İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

HTTP Başlık Sonuçları – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

HTTP Başlık Sonuçları – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Kontrollü Görüntüleme

MIME Türüne Göre Dosyaları Hedefleme

Önceki yöntemin dezavantajı, dosya uzantılarının varlığına dayanmasıdır. Bazı durumlarda, web yöneticileri taşınabilirlik için URI’leri uzantıları olmadan kullanmayı seçer. mod_expires modülünün ExpiresByType komutunu kullanmak daha iyi bir yöntemdir. Adından da anlaşılacağı gibi, ExpiresByType, bunun gibi MIME türüne göre önbelleğe alma için kaynakları hedefler.

Bu httpd.conf yönergeleri aynı parametreleri yalnızca daha esnek ve okunabilir bir şekilde ayarlar. Sona erme komutları için, dosyaya en son erişildiği zamandan mı yoksa dosyanın en son değiştirildiği zamandan mı saymaya başlamak istediğinize bağlı olarak, erişim veya değiştirilmiş seçeneğini kullanabilirsiniz. WebSiteOptimization.com durumunda, değişmesi muhtemel metin dosyaları için kısa erişim ofsetlerini ve nadiren değişen resimler için daha uzun erişim ofsetlerini kullanmayı seçtik.

AllowOverride All komutunu not edin. Bu, web yöneticilerinin, dizin tabanlı kimlik doğrulama ve yeniden yönlendirme için .htaccess dosyalarıyla bu ayarları geçersiz kılmasına olanak tanır. Ancak, httpd.conf dosyasının geçersiz kılınması, Apache’nin .htaccess dosyalarını aramak için dizin ağacında dolaşması gerektiğinden, performansın düşmesine neden olur.

httpd.conf dosyasını önceki MIME tabanlı kodla güncelledikten sonra, kabuk isteminden bu komutu kullanarak Linux için Apache’deki HTTP arka plan programını yeniden başlatırız.

Red Hat Enterprise, Fedora ve CentOS’un tümü hizmet komutunu kullanır. HTTP arka plan programını yeniden başlatma komutlarının işletim sistemleri arasında farklılık gösterdiğine dikkat edin. Çoğu sistemde Apache’yi başlatmak, durdurmak veya yeniden başlatmak için apachectl komutunu veya /etc/init.d/ apache2 init betiğini kullanabilirsiniz. Bazı yöneticiler Apache yapılandırmasını ve kontrolünü tamamen Webmin gibi bir web arabirimi veya işletim sistemine özgü bir grafik yardımcı programı aracılığıyla yapmayı tercih eder.

HTTP Başlık Sonuçları

httpd.conf yapılandırma dosyasını önceki bölümde MIME türü koduyla güncelledik. WebSiteOptimization.com logosunu talep ettiğimizde başlıkların nasıl değiştiğine bakalım.

Sonuç olarak, bu kaynağın önbellek kontrol başlıkları vardır. Bir sunucu kullandığımız için ETag’ı içeride bıraktık. Ayrıca, bazı başlık ek yükünden tasarruf etmek için Sunucu alanının da soyulduğunu unutmayın. Bu, ServerTokens komutuyla yapılır.

Görüntülerimiz artık bir yıllığına önbelleğe alınabilir. Önbellek Kontrolü, ETag’ler ve Kabul Etme Aralıkları gibi diğer başlıkları ortadan kaldırabiliriz, ancak bunu yaparak çok fazla kazanç elde edemeyiz.

MicrosoftIIS ile önbellek denetimi

Internet Information Server’da (IIS) IIS Yöneticisi’ne erişerek ve dosya veya klasörlere başlıklar ayarlayarak önbellek denetimi yapabilirsiniz. İlk olarak, IIS Yöneticisi ile hedeflemek istediğiniz dosya veya dizine gidin.

Özellikler’e sağ tıklayın ve HTTP Başlıkları sekmesini seçin. “İçeriğin süresinin dolmasını etkinleştirin ve ardından uygun zaman çerçevesini ayarlayın. Bu sizi HTTP Başlıkları etiketlerini ve içerik önbellek seçeneklerini içeren ekrana götürecektir.

Siteniz önbellek kontrolü optimizasyonu için dizinlerde organize edilmemişse, çok sayıda dosya için önbellek kontrol politikaları belirlemek oldukça zahmetli olabilir. Bu teknikle MIME tipi ayarlarla önbellek kontrol başlıklarını ayarlayamazsınız, bu nedenle Port80 bu sorunla başa çıkmak için CacheRight’ı yazdı. CacheRight temelde IIS için “mod_expires plus”tır.


x-frame-options nedir
Content-Security-Policy IIS
Nosniff nedir
Clickjacking Nedir
Http Header Nedir
HTTP istek Metodları
Hsts nedir
Http only nedir


Mod_cache’i kullanma

Apache sürüm 2.2 ile mod_cache üretimde kullanıma uygun hale geldi. mod_ cache, yerel veya proxy içeriği önbelleğe almak için kullanabileceğiniz bir içerik önbelleği uygular. Bu, kaynakları daha hızlı depolamada geçici olarak depolayarak performansı artırır.

Depolama yönetimi için iki sağlayıcı modülünden birini kullanabilir:

• disk tabanlı bir depolama yöneticisi uygulayan mod_disk_cache.
• bellek tabanlı bir depolama yöneticisi uygulayan mod_mem_cache. mod_mem_cache’i iki modda çalışacak şekilde yapılandırabilirsiniz: açık dosya tanımlayıcılarını önbelleğe alma veya yığın depolamadaki nesneleri önbelleğe alma kullanılır.

Mod_mem_cache’i yerel olarak oluşturulmuş içeriği önbelleğe almak veya ProxyPass kullanılarak yapılandırıldığında mod_proxy için arka uç sunucu içeriğini önbelleğe almak için kullanabilirsiniz.

HTTP Sıkıştırmayı Kullanma

HTTP sıkıştırması, web sunucularından tarayıcılara aktarılan metin içeriğini sıkıştırmanın genel olarak tanımlanmış bir yoludur. HTTP sıkıştırması, sunucudaki HTML, JavaScript, CSS, XML ve diğer metin tabanlı dosyaları sıkıştırmak için gzip ve sıkıştırma gibi genel alan sıkıştırma algoritmalarını kullanır. Bu standartlara dayalı sıkıştırılmış içerik sağlama yöntemi, HTTP 1.1’de yerleşiktir.

HTTP 1.1 ve PNG dosyalarını destekleyen tüm modern tarayıcılar, sönük belgelerin ZLIB şişirilmesini destekler (yaklaşan “HTTP Sıkıştırmasını Destekleyen Tarayıcılar” kenar çubuğuna bakın). Başka bir deyişle, sıkıştırılmış dosyaları otomatik olarak açabilirler, bu da zamandan ve bant genişliğinden tasarruf sağlar.

Tarayıcılar ve sunucular, almak ve göndermek istedikleriyle ilgili kısa konuşmalar yapar. HTTP başlıklarını kullanarak, içerik alışveriş listeleriyle birlikte mesajları eter üzerinde ileri geri gönderirler. Sıkıştırmaya duyarlı bir tarayıcı, sunuculara, bunun gibi bir HTTP başlığında bir mesajla kodlanmış içeriği almayı tercih edeceğini söyler.

HTTP Sıkıştırmayı Destekleyen Tarayıcılar

Taşınabilir Ağ Grafikleri (PNG) formatı, ZLIB sıkıştırma algoritmasını kullanır. ZLIB ayrıca gzip ile sıkıştırılmış verileri de açabilir. Bu nedenle, PNG dosyalarını işleyebilen tarayıcılar, gzip ile sıkıştırılmış verileri açmak için gerekli yazılıma zaten sahiptir. Internet Explorer 4 ve sonraki sürümleri (IE Mac sürüm 4.5 ve 5 dışında), Firefox ve Opera 5.12+, tümü HTTP sıkıştırmasını destekler. Standartlar harika değil mi?

Artık istemci, sunucunun gzip içerik kodlamasını desteklediğini biliyor ve ayrıca dosyanın boyutunun 1,168 bayt (İçerik Uzunluğu) olduğunu da biliyor. İstemci sıkıştırılmış dosyayı indirir, sıkıştırmasını açar ve sayfayı görüntüler. Gzip sıkıştırması olmadan, WebCompression.org’un ana sayfa HTML’si dosya boyutu olarak yaklaşık 2,7 kat daha büyük olan 3,183 bayt olurdu.

Hem IIS sıkıştırması hem de Apache 2.x’in mod_deflate’i artık çok iyi sıkıştırma yapıyor, bu nedenle ek sıkıştırma modüllerine olan ihtiyaç azaldı. mod_gzip, Vigos’un Web Sitesi Hızlandırıcısı, PipeBoost, httpZip ve diğerleri gibi ürünler, sıkıştırmayı etkinleştirmek için yapılandırılabilir yazılımlar sunar ve bazıları yanıt sürelerini hızlandırmak için donanım çözümleri sunar. WebSphere, PHP ve Java gibi uygulama sunucuları da HTTP sıkıştırması sunar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın