İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

JavaScript Soyutlama – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

JavaScript Soyutlama – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Değişmez Sınıflar – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Kaldırma ve JavaScript

İstemci tarafında JavaScript’e erişimi basitleştirmek ve soyutlamak için Lift’in sağladığı bazı teknikleri tartışacağız. Bu tesislerin kullanılması, Scala’da temel olarak JavaScript kodu yazmanıza izin vererek, Lift’in kodu sunumdan ayırma modelini takip eder. Lift ayrıca jQuery veya YUI kullanıcı arabirimi kitaplıkları aracılığıyla gelişmiş JavaScript işlevselliğini kullanmanıza izin veren bir katman sağlar.

Üst Düzey JavaScript Soyutlamalarını Kullanma

Lift’in zaten AJAX ve COMET desteği biçiminde zengin istemci tarafı işlevleriyle geldiğini fark etmişsinizdir. Bu desteği her kullandığınızda, Lift, kitaplıkların dahil edilmesi için döndürülen sayfada uygun <script> öğelerini otomatik olarak oluşturur.

Ancak Lift, JavaScript ifadelerini temsil eden bir sınıf hiyerarşisi sağlayarak bir adım daha ileri gider. Örneğin, Lift’teki bir AJAX form öğesiyle, istemci tarafını güncellemek için geri arama yönteminin JavaScript kodu döndürmesi gerekir.

İstemci tarafından yorumlanacak ham bir JavaScript dizesi döndürmek yerine, istemci için uygun JavaScript’e dönüştürülmüş net.liftweb.http.js.JsCmd özelliğinin bir örneğini (doğrudan veya örtük dönüştürme aracılığıyla) döndürürsünüz.

JsCmd, istemcide yürütülebilen bir JavaScript komutunu temsil eder. Bir JavaScript ifadesini temsil eden JsExp adlı ek bir temel özellik vardır. Bir JsExp örneği dolaylı olarak bir JsCmd örneğine dönüştürüldüğünden, aralarındaki farklar genellikle geliştirici için önemli değildir.

Ayrıca, Lift’in JavaScript sınıfları her şeyi yazım açısından güvenli tutmaya çalışsa da bazı sınırlamalar olduğunu unutmayın; özellikle Lift, belirli bir JsCmd’den erişmeye çalıştığınız değişkenin gerçekten var olup olmadığı gibi semantik şeyleri kontrol edemez. AJAX ve COMET gibi tekniklerin bariz kullanımının yanı sıra Lift, JavaScript’i form alanları gibi normal Scala XML nesnelerine eklemeyi de kolaylaştırır.

Basit bir örnek olarak, bir form doğrulanmazsa nasıl basit bir uyarı ekleyebileceğimize bakalım. Bu örnekte, boş olmaması gereken bir ad formu alanımız olduğunu varsayacağız. Liste, form snippet’imizden olası bir bağlamayı gösterir.

Bunu biraz açalım. İlk olarak, JavaScript’ten form öğelerine (veya bu konuda herhangi bir öğeye) başvurduğunuzda, bu öğelerin her birinin bir id özniteliğine sahip olması gerekir. Bir Pair[String,String] geçirerek id niteliğini metin alanımıza ekliyoruz. Ardından, gerçek doğrulamamızı tanımlamamız gerekiyor. Bunu, gönder düğmemizin onclick özelliğine bir JavaScript kodu ekleyerek yapıyoruz.

onclick niteliği, düğme tıklandığında atanan JavaScript kodunu değerlendirir; JavaScript kodu doğru olarak değerlendirilirse gönderim devam eder. Yanlış olarak değerlendirilirse gönderim iptal edilir. Bizim durumumuzda, myName alanımızın değerinin boş bir dizeye eşit olup olmadığını kontrol etmek için JsIf case sınıfını kullanıyoruz.

Bu durumda, JE nesnesi, bir Scala Dizgisinden bir Str (JavaScript dizgisi) örneğine örtük bir dönüşüm içerir. JsIf’in ikinci argümanı, koşul doğruysa yürütülecek gövdedir. Bizim durumumuzda, kullanıcı için bir uyarı açılmasını ve form gönderimini durdurmasını istiyoruz.

JsCmd özelliği (Alert’in karıştığı), birden çok komutu birlikte zincirlemenize izin veren bir & işleci sağlar. Burada belirtilen değeri döndüren Alert’i JsReturn ile takip ediyoruz; yine, Boolean’dan JsExp’e örtülü bir dönüşüm var, bu yüzden sadece yanlış değeri sağlayabiliriz.

Lift API belgelerini incelerseniz, JsCmds ve JE nesneleri altında çok sayıda özellik ve sınıf bulacaksınız; bunlar, doğrudan Lift’te basit JavaScript kodu yazmak için ihtiyaç duyacağınız işlevlerin büyük çoğunluğunu sağlar.

Bununla birlikte, Lift sınıflarının küçük kod parçaları için kullanılmasının amaçlandığını anlamak önemlidir. Sayfalarınız için büyük miktarda JavaScript kodu yazmanız gerekiyorsa, bu kodu harici bir dosyaya saf JavaScript ile yazmanızı ve bu dosyayı sayfalarınıza eklemenizi öneririz.

Özellikle, kodunuzu JavaScript işlevleri olarak yazarsanız, bu işlevleri Lift kodunuzdan yürütmek için JE.Call sınıfını kullanabilirsiniz. JE ifadesi soyutlamalarını gösterirken, mevcut JsCmds’ye kısa bir genel bakış sunar.


JavaScript download
javascript’i etkinleştir
Javascript Nedir
JavaScript Dersleri
javascript $ kullanımı
JavaScript öğrenmek
Javascript nedir, ne İşe yarar
İnteractive javascript


JavaScript Soyutlama Örneklerini Keşfetme

Gördüğünüz gibi Lift, soyutlama katmanı aracılığıyla geniş bir JavaScript işlevi kapsamı sağlar. Çok fazla JavaScript kodu yazmış olsanız bile, soyutlamalar her zaman bire bir eşleşmez ve bu duruma kafa yormak biraz çaba gerektirebilir.

Nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacak birkaç örnek vereceğiz. Basit bir AJAX geri arama örneğiyle başlayacağız. Listeleme, bir HTML öğesini AJAX çağrısı yoluyla yeni içerikle nasıl güncelleyebileceğimizi gösterir. Bu durumda, bazı iletilen parametrelere dayalı olarak bir grafik görüntüsünü değiştiriyoruz. HTML’mizin, gider_grafiği kimliğine sahip bir öğe içermesi gerekir; bu öğenin çocukları, ikinci argüman olarak ilettiğimiz NodeSeq ile değiştirilecektir.

jQuery ve Diğer JavaScript Çerçevelerini Kullanma

Lift’in varsayılan olarak jQuery JavaScript çerçevesini kullandığından daha önce bahsetmiştik. Bununla birlikte, diğer çerçeveleri kullanmak için bir mekanizma sağlamasaydı, Lift, Lift olmazdı.

Farklı bir çerçeve kullanmak istiyorsanız, o çerçeveye özgü JSArtifacts özelliğinin somut bir uygulamasını sağlamalısınız. Lift’teki jQuery desteği, yalnızca JSArtifacts desteğinin ötesine geçer; Ayrıca, standart ifadeler ve komutlar için jQuery’ye özgü uygulamalar sağlamada bir dizi JSExp ve JsCmd özelliği ve sınıfı vardır.

Bir uygulamayı veya diğerini değiştirmek, varsayılan olarak JQueryArtifacts’a işaret eden LiftRules.jsArtifacts değişkeninden yapılabilir. Genellikle bu, Listeleme’de gösterildiği gibi Önyükleme’de yapılır.

LiftRules’ı değiştirmenin yanı sıra, diğer çerçevelerin kendi komut dosyalarına ve sayfalarınıza dahil etmeniz gereken bağımlılıklara sahip olduğunu da dikkate almanız gerekir. YUI için, (en azından) komut dosyalarını Listeleme’ye eklemeniz gerekir.

Elbette, işleri basitleştirmek için, bu öğelerin tümünü gömebileceğiniz bir şablona yerleştirebilir veya dosyaları tek bir JavaScript kaynak dosyasında birleştirebilirsiniz.

Lift içinden farklı JavaScript çerçevelerini kullanmaya ilişkin bazı basit önerilerimiz var:

  • YUI widget’larına ihtiyacınız yoksa veya benzer işlevleri jQuery eklentilerinde bulabiliyorsanız, jQuery çerçevesini ve eklentilerini kullanmanızı öneririz.
  • Lift, jQuery işlevselliği etrafında pek çok yardımcı nesne ve işlev olduğundan, jQuery için çok daha iyi destek sağlar.
  • Gerçekten ne yaptığınızı bilmiyorsanız jQuery ve YUI’yi karıştırmayın çünkü ikisini bir araya getirmek bir takım çarpışmalara yol açar.

Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın