İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Veri Yedekleme ve Çoğaltma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Veri Yedekleme ve Çoğaltma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

 Hizmet Arayüzü

Verim

Dosya sistemi, optimize edilmiş dosya depolama ve alma için sıfırdan tasarlanmıştır. Dosya sisteminin var olmasının tek nedeni budur, bu nedenle dosya depolama ve alma söz konusu olduğunda dosya sisteminin bir veritabanından daha iyi performans göstermesi şaşırtıcı olmamalıdır.

Veritabanları, büyük dosyaları değil, nispeten küçük kayıtları depolamak için optimize edilmiştir. Örneğin SQL Server, kayıtları veritabanı sayfası olarak bilinen ve yaklaşık 8KB boyutunda bir yapıda depolar. Ancak çoğu dosya 8 KB’den önemli ölçüde daha büyüktür, bu nedenle SQL Server dosyayı 8 KB’lık parçalara böler ve dosyayı birden çok sayfada depolar.

Bu nedenle, bir dosyayı kaydederken dosyanın parçalanması gerektiğinden bir performans maliyetine ve bir dosyayı yeniden birleştirilmesi gerektiğinden bir dosyayı alırken bir performans maliyetine maruz kalırsınız. Ayrıca, SQL Server, dosya sisteminin doğasında bulunan yerel veri aktarım yetenekleri kadar optimal olmayan tablo veri akışı (TDS) protokolünü kullandığından, SQL Server verileri çağıran uygulamaya döndürdüğünde bir performans maliyetine maruz kalırsınız.

Dosyaları bir veritabanında saklamanın, veritabanı bağlantılarınızı ve veritabanı sunucusu yükünüzü nasıl etkileyeceğini de düşünmeniz gerekir. Unutmayın, birisi 200 MB’lık bir dosya indiriyorsa, indirme süresi boyunca açık bir bağlantıya ihtiyacınız olacaktır. SQL Server’ınız için bağlantı tabanlı lisansınız varsa bu sorunlu olabilir ve aynı anda çok fazla bağlantı açarsanız performans sorunlarına neden olabilir.

Dosya sistemi, veritabanı dosya depolamasından daha iyi performans gösterse de, bazı faktörler performans açığını daraltabilir. Nispeten küçük dosyalarla çalışıyorsanız, daha az performans artışı görürsünüz. Daha küçük dosyalar birkaç veritabanı sayfası kullanır, böylece yeniden birleştirilmeleri daha kolaydır ve veritabanı bağlantılarını daha büyük dosyalar kadar açık tutmazlar.

Nadiren erişilen dosyalar da daha iyi performans sağlar, çünkü en büyük isabetler dosyalar kaydedilip alındığında gerçekleşir. Arzu ettiğiniz performans türünü alamıyorsanız, veritabanı sunucunuzdaki donanımı da her zaman yükseltebilirsiniz.

Veri Yedekleme ve Çoğaltma

Veritabanı yedekleri, veritabanında depolanan dosyaları otomatik olarak içerir, çünkü bu dosyalar diğer veritabanı verileri gibi işlenir. Bu, bir veritabanında saklanan dosyaları yedeklemeyi kolaylaştırır, çünkü bu dosyaları yedeklemek için herhangi bir ek rutin ayarlamanız gerekmez. Elbette, çoğu yedekleme uygulaması, dosya sistemindeki dosyaları da kolayca yedekleyebilir, bu nedenle bir yolu veya diğerini seçmek için aşırı zorlayıcı bir neden değildir.

Aynı şey veritabanı çoğaltması için de geçerlidir. Bir veritabanındaki dosyalar, bir veritabanındaki diğer veriler gibi otomatik olarak çoğaltılır, ancak iki sunucu arasında dosya çoğaltmayı ayarlamak çok zor değildir.

Programatik Karmaşıklık

Dosyaları bir veritabanında saklamak, dosyaları doğrudan dosya sistemine kaydetmekten biraz daha fazla kodlama gerektirir. Dosyayı yüklemek için daha fazla kod yazmanız ve dosyayı veritabanından alıp kullanıcıya geri göndermek için tüm kodu yazmanız gerekir.

Bileşenler doğal olarak dosyaların dosya sisteminde depolandığını varsaydığından, veritabanı dosya depolaması için kendinize geçici çözümler de bulabilirsiniz. Programatik karmaşıklık, biraz daha fazla çalışsa da, size dosya sunma konusunda tam kontrol sağlar. Bu, hangi kullanıcıların hangi dosyalara erişimi olduğunu kontrol etmek için gelişmiş güvenlik ve yetkilendirme şemaları oluşturabileceğiniz anlamına gelir.

Microsoft, bir süredir gelecekteki bir işletim sistemine dahil edilmek üzere veritabanına dayalı bir dosya sistemi geliştiriyor. Windows Vista ile piyasaya sürülmesi planlandı, ancak teknoloji hazır olmadığı için ertelendi. Veritabanı dosya depolamasının birçok savunucusu bunu, veritabanı teknolojisinin performans açığını kapatacağının ve dosyaları depolamak için standart haline geleceğinin bir onayı olarak görüyor.


Google One yedekleme nedir
Android telefon yedekleme
Drive yedekleme geri yükleme
Google One yedekleme geri yükleme
Telefon yedekleme
Yedekleme geri yükleme
Telefon yedekleme programı
Android telefon yedekleme programı


Bu nedenle, uygulamanızın tamamen hazır olduğunda yeni teknolojiden yararlanmaya hazır olması için şimdi bir veritabanına dosya koymaya başlamanız gerektiğini söyleyen bazı kişiler duyabilirsiniz. Veritabanı teknolojisinin performans açığını kesinlikle kapatacağına katılsam da, veritabanı dosya depolamayı seçmek için tek başına yeterli bir neden olduğunu düşünmüyorum.

Ek bilgi bütünlüğü veya güvenliğine ihtiyacınız varsa, devam edin ve dosyaları depolamak için bir veritabanı kullanın. Ancak, veritabanı teknolojisinin dosya sisteminden daha iyi performans göstermesi yıllar alabilir ve gelecekte 5 veya 10 yıl sonra veritabanı dosya depolamasının bugün yazdıklarınızla ne kadar uyumlu olacağını asla bilemezsiniz. Şansınız, uygulamanızın bazı bölümlerini yine de yeniden yazmanız gerekecek ve ilk çabanız boşa gidecek.

Şimdiye kadar, dosya sistemi ve veritabanı dosya depolaması ile ilgili artıları ve eksileri iyi anlamış olmalısınız. Ardından, çeşitli dosya yükleme uygulamalarını göreceksiniz. Temelleri almak için dosya sistemine dosya yüklemekle başlayacağız ve ardından birden fazla dosya yüklemesine ve dosyaları bir veritabanında depolamaya geçeceğiz.

Dosya Yükleme

HTML formları, çeşitli farklı girdi öğelerini destekler. Bir metin kutusuna metin girebilir, bir onay kutusunu işaretleyebilir, bir seçenek düğmesi seçebilir veya açılır listeden bir öğe seçebilirsiniz. HTML formları ayrıca, tarayıcıda gösterildiği gibi bir metin kutusu ve gözat düğmesi olarak görünen bir dosya giriş öğesi kullanarak dosya yüklemenize olanak tanır.

Kullanıcılar doğrudan metin kutusuna bir dosya adı yazabilir veya dosya seçimi iletişim kutusunu kullanarak bir dosya seçmek için Gözat düğmesini kullanabilir. Kullanıcı formu gönderdiğinde, tarayıcı belirtilen dosyanın içeriğini giden form verilerine ekler ve işlenmek üzere sunucuya gönderir.

ASP.NET’ten önce, dosya yüklemeleriyle çalışmak zordu çünkü gelen dosya bilgilerini ayrıştırmanız, bir dosya açmanız ve verileri diske yazmanız gerekiyordu. Ancak ASP.NET, sizi homurdanan işlerin çoğundan korur.

Dosya Yükleme Kontrolü

ASP.NET 2.0’daki yeni denetimlerden biri FileUpload denetimidir. ASP.NET TextBox denetiminin bir HTML metin girişini temsil etmesi gibi, FileUpload denetimi de bir HTML dosyası girişini temsil eder. Denetim, dosya yüklemelerinde tahmin yürütmeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olan özellikleri ve yöntemleri ortaya çıkarır ve gelen dosyaları yalnızca birkaç satır kodla kaydetmenize olanak tanır.

■Not : ASP.NET’in önceki sürümlerinde dosya yüklemeleriyle çalıştıysanız, FileUpload denetimiyle oldukça rahat hissetmeniz gerekir çünkü bu temelde ASP.NET 1.x’ten HtmlInputFile denetiminin bir sunucu denetimi sürümüdür.

FileUpload denetimi, Visual Studio .NET 2005’te araç kutusunun Standart sekmesinde görünür. Web formunuza bir FileUpload denetimi eklemek için, öğeyi araç kutusundan formda görünmesini istediğiniz konuma sürüklemeniz yeterlidir. Visual Studio, web formunuzda aşağıdaki denetim tanımını otomatik olarak oluşturur.

FileUpload denetiminin kimliğini değiştirmeyi veya görsel ve stil özelliklerini ayarlamayı seçebilirsiniz, ancak bunun dışında çalışması için herhangi bir yapılandırma gerektirmez. Kontrol, formunuza bıraktığınız anda kullanıma hazırdır. Bununla birlikte, kontrolün herhangi bir otomatik geri gönderme özelliği olmadığını, bu nedenle formu göndermek için bir gönder düğmesine veya başka bir yola ihtiyacınız olduğunu unutmayın.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın