İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

N Katmanlı Mimariler – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

N Katmanlı Mimariler – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

HTTP Post İstekleri

Genel Web Uygulama Mimarisinin Bileşenleri

Web mimarilerinin temel bileşenlerini ve bunların ilişkilerini gösterir. Bu bileşenler arasındaki iletişim genellikle istek-yanıt ilkesine dayalıdır, yani, bir bileşen (örneğin, bir Web tarayıcısı) başka bir bileşene (örneğin, bir Web sunucusu) bir istek gönderir ve bu isteğe verilen yanıt geri gönderilir. 

Aşağıdaki liste, bu bileşenlerin her birini kısaca açıklamaktadır:

• İstemci: Genellikle bir tarayıcı (kullanıcı aracısı), Web uygulamasını çalıştırmak için bir kullanıcı tarafından kontrol edilir. İstemcinin işlevselliği, eklentiler ve küçük uygulamalar yüklenerek genişletilebilir.
• Güvenlik Duvarı: Güvenli olmayan ağlar (örn. İnternet) ile güvenli ağlar (örn. kurumsal LAN’lar) arasındaki iletişimi düzenleyen bir yazılım parçası. Bu iletişim, erişim kurallarına göre filtrelenir.
• Proxy: Proxy genellikle Web sayfalarını bir önbellekte geçici olarak depolamak için kullanılır. Ancak proxy’ler, örneğin içeriği kullanıcılar için uyarlama (özelleştirme) veya kullanıcı izleme gibi diğer işlevleri de üstlenebilir.
• Web sunucusu: Web sunucusu, istemci isteklerini işlemek için HTTP ve HTTPS vb. gibi çeşitli Web protokollerini destekleyen bir yazılım parçasıdır.
• Veritabanı sunucusu: Bu sunucu normalde bir kuruluşun üretim verilerini yapılandırılmış biçimde, örneğin tablolarda sağlar.
• Medya sunucusu: Bu bileşen, öncelikle yapılandırılmamış toplu verilerin (ör. ses veya video) içerik akışı için kullanılır.
• İçerik yönetimi sunucusu: Bir veritabanı sunucusuna benzer şekilde, bir içerik yönetimi sunucusu, bir uygulamaya hizmet etmek için içerikleri tutar. Bu içerikler normalde yarı yapılandırılmış veriler, örneğin XML belgeleri biçiminde bulunur.
• Uygulama sunucusu: Bir uygulama sunucusu, örneğin iş akışı veya özelleştirme gibi çeşitli uygulamaların gerektirdiği işlevselliği barındırır.
• Eski uygulama: Eski uygulama, dahili veya harici bir bileşen olarak entegre edilmesi gereken eski bir sistemdir.

Katmanlı Mimariler

İstemci/sunucu mimarisi olarak da adlandırılan 2 katmanlı1 mimari, bir istemciye hizmet sağlamak için bir Web sunucusu kullanır.

2 katmanlı mimari, Web uygulamaları ortamında farklı biçimler alabilir. İstemci isteği, sunucu katmanında herhangi bir işleme mantığı gerektirmeden doğrudan statik HTML sayfalarına işaret edebilir veya Web sunucusundaki uygulama mantığı aracılığıyla (örneğin, CGI betikleri biçiminde) bir veritabanına erişebilir.

Dinamik HTML sayfaları, örneğin SSI (Sunucu Tarafı Dahil Etme) kullanıldığında doğrudan HTML kodunda komut dosyası talimatları içerir ve bunlar, HTML işlevlerine sahip veritabanları veya bir Web sunucusu tarafından yorumlanır. Uygulama mantığı veya dinamik HTML sayfaları, HTML yanıtı oluşturulduğunda hizmetleri (ör. kullanıcı tanımlama veya veri şifreleme) kullanabilir.

Bu mimari özellikle basit Web uygulamaları için uygundur. Buna karşılık, çok sayıda eşzamanlı istemci tarafından erişilen veya diğerlerinin yanı sıra eski sistemlere erişim gerektiren karmaşık iş süreçleri sağlayan daha zorlu uygulamalar için çok katmanlı bir mimari yaklaşım gereklidir.


Entity Framework katmanlı mimari
PHP katmanlı mimari
N katmanlı mimari
N Katmanlı mimari C
Üç katmanlı mimari
Katmanlı mimari ingilizcesi
Katmanlı mimari
Katmanlı mimari örnek proje


N Katmanlı Mimariler

N-katmanlı mimariler, bir Web uygulamasını keyfi sayıda katmanda düzenlememize izin verir. Tipik olarak üç katmandan oluşur; uygulama verilerine erişim sağlayan veri katmanı, uygulamanın iş mantığını bir uygulama sunucusunda barındıran iş katmanı ve son olarak isteğin sonucunu istenen şekilde sunan sunum katmanı. çıkış formatı.

Ek olarak, istek üzerine istek-yanıt akışına güvenlik duvarları gibi güvenlik mekanizmaları veya proxy’ler gibi önbelleğe alma mekanizmaları entegre edilebilir.

2-katmanlı ve n-katmanlı mimariler, temel olarak hizmetleri uygulama sunucusu bileşenine nasıl yerleştirdikleri konusunda farklılık gösterir. Özelleştirme veya iş akışı gibi hizmetler, uygulama sunucusu bağlamında tutulur, böylece tüm Web uygulamalarında kullanılabilirler.

Hizmetleri ve bunların ara bağlantılarını iş akışı, güvenlik ve iş mantığı açısından tanımlayın. Benzer şekilde, bir portal mimarisinde CORBA ile tanıtılan bir terminoloji olan yatay ve dikey hizmetleri tanımlayın. Web uygulamalarının geliştirilmesini desteklemek için anlamsal Web hizmetlerini kullanan çok katmanlı bir hizmet mimarisini tanımlayın.

Servisler, tanımlanmış bir arayüz ile uygulama sunucusuna yerleştirilmiştir ve bu servisleri yönetmek için aynı arayüz kullanılabilir. WebSphere Business Components’a sahip WebSphere uygulama sunucusu, bu işlevlere iyi bir örnektir. Diğer bir avantaj olarak, Web uygulamaları, uygulama sunucusunun dağıtım ve yük dengeleme mekanizmalarından yararlanır.

Dahası, sözde bağlayıcılar, iş ortağı sistemleri gibi harici sistemleri entegre etmek veya eski uygulamaları ve kurumsal bilgi sistemlerini entegre etmek için kullanılabilir.

Birçok ticari uygulama sunucusu, veri tabanı içeriklerinin işlenmesi için optimize edilirken, çoklu ortam içeriklerinin ve hipermetin yapılarının desteklenmesi ihmal edilmiştir. Video verilerinin bir uygulama sunucusuna olası entegrasyonunun bir örneği mevcuttur.

WebRatio modelleme aracı, köprü metni özelliklerini J2EE ve .NET’e eşleyebilir. Bu, J2EE gibi mevcut uygulamaların üzerine genişletmelerin uygulandığı anlamına gelir. 

JSP-Model-2

Sun Microsystems’ın JSP-Model-2 (Java Sunucu Sayfaları) mimarisi, Web uygulamaları için MVC modelini uygular ve böylece Web uygulamalarında navigasyon özelliklerinin entegrasyonu, uluslararasılaştırma ve çok platformlu teslimat için temel oluşturur.

JSP-Model-2 mimarisi, bir Web sunucusuna dağıtılır, yani, görünüm, denetleyici ve bu modelin model işlevselliklerinin parçaları, bir Web sunucusu uzantısı, bir servlet kapsayıcısı üzerinden kullanılabilir. Denetleyici, yani Web uygulamasının akış ve kontrol mantığı, bir sunucu uygulaması kapsayıcısında çalışan yazılım bileşenleri olan sunucu uygulamaları biçiminde uygulanır.

Denetleyici, uygulama mantığına (model) erişim sağlamaktan ve grafik sunumu (görünüm) seçmekten sorumludur. Modeli uygulamak için JavaBeans, yani uygulamanın verilerini temsil eden yazılım bileşenleri kullanılır. Modelin kendisi normalde veritabanı veya eski uygulama gibi arka uç sistemlerine erişir. Grafik sunum Java Sunucu Sayfaları (JSP) tarafından gerçekleştirilir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın