İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Ekleme İşlemi – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Ekleme İşlemi – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Cihaz Konumu

Ekleme İşlemi

Bir ekleme işleminin başarısız olma olasılığı neredeyse yoktur, bu nedenle bu işleve bir Try Catch bloğu yerleştirmek zaman kaybıdır. Dış kaynaklara eriştiğiniz durumlar veya bir istisnanın daha olası olduğu diğer senaryolar için Try Catch bloğunu kaydedin. Try Catch bloğu oluştururken biraz düşünmeniz gereken başka bir alan da istisna çözümlemesidir. İkame ve bildirim olmak üzere gerçekten iki tür istisna çözümü vardır.

Değiştirme yoluyla çözümleme, bir hata oluştuğunda kullanılabilecek bir geri dönüşün uygulanmasını içerir. Örneğin, müşterilerinizin adlarını veri kümesinden alarak özel bir karşılama oluşturan bir işleviniz varsa, bir hata oluştuğunda her zaman varsayılan olarak “Sayın Müşteri” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Varsayılan bir değer uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, varsayılan değerinizin anlamlı olması ve yanıltıcı olmamasıdır. Örneğin, veritabanınızdaki toplam kullanıcı sayısını döndüren bir işlev oluşturuyorsanız, bir hata oluştuğunda varsayılan olarak 4 veya 73’e dönmek istemezsiniz. Varsayılan 0 bile yanıltıcı olabilir, bu nedenle bir hata oluştuğunu belirtmek için -1 kullanmak isteyebilirsiniz.

Bir istisna, varsayılan bir değerle çözülemediğinde, bildirim yoluyla özel durum çözümlemesi kullanılır. Örneğin, bir satın alma işleminin ortasındaysanız ve bir şey başarısız olursa ne yapacaksınız? Doğal olarak, ikinci kez çalışıp çalışmadığını görmek için işlemi tekrar deneyebilirsiniz, ancak bir noktada yenilgiyi kabul etmeniz ve kullanıcıya bir hata oluştuğunu bildirmeniz gerekir.

Bildirimin amacı, kullanıcının kafa karıştırıcı veya göz korkutucu bir hata görmesini engellemektir. Genellikle, kullanıcıyı bir hata sayfasına yönlendirmeyi veya kaynaklandığı sayfaya döndürmeyi ve sorunu açıklayan bir mesajı görüntülemeyi içerir.

Kullanıcının bir sonraki sayfaya geçmesine izin vermeyin çünkü daha fazla hataya neden olabilir ve uygulamanızdan daha fazla hayal kırıklığına uğrayabilir.

Ayrıca, özellikle yeniden kullanılabilir bileşenler oluştururken, bir istisna oluşmasına izin vermenin geçerli bir seçenek olduğunu bilmelisiniz. Bu, hatanın çağrı yığınını yaymasına izin verir, böylece farklı durumlarda istisnayı uygun şekilde nasıl ele alacağınız konusunda bir karar verme esnekliğine sahip olursunuz.

■Not : Bir istisnayı işlemek pahalı bir işlemdir, bu nedenle mümkün olduğunda istisnalardan kaçının. Bununla birlikte, yalnızca kodunuzda bir Try Catch Last bloğu göründüğü için değil, uygulamanız gerçekten bir istisnayı ele aldığında pahalı bir performans düşüşüne maruz kaldığınızı anlayın. Bu nedenle, uygun olan yerlerde Try Catch Last bloğunu, bloğun kendisinin herhangi bir performans sorununa neden olacağından korkmadan kullanmakta özgürsünüz.

Birden Çok Yakalama İfadesi Kullanma

Bir Try Catch deyiminde, belirli hataları yakalamaya yardımcı olmak için aslında birden çok Catch deyiminiz olabilir.

ReadFile iki parametre kabul eder. Birincisi, bir metin dosyasına giden yoldur ve ikincisi, bir istisna oluşması durumunda hata bilgilerini döndürmek için kullanılan referansa göre bir değişkendir.

Normalde ReadFile, FileAndPath parametresini kullanarak bir StreamReader nesnesi oluşturur, dosyayı geçici bir değişkene okur, akışı kapatır ve işlevin sonucu olarak geçici değişkeni döndürür. Ancak, FileAndPath parametresi geçerli bir dosya adını göstermiyorsa, StreamReader oluşturulurken bir istisna oluşur.

Ortaya çıkan tam istisna, dosya adında neyin yanlış olduğuna bağlıdır. .NET Framework, FileAndPath parametresinde belirtilen dizini bulamazsa, System.IO.Directory Not Found İstisnası oluşur. Yol bulunur ancak dosya bulunmazsa, System.IO.FileNotFoundException oluşur. Ve FileAndPath parametresinin uzunluğu çok uzunsa, bir System.IO.PathTooLongException oluşur.

Try Catch bloğunda birden çok Catch ifadesinin kullanıldığına dikkat edin. Birincisi DirectoryNotFoundException’ı yakalar ve sonraki FileNotFoundException’ı yakalar, ancak üçüncüsü bir IOException’ı yakalar. Peki PathTooLongException atıldığında ne olur? Her şey mirasa bağlı.


Search Console
Search Console giriş
Google site ekleme
Google Search Console site ekleme
Arama Motorlarına site ekleme
Google Search Console Kaydı
Google Analytics
WordPress Google Search Console ekleme


Bir özel durum oluşturulduğunda, .NET çalışma zamanı bir eşleşme arayan her Catch deyimine bakar. Bir eşleşme, Catch ifadesinde belirtilen istisna tipi, atılan istisna tipiyle tam bir eşleşme olduğunda açıkça ortaya çıkar, ancak Catch ifadesinde belirtilen istisna tipi, atılan istisnanın bir üst tipi olduğunda da bir eşleşme meydana gelir.

PathTooLongException öğesinin System.IO.IOException öğesinden türetildiğine dikkat edin. Bu nedenle, çalışma zamanı System.IO.IOException için Catch deyimine ulaştığında PathTooLong İstisnasını yakalar. Çalışma zamanı, istisnaları yakalarken üst türlerin yanı sıra tam türleri de denetlediğinden, Catch deyimlerini sıralarken dikkatli olmalısınız. Listeleme, birden çok Catch ifadesinin nasıl kurulacağına dair kötü bir örnek gösterir.

Try bloğunda, bir System.IO.IOException bilerek atılır. Başvurursanız, System.IO.IOException sınıfının System.Exception sınıfından türetildiğini görürsünüz, bu nedenle ilk Catch ifadesi her zaman istisnayı işler. İkinci Catch deyimine asla ulaşılmaz.

Dikkat Bir Try Catch bloğunda birden fazla Catch ifadesi belirlediğinizde, önce kalıtım hiyerarşisinde daha derin olan istisnaları yerleştirmeniz gerekir, aksi takdirde ilk olarak üst istisnalar alınır. Örneğin, tüm istisnalar System.Exception’dan türetildiği için System.Exception’ı diğer istisna türlerinin önüne koymayın.

When Cümlesini Kullanarak Belirli Hataları Yakalamak

Belirli hataları yakalamak için başka bir taktik de When yan tümcesini kullanmaktır. Bu, özellikle bir istisna türü gerçek hatayı netleştirmediğinde kullanışlıdır. Örneğin, PathTooLong➥ İstisnası, sorunun ne olduğu konusunda oldukça spesifiktir; ancak System.Data.SqlClient ad alanındaki tek istisna türü SqlException’dır.

Bu nedenle, bağlantı dizenizdeki kullanıcı adı veya parola yanlışsa, bir SqlException alırsınız; var olmayan bir tabloya erişmeye çalışırsanız, bir SqlException elde edersiniz; ve SQL sözdiziminiz geçersizse, bir SqlException alırsınız. Belirli bir sorunu çözmeye çalışıyorsanız çok yardımcı olmaz.

Catch ifadesinin When tümcesinin kullanışlı olduğu yer burasıdır. Bir Catch deyimini nitelemek için When yan tümcesini kullanabilirsiniz, böylece yalnızca Catch’te belirtilen tür bir eşleşmeyse ve When yan tümcesi karşılanırsa yürütülür. Bu kavramı daha iyi anlamak için Listeleme’deki bir örneğe bakalım.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın