İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

CSS İçin Tarayıcı Desteği – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

CSS İçin Tarayıcı Desteği – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Alan Türlerini Belirleme – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

CSS İçin Tarayıcı Desteği

Günümüzde tarayıcıların çoğu, bu bölümde ayrıntıları verilen CSS tekniklerini desteklemektedir. CSS2 tarayıcıları, Internet Explorer 7 ve sonraki sürümleri (Internet Explorer 6 için evrensel seçici, * için bazı istisnalar dışında), Firefox 2 ve sonraki sürümleri, Safari 3 ve sonraki sürümleri, Konqueror 3.5.7 ve sonraki sürümleri ve Opera 9.5b ve sonraki sürümlerini içerir. CSS stenosunu, çoklu sınıfları ve gruplamayı destekler. Bu bölümde ayrıntıları verilen CSS3 öznitelik seçici eşleştirme teknikleri, yukarıda bahsedilen tarayıcılar tarafından desteklenmektedir.

Sıfırlama Stil Sayfası

Aşırı spesifik CSS seçicileri ve tarayıcılar arası uyumluluk için bir çözüm, sıfırlama stil sayfası kullanmaktır. Eric Meyer ve Yahoo! tarafından savunulan stil sayfalarını sıfırlama, tarayıcı oluşturma davranışını eşitlemek için bilinen bir dizi varsayılan stil kuralı oluşturur. 

Bu sıfırlama stil sayfası, tüm tür seçiciler için kenar boşluklarını, dolguyu, kenarlıkları ve ana hatları sıfırlar (bu, CPU yükü nedeniyle evrensel seçiciden * daha etkilidir), ayrıca yazı tipi boyutunu %100’e eşitler, dikey hizalamayı taban çizgisine ayarlar tarayıcı farklılıklarını eşitlemek gerekir.

Bu sıfırlama stil sayfasının kasıtlı olarak genel bırakıldığını unutmayın. Metin, arka plan ve bağlantı renkleri ile tercihlerinize uyacak şekilde özelleştirmelisiniz. Ziyaret eden tarayıcıları varsayılan davranışa sıfırlayarak, işaretlemenizi şekillendirme ve varsayılan değerleri atlama konusunda daha emin olabilirsiniz. Bu teknik, CSS hatalarını ayıklarken geliştiricileri rahatsız eden tarayıcı farklılıklarının çoğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

CSS’yi Optimize Etmek İçin En İyi 10 İpucu

Aşağıdaki en iyi 10 uygulama, CSS’nizi ve HTML işaretlemenizi hızlandırmak için tasarlanmıştır:

1. Aynı öğelerin birden çok örneğini hedeflemek için satır içi stili tür seçicilerle değiştirin.
2. Satır içi sınıflardan kaçınmak için alt seçicileri kullanın.
3. Ortak bildirimleri olan grup seçicileri.
4. Ortak seçicilerle grup bildirimleri.
5. Ortak stilleri paylaşılan sınıflarda birleştirin.
6. Yinelenen bildirimleri ortadan kaldırmak için devralmayı kullanın.
7. Kuralları ve renkleri kısaltmak için CSS stenosunu kullanın.
8. Uzun sınıf ve kimlik adlarını kısaltın.
9. CSS2 ve CSS3.x tekniklerini kullanın.
10. JavaScript davranışını CSS teknikleriyle değiştirin.

Ek olarak, sekmeleri, yorumları ve dönüşleri kaldırarak gereksiz boşlukları ortadan kaldırabilirsiniz.

Satır İçi Stili Tür Seçicilerle Değiştirin

Bu bölüm, biçimlendirmeyi kolaylaştırmak için basit tür seçicilerle başlar ve ardından gruplama, devralma ve CSS kestirme yoluyla ve son olarak JavaScript davranışını değiştirmek için uygulanan bazı tekniklere geçer.

Gereksiz yazı tipi ve stil etiketleri ile satır içi stil biber HTML kodu kullanan web sayfaları. Bu, sunumu doğrudan HTML içinde etkili bir şekilde kodlar. Stil yalnızca bir kez kullanılmadıkça, bir CSS kuralı oluşturmak ve belirli türdeki tüm öğeleri tür seçicilerle (örn., p, ul, h2, vb.) hedeflemek daha verimlidir.

Satır içi stilleri kaldırdıktan sonra kodun ne kadar temiz olduğuna dikkat edin. Bu CSS tekniği, anahtar kelime yoğunluğunu ve belirginliğini artırarak arama motoru optimizasyonuna (SEO) da yardımcı olur.


CSS Tarayıcı sorunları
CSS tarayıcı Uyumluluğu
HTML Dersleri
Tarayıcı kodları
HTML tarayıcı Uyumluluğu
Html API Kullanımı
Javascript konum Bulma


Alt Seçicileri Kullanın

Alt seçiciler (bazen bağlamsal seçiciler olarak adlandırılır), işaretlemenizin doğal yapısını kullanarak diğer öğelerin içinde bulunan öğeleri hedefler. Kapsayıcı hücrelerinizi etiketlemek (örneğin, <div id=”footer”>), satır içi sınıflara ihtiyaç duymadan öğeler içinde bulunan içeriği hedeflemenize olanak tanır.

Önceki koddaki soyundan gelen seçici, <div> öğesinde bulunan paragraf öğesini hedefler. Hedeflemek istediğiniz her öğeye sınıfları açıkça gömmek yerine, etiketli veya başka şekilde öğelerin alt öğelerini hedeflemek için bir alt seçici kullanmak daha verimlidir.

Alt seçici >, daha ayrıntılı hedeflemeye izin verir ve tüm alt öğeleri hedef almaz, yalnızca en yakın çocukları hedef alır. Sırasız listeler için W3C, alt seçicileri değil, iç içe listeleri stillendirmek için alt seçicilerin kullanılmasını önerir. Internet Explorer 5.5 ve 6’nın alt seçiciyi desteklemediğini, ancak Internet Explorer 7 ve sonraki sürümlerinin desteklediğini unutmayın.

Ortak Bildirimli Grup Seçiciler

CSS, aynı bildirimi paylaşan birden çok seçiciyi gruplamanıza olanak tanır. Bu optimizasyon tekniği, yerden tasarruf etmek için virgülle ayrılmış birden çok seçiciye aynı stili uygulamanıza izin verir.

Ortak Seçicilerle Grup Bildirimleri

CSS, aynı seçiciyi paylaşan birden çok bildirimi noktalı virgülle ayırarak tek bir kural kümesinde gruplamanıza olanak tanır. Bu teknik, yerden tasarruf etmek için bir seçiciye birden çok bildirim uygulamanıza olanak tanır.

Genel yazı tipi ailesi için yalnızca bir veya iki yazı tipi yüzüne ve bir varsayılana ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Üçüncü cenevre yazı tipini burada atladık. Ayrıca, aynı bildirimi paylaşan seçicilerin gruplandırılmasını ve aynı seçiciyi paylaşan bildirimleri birleştirerek, birden çok seçiciye birden çok bildirim uygulayabilirsiniz. Bu teknik, kompakt ancak güçlü CSS kuralları oluşturmanıza olanak tanır.

Ortak Stilleri Paylaşılan Sınıflarda birleştirin

CSS’yi optimize ederken kullanabileceğiniz bir teknik, ortak bildirimleri ayrı sınıflarda birleştirmektir. Veritabanlarını gereksiz alanları ortadan kaldırarak normal formlara“ortogonalleştirme”ye benzemeyen bu teknik, CSS’yi modülerleştirir. Bunu mümkün kılan özellik, yukarıda bahsedilen CSS2 uyumlu tarayıcıların desteklediği bir öğeye birden çok sınıf atama yeteneğidir.

Birden çok sınıfa başvurma yeteneği, yazarlara içeriklerini şekillendirirken yeni seçenekler sunar. Aynı stilleri paylaşan öğeler için (örneğin, metin hizalama:merkez) bu paylaşılan stilleri tek bir paylaşılan sınıfta gruplayabilirsiniz.

Dördüncü .align sınıfı, ortak stili (bu durumda text-align:center bildirimi) şimdi üç öğe tarafından paylaşılan bir sınıfla birleştirir. Ek sınıf, gereksiz ortak bildirimleri ortadan kaldırarak yerden tasarruf sağlar (bu, daha büyük stil sayfalarını toplayabilir). Aslında, CSS’nizi normalleştiriyorsunuz.

Yinelenen Bildirimleri Ortadan Kaldırmak için Kalıtım Kullanın

Kalıtımı, özellik değerlerini belge ağacından aşağıya akıtmak ve mükerrer bildirimleri ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz. Bir öğe, aksi belirtilmedikçe üst öğesinin özelliklerini devralır.

Alt div ve paragraf öğeleri artık gövde kuralından aynı yazı tipi boyutunu ve ailesini devralır. Buradaki fikir, gereksiz bildirimleri kaldırmak için stilinizi basitleştirmektir. Özelliklerinizde veya sınıf adlarınızda aynı terimlerin tekrarlandığını görürseniz, bu genellikle CSS’nizden ve işaretlemenizden biraz daha fazla bayt sıkıştırabileceğiniz bir alandır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın