İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Profilleri Etkinleştirme – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Profilleri Etkinleştirme – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Karmaşık Verileri Aktarma

Profilleri Etkinleştirme ve Devre Dışı Bırakma

ASP.NET 2.0, profilleri varsayılan olarak etkinleştirir, bu nedenle, profilleri açıkça devre dışı bırakmadığınız sürece uygulamanızın profil işlevine erişimi olur. ASP.NET 2.0, sayfadaki profil bilgilerini gerçekten kullanıp kullanmadığınızdan bağımsız olarak her istekte kullanıcı profili bilgilerini yüklediğinden, profillerle ilgili bir miktar ek yük vardır. Bu nedenle, uygulamanızda kullanmayı planlamıyorsanız profilleri tamamen devre dışı bırakmalısınız.

Başvuru için, tüm profil yapılandırma ayarları Web.config’in <profile> bölümünde bulunur. Profilleri devre dışı bırakmak yeterince basit bir iştir; gösterildiği gibi <profile> öğesinde etkin özniteliği false olarak ayarlamanız yeterlidir.

Profiller devre dışı bırakıldığında, uygulamanızdaki Profil nesnesine erişiminiz olmayacaktır. Profil nesnesine yapılan herhangi bir çağrı bir hataya neden olur ve uygulamanız derlenmez. Profilleri yalnızca uygulamanızın herhangi bir yerinde kullanmıyorsanız devre dışı bırakmalısınız.

Profil Özelliklerini Tanımlama

Profil nesnesinin özelliklerini, Web.config’deki <profiles> bölümünün <properties> öğesinde belirterek tanımlarsınız. İstediğiniz kadar özellik oluşturabilirsiniz, ancak ASP.NET’in her istekte hepsini Profile nesnesine yüklemesi gerektiğini unutmayın, bu nedenle ne kadar çok özellik eklerseniz bunları yüklemek o kadar uzun sürer. Liste, Web.config’de profil özelliklerinin nasıl tanımlanacağına bir örnektir.

■Not : SqlProfileProvider’ı (profiller için varsayılan sağlayıcı) kullanıyorsanız, mevcut özelliklerden veri kaybetmeden profilinize özellik ekleyebilir ve profilinizden özellik kaldırabilirsiniz. Kendi sağlayıcınızı uygularsanız veya bir üçüncü taraf sağlayıcı kullanıyorsanız, sağlayıcı profil veri yapısındaki değişiklikleri hassas bir şekilde işlemek için özel olarak tasarlanmadıkça veri kaybedebileceğinizi unutmayın.

Bir özellik tanımladığınızda, özellik adını ve türünü belirtmelisiniz. İsteğe bağlı olarak, defaultValue özniteliğini kullanarak bir varsayılan değer tanımlayabilirsiniz.

Varsayılan değerleri belirtmek iyi bir fikirdir çünkü web sitenizi ziyaret eden kişiden veri alma şansınız olmadan önce bir profil özelliği değeri kullanmanız gerekebilir. Ayrıca, bu türler serileştirilebilir olduğu sürece, yalnızca ilkel türleri değil, nesne özelliği türlerini de tanımlayabilirsiniz. Bu bölümün ilerleyen kısımlarındaki alışveriş sepeti örneğinde bir nesne özellik türünün nasıl belirleneceğine ve kullanılacağına ilişkin bir örnek göreceksiniz.

Profil Özellik Grupları Oluşturma

Özellik grupları, ilgili özellikleri birlikte gruplayarak Profil nesnesindeki özellikleri düzenlemenize olanak tanır. Gruplar, Visual Studio IDE’de IntelliSense kullanarak belirli özellikleri bulmayı kolaylaştırır, çünkü ASP.NET her özellik grubu için bir sınıf oluşturur ve ardından bu profili Profil nesnesinin bu profil özelliklerini içeren bir özelliğini oluşturmak için kullanır. İzlemeniz gereken çok sayıda profil özelliğiniz olduğunda son derece kullanışlıdır.

Örneğin, adres bilgileri genellikle bir sokak adresi, bir apartman veya süit numarası, bir şehir, bir eyalet ve bir posta kodundan oluşur. Bu özellikleri bir özellik grubu kullanarak birlikte gruplamak, bunların Profile nesnesini karmaşık hale getirmesini engeller. Listeleme, <group> öğesi kullanılarak profil özelliklerinin nasıl gruplandırılacağını gösterir.

Bir özellik grubu tanımlamak için yapmanız gereken tek şey, bir özellik kümesini <group> öğesiyle çevrelemek ve grup adını name niteliği aracılığıyla belirtmektir. Bir grup tanımladıktan sonra, Listeleme’de gösterildiği gibi Profil nesnesinin bir özelliği olarak grup adını kullanarak grup özelliklerine erişirsiniz.

Profil Özellik Sınıfı Uygulama

Web.config’de tüm profil özelliklerinizi bildirmeniz gerekmez. Ayrıca, System.Web.Profile.ProfileBase sınıfından miras alan bir sınıfta profil özelliklerini tanımlayabilirsiniz.

Bu sınıfın temel işlevselliğini System.Web.Profile ad alanındaki ProfileBase nesnesinden devraldığına dikkat edin. Bunun dışında, sınıfla ilgili özel bir şey yoktur, yalnızca FirstName ve LastName adlı iki standart dize özelliği içerir.

Özel profil özellik sınıfınızı oluşturduktan sonra, <provider> öğesinin inherits özniteliği için bir değer belirterek ASP.NET’i bu özel sınıfı kullanacak şekilde yapılandırmanız gerekir.


Web sayfasını yükle
Telefonda tanımlama bilgilerine nasıl izin verilir
javascript’i etkinleştirme
Web sayfasını aç
JavaScript etkinleştirme Chrome
Web sayfalarını uygulamada aç
iPhone linkleri uygulamada açma
Bağlantıyı tarayıcıda aç ne demek iPhone


Kesinlikle Yazılan Özellikler

ASP.NET aslında profil özelliklerinizi içeren bir sınıfı derlediğinden, Profile nesnesi kesin olarak yazılan özellikleri gösterir. Bu, oturum verilerini kesin olarak yazılmamış anahtar/değer çiftleri olarak depolayan Session nesnesinden öğrendiklerinizden tamamen farklıdır.

Oturum nesnesindeki verilere erişim ile Profil nesnesi arasındaki farkları vurgular. Bu örnek için, bir kullanıcının doğum tarihini hem Oturum nesnesinde hem de Profil nesnesinde sakladığınızı ve bu bilgiyi kullanıcının yaşını web formunuzda görüntülemek için kullanmak istediğinizi varsayalım.

GetAge işlevi, daha sonra kullanıcının yaşını hesaplamak için kullandığı tek bir tarih değişkenini kabul eder. Session nesnesinden DateOfBirth değerini almak için Session kullanmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Session nesnesi kesin olarak yazılmadığından, Session(“DateOfBirth”) çağrısının yalnızca bir Object döndürmesi garanti edilir. Bunun bir Tarih olacağını varsaymalısınız. Bu varsayım yanlışsa, yani oturum, Oturumda (“DateOfBirth”) Tarih türü olmayan bir değer depoluyorsa, bir istisna atılır.

Ancak Profile nesnesi, DateOfBirth adında kesin olarak yazılan bir Date özelliğini sunar. Bu özellik GetAge işlevinde kullanım için döküm gerektirmez ve yalnızca bir Tarih türünü depolayabildiğinden istisna tehdidi oluşturmaz. Özelliği uygun olmayan şekilde kullanmaya çalışırsanız derleyici hatası alırsınız. Ayrıca, elde etmeye çalıştığınız öğeyi yanlışlıkla yanlış yazmaktan da korunursunuz. Örneğin, aşağıdaki yazım hatalarını yaptığınızı varsayalım.

Session nesnesini kullanan kod satırı sorunsuz derlenir, ancak çağrıdan hiçbir şey döndürülmediği için her çalıştığında mantıksal bir hatayla karşılaşır. Ancak Profile nesnesini kullanan satır, Profile nesnesi için böyle bir özellik bulunmadığından derlenemez.

■İpucu : Bilgi depolamak için oturum değişkenini kullanıyorsanız, oturum değişkenlerinizi yönetmenize yardımcı olması için kesin olarak yazılan bir oturum sınıfı oluşturmayı düşünün. Bir oturum değişkeni adını değiştirmeniz, varsayılan bir değer tanımlamanız veya bir oturum değişkenini kodunuzdan tamamen kaldırmanız gerekirse, çok fazla güçlük çekebilirsiniz. Kesin olarak yazılan yapılandırma sınıfları hakkında daha fazla bilgiye sahiptir ve aynı tekniği oturum değişkenlerine uygulayabilirsiniz.

Profil Yöneticisi Sınıfı

System.Web.Profiles.ProfileManager sınıfı, uygulamanızdaki tüm profilleri yönetmenize olanak tanır. Tartışılan Üyelik ve Roller nesneleri gibi ProfileManager da sağlayıcı modeli için proxy nesnesi görevi görür.

Onunla neredeyse Profil nesnesinin kendisi kadar çalışmazsınız, ancak yönetim görevleri için çok yararlı olan birkaç yöntemi vardır. Bununla birlikte, yöntemlerin çoğu, henüz tartışmadığımız birkaç bileşen kullanıyor, bu yüzden önce bu bileşenleri ele alalım.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın