İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Ağ Sağlamlığı – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Ağ Sağlamlığı – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

İletişim Protokolünü Basitleştirme

Ağ Sağlamlığının Ele Alınması

Ajax ile ağ oluşturma konusu üzerindeyken, önemli bir endişe ağ sağlamlığıdır: birkaç geliştiricinin potansiyel bir sorun olarak kabul etmek isteyebileceği bir şeydir.

Geleneksel web uygulamaları, yedi katmanlı ağ modeline atıfta bulunarak “katman sekiz hata düzeltmesi” yapabilen, insan tabanlı hata düzeltmenin yararlı bir biçimini kullanır. Kullanıcılar, geleneksel web uygulamaları ile hatalara alışkındır. Bir sitenin yüklenmesi çok uzun sürerse, Durdur’u tıklayıp sayfayı yeniden yüklemeleri yeterlidir.

Zaman aşımına uğramadan ve pes etmeden önce bu işlemi birkaç kez yeniden deneyebilirler – Geri düğmesini tıklatarak veya başka bir ilgi alanı bulur. Kullanıcılar bunu yapmaya alışkındır, çünkü web tarayıcısı onlara bir bağlantının durumu hakkında titreşimli bir logo, imleci çevirme, yükleme durum çubuğu ve sayfa boyama ilerleme durumu hakkında bilgi verir.

Hatta bir bağlantıya (özellikle bir başka siteye) tıkladıklarında sadece birkaç dakika beklemeleri gerekebileceğini bilerek başarısızlık bekliyorlar. Bir Ajax uygulamasında, bir ağ bağlantısını neyin tetikleyeceği o kadar net değil. Bu nedenle, kullanıcı, neler olup bittiği hakkında neredeyse hiçbir şey söylemeyen dönen bir logo izleyerek oturabilir.

Ajax geliştiricileri artık ağ istekleri yapmaktan ve kullanıcıların ve tarayıcıların geçmişte onlar için ele aldığı birçok sorunu çözmekten sorumludur. Optimal Ajax uygulamaları, kötü şeylerin olduğu gerçeğini kabul eder. Mümkünse bu sorunları azaltmaya ve herhangi bir sorun olmadığında kullanıcıyı bilgilendirmeye çalışırlar.

Zaman Aşımları, Yeniden Denemeler ve Sıralama

İlk olarak, bir Ajax isteğinin geri dönmeyebileceği basit gerçeğini düşünün. Sizin veya Ajax kitaplığınızın bir zaman aşımı mekanizması kullandığından emin olun. Kendiniz yapmanız gerekiyorsa, belirli bir süre sonra ateşlenecek bir zamanlayıcı ayarlayın.

Bir g_abort değişkeninin dahil edildiğini fark edeceksiniz. Bu eklenmiştir, çünkü XHR iptal edildiğinde onreadystatechange işlevi 4’lük bir readyState ile çağrılır. Eksik verileri işlemeden önce g_abort değişkeninin false olarak ayarlanmasını sağlamak hayati önem taşır.

Kesinlikle, böyle global değişkenler kullanmamalıyız. Bunun yerine, XHR için, onu kontrol etmek için yararlı bilgiler içeren bir nesne sarmalayıcı iletmeliyiz ve zaman iyileşir, ancak kodlayıcı, basitliğini bozmak için“MerhabaDünya”örneğimizde yeterli değişiklik gerektirir. Umarım, bunu basit tutmak için küresellerin zarafetini uygulama gerekliliği, sizi ağ sorunlarını ele almaktan alıkoymaz.

Elbette gerçekçi bir zaman aşımı ayarlamak önemlidir. Akıllı bir zaman aşımı, aslında kullanıcının alıştığı ağ koşullarıyla ilgili olacaktır ve koşullar değiştikçe uyarlanacaktır.

Bir zaman aşımından sonra yeniden deneniyor. İstekleriniz zaman aşımına uğrarsa, tekrar denemelisiniz. Zaman aşımı sürenize ve kullanıcı toleransınıza bağlı olarak, kullanıcıya bir hata iletişim kutusu sunmadan önce Ajax isteğinizi birkaç kez yeniden denemelisiniz. Kullanıcı yeniden denemelerle karşılaşırsa, bu durumu takip etmek ve mümkünse ağ sorunlarıyla ilgili istatistikleri sitenize geri göndermek akıllıca olacaktır.


Bilgisayar ağ güvenliği nasıl sağlanır
güvenliği Nasıl Sağlanır
Güvenli ağ adresleri
Ağ güvenliği Vikipedi
Ağ Güvenliği Eğitimi
Yerel ağ güvenliği
Bilgisayar ve ağ Güvenliği
Network Güvenliği


Sıra Dışı Yanıtlar

Son olarak, HTTP isteklerinizin sıra dışı gelebileceğini kabul etmeniz gerekir. Geleneksel web uygulaması tasarımında, tüm sayfa yürütme birimidir, bu nedenle bir görüntünün diğerinden önce gelmesi konusunda endişelenme eğiliminde değiliz. Bir sunucuya birbirine bağlı birden çok istek göndermek için Ajax kullanıyorsanız, ancak bazı durumlarda düzensiz yanıtlar almanız oldukça olasıdır.

Bu, açıklanmazsa hatalara neden olabilir. Şimdiye kadar çoğu Ajax geliştiricisinin bundan habersiz olması ilginçtir çünkü genellikle aynı anda birden fazla istek, özellikle de bağımlı istekler yayınlamazlar. Daha da ilginç olanı, yaptıklarında, iki eşzamanlı istek sınırlaması genellikle sorunu en aza indirmeye de yardımcı olur.

En iyisini ummak, sağlam bir Ajax uygulaması oluşturmanın yolu değildir. Sıralamayı zorlamak için Ajax uygulamanıza bir istek ve/veya yanıt kuyruğu mekanizması eklerseniz, sıralama sorununu çözmek de kolaydır.

Devam etmeden önce bağımlı bir isteğin geri gelmesini beklemek için yürütme emrini kendiniz uygulayabilirsiniz. Bu yazının yazıldığı sırada, çoğu kütüphane şu anda bu sorunu gözden kaçırdığından, genellikle kendi kuyruk mekanizmanızı çalıştırmanız da gerekir.

Adresleme Sunucusu ve İçerik Hatası

Ajax uygulamalarında endişe edilecek ağ hatalarından daha fazlası vardır. Sadece 200 OK HTTP yanıtı almak için beklemek, gerçekten beklediğiniz içeriğe sahip olduğunuzdan emin olmayacak. Uygulama sunucuları çok sık olarak bu tür belirtilerle ve bunun gibi temel kodu kullanırsanız hata mesajları verir. Sunucu ve içerik hatalarına karşı tek korumanız, her yanıtın dikkatli bir şekilde de incelenmesidir. 

Dikkatli Oylama

Ajax ile sorun çıkarmanın kesin yollarından biri, bir sunucuyu aşırı derecede yoklamaktır. İstekleriniz çok küçük olsa bile, web sunucularının küçük isteklerde bile ağa bağlı olabileceğini kabul etmeniz gerekir. Aslında, çok sayıda Ajax etkin istemci bir sunucuyu sürekli olarak sorguluyorsa, sunucunun diğer bağlantılara hizmet verme yeteneği ciddi şekilde de etkilenebilir.

Peki, böyle bir soruna yol açabilecekse, insanlar neden böyle bir anket düzeni kullanıyor? Genellikle cevap, bir sohbet uygulaması gibi sık sık veya neredeyse gerçek zamanlı olarak güncelleme alan bir tür uygulama oluşturmak istemeleridir. Ajax, açıkçası böyle bir durum için zayıf bir çözümdür. Herhangi bir nedenle, yoklama yapmanız gerekiyorsa, çürüme ile anket yapın.

Bu, anket yaptığınızda ve herhangi bir değişiklik görmediğinizde daha az sıklıkta anket yaptığınız anlamına gelir. Bir değişiklik gördüğünüzde, devam edin ve tekrar daha agresif bir şekilde de anket yapın.

Yoklama yerine, tarayıcı ile sunucu arasında açık bir bağlantı sürdürdüğünüz ve verileri borunun aşağısına ittiğiniz farklı bir iletişim modeli kullanabilirsiniz. Bu modelin “sonsuz çerçeve”, “ters Ajax” ve en yaygın olarak “Comet” dahil olmak üzere birçok adı vardır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın