İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Kullanılabilirlik Kalıpları – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Kullanılabilirlik Kalıpları – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Kullanıcı Arayüzleri Oluşturma

Web Kullanılabilirlik Eğilimleri

Özellikle Web mühendisliğinde kullanılabilirliğin öneminin artan farkındalığıyla motive olan kullanılabilirlik mühendisliğindeki en son teknoloji sürekli olarak gelişmiştir. Bu bölüm, yenilikçi metodolojiler, yeni kullanım alanları veya belirli hedefler için iyi örnekler olarak kullanılabilirlik kalıpları kavramını ve mobil uygulamaların kullanılabilirliği ve erişilebilirlikle ilgili konuları tanıtmaktadır.

Kullanılabilirlik Kalıpları

İyi tasarım uygulamalarından gelen bilgileri yeniden kullanmak veya aktarmak istiyorsak, aktarılacak bilgiyi yeni bir bağlama uyarlayabilmek için yeterince soyut bir temsil biçimine ihtiyacımız var. Öte yandan, bir tasarımın kalitesini tanımlayabilecek kadar spesifik olmalıdır. Pek çok tasarım yönergesi, ya çok önemsiz ya da genel olarak uygulanabilir olmadığı için bu dar sırttan kayıyor.

Başlangıçta Christopher Alexander tarafından şehir planlama ve kentsel inşaat için önerilen kalıp dillerine dayalı bir çözüm, 1990’ların başında yazılım tasarımı alanına başarıyla aktarıldı. 1990’ların sonundan bu yana, kullanıcı arayüzü tasarımı (HCI kalıpları, kullanılabilirlik kalıpları) alanında teknik bilgi aktarımı için bu konsepti kullanmak için girişimlerde bulunulmuştur.

Model, yinelenen bir mimari (yazılım) sorunu için başarılı bir çözümün doğasını yakalayan kavramsal bir araçtır. Bir dizi ilişkili (birbirine bağlı) kalıp, kalıp dili olarak adlandırılır ve genellikle bir katalogda yayınlanır. Böyle bir katalog, probleme yönelik aramayı desteklemeye hizmet eder; bu, tasarımın yeniden kullanımı için, bir sınıfın veya işlev kitaplığının belgelerinin kodun yeniden kullanımı için oynadığı benzer bir rolü oynadığı anlamına gelir.

Alexander’a göre, tek bir model üç bölümde tanımlanmalıdır: bir sorun veya amaç, bir çözüm ve bir bağlam. Bu sistem, çeşitli alanlardaki uzmanlığı belgelemek için kullanılmış ve en az üç klasik model boyutunu tanımlayan kanonik (ve dolayısıyla kolayca anlaşılabilir ve araştırılabilir) bir temsilin kullanılması temel fikir birliği ile ek modeller getirilmiştir. Kullanılabilirlik modelinin tipik bir örneğini, tasarlanmış bir kullanılabilirlik modeli dilinden Card Stack modelini gösterir.

Bu örnekteki girişler kalın harflerle vurgulanmıştır ve anlamları kendi kendini açıklayıcı olmalıdır. Ancak birkaç yorum eklemek uygun görünmektedir.

“Ne zaman kullan” girişi, dengelenmesi gerekebilecek çelişkili yönleri tanımlar, bu da potansiyel bir çözüm için neredeyse zemin hazırladığı anlamına gelir. “Nasıl” girişi, kullanımı açıklar ve kalıbın aynı kalıp dilinden (bu örnekte Kapatılabilir Paneller olarak) diğer kalıplara nasıl bağlandığını gösterir.

Mümkün olan her durumda, bir kalıp, kalıp kataloğu ile çalışmayı kolaylaştırmak için bir hafıza yardımcısı olarak bir görüntü biçiminde karakteristik bir örnek de içermelidir. Diğer kalıp dillerinin çoğu ayrıca kalıp kategorilerini belirterek katalog yapısını destekler.

Önemli bir model bileşeni, model kataloğuna eklenmesini gerekçelendirmek için modelin bilinen uygulamalarının bir listesidir. Tidwell’in kalıp dilinde bilinen ek kullanımlar, bu amaçlar için “Örnekler” altında listelenmiştir. Card Stack örneği, ek bir örneğe kısaltılmıştır.

Kullanılabilirlik model dillerinin çoğu şu anda Web’de mevcuttur, örneğin, diğer şeylerin yanı sıra Web kullanılabilirliği ile ilgili iyi bilinen örnekler. Böyle bir kullanılabilirlik modeli dilinin içeriği ve kapsamı hakkında fikir vermek için van’ın Web kullanılabilirlik modeli kataloğunu listeler.


Web Sitesi kullanılabilirliği Nedir
Btk Akademi ne demek
BTK Akademi NodeJS
Akademi gov
BTK AKADEMİ Python
BTK AKADEMİ Adli Bilişim
Akademik Eğitimler
BTK AKADEMİ SQL


Mobil Kullanılabilirlik

UMTS, mobil cihazlar için hızlı veri aktarımını tanıttı, böylece mobil devrimin önünde hiçbir engel görünmüyor. Bununla birlikte, şu anda evrimsel değişikliklerin meydana gelme olasılığı daha yüksek gibi görünüyor çünkü insanların bilişsel yetenekleri mobil bağlamda geleneksel bağlamlara göre daha da sınırlıdır.

Örneğin, Connect Magazine’de yayınlanan bir çalışma, cep telefonu kullanıcılarının, eller serbest ekipman kullanırken bile, kan-alkol seviyesi 0,8 olan referans bir grup insandan daha uzun yanıt süresine sahip olduğunu ortaya çıkardı. Sonuç olarak, potansiyel olarak her yerde bulunabilen bilgi kaynağı nedeniyle tüm bilgi kanallarının aslında her yerde kullanılabileceğini varsaymak gerçekçi görünmemektedir.

Bu tür kullanıcı dikkat sorunlarıyla ilgili olarak, kaynak rekabetinin çok gerçek olduğu ve mobil etkileşimi ciddi şekilde kısıtladığı gösterilmiştir. Analiz edilen veriler, hareketlilikte dikkatin dürtüsel, parçalanmış ve büyük ölçüde kısa vadeli doğasını aktarıyor.

Mobil cihaza sürekli dikkat parçalandı ve sadece 4 ila 8 saniyelik patlamalara bölündü ve bir Web sayfasının yüklenmesini bekleme alt görevi sırasında çevreye 8 defaya kadar göz atılarak mobil cihaza dikkatin kesilmesi gerekiyordu.

Kullanılabilirlik mühendisliği perspektifinden, metodoloji aynı kaldığı için devrim niteliğinde bir gelişme beklenmeyebilir. Orta vadede mobil Web uygulamalarının belirli bir kabulünü elde etmek istiyorsak, mobil kullanım bağlamlarının özelliklerini açıkça dikkate almalıyız.

Bu özellikler, mobil cihazların donanım özelliklerini, kullanım koşullarını ve bu gibi durumlarda belirli kullanıcı davranışlarını içerir. Bununla birlikte, kullanıcıların mobil içeriklerini bağlam meta verileriyle yönetmelerine yardımcı olmanın güvenli, kullanımı kolay ve tercihen otomatikleştirilmiş bir yolunu uygularken çok sayıda sorunun çözülmesi gerekir.

Teknik detaylar kullanıcıdan gizlenmeli ve kullanıcı faydasını en üst düzeye çıkarırken kullanıcı çabası en aza indirilmelidir. Farklı donanım bağlamlarına uyarlama örneği gösterir.

PDA’lar ve akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar, öncelikle nispeten küçük ekranlar ve zayıf ergonomik giriş mekanizmaları ile karakterize edilir. Bu, çok özlü metin formülasyonları gibi gereksinimlere karşılık gelir, çoğunlukla gereksiz görüntüler gibi yer yoğun temsiller olmadan yapılır, çok basit bir gezinme konsepti ve metin girişinin aşırı derecede en aza indirilmesi, örneğin klavye girişinin seçim dizileriyle değiştirilmesi (aslında daha uzun olabilir) veya önceki girdileri saklayarak ve yeniden kullanarak vb.

Tipik mobil kullanım koşulları, cihazın tek elle çalıştırılması (bu, yalnızca kalemle çalıştırılan arayüzleri kullanamayacağımız anlamına gelir), çok değişen ışık koşulları (örneğin renk kullanımında zorluklara neden olabilir), dikkatin dağılması, ve bir dereceye kadar farklı faturalandırma modelleriyle pahalı ağ bağlantıları vardır.

Kullanıcı davranışına ilişkin çeşitli yan koşullardan çıkarabileceğimiz sonuç, mobil bağlamlarda mevcut gezinmenin yerini özellikle hedeflenen bilgi “avcılığı” yöntemine bırakacak olmasıdır. Kullanıcılar, arzu ettikleri bilgileri olabildiğince kolay bir şekilde elde etmek isterler ve alternatif aramaya pek istekli olmazlar.

Bu eğilim, sistem kabulü için içerik kalitesinin ve hizmet kalitesinin önemini daha da artırmaktadır. “En son 2000 yılında güncellenen” bir bilgi sabit Web’de gezinmede bile can sıkıcıyken, bir Web sayfasının 2004’te iflas eden bir restoranın adresini aç bir kullanıcıya verdiği mobil bir senaryoda yasaklayıcı bir etkiye sahiptir.

Durum, konumlandırma bilgisinin kalitesi ile benzerdir. Bazı cep telefonu sahipleri, telefonlarının yerelleştirme servisinin oturdukları restorandan ne kadar uzakta olduklarını söylemesinden keyif alıyor.

Mobil ortamda da etkililik, verimlilik ve memnuniyetin sistemlerin kabul görmesi için temel gereksinimler olduğunu görebiliriz. Bunlar karşılanırsa, SMS örneğinin de gösterdiği gibi, çok özel ve ince hizmetler gerçekten son derece başarılı olabilir. Eşzamansız iletişim olasılığı, sınırlı maliyet ve sorunsuz işleyişine olan güven, SMS hizmetinin muazzam bir pazar penetrasyonu kazanmasına yardımcı oldu.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın