İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Yazılım Uygulaması – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Yazılım Uygulaması – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Karmaşık Verileri Aktarma

Yazılım Uygulaması

Bir yazılım uygulamasının temel özelliklerine geri dönerek verilecek geliştirme kararlarını düzenlemeye yardımcı olacak bir kriterin ana hatlarını çizeceğiz: sürdürülebilirlik, yeniden kullanılabilirlik, ölçeklenebilirlik, sürdürülebilirlik ve genişletilebilirlik.

• Sürdürebilirlik, bir yazılım arızasını tespit etmek ve düzeltmek için harcanan ortalama çabayı ifade eder ve genellikle basitlik, özlülük, modülerlik ve öz-tanımlayıcılık ile ölçülür. Çekici, oldukça etkileşimli kullanıcı arabirimleri sağlayan web uygulamaları, genellikle ActiveX/Applet’ler veya Eşzamansız JavaScript ve XML (AJAX) teknolojilerine dayalıdır.

Bu kullanıcı arayüzleri genellikle sıkı bir şekilde birleştirilmiş sunum, veri ve mantığa sahiptir ve bu da geliştirme ve bakımda zorluklara neden olur. Öte yandan, endişelerin daha katı bir şekilde ayrılması nedeniyle daha yüksek bir modülerliğe ve genel olarak sürdürülebilirliğe izin veren DHTML ve Portletler gibi alternatifler vardır.

• Yeniden kullanılabilirlik, (birçok) değişiklik olmaksızın diğer uygulamalarda kullanım için belirli bir uygulamanın kodunu çarpanlara ayırma olasılığını ifade eder. Geliştirme teknolojileri, kod/komut dosyası kitaplıkları gibi farklı yeniden kullanım mekanizmaları sağlar. İlk web sayfalarının hızlı bir şekilde oluşturulması gerektiğinden, kullanıcı arabirimi düzeyinde yeniden kullanılabilirlik arama ihtiyacı genellikle ihmal edilir.

• Ölçeklenebilirlik, yalnızca daha fazla sayıda kullanıcıyı sürdürme yeteneği anlamına gelmez, aynı zamanda geliştirme bakış açısıyla, bir geliştirme ekibi tarafından paralel olarak gerçekleştirilebilecek farklı geliştirme faaliyetlerini ayırt etme becerisi anlamına da gelir.

Bazı ActiveX tabanlı teknolojiler şaşırtıcı işlevsellik sağlar, ancak daha büyük projeler için atomik yapıları ve geliştirme endişelerinin birleştirme düzeyi, bir grup geliştiricinin aynı uygulamada aynı anda çalışmasını çok zorlaştırır.

XML tabanlı teknolojiler (XHTML, XSL/T), geliştirme açısından daha ölçeklenebilirdir, çünkü uygulamalar, bir geliştirme veya gruptaki farklı rollerle daha doğal bir şekilde eşleşen farklı, ayrılmış XML standartlarına göre yapılandırılabilir.

Son olarak, bir sistemin genişletilebilirliğini, yani yazılım işlevlerinin verimliliğini iyileştirmek veya değiştirmek için gereken çabanın derecesini ve kapsamlı bir şekilde tartışılacak olan sürdürülebilirliği de ele aldık.

Kullanıcı Arayüzü Organizasyonu

Doğası gereği burada tartışılan yön, sunum tasarımıyla yakından ilgilidir, ancak sunum yönlerinden ziyade entegrasyon yönleriyle belirlenir. Bir Web uygulamasının kullanıcı arabirimi genellikle büyük miktarda bilgiyi, bu bilgiler üzerindeki işlemleri ve bu bilgiler arasındaki ilişkileri temsil etmelidir.

O halde zorluk, bu çok sayıda yönü uygun bir şekilde haritalamaktır. Bu sorunu çözmeye yönelik ilk adım olarak, öğeleri etkileşim kanallarına göre gruplandırabiliriz. Bu gruplama, tüm arayüzde açık ve tutarlı olmalıdır. Girdi ve etkileşim grubunun çoğu bir oturum sırasında aynı kalmalıdır, oysa çıktı grubu genellikle değişir.

Bir düğüm bir ekrana sığdığından daha fazla bilgi içerdiğinde sık görülen bir sorun oluşur. Sunum tasarımı yönlerini etkileşim tasarımı yönleriyle karşılaştırmaya çalıştığımızda, aşağıdaki soruların bizi yönlendirmesine izin verebiliriz: Ekran boyutları, düğümlerin atomik birimler (ve navigasyon birimleri) olduğu kavramına göre önceliğe sahip olmalı mı?

Bir düğüm birkaç küçük düğüme bölünebilir mi veya bölünebilir mi? Ek gezinme, kaydırmaya bir alternatif olabilir mi? Kullanıcı arabiriminin karmaşık davranışı ve taşınabilirlik birbirine karşı nasıl dengelenmelidir?

Önceki bölümde olduğu gibi, belirli teknoloji karışımının, bu kez gezinme semantiği (gezinmenin okumaya devam etmek için veya bunun yerine ilgili bir konuya erişmek için tetiklenip tetiklenmediği), taşınabilirlik ve kullanılabilirlik açısından etkileri vardır.

Farklı yaklaşımları ayırt edebiliriz:

1. Düğümün tamamı kullanıcıya HTML olarak gönderilir. HTML sayfası, kullanıcının bilgilerin alt kümelerine erişmesine izin vermek için betikler veya özel bir eklenti teknolojisi içerir. Katıştırılmış programlamanın kullanılması, daha fazla gereksiz gezinmeyi önler.
2. Düğümün tamamı kullanıcıya komut dosyaları olmadan tek bir büyük HTML sayfası olarak gönderilir. Kullanıcı, sayfada gezinmek için sayfadaki ilgili bağlantıları seçer.
3. Kullanıcıya düğümün kısmi bir görünümü gönderilir. Bu sayfa, anlamlı bir şekilde düzenlenmiş bilgi alt kümelerini gösterir. Kullanıcı, istenen bilgileri tam olarak okumak için diğer sayfalara gidebilir.


Yazılım programları
Yazılım öğrenme
Kod yazma uygulamaları
Yazılım öğrenme uygulamaları
Kodlama uygulamaları PC
Ücretsiz yazılım programları
Kod yazma sitesi
Yazılım nasıl Öğrenilir


Bağlantılı sayfalar, kaydırmayı aşırı kullanmaktan kaçınır, ancak ek gezinmeye ve sonuç olarak aynı bilgileri tekrar alırken daha büyük gecikmeye yol açar. Kullanıcı çalışmaları, ek gezinme adımları yerine kaydırmayı tercih etmeyi önermektedir, ancak atomik düğümlerin köprü metni kavramının ihlalinden bahsetmiştik.

Toplu bir kavram (daha önce eleştirildiği gibi HTML’de eksik) her iki iddiayı da dikkate almamıza yardımcı olabilir. “Tasarım güçlerini” birbirine karşı dengelemek için genel olarak kabul edilen kurallar, Web uygulama özelliklerinin güçlü etkisi nedeniyle normalde başarısız olur.

Örneğin, intranet uygulamaları kullanılan tarayıcılar hakkında varsayımlarda bulunabilir. Buna karşılık, e-ticaret sağlayıcıları, tüm potansiyel müşterilerin sayfalarına erişebildiğinden emin olmak için taşınabilirliğe odaklanmak zorundadır.

Navigasyon Tasarımı

Bir gezinme tasarımının sonucu iki yönlüdür: bir yandan kullanıcıların erişebileceği öğeler ve diğer yandan gezinme yapısı. Öğeler en basit durumda düğüm haline gelir. Yapı, düğümler arasındaki ilişkileri tanımlar.

Bu ilişkiler daha sonra kullanıcı arayüzünde görünür bağlantı noktaları haline gelecektir. Bu senaryoda, etkileşim tasarımı, gezinmenin kendisi için gerekli olan yönleri (çapa ve URL) ve kullanıcıların kendilerini yönlendirmeleri için gerekli öğeleri tanımlar.

Bir Bağlantı Temsili Tasarlamak

Çapalar, URL’lerin görünür karşılıklarıdır ve bu nedenle, kullanıcıların bunları etkinleştirme motivasyonlarını ve olası sonuçları iletmesi gerekir. Web’in HTML tabanlı uygulaması, bağlantı kavramını bağlantı kavramıyla tek bir tek yönlü öğede (<a>) karıştırdığından, semantik buna göre erir. Kullanıcıların bir bağlantıyı takip ederken olası sonuçların ne olacağından emin olamamalarının nedeni budur.

Bir çapanın metni ideal olarak kendi kendini açıklayıcı olmalıdır. Bağlantıları kategorilere göre sınıflandırmak da yararlıdır. Ek olarak, bağlantıları görselleştirmek için bağlantıların içinde simgeler kullanılabilir. Bu tür çapalar ve simgeler statik olarak belirtilebilirken, dinamik olarak değişen özellikler (örneğin, belirli ortam türlerinin açılıp açılamayacağı) bu sayfalara gömülü komut dosyaları kullanılarak işaretlenmelidir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın