İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

XML ve JavaScript Kullanma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

XML ve JavaScript Kullanma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Çoklu Kullanım Sorunları

XML ve JavaScript Kullanma

Şimdiye kadar ele aldığımız şey, bazı sunum cephelerinin arkasındaki hemen hemen standart JavaScript’tir. Bununla birlikte, karmaşık veya tipik JavaScript işlevselliğinin kapsamı dışında kalan şeyler yapmak istediğiniz durumlar vardır.

Örneğin, örneğin bir HTML listesi oluşturmak için JavaScript kodundan dinamik DOM öğeleri oluşturmanız gerekebilir. Asansörün böyle bir durumla sadece birkaç satır kodla başa çıkmanın çok güzel bir yolu var.

Bunun ana işlevi, bir scala.xml.NodeSeq dosyasını istemci tarafında ilgili düğümleri oluşturan JavaScript koduna dönüştürmek için kullanabileceğiniz Jx* sınıfları aracılığıyla sağlanır. Liste, bir sayfada JavaScript aracılığıyla bir <div> yaymanın basit bir örneğini gösterir.

Gördüğünüz gibi, Lift, XML kodumuzu aldı ve onu, verilen NodeSeq’i içeren bir belge parçasını dinamik olarak oluşturan bir JavaScript işlevine dönüştürdü. it parametresi herhangi bir JavaScript nesnesi olabilir; nasıl kullandığınızı birazdan ele alacağız. Benzersizliği sağlamak için değişkenin adı otomatik ve rastgele oluşturulur.

Elbette, Lift’in tüm yaptığı buysa, pek yardımcı olmuyordu. Bu noktada, yalnızca XML üreten bir işlev oluşturduk. Jx sınıflarının gerçek gücünü gösteren daha karmaşık bir örneğe bakalım. FirstName ve lastName özelliklerini içeren bir dizi nesne içeren bir JavaScript Nesne Gösterimi (JSON) yapımız olduğunu varsayalım. Bu JSON yapısı, Listeleme gibi görünebilir.

Bu kod aşağıdakileri yapar:

1. Bir öğe koleksiyonu içeren bir <ul> listesi oluşturun.
2. JxMap bir JavaScript nesnesi alır, bu durumda it.persons (bunun oluşturulan işlevin parametresi olduğunu unutmayın), dizinin her öğesi için yinelenir ve renderPerson işlevini uygular. Elbette, dizinin her öğesi, ad ve yarış özelliklerini içeren bir JSON nesnesi olacaktır.
3. renderPerson işlevi, daha önce gösterdiğimiz gibi bir JavaScript işlevi oluşturur ve ad değerini ve ardından yarış değerini içeren <li> öğelerini oluşturan JavaScript kodunu oluşturur.
4. Oluşturulan bu JavaScript işlevini istemciye gönderirsek ve
3. adımdaki liste değişkenini ileterek çağırın, işlev aşağıdaki belge parçasını oluşturacaktır.

Birkaç satır kodla, belge parçalarını dinamik olarak oluşturan JavaScript kodunu oluşturmayı başardık.

JSON’u Kullanma

JSON, bilgileri JavaScript kodunda yapılandırmanın bir yoludur. En yaygın kullanımlarından biri, örneğin, sunucu yanıtının aslında bir JSON yapısı olduğu bir JavaScript AJAX API’si gibi, hat üzerinde yapılandırılmış bilgileri temsil etmektir. Listelemedeki bir örneğe bakalım.

İlk olarak, <ex:button/> etiketini bağladığımız ve tıklandığında sunucuya bir AJAX isteği gönderecek bir XHTML düğme etiketi oluşturduğumuz renderAjaxButton adlı basit bir parçacık işlevimiz var. Bu istek alındığında ajaxFunc yürütülür ve JsCmd yanıtı bir JavaScript içerik türü yanıtına dönüştürülür.

ajaxFunc’ta bir JSON nesnesi oluştururuz (daha önce kişiler nesnesi için kullandığımızın aynısı). MyObject JavaScript değişkenine JSON yapısını atayıp,persons nesnesindeki ilk elemana alert çağırıyoruz. Telden gönderilecek olan işlenmiş JavaScript kodu gösterilir.

Sayfanızda butona tıkladığınızda “Thor” yazan bir uyarı diyalogu göreceksiniz. Burada, temelde tam olarak ona ilettiğiniz şeyi işleyen JsRaw sınıfını kullandık: ham JavaScript kodu. Artık JSON’u sunucudan istemciye göndermeyi ele aldığımıza göre, ters yöne gitmeye bakalım.

Lift, form verilerini bir JSON nesnesinde kapsüllenmiş sunucuya göndermek için bir mekanizma sağlar. Kendi başına, verileri JSON biçiminde göndermek nispeten basittir; Lift’in gerçekten değer kattığı yer net.liftweb.http.JsonHandler sınıfıdır. Bu sınıf, gönderilen JSON verilerinin işlenmesini basitleştirmek için bir çerçeve sağlar. Başlamak için, gösterilen bir JSON formu için örnek şablon koduna bakalım.

İlk tanımladığımız şey head fonksiyonudur. Amacı, istemci tarafında form işlemeyi ayarlayan JavaScript işlevlerini oluşturmaktır. Bu, gönder düğmesine tıklandığında, formun içeriğinin JSON’a dönüştürüldüğü ve sunucuya bir AJAX çağrısı yoluyla gönderildiği anlamına gelir.


AJAX JavaScript
JavaScript Dersleri
JavaScript Ders NOTLARI
JavaScript XML Veri Çekme
AJAX get metodu
JavaScript AJAX Kullanımı


show işlevi, formu işleyecek somut JsonHandler örneği ile formu içeren şablon HTML arasındaki bağlantıyı tanımlar. Bu bağlamayı SHtml.jsonForm yöntemi ile gerçekleştiriyoruz. Bu, HTML’yi bir <form> etiketiyle sarar ve onsubmit olayını JSON paketlemesi yapacak şekilde ayarlar.

Denklemin kilit kısmı bizim JsonHandler nesnemizdir. Apply yöntemi, JSON nesnesi sunucuya gönderildiğinde çağrılır. JSON düzgün bir şekilde ayrıştırılırsa, ayırmak için Scala’nın eşleştirmesini kullanabileceğiniz bir JsonCmd örneği alırsınız.

Apply işlevinin, bu durumda json_result div öğesinin HTML içeriğini ayarlayan bir JsCmd (JavaScript kodu) döndürmesi gerekir. Form, JSON temsiline dizildiğinde, Lift, sunucuda yapılması gereken eylemi ve gerçek JSON verilerini gösteren bir komut özelliğini kullanır.

JSON formları söz konusu olduğunda, Listeleme’de gösterildiği gibi kalıp eşleştirme için önemli olduğundan, komut her zaman processForm’dur. Gerçek form içeriği, her form alanı için değerleri elde etmek için kolayca kullanılabilen bir Harita nesnesidir.

SHtml tarafından oluşturulan kod, kullanılan JavaScript çerçevesinden bağımsızdır. Ancak net.liftweb.http.jquery.JsSHtml nesnesi, jQuery çerçevesine bağlı yapıtlar içerir. Örneğin, bir giriş türü metin öğesi oluşturan otomatik tamamlama işlevini içerir, ancak yazmaya başladığınızda, daha önce yazdıklarınızdan başlayarak sözcükler önerecektir.

Daha Karmaşık Bir Kaldırma ve JavaScript Örneği Oluşturma

Şimdiye kadar Lift’in Js soyutlamasını kullanarak JavaScript kodunu Scala seviyesinde nasıl soyutlayabileceğimizi gördük. Bu soyutlamaları kullanarak sonsuz vakaları modelleyebilirsiniz. Ama biraz daha karmaşık bir örneğe bakalım. Hızlı bir arama oluşturacağız; Enter’a bastığınızda bir metin kutusuna yazılan bir sırayı içeren öğelerin bir listesini döndürür. Öğelerin listesi bir <div> içinde işlenecektir.

Bu yüzden gerçekten basit bir snippet’imiz ve kayıtlı işaretlemede <div> yer tutucumuz var. Ardından, bu işaretleme için Lift snippet’inin nasıl göründüğü son derece önemlidir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın