İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Yetkilendirme – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Yetkilendirme – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Gizli Yöntemler – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Yetkilendirme

Yetkilendirme ilkeleri, kimliği doğrulanmış kullanıcıların ne yapmasına izin verildiğini belirtir. Yetkilendirmeyi yönetmek için farklı erişim kontrol modelleri mevcuttur. Konulara (kullanıcılara) açıkça atanan ayrıcalıklara veya yasaklara göre isteğe bağlı erişim kontrolüne (DAC) odaklanacağız.

Böylece bir ayrıcalık, belirli bir kaynağa, örneğin bir dosyaya veya bir Web hizmeti yöntemine, örneğin okuma veya yürütme gibi belirli bir şekilde erişilebileceğini belirtir. Yasaklar ise, aksine, belirli bir tür erişime açıkça izin verilmediğini belirtir.

Dosya sistemleri arasında çok popüler olan erişim kontrol listeleri (ACL), bireysel kullanıcılar veya kullanıcı grupları için dosya ve dizinler üzerinde okuma/yazma erişimi gibi erişim izinleri bildirerek DAC ilkelerini takip eder. Kullanıcı sayısı potansiyel olarak çok büyükse, ki bu birçok Web uygulaması için geçerlidir, yönetim çabasını azaltarak ölçeklenebilirliği geliştirmek için rol tabanlı erişim kontrolünün kullanılması önerilir.

Bireysel kullanıcılara doğrudan erişim hakları atamak yerine, rollere ayrıcalıklar ve yasaklar atanır. Örneğimizi ele alırsak, book.store.com, kredi kartıyla kitap satın alma hakkı veren bir rol Standardı sunabilir.

Kayıtlı her kullanıcıya varsayılan olarak bu rol verilir. Müşteriler, örneğin birkaç makale satın alarak ve iyi kredi notlarına sahip olarak güvenilir olduklarını kanıtladılarsa, onlara Standart rolü ima eden Altın rolü verilir ve ek olarak faturalı kitap satın alınmasına izin verir.

Bu küçük örnek, bir kullanıcıya verilen erişim haklarının yalnızca kullanıcının kimliğine, yani kim olduğuna değil, aynı zamanda güvenilirlik düzeyini belirleyen özelliklerine de bağlı olduğunu göstermektedir. Bu nedenle erişim kuralları, kullanıcının yaşı veya tüketici davranışı gibi bağlamına bağlı olabilir ve dinamik olarak değişebilir.

Güvenlik ve yazılım mühendisliği ilkeleri ile ilgili olarak, ilke uygulama noktası (PEP) olarak da adlandırılan, yetkilendirmeye yönelik yazılım bileşenini ilke değerlendirmesinden, yani ilke karar noktasından (PDP) ayırmak en iyi uygulamadır.

Bir örnek vermek gerekirse, bir Web hizmeti, yalnızca yetkili kullanıcıların belirli hizmet yöntemlerini başlatmasına izin verildiğini zorunlu kıldığında, bir PEP gibi davranır. Altta yatan Web hizmeti platformu, yetkilendirme ilkelerini değerlendirmek için ilgili PDP işlevselliğini sağlar. Bu nedenle, bu politikaların PEP’ten ayrı, örneğin güvenlik duvarlarının arkasında ve dolayısıyla dışarıdan erişilemeyecek şekilde saklanması önerilir.

Yetkilendirme, dağıtılmış bir şekilde gerçekleşebilir. “book.store.com’un music.store.com ve dvd.store.com” ile işbirliği yaptığını varsayalım. Müşterilerin tek bir alışveriş sepetini kullanarak multimedya ürünleri satın alabilecekleri media.store.com adlı ortak bir portal sunarak işlerini geliştirmek istiyorlar.

Birleşik bir kimlik yönetimi gerçekleştirmenin yanı sıra, örneğin Liberty Alliance’ı kullanarak, erişim kontrolünün konsolide edilmesi gerekir. Federasyon içinde erişim kontrolünün nasıl gerçekleştirileceğine dair iki temel kavramı gösterir.


Btk yetkilendirme Daire Başkanlığı
Taşınmaz DEĞERLEME yetki belgesi örneği
Btk yetkilendirme daire Başkanlığı İletişim
BTK ISS lisansı almak
Web tapu yetki verme ile satış nasıl yapılır
Web Tapu Taşınmaz değerleme yetki belgesi e Devlet
Değerleme yetki onayı nasıl verilir
Btk yetkilendirme başvurusu


Şeklin sol kısmında gösterildiği gibi sıkı bir şekilde birleştirilmiş bir mimari seçilirse, erişim kontrolü media.store.com’a kaydırılır, yani ilgili tüm erişim kontrolü kurallarının doğrudan media.store’da uygulanmasıyla tek bir merkezi PDP gerçekleştirilir. com. Alternatif olarak, sağ kısımda gösterildiği gibi, üç mağazanın tümü, erişim kontrolünü kendi başlarına uygulayarak yetkilendirme özerkliklerini korur ve böylece gevşek bağlı bir federasyon gerçekleştirir.

İlgili mimarilerin artıları ve eksileri nelerdir? Federe sistemler için yetkilendirmenin nasıl tasarlanacağına karar verilirken, performans ve özerkliğin korunması olmak üzere iki karşıt hedef dikkate alınmalıdır.

Sıkı sıkıya bağlı işbirliğini seçerek, federe kuruluşlar ilgili tüm yetkilendirme politikalarını merkezi bir otoriteye (örnekte media.store.com) devreder. Erişim kontrolü daha sonra bir (media.store.com-)yerel politika değerlendirmesiyle devam eder ve birleşen hizmet sağlayıcıların hiçbiriyle iletişim gerekmez.

Ancak hizmet sağlayıcılar, politika ayarlarını merkezi otoriteye ifşa ederek yetkilendirme özerkliklerinin en azından bir kısmından vazgeçerler. Bunun tersi, gevşek bağlı sistemler için geçerlidir: hizmet sağlayıcılar bağımsız kalır ancak media.store.com’da yetkilendirme, daha fazla zaman alan dağıtılmış bir politika değerlendirmesi gerektirir.

Gevşek bağlantılı federasyonların en önemli avantajı, kalıcı güven ilişkilerine güvenmemeleridir. Böylece, güvenlikle ilgili bilgileri artık güvenilmeyecek bir merkezi otoriteye aktarma riski olmadan, gerektiğinde işbirlikleri kurulabilir ve iptal edilebilir. Gevşek bağlı federasyonlarda erişim denetimi performansında açıklandığı gibi, yeterli önbelleğe alma teknikleriyle geliştirilebilir.

Elektronik Ödeme Sistemleri

E-ticaret için nakitsiz ödeme sistemleri gereklidir. Günümüzde kredi kartları internet işlemleri için kullanılan çok yaygın bir ödeme sistemidir. Müşteriler adlarını, kredi kartı numaralarını ve son kullanma tarihlerini satıcıya veya güvenilir bir aracı ödeme hizmetine iletir.

Dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığı riskini azaltmak için iletim için SSL korumalı kanallar kullanılır. Satıcı, müşterinin kredi kartını fiilen elinde tutmadığından ve bu nedenle, örneğin müşterinin imzasına dayanarak geçerliliğini doğrulayamadığı için, bu tür bir ödeme, kartsız bir işlem teşkil eder.

Bu nedenle, müşteri tarafından sağlanan fatura adresinin doğru olup olmadığının kontrolü gibi ek doğrulama adımları gerçekleştirilebilir. Açıktır ki, sağlanan bilgilerin kalitesi ve kullanım kolaylığı, yani yazım hatalarının tolere edilebilir olup olmadığı, değerlendirme kalitesini düşürebilecek veya ticareti engelleyebilecek bir değiş tokuş vardır. Sıklıkla kullanılan başka bir teknik, tipik olarak kredi kartının arkasındaki imza şeridine basılan ek rakamların doğrulanmasıdır.

Bilinen kredi kartı ödeme sistemlerinin yanı sıra Virtual PIN, DigiCash, CyberCash/CyberCoin, SET veya PayPal gibi çeşitli internet tabanlı ödeme sistemleri geliştirilmiştir. İlk üç sistem müşteriler, finansal kuruluşlar ve/veya satıcılar tarafından sınırlı kabul görmektedir.

SET, Güvenli Elektronik İşlem anlamına gelir ve MasterCard, Visa ve Microsoft ve diğerleri gibi yazılım şirketleri tarafından desteklenen bir girişimdir. Çevrimiçi ödeme yaparken, müşterinin kredi kartı numarası şifrelenir ve ödeme bilgilerinin dijital olarak imzalandığı satıcıya gönderilir ve işlem yapan bankaya iletilir.

Orada mesajın şifresi çözülür ve kredi ücreti işlenir. Böylece, kredi kartı bilgileri gizli kalır ve satıcı tarafından düz metin olarak mevcut değildir.

PayPal, eBay şirketine aittir ve keyfi kullanıcılar arasında ödeme işlemlerini kolaylaştıran bir elektronik ödeme sistemidir. Bu nedenle, yalnızca standart satıcı-müşteri senaryosuna uygulanabilir değil, özellikle çevrimiçi açık artırmalara da uygulanabilir. Popülaritesi kullanım kolaylığından gelir.

Bir sözleşme ortağına para göndermek için tek ön koşul, geçerli bir e-posta adresine ve bir PayPal hesabına sahip olmaktır. PayPal gibi yeni web tabanlı ödeme sistemleri özellikle ABD gibi ülkelerde çok popüler. Örneğin Avrupa’da internet bankacılığı güvenilir ve onaylanmış bir alternatif sunuyor.

E-ticaret ile ilgili olarak, müşteriler ve satıcılar arasındaki güvenin ilk aşamada yaygın olmaması oldukça olağandır. Bu nedenle, yeni ortaya çıkan elektronik ödeme sistemlerinin geri ödeme ve ters ibraz yetenekleri, örneğin, malların reddedilmesi veya teslim edilmemesi nedeniyle sipariş işlemlerinin geri alınması gereken durumlarda, ihtilaf çözümü açısından büyük önem taşımaktadır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın