İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Ekstrem Programlamanın Analizi – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Ekstrem Programlamanın Analizi – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

 Düzen Yöneticisi

Ekstrem Programlamanın Analizi

Literatür, XP’yi tanıtırken genellikle süreç ve yöntemleri arasında ayrım yapmaz. Bunun yerine, iletişim, basitlik, geri bildirim ve cesaret olmak üzere dört temel değeri ve XP projelerinin on iki uygulamasını açıklar.

Dört temel değer, bir XP projesinin temelidir ve iyi anlaşılmaları gerekir. Dört değerden türetilen on iki uygulama, yazılım geliştirme süreçleri tanımımıza göre metodolojik yönlerdir.

Bu uygulamalar, dört değere bağlı kalarak ürünü geliştirmek için ayrı ayrı uyum içinde hareket eder. Yalnızca bu süreci etkileyen XP uygulamalarını açıklayarak bir XP projesinin altında yatan sürece odaklanacağız. Bu, metodolojik yönleri büyük ölçüde göz ardı edeceğimiz anlamına gelir. Tam bir giriş için okuyuculara başvurulur.

İlk XP temel değeri olan iletişim, yazılım sistemleri oluşturmanın temel görevidir. Ağır yazılım geliştirme süreci modellerinde, bu görev dokümantasyon yoluyla gerçekleştirilir. XP’de kişisel iletişim herhangi bir belgeden daha önemlidir. Amaç, tüm geliştiricilere, sistem kullanıcıları tarafından tutulan görüşle eşleşen ortak bir sistem görünümü vermektir.

Müşteriler ihtiyaçlarını ve arzularını iletmelidir; geliştiriciler, çeşitli seçeneklerin sonuçlarını iletmelidir; ve her ikisinin de bir projenin durumunun doğru bir resmini çizmek için yönetimle iletişim kurması gerekir. Geliştirme sürecindeki her grup, yalnızca mükemmel iletişim yoluyla ürünün ne için olduğunu bilebilir ve başarılı teslimat için birlikte etkili bir şekilde çalışabilir.

İkinci XP temel değeri olan basitlik, en basit çözümle başlamayı ve daha iyi çözümlere yeniden düzenlemeyi teşvik eder. Bir XP projesinde, tasarlama ve kodlamaya odaklanma yarının, gelecek haftanın veya ayın ihtiyaçları yerine bugünün ihtiyaçları üzerindedir.

Gelecekteki belirsiz gereksinimler için kodlama ve tasarım, ihtiyaç duyulmayabilecek bir şeye kaynak harcama riskini ifade eder. Olası gelecek vizyonları ve gereksinimleri göz ardı edilir. Bunun yerine, geliştirici yalnızca bir sonraki sürüm için pratik şeyler tasarlar ve uygular. Bir XP projesinde geliştirici her zaman en basit çözümü arar ve karmaşıklığı göz ardı eder.

Üçüncü XP temel değeri olan geri bildirim, projeye yol boyunca rehberlik eder. XP içinde geribildirim, gelişimin farklı boyutlarıyla ilgilidir. Programcılar, uygulama değişikliklerinden sonra sistemin durumu hakkında doğrudan geri bildirime ihtiyaç duyar.

Müşteriler, gelişimine yön verebilecekleri şekilde sistemlerinin mevcut durumu hakkında somut bir geri bildirime ihtiyaç duyarlar. Bu temel değerin temel amacı, geliştirme sürecinde sorunları mümkün olan en erken noktada durdurmaktır.

Dördüncü XP temel değeri olan cesaret, geliştiricilerin, yöneticilerin ve müşterilerin yeni fikir ve yaklaşımları denemekten korkmamaları gerektiği anlamına gelir. Bazen istenen sonuçları elde etmek için bir şans verilmelidir. Bir şey işe yaramayacaksa iletişim bir bayrak kaldıracaktır. XP temel değerlerine ilişkin bu temel bilgileri göz önünde bulundurarak, şimdi altta yatan süreci açıklayacağız.

Bir XP projesinde proje akışı, oluşturduğu sürümlere bölünür. Böyle bir sürümün oluşturulması genellikle birkaç aydan fazla sürmez. Bu hızlı ardışık sürümler, XP’nin ilk özelliğini temsil eder. Sürüm oluşturma, sürüm planı ile başlar.

Gerçek gelişme birkaç ardışık yinelemede izlenir. Gereksinimlerdeki değişiklikler veya yeni eklenen gereksinimler, herhangi bir zamanda başka bir sürüm planına yol açabilir. Başarıyla tamamlanmış bir kabul testi, sürümün teslim edilmesini sağlar. Bir XP projesinde bu kaba olay sırasını gösterir.

Gerçek geliştirmenin gerçekleştiği yinelemelerin her biri sırayla bir yineleme planıyla başlar. Bir yineleme genellikle birkaç hafta sürer. Her durumda, dört haftadan fazla sürmemelidir. Hem sürüm planı hem de yineleme planı, geliştiriciler ve yüklenici tarafından ortaklaşa ele alınması gereken bir görev olarak görülüyor.


Extreme Programming Nedir
Extreme Programming vs Scrum
Scrum Nedir
Agile Unified Process nedir
Oyunda XP ne demek
xp yaklaşımındaki bir proje ekibinin ekip üye sayısının kaç olması beklenir?
Scrum uygulama Örnekleri
Extreme programming avantajları


Bu bağlamda kullanılan teknik, planlama oyunu olarak bilinir. Planlama oyununda yüklenici, olası diğer gelişmeler için öncelikleri belirlemekten sorumluyken, geliştiriciler bir önceliklendirme temeli oluşturmak için bu ek geliştirmelerin maliyet ve süresini tahmin etmekten sorumludur.

Bir yinelemedeki olayların şematik seyrini gösterir. Yineleme planını takiben, geliştiriciler, daha sonra bu yinelemenin ilerleyen sürecinde işbirliği yapan çiftler oluşturur. Bir sonraki yinelemede, çiftler karıştırılacaktır.

Çiftlerin işbirliği, geliştiricilerin program kodunu birlikte yazmak için bir klavyeyi paylaşarak bir bilgisayarın önünde oturması anlamına gelir. Bu muhtemelen XP çift programlamanın en iyi bilinen özelliğidir. İki kişinin birden fazla gördüğü ve birlikte bir bireyin tek başına yapabileceğinden daha iyi fikirler geliştirebilecekleri fikrine dayanır.

Bu yaklaşımla elde edilen kalite artışı, ek maliyeti telafi eder. Ayrıca bu yaklaşım, iletişim ilkesinin sürece dahil edilmesini ve bilginin ekip genelinde dağıtılmasını sağlar. Gerçek bir geliştirme projesindeki yineleme için, her çifte belirli bir programlama görevi atanır.

Görevlerini yerine getirirken, bir çift her zaman bir birim testi yazarak başlar. Bu test gereksinimleri resmileştirir. Yalnızca bu test başarısız olursa gerçek geliştirme başlar, örn. çiftler halinde programlama başlayacaktır. Bu yaklaşım, testlerin kod yazılmadan önce yazıldığı XP özelliğine karşılık gelir.

Bu test güdümlü geliştirme yaklaşımı, bir yayın üzerinde çalışmanın başında oluşturulan kabul testlerini de kapsar. Web uygulamalarının nasıl test edileceğini ve test odaklı geliştirme yöntemlerinin nasıl uygulanacağını açıklar.

Bir çift, çalışmalarının başında yazılan birim testi başarıyla geçtiğinde görevini tamamlamış olur. İkili, çalışmalarını sonuçlandırmak için çalışma sonuçlarını derhal genel projeye entegre eder. Bu yaklaşım, başka bir XP özelliği olan sürekli bir entegrasyon oluşturur.

İş ilerlemesinin her zaman tüm ekip tarafından açıkça görülebilmesini sağlar. Sürekli entegrasyonu mümkün kılan bir önkoşul, kod için ortak sorumluluğun özelliğidir. Her çift, başka bir çift tarafından geliştirilen kodu değiştirebilir. Ve birim testleri, değişikliklerin yeni hatalara yol açmamasını sağlar.

Bu bölümü kapatırken, bir başka çevik süreç modeli olan Scrum’ı kullanarak birkaç ilgili projeyi veya bir büyük projeyi yürütme sürecini açıklayacağız. XP için karşılık gelen çalışma yazarlar tarafından bilinmemektedir.

Birkaç ilgili projenin gerçekleştirilmesi için en önemli ifade, aynı anda birden fazla projeye asla başlamamaktır. Bu, kişinin başlangıçta her zaman bir projeyle başladığı anlamına gelir. Daha sonra yeniden kullanım için farklı bileşenlerin paketlenmesine dikkat edilmesine izin verilir.

Ancak, projenin zamanında ve düzenli bir şekilde ele alınması en büyük önceliğe sahiptir. Tek bileşenlerin yeniden kullanımı için, metodolojik bir yaklaşım olarak katmanlı bir mimarinin geliştirilmesi önerilir. Aksi takdirde, kişi yeniden düzenlemeye güvenebilir ve (XP’ye benzer şekilde), yalnızca belirsiz bir şekilde yararlı bir şey öngörmek için çok az kaynağa yatırım yapılmasını veya hiç kaynak gösterilmemesini önerebilir.

Daha sonra başka bir ilgili uygulamanın geliştirilmesi gelirse, bu, ortak kullanılan bileşenler bir kenara bırakılarak hazırlanır. Birden çok uygulama ekibinin gereksinimlerini karşılayan bileşenleri desteklemek ve geliştirmek için bir Paylaşılan Kaynak ekibi oluşturulur.

Daha büyük projeler için yaklaşım, bir dizi daha küçük ilgili projeye benzer. Daha büyük projeler yönetilebilir parçalara bölünür. Burada yine bir pilot projede geliştirme için temel işlevsellik seçilmeli ve asla aynı anda birden fazla alt proje başlatılmamalıdır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın