İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Uçtan Uca Güvenlik – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Uçtan Uca Güvenlik – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Kontrollü Görüntüleme

Sunucu Doğrulaması

SSL anlaşması sırasında istemci, sunucunun kimliğini doğrular. Bu amaçla sunucunun sertifikası şu şekilde değerlendirilir:

1. İlk olarak istemci, veren CA’nın güvenilir olup olmadığını kontrol eder. Her istemci, güvenilir CA’ların bir listesini tutar. Sertifikayı veren CA, listenin bir parçasıysa veya müşterinin listesinde yer alan bir CA’da sona eren bir sertifika zinciri belirlenebiliyorsa güvenilirdir.
2.Ardından, sertifikanın dijital imzası, veren CA’nın genel anahtarı kullanılarak değerlendirilir.
3. Akabinde geçerlilik süresi incelenir yani güncel tarihin sertifikanın geçerlilik süresi içerisinde olup olmadığı tespit edilir.
4. Ardından, sertifikada listelenen alan adı, eşitlik için sunucunun alan adıyla karşılaştırılır.
5. Şimdiye kadar sertifikanın geçerliliği belirlendi. Şimdi sertifikanın iptal edilip edilmediğini görmek için sertifika iptal listesi kontrol ediliyor.

1’den 5’e kadar olan adımlar herhangi bir çakışma olmadan gerçekleştirilirse, sunucunun sertifikası başarıyla doğrulanır ve SSL anlaşması yukarıda açıklandığı gibi ilerler. Sunulan anlaşma, istemcinin sunucunun kimliğini doğrulamasını sağlar: el sıkışma protokolünün 4. adımında istemci, sağlanan sertifikada bulunan genel anahtarı kullanarak ana öncesi sırrı şifreler.

Yalnızca sunucu sertifikanın meşru sahibi ise, ana sırrın ve dolayısıyla simetrik anahtarın oluşturulması için gerekli olan ana öncesi sırrın şifresini çözmek için özel anahtara sahiptir. Yani SSL, sunucuyu kendi özel anahtarını kullanmaya zorlayarak sunucu kimlik doğrulamasını etkinleştirir.

SSL güvenli oturumlar, sipariş işlemleri veya çevrimiçi bankacılık gibi e-ticaret uygulamalarında çok yaygındır. Kullanıcılar, kullanılan şifreleme algoritmaları ve hizmet sağlayıcının sertifikası hakkında bilgi almak için tarayıcılarının SSL tuş kilidi simgesine tıklayarak SSL bağlantılarını kontrol edebilir. Sağlayıcının sertifikası, ör. geçerlilik süresinin dolması veya iptal edilmesi nedeniyle güvenilir değilse, kullanıcı bir uyarı alır.

Uçtan Uca Güvenlik

Çevrimiçi işlemler, ikiden fazla iletişim kuran varlığı içerebilir. Bu, Alice’in çevrimiçi mağazadan bir kitap satın aldığı ve tutarın ChiefCard kredi kartı hesabından çekildiği küçük örneğimizde görülebilir. Ödeme işleminde kitabevi, Alice’in kredi kartı bilgilerini ChiefCard’a ilettiğinde aracı rolü oynamakta ve Alice’in kredi kartı bilgilerinin düz metin olarak görülmesini gerektirmemektedir.

Alice ile kitapçı arasındaki iletişim, daha önce tanıtılan taşıma seviyesi güvenliği ile güvence altına alınabilir. Ayrıca Alice ve ChiefCard arasında uçtan uca güvenlik gereklidir. Bu aynı zamanda mesaj seviyesinde güvenlik olarak da bilinir ve güvenlik bilgisinin mesajın içinde yer aldığını gösterir. Bu, bir mesajın bazı bölümlerinin aracı taraflar görmeden veya değiştirmeden taşınmasına izin verir.

Uçtan uca güvenlik, Web hizmeti etkileşimleri için çok önemlidir. Karmaşık iş süreçleri, sözde Web hizmeti koreografileri aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bir örnek vermek gerekirse, kitap siparişinin bir Web servis çağrısı aracılığıyla ilerlediğini varsayalım. Borç işlemi için kitapçı Web hizmeti, ChiefCard tarafından sağlanan bir Web hizmetini çağırır.

Açıklandığı gibi, Web hizmetleri SOAP mesajlarının değiş tokuşu yoluyla etkileşime girer. book.store.com’un Web hizmetinin başlatılması için SOAP mesajını gösterir. İsteğin SOAP gövdesi, alışveriş sepetini, iletişim verilerini ve kredi kartı bilgilerini içerir.

İlk önce Alice’in kredi kartı verilerinin nasıl güvence altına alındığını gösteriyoruz. Bu bilgiler ChiefCard tarafından okunabilir olmalıdır, ancak XML Şifrelemesi ile elde edilen book.store.com tarafından okunamaz. XML Şifreleme herhangi bir yeni şifreleme yöntemi sunmaz.

Bunun yerine, şifrelenmiş içeriği XML belgelerine dahil etmek için sözdizimini belirtir. Tek XML öğe düğümlerinin şifrelenmesinden eksiksiz belgelere kadar çok çeşitli ayrıntı düzeylerini destekler. Düz metin olarak, Alice’in kredi kartı verileri şöyle görünür:

Kredi kartı bilgileri, örneğin RSA şifrelemesi kullanılarak ChiefCard’ın genel anahtarıyla şifrelenir. Şifreleme verileri, gösterildiği gibi bir EncryptedData öğesinin içindeki SOAP gövdesine dahil edilir.

Bu bölümün kapsamı dışında kalan XML Şifrelemenin ayrıntılarına fazla girmeden, EncryptedData öğesi, uygulanan şifreleme algoritmasını, verileri şifrelemek için kullanılan anahtar hakkında bilgileri, şifre verilerinin kendisini veya varsa bir referansı beyan edebilir. 


Sms uçtan uca şifreleme nasıl yapılır
Uçtan uca şifreleme ne demek
Mesajlar uçtan uca şifrelidir ne demek
Whatsapp uçtan uca şifreleme nasıl anlaşılır
WhatsApp uçtan uca şifreleme iptali
Uçtan uca şifreleme nasıl kaldırılır
Uçtan uca ŞİFRELEME
Whatsapp uçtan uca şifreleme nasıl yapılır


Şifreleme verileri dışında, EncryptedData’nın bilgi öğeleri isteğe bağlıdır. Mevcut değilse, alıcının şifreli bilgiyi nasıl kullanacağını, örneğin deşifre için hangi algoritmayı kullanacağını bilmesi gerekir.

Simetrik kriptografi kullanılırken, ilgili paylaşılan anahtar, EncryptedData’nın anahtar bilgisi bölümünde elbette düz metin olarak değil, kendisi şifrelenmiş bir değer olarak, örneğin asimetrik şifreleme kullanılarak bulunabilir.

Ayrıca, dijital imzaları XML belgelerine dahil etmek için XML İmzasının kullanımını gösterir. Örnekte, Alice’in emrinin bütünlüğünü sağlamak için XML İmzası kullanılmıştır.

İmza öğesi, imzanın değerini, imza oluşturma hakkında bilgileri (yani kullanılan algoritmalar) ve alıcılar için imza doğrulaması için gereken anahtarın nasıl elde edileceğine ilişkin isteğe bağlı bilgileri (bu, adları, anahtarların kendisini veya sertifikaları içerebilir) içerir. Signature öğeleri zarflayıcı olabilir, yani şekilde gösterildiği gibi imzalı verileri içerebilir veya tıpkı EncryptedData öğeleri gibi ayrılmış verilere atıfta bulunabilir.

Dikkate alınmadığı takdirde, dijital imzalar tekrar saldırılarını, yani aynı mesajın (veya imzanın mesajın tamamına bağlı olmaması durumunda mesaj kısmının) tekrar tekrar gönderilmesini engellemez.

Örneğin, kötü niyetli bir üçüncü taraf işlemi durdurup orijinal talebi tekrar tekrar gönderdiğinde, kitap siparişi talebi birkaç kez işlenebilir. Bu nedenle, örneğin tekrar saldırılarının tespit edilebilmesi için zaman damgalarına bağlı olarak imzanın her mesaj için farklı olması önerilir.

Özetlemek gerekirse, uçtan uca güvenlik gerektiren Web tabanlı işlemler için mesaj katmanında şifreleme kullanılmaktadır. Mesajları (kısmenlerini) imzalamanın birincil amacı, mesaj bütünlüğünü ve reddedilmemesini sağlamaktır, ancak aynı zamanda imzalayanın kimliğinin doğrulanmasına da izin verir.

Kimlik Doğrulama

Kimlik doğrulama, bir kullanıcının kimliğinin doğrulanmasıyla ilgilidir. Yaygın bir kimlik doğrulama yöntemi, iyi bilinen oturum açma/şifre mekanizmasıdır. İstemciler, kimlik doğrulaması için kullanıcı adlarını ve parolayı sağlar. Oturum açma bilgilerini düz metin olarak iletmek yerine SSL korumalı bağlantılar kullanmak iyi bir uygulamadır.

Bir kullanıcının kimliğini doğrulamanın başka bir yolu da dijital sertifikalar kullanmaktır. Çoğu son kullanıcının sertifikaları olmadığından, bu kimlik doğrulama yöntemi günümüzde B2C (işletmeden tüketiciye) uygulamaları için henüz çok yaygın değildir. Ancak B2B (işletmeden işletmeye) uygulamaları veya bir şirketin intranetindeki çalışanların kimlik doğrulaması için önerilir ve daha olağandır.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın