İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Android’deki Kontroller

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Android’deki Kontroller

Yerel Hizmetler 

Android’deki Kontroller

Tarih ve saat kontrolleri, birçok widget araç setinde oldukça yaygındır. Android, bazılarını bu bölümde tartışacağımız tarih ve saat tabanlı birkaç kontrol sunar. Özellikle DatePicker, TimePicker, AnalogClock ve DigitalClock kontrollerini tanıtacağız.

Adından da anlaşılacağı gibi, bir tarih seçmek için DatePicker kontrolünü ve bir saat seçmek için TimePicker kontrolünü kullanırsınız. Listeleme, bu kontrollerin örneklerini gösterir.

XML düzenine bakarsanız, bu kontrolleri tanımlamanın oldukça kolay olduğunu görebilirsiniz. Bununla birlikte, kullanıcı arayüzü biraz abartılı görünüyor. Her iki kontrol de biraz büyük görünüyor, ancak bir mobil cihaz için görünüm ve his konusunda tartışamazsınız.

Android araç setindeki diğer tüm kontrollerde olduğu gibi, onları başlatmak veya onlardan veri almak için kontrollere programlı olarak erişebilirsiniz. Örneğin, bu kontrolleri Listeleme’de gösterildiği gibi başlatabilirsiniz.

Listeleme, DatePicker’daki tarihi 10 Kasım 2008 olarak ayarlar. Benzer şekilde saat ve dakika sayısı da 10 olarak ayarlanır. Ayrıca, kontrolün 24 saatlik görünümü desteklediğini unutmayın.

Son olarak, Android’in bu denetimlerin sürümlerini DatePickerDialog ve TimePickerDialog gibi kalıcı pencereler olarak sunduğunu unutmayın. Kontrolü kullanıcıya göstermek ve kullanıcıyı bir seçim yapmaya zorlamak istiyorsanız bu kontroller kullanışlıdır.

Gösterildiği gibi, Android’deki analog saat iki elli bir saattir, bir el saat göstergesi ve diğer el dakika göstergesi içindir. Dijital saat, saat ve dakikaya ek olarak saniyeleri de destekler.

Bu iki kontrol o kadar ilginç değil çünkü tarihi veya saati değiştirmenize izin vermiyorlar. Yani sadece o anki zamanı göstermekle görevli saatlerdir. Bu nedenle, tarihi veya saati değiştirmek istiyorsanız, DatePicker/TimePicker veya DatePickerDialog/TimePickerDialog’a bağlı kalmanız gerekir.

Şimdiye kadar tartıştığımız kontroller, herhangi bir Android uygulaması için temeldir. Bunlara ek olarak, Android ayrıca birkaç ilginç kontrol daha sunuyor. Bu bölümde diğer kontrolleri kısaca tanıtacağız.


Erişilebilirlik ayarlarını aç
Telefonda erişilebilirlik Nedir
Cihaz kontrol etme
Google Etkinlik geçmişi
Etkinlik Geçmişi
Etkinliklerim
Erişilebilirlik Menüsü
Erişilebilirlik ayarlarını sıfırlama SAMSUNG


MapView Kontrolü

com.google.android.maps.MapView denetimi bir harita görüntüleyebilir. Bu kontrolü XML düzeni veya kodu aracılığıyla başlatabilirsiniz, ancak onu kullanan aktivitenin MapActivity’yi genişletmesi gerekir. MapActivity, bir harita yüklemek, önbelleğe almak vb. için çoklu iş parçacıklı isteklerle ilgilenir. Listeleme, bir MapView örneğini örneklemeyi gösterir.

Gösterildiği gibi, MapView’ü kullanmanın ilginç yanı, önce bir eşleme-API anahtarı edinmeniz gerekmesidir. Anahtar almak için Google’a kaydolmanız gerekir.

Bir API anahtarı edindikten sonra, programlı olarak veya XML yoluyla bir MapView örneğini oluşturabilirsiniz. XML’de, android:apiKey özelliğini ayarlarsınız. Kodda, anahtarı MapView yapıcısına iletmeniz gerekecek. Konum tabanlı hizmetleri tartışırken MapView kontrolünü ayrıntılı olarak tartışacağımızı unutmayın.

Galeri Kontrolü

Galeri denetimi, her zaman listenin merkezine odaklanan, yatay olarak kaydırılabilir bir liste denetimidir. Bu kontrol genellikle dokunmatik modda bir fotoğraf galerisi işlevi görür. Bir Galeri’yi XML düzeni veya kodu aracılığıyla başlatabilirsiniz.

Galeri denetimini kullanmak, liste denetimini kullanmaya benzer. Diğer bir deyişle, galeriye bir başvuru alırsınız, ardından verileri doldurmak için setAdapter() yöntemini çağırır, ardından seçilen olaylar için kayıt olursunuz.

Bu, Android kontrol seti hakkındaki tartışmamızı sonlandırıyor. Bölümün başında belirttiğimiz gibi, Android’de kullanıcı arayüzleri oluşturmak iki şeye hakim olmanızı gerektirir: kontrol seti ve düzen yöneticileri.

Düzen Yöneticilerini Anlamak

Swing gibi, Android de görünümler için kap görevi gören bir görünüm sınıfları koleksiyonu sunar. Bu konteyner sınıflarına düzenler (veya düzen yöneticileri) denir ve her biri, alt öğelerinin boyutunu ve konumunu yönetmek için belirli bir strateji uygular. Örneğin, LinearLayout sınıfı, alt öğelerini birbiri ardına yatay veya dikey olarak yerleştirir.

LinearLayout Düzen Yöneticisi

LinearLayout en popüler düzendir. Bu düzen yöneticisi, yönlendirme özelliğinin değerine bağlı olarak alt öğelerini yatay veya dikey olarak düzenler. Liste, yatay konfigürasyona sahip bir LinearLayout’u gösterir.

Oryantasyon özniteliği, LinearLayout yerleşim yöneticisi tarafından tanınan ilk önemli özniteliktir. Çocuk denetimlerinin boyutunu ve konumunu etkileyebilecek diğer önemli özellikler arasında ağırlık ve yerçekimi yer alır. Kapsayıcıdaki diğer denetimlere göre bir denetime boyut önemi atamak için ağırlığı kullanırsınız.

Bir konteynerin üç kontrolü olduğunu varsayalım: birinin ağırlığı 1 (mümkün olan en yüksek değer), diğerlerinin ağırlığı ise 0. Bu durumda, ağırlığı 1’e eşit olan kontrol konteynerdeki boş alanı tüketecektir. Yerçekimi aslında hizalamadır. Örneğin, bir etiketin metnini sağa hizalamak istiyorsanız, yerçekimini sağa ayarlarsınız.

■Not : Yerleşim yöneticileri, Android.widget.ViewGroup’u, ListView gibi birçok kontrol tabanlı kapsayıcı sınıfında olduğu gibi genişletir. Düzen yöneticileri ve kontrol tabanlı kapsayıcılar aynı sınıfı genişletse de, düzen yöneticisi sınıfları, alt denetimlerle kullanıcı etkileşimi ile değil, kesinlikle denetimlerin boyutlandırması ve konumu ile ilgilenir.

Örneğin, LinearLayout’u ListView denetimiyle karşılaştırın. Ekranda, her ikisi de çocukları dikey olarak düzenleyebildiği için benzer görünüyorlar. Ancak ListView denetimi, kullanıcının seçim yapması için API’ler sağlarken LinearLayout sağlamaz. Başka bir deyişle, kontrol tabanlı kapsayıcı (ListView), kapsayıcıdaki öğelerle kullanıcı etkileşimini desteklerken, düzen yöneticisi (LinearLayout) yalnızca boyutlandırma ve konumlandırmayı ele alır.

Farklı ağırlık ve yerçekimi ayarlarıyla LinearLayout kullanan üç kullanıcı arabirimi gösterir. Soldaki kullanıcı arayüzü, ağırlık ve yerçekimi için varsayılan ayarları kullanır. Bu ilk kullanıcı arabirimi için XML düzeni gösterilmektedir.

Öğesinin ortasındaki kullanıcı arabirimi, ağırlık için varsayılan değeri kullanır, ancak kapsayıcıdaki denetimler için sırasıyla sola, ortaya ve sağa android:gravity ayarlar. Son örnek, merkez bileşenin android:layout_weight özniteliğini 1,0 olarak ayarlar ve diğerlerini varsayılan 0,0 değerine bırakır.

Orta bileşen için ağırlık özelliğini 1,0 olarak ayarlayarak ve diğer iki bileşen için ağırlık özelliklerini 0,0 olarak bırakarak, merkez bileşenin kapta kalan tüm beyaz alanı kaplaması ve diğer iki bileşenin kalması gerektiğini belirtiyoruz. ideal boyutlarında.

Benzer şekilde, kapsayıcıdaki üç kontrolden ikisinin kalan boşlukları aralarında paylaşmasını istiyorsanız, bu ikisi için ağırlığı 1,0 olarak ayarlar ve üçüncüsünü 0,0 olarak bırakırsınız. Son olarak, üç bileşenin alanı eşit olarak paylaşmasını istiyorsanız, tüm ağırlık değerlerini 1,0 olarak ayarlarsınız. Bunu yapmak, her metin alanını eşit şekilde genişletir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın