İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Veri Bulma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Veri Bulma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

 Hizmet Arayüzü

Veri Bulma

Verileri Excel’e girdikten sonra, daha sonra belirli veri değerlerini bulmak için bir yola ihtiyacınız olacaktır. Bu bölümde, çalışma sayfası hücre referansları, Bul ve Değiştir ve Git iletişim kutuları, hücre ofsetleri, Arama Sihirbazı ve ARA, YATAYARA gibi çalışma sayfası işlevleri gibi Excel özelliklerini ve tekniklerini kullanarak verileri nasıl bulacağınızı öğreneceksiniz.

Hücre Referanslarını Kullanma

Excel, çalışma sayfası hücrelerine atıfta bulunmak için beş tür başvuru kullanır: aşağıdaki listede tanımlanan mutlak, göreli, karma, 3-B ve R1C1. Çalışma sayfası formüllerinde ve işlevlerinde hücreleri bulmaya veya bunlara başvurmaya çalıştığınızda bu tür başvuruları anlamak çok önemlidir. Yanlış türde hücre referansı kullanmak, istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Mutlak hücre başvurusu, hücre başvurusunu içeren formülleri satırlar veya aşağı sütunlar arasında kopyaladığınızda değişmeyen bir hücre başvurusudur. Mutlak hücre başvuruları $Row$Column (örneğin $B$8) biçimini alır.

Göreceli hücre başvurusu, hücre başvurusunu içeren formülleri satırlar veya aşağı sütunlar arasında kopyaladığınızda değişen bir hücre başvurusudur. Mutlak hücre başvuruları RowColumn (örneğin E12) biçimini alır. Varsayılan olarak, yeni formüller göreli referanslar kullanır.

Karma hücre başvurusu, hücre başvurusunun mutlak kısmının değişmediği, ancak hücre başvurusunu içeren formülleri satırlar veya aşağı sütunlar arasında kopyaladığınızda hücre başvurusunun göreli kısmının değiştiği bir hücre başvurusudur. Karma hücre referansları $RowColumn veya Row$Column (örneğin, $C3 veya F$7) biçimini alır.

3-B hücre başvurusu, bir veya daha fazla çalışma sayfasındaki bir hücreye yapılan başvurudur. 3-B hücre referansları “FirstWorksheet:LastWorksheet”!CellReference biçimini alır.

Bir R1C1 hücre referansı, tüm satırların ve sütunların sayılarla tanımlandığı bir hücre referansıdır. R1C1 başvuruları RRowCColumn biçimini alır (örneğin, E3 hücresine atıfta bulunmak için R3C5).

Geçerli hücreye göre hücre referanslarını belirtmek için pozitif ve negatif sayıların yanı sıra sol köşeli parantezleri ve sağ köşeli parantezleri de kullanabilirsiniz, örneğin, iki satır aşağıdaki ve üç sütun altındaki bir hücreyi belirtmek için R[2]C[3] mevcut hücrenin sağına veya mevcut hücrenin iki satır üstündeki bir hücreyi ve solundaki üç sütunu belirtmek için R[-2]C[-3] kullanılır.

R1C1 hücre referans stilini açmak veya kapatmak için aşağıdakilerden birini yapın:

• Excel 2007’de Office Düğmesi ➤ Excel Seçenekleri’ni tıklayın. Sol bölmede, Formüller’e tıklayın. Formüllerle Çalışma alanında, R1C1 Referans Stili onay kutusunu seçin veya temizleyin ve Tamam’a tıklayın.
• Excel 2003’te Araçlar ➤ Seçenekler’e tıklayın ve Genel sekmesinde R1C1 Referans Stili onay kutusunu seçin veya temizleyin.

  • Varsayılan olarak formüller, D4 gibi göreli hücre referanslarını kullanır.
  • Mutlak bir hücre başvurusu oluşturmak için, satır numaralarının ve sütun tanımlayıcılarının başına $D$4 gibi $ simgesi ekleyin.
    3-B hücre başvurusu oluşturmak için, hücre başvurusunun başına ‘Sayfa2’!D4 veya ‘Sayfa1:Sayfa3’!$D$4 gibi karşılık gelen çalışma sayfası adını ekleyin.
  • Mutlak bir R1C1 hücre başvurusu oluşturmak için, F2 hücresine başvurmak üzere R2C6 biçimini kullanın. Göreceli bir hücre referansı oluşturmak için, geçerli hücrenin iki sıra aşağısındaki bir hücreye ve solundaki altı hücreye atıfta bulunmak için R[2]C[-6] biçimini kullanın.
  • Karışık hücre başvuruları için, D$4, $D4, ‘Sayfa1:Sayfa3’!$D4 veya R[-2]C3 gibi göreli ve mutlak hücre başvurularının bir kombinasyonunu kullanın.

Mutlak bir hücre başvurusu oluşturmak için, satır numarasının ve sütun tanımlayıcısının önüne $ simgesi koyun; örneğin, F4 hücresine atıfta bulunmak için $F$4. Bu hücre referansı, hücre referansını içeren formülleri satırlar veya aşağı sütunlar arasında kopyaladığınızda değişmez.


excel’de bul getir formülü
Excel sütunda arama yapma
excel’de koşullu metin bulma
Excel satır ve sütunların kesiştiği değeri bulma
excel’de isim arama formülü
Excel arama butonu ekleme
excel’de isim arama kısayolu
Excel arama formülü


Göreceli bir hücre başvurusu oluşturmak için hücre başvurusunu yazmanız yeterlidir; örneğin, F4 hücresine başvurmak için F4. Bu hücre referansı, hücre referansını içeren formülleri satırlar veya aşağı sütunlar arasında kopyaladığınızda değişecektir.

Karma bir hücre başvurusu oluşturmak için, hücre başvurusunun mutlak satır numarası veya sütun tanımlayıcı bölümünün önüne $ simgesi koyun; örneğin, F4 hücresine atıfta bulunmak için $F4 veya F$4. Hücre başvurusunu içeren formülleri satırlar veya aşağı sütunlar arasında kopyaladığınızda, hücre başvurusunun mutlak kısmı değişmez, ancak hücre başvurusunun göreli kısmı değişir.

3-B hücre referansı oluşturmak için mutlak, göreli veya karma hücre referansından önce çalışma sayfası referansları koyun; örneğin, Sayfa2’den Sayfa4’e kadar olan çalışma sayfalarında H8 hücresine atıfta bulunmak için ‘Sayfa2:Sayfa4’!H$8.

Mutlak bir R1C1 hücre referansı oluşturmak için R harfini, ardından satır numarasını, ardından C harfini ve ardından sütun tanımlayıcısını kullanın; örneğin, B4 hücresine atıfta bulunmak gerekir.

Göreceli bir R1C1 hücre referansı oluşturmak için, mevcut hücreye göre hücre referanslarını belirtmek üzere pozitif ve negatif sayılarla birlikte sol köşeli parantezleri ve sağ köşeli parantezleri kullanın; örneğin, iki satır alttaki bir hücreyi belirtmek için R[2]C[3] ve geçerli hücrenin sağında üç sütun veya geçerli hücrenin iki satır üstündeki bir hücreyi ve solundaki üç sütunu belirtmek için R[-2]C[-3] kullanılır.

Ayraçlı ve parantezsiz sayıların bir kombinasyonunu kullanarak karışık bir R1C1 hücre referansı da oluşturabilirsiniz; örneğin, geçerli hücrenin iki sütun yukarısındaki 3. satırdaki bir hücreyi belirtmek için R3C[-2] kullanılır.

Bu alıştırmada, mutlak, göreli, karışık, 3 boyutlu ve R1C1 hücre referansları oluşturma alıştırması yapacaksınız. Farklı çalışma sayfası hücrelerine kopyaladığınızda bu hücre referanslarına ne olduğunu da göreceksiniz.

Önce ExcelDB_Ch04_01-05.xls dosyasını açın:

1. Excel’i başlatın.
2. Office Düğmesi ➤ Aç’a (Excel 2007’de) veya Dosya ➤ Aç’a (Excel 2003’te) tıklayın.
3. ExcelDB_Ch04_01-05.xls dosyasına göz atın ve dosyayı seçin ve Aç’a tıklayın.

Ardından, ilgili hücre referanslarını oluşturun ve kopyalayın:

1. CellReferences çalışma sayfası sekmesine tıklayın.
2. E2 hücresine =A2*B2 formülünü yazın ve Enter tuşuna basın.
3. E2 hücresinin doldurma tutamacını (hücrenin sağ alt köşesindeki küçük, kare siyah kutu) E10 hücresine sürükleyin. Sonuçların C sütunuyla eşleştiğine dikkat edin.

Ardından, mutlak hücre referansları oluşturun ve kopyalayın:

1. F2 hücresine =$A$2*$B$2 formülünü yazın ve Enter tuşuna basın.
2. F2 hücresinin doldurma tutamacını F10 hücresine sürükleyin. F2 hücresinde mutlak bir hücre başvurusu oluşturduğunuz için F3 ile F10 arasındaki hücrelerin F2 hücresi ile aynı olduğuna dikkat edin.

Karışık hücre referansları oluşturun ve kopyalayın:

1. G2 hücresine =$A2*$B2 formülünü yazın ve Enter tuşuna basın.
2. G2 hücresinin doldurma tutamacını G10 hücresine sürükleyin. Sütun tanımlayıcısının değişmediğine, ancak her hücrenin formülündeki satır numarasının sonraki her hücre için bir arttığına dikkat edin.

3 boyutlu hücre referansları oluşturun ve kopyalayın:

1. H2 hücresine =A2*’3-DCellReferences’!F2 formülünü yazın ve Enter tuşuna basın.
2. H2 hücresinin doldurma tutamacını H10 hücresine sürükleyin. Satılan Birimler 3-DCellReferences çalışma sayfası sekmesindeki F sütunundan alınmış olmasına rağmen, sonuçların C sütunuyla eşleştiğine dikkat edin.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın