’ye yönlendirir. Bu, bir IIS hatasından sonra kullanıcıları ASP.NET sayfalarına yönlendirmenize olanak tanır. Kullanıcı yeniden yönlendirildiği için ASP.NET, ASP.NET hata sayfası isteğini normal şekilde işler.

Hem ASP.NET hem de IIS’nin aynı hata sayfalarını kullanmasını istiyorsanız, Hata Eşleme Özellikleri iletişim kutusundaki dosya adını veya URL’yi <hata> girişlerinde karşılık gelen hata kodu için tanımladığınız konuma yönlendirmeniz yeterlidir. Web.config’in <customErrors> bölümü.

Uygulama Hatası Olayını Kullanma

Uygulamanızda işlenmeyen bir özel durum oluştuğunda, ASP.NET uygulama Hatası olayını başlatır. Bu, ASP.NET tarafından yönetilen istenen bir kaynağın mevcut olmaması gibi sunucu hatalarını bile içerir (404 Hatası). Global.asax içindeki Application_Error prosedürüne kod yerleştirerek Error olayına yanıt verebilirsiniz.

Çoğunlukla, Application_Error yöntemi yalnızca hata bilgilerini günlüğe kaydetmek için kullanılmalıdır. Bazı kişiler, bir istisna oluştuğunda kullanıcıyı özel bir hata sayfasına yönlendirmek için kullanmayı sever, ancak bu görev Web.config dosyasındaki varsayılan ve özel hata sayfası tanımları kullanılarak daha iyi gerçekleştirilir. Garip bir şekilde, Application_Error prosedürüne hiçbir istisna bilgisi doğrudan iletilmez. Özel durum bilgilerini, gösterildiği gibi Sunucu nesnesini kullanarak almanız gerekir.

Application_Error prosedüründe sahip olduğunuz herhangi bir kodu, bir hata oluşturmadığından emin olmak için bir Try Catch deyiminde kapsüllemelisiniz, ancak bir istisnanın geçmesine izin vermenin sonuçlarının aşırı sorunlu olmadığını bilin. Varsayılan istisna sayfası, tanımlandığı varsayılarak, ne olursa olsun görüntülenir.


Asp net error page example
MVC hata mesajı verdirme
NET Core error page
UseDeveloperExceptionPage
Kırık link düzeltme
MVC 404 not found
Kırık link bulma
MVC Error page


Analiz için Günlük İstisnaları

Uygun istisna işleme ve özel hata sayfalarına sahip uygulamalar, kullanıcıları endişe verici, kafa karıştırıcı veya sadece çirkin hata mesajlarıyla karşılaşmaktan korur. Uygulama, bir istisnayı zarif bir şekilde ele alarak, teknik olarak bir şeyler ters gitmiş olsa bile, durumla normal olarak ilgileniyor gibi görünüyor.

Kullanıcı deneyimi açısından, bu tam olarak istediğiniz şeydir, çünkü hata uygulamanın bir parçası gibi görünür ve bilgilendirici bir hata mesajı ve/veya çözüm önerileri sunar. Çoğu kişi, hatadan sonra uygulamayı kullanmaya devam etme ve tekrar deneme konusunda kendine güvenir. Bazen yeniden deneme eylemi bile sorunu çözer.

Bu nedenle, kullanıcı sadece devam eder ve sorunu bildirmez. Diğer zamanlarda, tekrar denemek sorunu çözmez ve kullanıcılar sorunu bildirmek için sizi arar. Ne yazık ki, kullanıcılar hataların belirsiz açıklamaları ve hata oluştuğunda ne yaptıklarıyla ünlüdür, bu nedenle kullanıcı raporlaması, hataları izleme arayışınızda aşırı yardımcı olmayabilir.

İstisna günlüğü, uygulamanızda meydana gelen tüm istisnaları tanımlamanın, günlüğe kaydetmenin ve analiz etmenin son derece yararlı bir yoludur. Bir istisna oluştuğunda, istisna bilgisi (tür, mesaj, yığın izleme) ve ayrıca istisna oluştuğunda mevcut olan çevresel koşullar (tarih/saat, makine adı, kullanıcı kimliği, form verileri, sorgu dizesi değerleri vb.) veritabanında saklanır.

Bu, daha önce bahsedilen sorunların her ikisinin de çözülmesine yardımcı olur. Tüm istisnalar günlüğe kaydedilir, böylece kullanıcılar yerine hataları bildirmek için istisna günlüğüne güvenebilirsiniz. Ve istisna günlüğü, istisna ve istisnanın meydana geldiği çevresel durum hakkında ayrıntılı bilgi içerir, bu nedenle ne olduğunu belirlemek için yalnızca bir kullanıcının kişisel hafızasına güvenmek zorunda kalmazsınız.

İstisna günlüğü, istisnalardan haberdar olmanızı sağlar ve hataları izlemeye başlamanız için size yeterli bilgiyi verir. Ek olarak, istisna verilerini bir veritabanında depolamak, yinelenen kalıpları aramak için istisnaları analiz etmenize olanak tanır.

Bir istisna ne sıklıkla meydana geliyor? Kime? Ne zaman? Hangi sunucuda? İstisna bilgisi veritabanı, bu tür tespitlerin yapılmasını çok daha kolay hale getirir ve hangi hataların yüksek, orta ve düşük öncelikli olarak sınıflandırılması gerektiğini belirlemek için paha biçilmezdir ve özellikle bir uygulama ilk kez dağıtıldığında yararlıdır.

■Not : Bu kitabın yazıldığı sırada Enterprise Library, .NET 2.0 Framework ile kullanıma hazır değildi, ancak Visual Studio 2005 gönderildikten kısa bir süre sonra .NET 2.0 uyumlu bir sürüm çıkarılmalıdır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın