İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Düğme Kontrolleri

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Düğme Kontrolleri

Uygulama Güncelleme

Düğme Kontrolleri

Düğmeler, herhangi bir widget araç setinde yaygındır ve Android de bir istisna değildir. Android, tipik düğme setinin yanı sıra birkaç ekstra özellik sunar. Bu bölümde, üç tür düğme kontrolünü ele alacağız: temel düğme, görüntü düğmesi ve değiştirme düğmesi. Bu denetimlere sahip bir kullanıcı arabirimi gösterir. Üstteki düğme temel düğmedir, ortadaki düğme bir görüntü düğmesidir ve sonuncusu bir geçiş düğmesidir.

Düğme tıklama etkinliğine nasıl kayıt olunacağını gösterir. Bir OnClickListener ile setOnClickListener yöntemini çağırarak on-click olayına kaydolursunuz. İçinde, btn için tıklama olaylarını işlemek için anında anonim bir dinleyici oluşturulur. Butona tıklandığında dinleyicinin OnClick metodu çağrılır.

Android, android.widget.ImageButton aracılığıyla bir görüntü düğmesi sağlar. Bir görüntü düğmesini kullanmak, temel düğmeyi kullanmaya benzer.

Geçiş Düğmesi Kontrolü

ToggleButton, onay kutusu veya radyo düğmesi gibi iki durumlu bir düğmedir. Bu düğme, Açık durumda veya Kapalı durumda olabilir. Gösterildiği gibi, ToggleButton’un varsayılan davranışı, Açık durumdayken yeşil bir çubuk ve Kapalı durumdayken gri renkli bir çubuk göstermektir. Ayrıca varsayılan davranış, düğmenin metnini Açık durumdayken “Açık” ve Kapalı durumdayken “Kapalı” olarak da ayarlar.

Uygulamanız için “Açık”/”Kapalı” uygun değilse ToggleButton metnini değiştirebilirsiniz. Örneğin, bir ToggleButton aracılığıyla başlatmak ve durdurmak istediğiniz bir arka plan işleminiz varsa, android:textOn ve android:textOff özelliklerini kullanarak düğmenin metnini “Çalıştır” ve “Durdur” olarak ayarlayabilirsiniz.

Onay Kutusu Denetimi

Bir onay kutusu denetimi, neredeyse tüm pencere öğesi araç setlerinde rol oynar. HTML, JFC ve JSF’nin tümü, bir onay kutusu kavramını destekler. Onay kutusu denetimi, kullanıcının durumunu değiştirmesine izin veren iki durumlu bir düğmedir.

setChecked() veya toggle() öğesini çağırarak bir onay kutusunun durumunu yönetirsiniz. Durumu isChecked() öğesini çağırarak elde edebilirsiniz. Bir onay kutusu işaretlendiğinde veya işaretlenmediğinde belirli bir mantık uygulamanız gerekirse, OnCheckedChangeListener arabiriminin bir uygulamasıyla setOnCheckedChangeListener() öğesini çağırarak on-checked olayına kaydolabilirsiniz. Ardından, onay kutusu işaretlendiğinde veya işaretlenmediğinde çağrılacak olan onCheckedChanged() yöntemini uygulamanız gerekir.

Radyo düğmesi kontrolleri, herhangi bir UI araç setinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bir radyo düğmesi, kullanıcıya birkaç seçenek sunar ve onu tek bir öğe seçmeye zorlar. Bu tek seçimli modeli uygulamak için, radyo düğmeleri genellikle bir gruba aittir ve her grubun bir seferde yalnızca bir öğe seçmesi zorunludur.

Android’de bir grup radyo düğmesi oluşturmak için önce bir RadioGroup oluşturun ve ardından grubu radyo düğmeleriyle doldurun.

Radyo grubu içindeki radyo düğmelerinin başlangıçta varsayılan olarak işaretlenmemiş olduğunu unutmayın. Radyo düğmelerinden birini kontrol edilen duruma ayarlamak için radyo düğmesine program aracılığıyla bir referans alabilir ve setChecked öğesini arayabilirsiniz.


Web ve uygulama etkinliği nasıl açılır
Web ve Uygulama Etkinliği kapatma
Web ve Uygulama etkinliği silme
Web ve uygulama etkinliği nedir
Google Etkinlik geçmişi
Telefon web
Google Etkinliğim
Samsung internet Geçmişi silme


Radyo düğmesinin durumunu değiştirmek için toggle() yöntemini de kullanabilirsiniz. CheckBox denetiminde olduğu gibi, OnCheckedChangeListener arabiriminin bir uygulamasıyla setOnCheckedChangeListener() öğesini çağırırsanız, on-checked veya on-unchecked olayları hakkında bilgilendirileceksiniz.

RadioGroup’un radyo düğmesi dışındaki görünümleri de içerebileceğini anlayın. Örneğin Listeleme, son radyo düğmesinden sonra bir TextView ekler. Ayrıca, radyo grubunun dışında bir radyo düğmesinin bulunduğuna dikkat edin.

Liste, bir radyo grubu içinde RadioButton olmayan kontrollere sahip olabileceğinizi gösterir. Ayrıca, radyo grubunun yalnızca kendi kapsayıcısındaki radyo düğmeleri üzerinde tekli seçimi uygulayabileceğini bilmelisiniz. Başka bir deyişle, başka birRadBtn kimliğine sahip radyo düğmesi, grubun alt öğelerinden biri olmadığı için Listede gösterilen radyo grubundan etkilenmeyecektir.

Ayrıca RadioGroup’u programlı olarak değiştirebileceğinizi de bilin. Örneğin, programlı olarak bir radyo grubuna referans alabilir ve bir radyo düğmesi (veya başka bir kontrol türü) ekleyebilirsiniz.

Kontrolleri Listeleme

Android SDK, çeşitli liste denetimleri sunar. Bu bölümde tartışacağımız bir ListView kontrolünü gösterir. ListView denetimi, öğelerin bir listesini dikey olarak görüntüler. Bir ListView’ü genellikle android.app.ListActivity’yi genişleten yeni bir etkinlik yazarak kullanırsınız. ListActivity bir ListView içerir ve ListView için verileri setListAdapter yöntemini çağırarak ayarlarsınız.

Listeleme, cihazdaki kişilerin listesiyle doldurulmuş bir ListView denetimi oluşturur. Her kişinin sağında bir onay kutusu denetimi bulunur. Daha önce de belirttiğimiz gibi, kullanım modeli ListActivity’yi genişletmek ve ardından aktivitede setListAdapter’ı çağırarak listenin bağdaştırıcısını ayarlamaktır.

Örneğimizde, cihazı kişiler listesi için sorguladık ve ardından yalnızca kişilerin adlarını seçmek için bir projeksiyon oluşturduk, bir projeksiyon ilgilendiğimiz sütunları tanımlar. Daha sonra bir adı bir TextView kontrolüne eşleriz. Son olarak bir imleç adaptörü oluşturuyoruz ve listenin adaptörünü ayarlıyoruz. Bağdaştırıcı sınıfı, veri kaynağındaki satırları alma ve kullanıcı arabirimini doldurmak için her bir kişinin adını çıkarma akıllılarına sahiptir.

onCreate yönteminin etkinliğin içerik görünümünü ayarlamadığını fark edeceksiniz. Bunun yerine, temel sınıf ListActivity zaten bir ListView içerdiğinden, sadece ListView için veri sağlaması gerekir.

ListView dışında ek kontroller istiyorsanız, düzen dosyanızda ListActivity’de referans verilen ListView’ü geçersiz kılabilir ve istediğiniz kontrolleri ekleyebilirsiniz. Örneğin, gösterildiği gibi seçilen öğeler üzerinde bir eylem göndermek için kullanıcı arayüzündeki ListView’ün altına bir düğme ekleyebilirsiniz.

Bu örnek için düzen XML dosyası iki dosyaya bölünmüştür. İlki, ListView ve buton etkinliğinin kullanıcı arabirimi tanımını içerir.

Etkinliğin, etkinlik için kullanıcı arabirimini ayarlamak üzere setContentView’ü çağırdığını gösterir. Bağdaştırıcıyı oluşturduğunda, listedeki öğeler için düzen dosyasını da ayarlar.

Widget araç setlerinin çoğu, bir veya daha fazla ızgara tabanlı denetim sunar. Android, verileri ızgara biçiminde görüntüleyebilen bir GridView kontrolüne sahiptir. Burada “veri” terimini kullanmamıza rağmen, kılavuzun içeriğinin metin, resimler vb. olabileceğini unutmayın.

GridView denetimi, bilgileri bir kılavuzda görüntüler. GridView için kullanım modeli, XML düzeninde ızgarayı tanımlamak ve ardından verileri bir android.widget.ListAdapter kullanarak ızgaraya bağlamaktır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın