İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

ASP.NET’te HTTP İşleyicisi Yapılandırma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

ASP.NET’te HTTP İşleyicisi Yapılandırma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Android'de Kodlama

ASP.NET’te HTTP İşleyicisi Yapılandırma

Uygulama düzeyinde HTTP İşleyici ayarları Web.config’te ve makine düzeyinde HTTP İşleyici ayarları Machine.config’te saklanır. Nadir durumlarda, Machine.config’e bir HTTP İşleyicisi eklemeniz gerekir, ancak çoğunlukla. Web.config’te uygulamaya özel HTTP İşleyicileri ile çalışıyor olacaksınız.

■Dikkat : Neye bulaştığınızı bilmiyorsanız Machine.config’i kurcalamayın. Makinedeki tüm uygulamalarda kullanılan önemli ayarları istemeden değiştirebilirsiniz.

HTTP İşleyici ayarları, <httpHandlers> öğesinde yuvalanmış <add>, <remove> veya <clear> öğeleri olarak görünür. Şimdiye kadar, <add> en popüler olanıdır. İşleyicinin istekleri işleyebilmesi için uygulamanıza bir HTTP İşleyici eklemek için kullanılır. <add> öğesinin gösterildiği gibi dört önemli parametresi vardır.

HTTP İşleyicileri ile çalışırken muhtemelen <remove> veya <clear> öğelerini çok sık kullanmanız gerekmeyecek, ancak her ihtimale karşı dahil edilmişlerdir.

<remove> öğesi, mevcut bir HTTP İşleyiciyi kaldırmak için kullanılabilir. Fiil ve yol olmak üzere iki parametre kabul eder. Fiil ve yol, mevcut bir işleyicinin fiili ve yolu ile tam olarak eşleşmelidir. Bir eşleşme bulunursa mevcut işleyici kaldırılır. <clear> öğesinin parametresi yoktur ve mevcut tüm HTTP İşleyicilerini temizler.

Kendi kendinize, az önce tanımladığınız bir grup HTTP İşleyiciyi neden kaldırmak veya temizlemek isteyesiniz diye düşünüyor olabilirsiniz. Aslında az önce tanımladıklarınızı temizlemek veya kaldırmak istemezsiniz, ancak uygulamanızın Machine.config veya bir üst uygulamadan devraldıklarını temizlemek veya kaldırmak isteyebilirsiniz.

HelloWorldHandler örneğini tekrar düşünürseniz, bunun .hello uzantılı dosyaları işlemek için tasarlandığını hatırlarsınız. Listeleme, HelloWorldHandler örneğini yapılandırmak için gerekli Web.config ayarlarını gösterir (varsayılan doğrulama özniteliği ayarını True olarak kabul edeceğiz).

HelloWorld➥ Handler sınıfının Handlers adlı bir sınıf kitaplığında tanımlı olduğunu type parametresinde belirtilen derleme adından anlayabilirsiniz. Web.config’de bu ayarları belirledikten sonra, ASP.NET tamamen kurulur ve HTTP İşleyicinizi kullanmaya hazırdır.

Visual Studio 2005 kullanıyorsanız, uygulamayı ASP.NET geliştirme sunucusunda çalıştırabilir, herhangi bir .hello dosyası isteyebilir ve işleyiciyi çalışırken görebilirsiniz. Ancak IIS kullanıyorsanız, uygulama eşlemelerini IIS’nin .hello dosyası isteklerini ASP.NET’e ileteceğini bilmesi için yapılandırmanız gerekir.

■Not: VisualStudio.NET2005 ile birlikte gelen geliştirme web sunucusuna gelen tüm istekler ASP.NET tarafından işlenir, bu nedenle geliştirme web sunucusunu kullanırken uygulama eşlemelerini yapılandırmaya gerek yoktur.

URL Yeniden Yazma ile Sanal Dosyaları İşleme

Temel bir HTTP İşleyici örneğini zaten gördünüz, ancak bu örnek biraz daha ayrıntıya giriyor ve istek işlemeyi başka bir ASP.NET sayfasına devrediyor, URL’nin yeniden yazılması da bununla ilgili. Bu örnek ayrıca, bu bölümün başında bahsedilen çözüm gibi, oluşturulan raporlar için tarayıcılar arası dosya adlandırma kurallarını nasıl uygulayabileceğinizi de gösterir.

İşte bu örneğin arkasındaki varsayımsal hikaye. Üç farklı Excel dosyası oluşturmaktan sorumlu üç ASP.NET sayfası vardır: ReportA.aspx, ReportB.aspx ve ReportC.aspx. Her rapor, URL’de bir tarih ve diğer rapora özel bilgiler alır ve bu verileri kullanarak bir rapor çıkarır. Ayrıca her raporun, indirilen dosyaya kolayca başvurulabilmesini sağlamak için izlenmesi gereken belirli bir adlandırma kuralı vardır.

Bu duruma yönelik çözüm, sanal Excel dosyaları için istekleri kabul eden, ancak bu istekleri gerçek ASP.NET sayfalarını kullanarak yerine getiren XlsReport➥ İşleyici adlı bir HTTP İşleyici olarak uygulanır. İşleyici, isteği hangi raporlama sayfasının işlemesi gerektiğini belirlemek için URL bilgilerini kullanır ve ardından isteğin işlenmesini o sayfaya devreder.

Gerçekte, XlsReportHandler gelen isteği gerçek bir sayfa tarafından işlenecek şekilde “yeniden yazar”. XlsReportHandler ayrıca rapor verilerini URL’den Context nesnesine yükler, böylece rapor sayfasında kolayca kullanılabilir.

Uygulamanın çeşitli alanlarında normal Excel dosyaları bulunduğundan, XlsReportHandler yalnızca XlsReports klasörünün içinden gelen isteklere yanıt verir. Çözüm mimarisinin temel bir taslağını görebilirsiniz.


HttpConfiguration in web API
IIS Kurulumu Server 2019
Windows 11 IIS kurulumu
Windows IIS
İis 10.0 Express Nedir
Windows IIS açma
NET Core IIS kurulumu
Web Server Kurulumu


Rapor Sayfalarını Oluşturma

İstek işleme, nihai olarak bu örnek uygulamadaki bireysel raporlama sayfaları tarafından gerçekleştirilir, dolayısıyla geçerli Excel verileri döndürmeleri gerekir. Bu örneğin amacı, rapor oluşturmayı değil, HTTP İşleyicilerini göstermektir; bu nedenle, rapor sayfalarının tasarım dosyalarına sahte veriler içeren sabit kodlanmış HTML tabloları yerleştirerek Excel’in HTML okuma yeteneğinden yararlanacağız.

Bu, bu örnek için raporlar oluşturmak için gereken kodlamanın çoğunu hafifletir. Ancak gerçek dünyada, bu sayfalardan faydalı bilgiler üretmeniz gerekir.

Apress web sitesinin Kaynak Kodu alanındaki örnek uygulamadaki XlsReports klasöründe açıklanan ReportA.aspx, ReportB.aspx ve ReportC.aspx sahte raporlarını bulabilirsiniz.

Bu raporlar, başlıkları ve rapor tarihlerini dinamik olarak görüntüler, ancak rapor parametrelerini değiştirdiğinizde ana rapor verileri değişmez. Visual Studio Designer’da örnek bir rapor gösterir.

Sahte raporların her birinde bulunan önemli bir kod parçası, çıktı akışı için içerik türünü ayarlayan satırdır. İçerik türü varsayılan olarak text/html olarak ayarlanmıştır. Doğru, aslında HTML çıktısı alıyorsunuz, ancak HTML’yi Excel verileri olarak tanımak için tarayıcıya ihtiyacınız var.

Bu nedenle, çıktı akışının içerik türünü uygulama/vnd olarak değiştirmek isteyeceksiniz. ms-excel. ReportC.aspx.vb’deki kod aşağıdadır. Page_Load olay işleyicisinde, çıktı akışının içerik türünü değiştiren ve biçimlendirmede dinamik başlığı ve rapor tarihini ayarlayan satırı göreceksiniz.

ReportDate ve Çalışan özelliklerinin değerlerini Bağlam nesnesinden aldığına dikkat edin. XlsReportHandler, kullanıcının hangi raporu istediğini belirlemek için URL’yi ayrıştırması gerektiğinden rapor verilerini Context nesnesine yerleştirir. Rapor verileri URL’de depolandığından, işleyici URL’nin her rapor sayfasında yeniden ayrıştırılmasını önlemek için her şeyi aynı anda yapar.

Artık raporların nasıl uygulandığını gördüğünüze göre, artık Excel dosyaları için istekleri işleyen ve istekleri uygun rapora yönlendiren HTTP İşleyicisine odaklanabilirsiniz.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın