İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

URL’leri Yeniden Yazma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

URL’leri Yeniden Yazma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

İstekli Değerlendirmeyi Kullanma

“Snippet’lerde Bağlayıcı Değerler” bölümünde belirttiğimiz gibi, Lift bir snippet etiketinin içeriğini, etiketi kendisi işledikten sonra işler. Bir snippet etiketinin içeriğinin, snippet’ten önce işlenmesini istiyorsanız, o zaman etiket üzerinde istekli_eval niteliğini belirtmeniz gerekir.

Bu, özellikle katıştırılmış bir şablon kullanıyorsanız kullanışlıdır (bkz. <lift:embed /> etiket bölümü); istekli_eval özelliği olmadan, snippet’iniz yalnızca <lift:embed /> etiketini görür, ancak desire_eval true olarak ayarlandığında, bağlanabilir ortak snippet içeriğini şablonlar arasında kopyalamak yerine tek bir katıştırılmış şablona koyabilirsiniz.

URL’leri Yeniden Yazma

Artık şablonları, görünümleri ve snippet’leri incelediğimize ve ayrıca bir Class.method’a bir isteğin nasıl gönderildiğini tartıştığımıza göre, istekleri nasıl durduracağımızı ve istediğimiz şekilde nasıl ele alacağımızı tartışabiliriz. URL yeniden yazma, gelen isteği farklı bir URL’ye gönderecek şekilde değiştirmenize izin veren mekanizmadır.

Diğer şeylerin yanı sıra şunları yapmanıza izin vermek için kullanılabilir:

  • Kullanıcı dostu, yer imlerine eklenebilir URL’ler kullanın.
  • Uzun, hatırlaması zor URL’ler yerine benzer kısa URL’ler kullanın.
  • Belirli bir snippet’in veya görünümün nasıl yanıt vereceğini belirlemek için bir URL’nin bölümlerini kullanın. Örneğin, kullanıcı adının bir sorgu dizisinin parçası olarak gönderilmesi yerine kullanıcının profilinin bir URL aracılığıyla görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Mekanizmanın kurulumu oldukça basittir. Belirli istekleri yeniden yazmak isteyip istemediğimizi ve nasıl yeniden yazmak istediğimizi belirlemek için RewriteRequest’ten RewriteResponse’a kısmi bir işlev yazmamız gerekir. Kısmi işleve sahip olduğumuzda, LiftRules.rewrite yapılandırmasını Lift’in işleme zincirine bağlanacak şekilde değiştiririz.

Kısmi bir işlev oluşturmanın en basit yolu, Scala’nın istek bilgilerinin bir kısmında veya tamamında seçici olarak eşleştirmemize izin verecek olan model eşleştirme ifadeleridir.

Yeniden yazma işlevlerinin çalıştığı noktada Lift oturumunun oluşturulmadığını anlamak önemlidir; bu, genellikle S nesnesindeki özellikleri ayarlayamayacağınız veya bu özelliklere erişemeyeceğiniz anlamına gelir. RewriteRequest, üç öğe içeren bir durum nesnesidir, ayrıştırılmış yol, istek türü ve orijinal HttpServletRequest nesnesidir.

  • Liste[Dize] olarak çözümlenen yol
  • İsteğin soneki (ör. html veya xml)
  • Yolun mutlak olup olmadığı, yani eğik çizgi (/) ile başlayıp başlamadığı
  • Yolun eğik çizgi (/) ile bitip bitmediği

Son üç özellik yalnızca belirli durumlarda yararlıdır, ancak ayrıştırılmış yol, sihir yapmamızı sağlayan şeydir. İsteğin yolu, URI’nin içerik yolu ile sorgu dizesi arasındaki bölümleri olarak tanımlanır. Myapp içerik yolu altındaki bir Lift uygulaması için ayrıştırılmış yol örneklerini gösterir.


YouTube URL link
YouTube özel URL
YouTube URL kopyalama
YouTube özel URL Alamıyorum
Özel URL oluşturma
Google URL oluşturma
youtube kanal url’si değiştirme
URL giriş


RequestType temel olarak beş HTTP yöntemiyle eşleşir: GET, POST, HEAD, PUT ve DELETE. Bunlar, garip olan her şeyi kapsayan bir UnknownRequest vaka sınıfı ile karşılık gelen vaka sınıfları (GetRequest, PostRequest vb.) tarafından temsil edilir.

Scala’nın eşleştirme sisteminin esnekliği, bunu gerçekten güçlü kılan şeydir. Özellikle Listelerde eşleştirme ile yolun parçalarını eşleştirebilir ve diğerlerini yakalayabiliriz.

Örneğin, ikinci örneğimiz için /account/<hesap adı> yolunu, Listeleme’de gösterildiği gibi /viewAcct şablonu tarafından işlenecek şekilde yeniden yazmak istiyoruz. Bu durumda, birisinin hesap görünümünü filtrelemek için isteğe bağlı bir etiket belirtebilmesi için iki yeniden yazma sağlıyoruz.

RewriteResponse, gönderilecek yeni yolu içerir. Ayrıca snippet’te veya görünümde S.param aracılığıyla erişilebilecek parametreleri içeren bir Harita alabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, LiftSession (ve dolayısıyla S’nin çoğu) şu anda kullanılamıyor, bu nedenle bilgileri yeniden yazılan konuma aktarmanın tek yolu haritadır.

Teknik olarak yeniden yazma işlemi, istemciyi yeni bir isteğe yönlendiren 302 (Geçici Olarak Taşındı) sonuç koduyla sonuçlanır. Bu nedenle, verileri LiftSession veya S’de ayarlasanız bile, yeniden yönlendirme gerçekleştiğinde veriler kaybolacaktır.

ParsePath eşleştirmesini RequestType ve HttpServletRequest ile eşleştirmelerimizle çok spesifik olarak birleştirebiliriz. Örneğin, mevcut bir şablon aracılığıyla bir RESTful arabirimini desteklemek istediğimizi varsayalım. REST (temsili durum aktarımı), kavram olarak SOAP veya XML-RPC gibi mekanizmalara benzer, ancak HTTP’nin yerel komutlarını kullanan, HTTP üzerinden eylemler gerçekleştirmek için kullanılan bir tekniktir. 

Özel Gönderi İşlevleri Ekleme

Yeniden yazma aşaması tamamlandıktan sonra (geçersek veya yeniden yönlendirilirsek), sonraki aşama, istek için özel bir gönderi olup olmayacağını belirlemektir. Özel gönderim, şablon arama sisteminden geçmek yerine, eşleşen bir isteği doğrudan bir yöntemle işlemenize olanak tanır.

Özel bir gönderi şablon oluşturmayı atladığından, yanıtın tam içeriğinden siz sorumlusunuz. Tipik bir kullanım örneği, XML döndüren bir web hizmeti veya oluşturulmuş bir görüntü veya PDF döndüren bir hizmet olabilir. Bu anlamda, özel gönderme mekanizması, arayüzü uygulama ve bunları web.xml’de yapılandırma karmaşası olmadan kendi sözde sunucu uygulamalarınızı yazmanıza olanak tanır.

Yeniden yazma gibi özel gönderi, kısmi bir işlev aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu durumda, işi yapacak olan PartialFunction[Req,()=> Box[LiftResponse]] tipinde bir fonksiyondur.

Req, RewriteRequest vaka sınıfına benzer; yolu bir Liste[Dize], isteğin son eki ve İstek Türü olarak sağlar. Gönderim işlevini LiftRules.dispatch aracılığıyla eklerseniz, S nesnesine ve LiftSession’a tam erişiminiz olur.

Bunun yerine LiftRules.statelessDispatchTable’ı kullanırsanız bunlar kullanılamaz. Gönderimin sonucu, bir Box[LiftResponse] döndüren bir işlev olmalıdır. İşlev Boş döndürürse, Asansör bir 404 (Bulunamadı) yanıtı verir.

Somut bir örnek olarak, uygulamamızdan oluşturulmuş bir grafik görüntüsünü döndürmeye bakalım. Grafik oluşturmak için birkaç kitaplık vardır, ancak özellikle JFreeChart’a bir göz atacağız.

Grafiği kurduktan sonra, grafiği bir PNG bayt dizisine kodlamak için JFreeChart’tan ChartUtilities yardımcı sınıfını kullanırız. Ardından, kodlanmış verileri uygun Content-Type başlığıyla müşteriye geri iletmek için Lift’in InMemoryResponse’unu kullanabiliriz. Şimdi, gösterildiği gibi, isteği Boot sınıfından sevk tablosuna bağlamamız yeterli. Bu durumda, mevcut kullanıcının grafiğini alabilmek için durum istiyoruz, bu nedenle LiftRules.dispatch kullanıyoruz.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın