İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Arayüz Tasarımcısı – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Arayüz Tasarımcısı – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Yerel Hizmetler 

Arayüz Tasarımcısı

Arayüz tasarımcısı, gereksinim analizinin sonuçlarını alır ve kullanıcı arayüzünün kavramsal bir modelini geliştirir. Bu model, web uygulamasının temel yapısını tanımlayarak, geliştiricinin uygulamanın “içini görmesini” kolaylaştırır. Bu modelin ilk sürümleri, belki de temel kullanım durumlarında belirtilen önemli sistem alt işlevlerine dayanmaktadır.

Model, temel temsil yönlerine, metaforlara ve gezinme ve etkileşim ilkelerine odaklanır. Bu kavramsal model, gerçeğe nasıl dönüştürülebileceğini daha iyi göstermek için vaka bazında somutlaştırılmalıdır.

Bu aşamada kullanabileceğimiz kullanıcı katılım yöntemleri, örneğin, ideal olarak hedef gruba iyi uyan üyelerle odak gruplarında storyboard, kağıt maketler ve kart tasnifini içerir. Bir çizgi romana benzer şekilde, bir film şeridi dizileri sembolize eder ve olası engelleri belirlemeye yardımcı olur.

Kâğıt maketler, arayüz tasarımcısı tarafından tasarlanan ekran içeriklerinin az çok olgun eskizleridir. Örneğin, işlevsel öğelerin renklendirilmesi ve konumlandırılması açısından kalitelerinin değerlendirilmesi için bir odak grubundaki katılımcılara sunulabilirler. Kart sıralama, içeriğin bir Web uygulamasının yapısına en iyi nasıl uyduğunu bulmaya hizmet eder.

Örneğin, bir otelde konaklama ve restoranın iki ayrı alan olduğunu varsayarsak, oda rezervasyonları ve masa rezervasyonları farklı şekilde ele alınır. Ancak bir konuk için her ikisi de “rezervasyon” kategorisine girebilir. Bunu bulmak için geliştirilmekte olan Web uygulamasının tüm içeriği için kartlar üretiyoruz ve bunları “rezerv tablosu” gibi anahtar kelimelerle dolduruyoruz.

Daha sonra kişilerden bu kartları farklı gruplar halinde dizdirerek anlamlı olacağını düşündükleri bir yapıya getirmeleri istenir. Sonuç, örneğin menülerin içeriği için Web uygulamasının nasıl yapılandırılması gerektiğine dair değerli göstergeler sağlar. Açıklanan sunum modellemesinin aksine, burada açıklanan yöntemlerden kaynaklanan arayüz prototipleri çok somut ve ayrıntılı olabilir çünkü bu modellerin “tüketicileri” geliştirme ekibi üyelerinden ziyade ortalama kullanıcılardır.

Daha sonra model kullanılabilirlik uzmanı tarafından değerlendirilir. Bu tür bir kullanılabilirlik denetimi, tasarımın erken aşamalarındaki potansiyel zayıflıkları tanımlar; örneğin, tutarsız diziler, kullanıcılar için potansiyel olarak aşırı zihinsel stres, kafa karıştırıcı gezinme yapısı vb.

Kavramsal model kararlı hale gelir gelmez (yinelemeli bir yaklaşım anlamında), arayüz tasarımcısı ve uygulayıcı, kullanıcı arayüzünün ayrıntılı bir tasarımını ortaklaşa geliştirebilir. Bu görev için mevcut tasarım bilgisine başvurmanız önerilir.

Tasarım aşamasına kullanıcı katılımı iki kanal üzerinden gerçekleşir:

• Prototip Oluşturma: Kağıt maketlerin aksine, burada kullanılan prototipler, bitmiş sistemin kullanıcı arayüzünün nasıl görüneceğini gösteren temel işlevler sergiler.
• Kullanılabilirlik testleri: Ayrıntılı tasarım, özellikle prototipler mevcutsa, kullanıcı testinde kullanılabilirlik açısından doğrulanabilir.

Bu testler gerçek bir bağlama en yakın olmalı veya gerçek görevleri içermelidir. Bilinen bir hedef grubu olan Web uygulamaları için, geleneksel bir kullanılabilirlik testi uygulanabilir ve anlamlıdır. Bilinmeyen kullanıcı gruplarına sahip Web uygulamaları için uzaktan kullanılabilirlik testleri kullanılabilir.

Uzaktan kullanılabilirlik testinin sırası aşağıdaki gibi özetlenebilir. Bilinen profillere sahip bir dizi kullanıcı arasından, Web uygulamasının hedef grubunu temsil eden rastgele bir örnek seçilir. Bu kullanıcılara, Web uygulaması içinde çözülmesi gereken belirli görevler verilir.

Bu görevlerin yerine getirilme derecesi, ortaya çıkabilecek sorunlar, kullanıcıların memnuniyeti ve belki de görevlerin her birini çözmek için gereken süre, kullanıcı geri bildirimleri ve kısmen uygun teknik çözümlerle değerlendirilir.


Arayüz Tasarımcısı Maaşları
Arayüz Tasarımcısı nasıl Olunur
Web tasarımcılığı Nedir
Web tasarımcıları nerelerde çalışabilir
Web tasarımcılığı hangi bölümden alıyor
Web designer ne demek
Web Uzmanı
Web Tasarım Uzmanı


Bu bağlamda, kayıtlı kullanıcının makinesine özel bir yazılım yüklenmesinde (klavye ve fare girişlerini kaydedebilmek için) ve test sırasında kullanıcıların yüz ifadelerinin, örneğin Web kameralarının ek video kaydının yapılmasında fayda vardır. Uzaktan kullanılabilirlik testlerinin bir başka yararı da dış geçerliliğin gerçek dünya koşullarında (çalışma ortamı ve teknik ekipman, örneğin İnternet bağlantısı) laboratuvar araştırmalarına kıyasla daha iyi olmasıdır.

Ayrıca, katılımcıların her zamanki iş yerlerinden ayrılmaları gerekmediğinden, katılımcılar için maliyet azalır. Kullanıcılar uzaktan kullanılabilirlik testlerine katılsa da, bu yöntem kullanım merkezli yaklaşıma ayrılmıştır.

Bunun nedeni, klasik kullanılabilirlik testlerinin aksine, test cihazının hesaplaması zor olan belirli bir bilgi yüzdesini elden çıkarmamasıdır. Bu bilgi, laboratuvar koşullarında, örneğin test edilen kişilerin davranışlarının veya sözlü ifadelerinin özelliklerinde mevcut olacaktır. Sonuç olarak, klasik bir kullanılabilirlik testine kıyasla daha fazla tümevarımsal sonuca varılması ve model hakkında daha fazla düşünülmesi gerekir.

Tasarım sürecinin aşağıdaki sonuçları, uygulama stil kılavuzunu düzeltmek ve tamamlamak için kullanılır:

• Kavramsal model
• Detaylı tasarım
• Test sonuçları,(yeniden) tasarım kararlarının üretilebilir belgeleridir.

Uygulama

Uygulayıcı dışında, kullanılabilirlik uzmanı, uygulama aşamasında en önemli kullanılabilirlik mühendisliği rolünü oynar. Kullanılabilirlik uzmanının kalite güvence görevleri, Web uygulamasının tutarlılığını kontrol etmekten (özellikle birkaç uygulayıcı varsa), stil kılavuzunda belgelenen yönergelere ve standartlara uyulmasını ve gereksinimler değiştiyse stratejilerin geliştirilmesini içerir.

Kullanıcıları bu aşamaya dahil etmek yine odak grupları şeklinde olabilir. Bir ön hazırlık aşamasına dahil olan aynı kişileri davet etmek ve onlara gerçek dünyadaki sistemin beklediklerine karşılık gelip gelmediğini veya daha önce ifade edilen eleştirel yorumların tatmin edici bir şekilde değerlendirilip değerlendirilmediğini sormak önemlidir.

Kullanılabilirlik mühendisliği açısından bakıldığında, gereksinim analizinde tanımlanan kullanılabilirlik hedeflerine ulaşıldığına dair belgeleme, uygulama aşamasının en önemli sonucudur.

Operasyon

Bir uygulamanın işletim dönemi boyunca kullanılabilirlik mühendisliğinin amacı, kullanıcıların sistemi kullanma deneyimlerinden gelecekteki sürümler için gereksinimler elde etmektir. Geliştirme aşamalarına kıyasla sistemin daha yoğun kullanımına bağlı olarak, uzun süreli kullanım, Web uygulamasının kullanılabilirliği hakkında potansiyel bilgi toplama açısından özellikle zengin bir kaynaktır.

Bu amaçla, sürüm değişikliklerinden önce yürütülen odak grupları gibi doğrudan kullanıcı temasıyla çevrimdışı yöntemleri ve İnternet üzerinden kullanıcı davranışını gözlemlemeye ve analiz etmeye olanak tanıyan günlük dosyası analizi veya işbirlikçi filtreleme gibi çevrimiçi yöntemleri belirliyoruz.

Bununla birlikte, bu anket yöntemleri, ölçülecek özelliklerden birinin çeşitli yönlerini, yani kullanılabilirlik kriteri “memnuniyet”i az çok büyük ölçüde etkiler: gizlilik, sistem kontrolü, güvenlik, vb.

Bu nedenle, bu yöntemlerin dikkatsizce kullanılması, veri gizliliği ve etik nedenlerle ve teorik ölçüm nedenleriyle sorgulanabilir. Bu sorunları azaltmanın bir yolu, yöntemler hakkında bilgilendirilmesi ve onay vermesi gereken kullanıcılara karşı şeffaflığın sağlanmasıdır.

İşlem sırasındaki analiz, değişiklik isteklerinin ve stil kılavuzu uzantılarının belirtimleriyle sonuçlanır, böylece ürün yaşam döngüsü boyunca bir sonraki yinelemeyi hazırlar.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın