İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Kısıtlamalar – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Kısıtlamalar – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Yerel Hizmetler 

Jenerikler

Jenerikler, önceki kod örneğinde gösterilen sorunları çözer. Bir “jenerik” parametre belirtmek için bir nesne referansı kullanmak yerine, jenerikler, bir parametrenin türünün, jenerik kod kullanılana kadar belirtilmeden bırakılmasına izin verir.

Bunu, açılı ayraçlar (< ve >) içinde tür parametresi olarak bilinen özel bir parametre belirleyerek uygularsınız; type parametreleri, type parametresi yerine kullanılacak gerçek türü sağlamanın müşteri koduna bağlı olduğunu belirtir. Daha önceki GrowableArray örneğini jenerik kullanarak yeniden yazarsanız, nesne referanslarını jenerik yer tutucu T ile değiştirmeniz yeterlidir.

Bu GrowableArray koleksiyonunda, sınıf düzeyinde T adlı bir tür parametresi belirtildi ve dahili diziyle ilgilenen tüm kod, başvuru nesnesinden başvuru T’ye dönüştürüldü. Koleksiyonun yazarı tam türü bilmiyor T ve koleksiyonu kullanan kod, koleksiyonda depolamak istediği herhangi bir türü belirtebilir. Genel GrowableArray’i kullanan kod artık böyle görünüyor.

GrowableArray<int>, oluşturulmuş bir tür olarak bilinir ve genel koleksiyon tüketicisinin genel türle değiştirilmek üzere sağladığı tür, tür bağımsız değişkeni olarak bilinir. Farklı tür bağımsız değişkenleri kullanan ancak aynı jenerik türü temel alan oluşturulmuş türler eşdeğer değildir.

Örneğin, GrowableArray<int> türünde bir nesne, GrowableArray<dize> bekleniyorsa bir yönteme geçirilemez. Tür bağımsız değişkenleri arasında örtük bir dönüştürme olsa bile, oluşturulmuş türler değiştirilemez. Aşağıdaki kod örneği, int’den double’a ve object’e kadar olan örtülü dönüştürmeye rağmen derlenmeyecektir.

Bu kısıtlama, tür bağımsız değişkenleri için değil, yalnızca oluşturulmuş tür için geçerlidir. Bir değişkenin türü ile tür bağımsız değişkeninin türü arasında örtük bir dönüştürme varsa, dönüştürme beklendiği gibi başarılı olacaktır. Bu, aşağıdaki kodun yasal olduğu anlamına gelir.

Genel bir tür, herhangi bir sayıda tür parametresi içerebilir. Bir değerin belirli bir anahtarla ilişkilendirildiği sözlük veya harita gibi bir ilişkisel koleksiyon, anahtarın türü ve değerin türü tipik olarak farklı olacağından, birden çok tür parametresinin ortak kullanımıdır. Tip parametrelerini açılı ayraçlar içinde virgül kullanarak ayırmalısınız.

Kısıtlamalar

Bu noktaya kadar olan tüm örneklerde, tür parametrelerinin örnekleri olan değişkenlerin yöntemleri çağrılmadı ve yeni örnekler oluşturulmadı.

Basit kapsayıcılar olan veya basit algoritmalar uygulayan genel sınıflar için bu sınırlama uygundur; ancak, birçok gerçek dünya durumu için, genel türdeki değişkenlerin yaratılması ve genel sınıf içinde bunlara çağrılan yöntemlerin olması gerekir.

Bir tür parametresi tarafından temsil edilen değişkeni yayınlamak bir seçenektir, ancak bu, jeneriklerin çok büyük bir parçası olan derleme zamanı tür denetimi avantajlarını ortadan kaldırır. Bu sorunun üstesinden gelmek için, tür parametreleri, bir türün belirli bir şablon parametresi için uygun bir argüman olması için sergilemesi gereken yapısal nitelikleri tanımlayan bir veya daha fazla kısıtlamaya sahip olabilir.

Not: .NET jenerikleri, kısıtlamalar açısından C++ şablonlarından farklıdır. C++’da şablonlar bir derleme zamanı kavramıdır, bu nedenle kısıtlamaların eşdeğeri gereksizdir. Bir şablon türünün çağırabileceği yöntemler ve bir geliştiricinin şablona yerleştirmeye çalıştığı türler, aynı derleyici tarafından aynı anda kullanılabilir. .NET’te jenerikler bir çalışma zamanı konseptidir ve bir dilde yazılmış bir jenerik sınıf başka bir dilde kullanılabilir.


C PROGRAMLAMA diziler örnek Sorular
C de dizi tanımlama
C programlama diziler
C de dizi elemanlarını karşılaştırma
Tek boyutlu Diziler C
C diziye değer atama
For döngüsü ile dizi oluşturma
Tek Boyutlu dizi Örnekleri


Kısıtlamalar aşağıdakileri belirtebilir:

• Bir tür bağımsız değişkeninin bir sınıf mı yoksa bir yapı mı olduğu
• Bağımsız değişkenin uygulaması gereken bir dizi arabirim
• Türün ait olması veya türetilmesi gereken bir sınıf
• Bir varsayılan kurucunun varlığı

Her tür parametresinin farklı bir kısıtlama kümesi olabilir ve tüm kısıtlamalar, bir where yan tümcesi kullanılarak tür parametresi listesinden sonra belirtilir. Aşağıdaki örnekte, her iki tür parametresinin de kısıtlamaları vardır; T şablon parametresinin, IConvertible’ı uygulayan ve varsayılan bir oluşturucu sağlayan bir sınıf olması gerekir ve K bir yapı olmalıdır.

Yapıcıda, tür parametreleri yerel değişkenleri bildirir ve genel tür T değişkeni, üzerinde çağrılan ToInt32 IConvertible yöntemine sahiptir.

K tipi parametresi bir yapı olacak şekilde sınırlandırılmıştır, bu da parametresiz bir oluşturucuya sahipmiş gibi davranacağı anlamına gelir, bu nedenle yeni kısıtlama belirtilmeden K’nin yeni örnekleri oluşturulabilir. Yeni kısıtlamayı bir yapıya uygulamak bir hatadır ve çoklu sınıf kısıtlamalarının sağlanması ve mühürlü bir sınıfı belirten sınıf kısıtlamalarının kullanımı gibi bir dizi başka geçersiz kısıtlama yasal değildir.

Kısıtlamalar belirli bir sırada görünmelidir. Bir tür parametresi bir sınıf, yapı veya belirli bir alt sınıfla sınırlandırılacaksa, önce bu kısıtlama görünmelidir. Daha sonra herhangi bir sayıda arayüz kısıtlaması görünebilir ve son isteğe bağlı kısıtlama, yapıcı kısıtlamasıdır.

Genel Yöntemler

Jeneriklerin tip düzeyinden ziyade yöntem düzeyinde kullanılması bazen arzu edilir. Bu, yordamsal yöntemleri ortaya çıkaran veya genel türün yalnızca belirli bir işlevle ilgili olduğu bir sınıf için geçerli olabilir. Bu durumlarda, genel şablonu tamamen işlev düzeyinde tanımlayabilirsiniz ve genel yöntemin tanımlandığı sınıfın genel olması gerekmez.

Bu örnekte, bir yardımcı program sınıfı, bir dizinin rastgele bir öğesini döndüren bir yönteme sahiptir ve genel bir yöntem kullanarak, tip güvenliğinin faydalarını anlayabilir ve kutulamadan kaçınabilirsiniz. Yöntem adından sonra açılı parantez içinde type argümanını belirterek yöntemi çağırabilirsiniz; alternatif olarak, tür bağımsız değişkenini atlayabilirsiniz ve kod, tür bağımsız değişkeninin değerini belirlemek için derleyici tarafından sağlanan çıkarıma da güvenebilir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın