İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

İçerik Sağlayıcı Mimarisi

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

İçerik Sağlayıcı Mimarisi

Yerel Hizmetler 

İçerik Sağlayıcı Mimarisi

Artık içerik sağlayıcıların ne olduğunu ve Android ve SQLite araçlarıyla mevcut içerik sağlayıcıları nasıl keşfedeceğinizi biliyorsunuz. Ardından, içerik sağlayıcıların bazı mimari öğelerini ve bu içerik sağlayıcıların sektördeki diğer veri erişim tesisleriyle nasıl bir ilişkisi olduğunu inceleyeceğiz.

İçerik sağlayıcılar, bir web sitesinin içeriğini URL’ler aracılığıyla ifşa etmesine benzer şekilde, verilerini bir URI aracılığıyla müşterilerine sunar.

Genel olarak, içerik sağlayıcı yaklaşımının aşağıdakilerle paralellikleri vardır:

• Web siteleri
• Ağ hizmetleri

Bir cihazdaki her içerik sağlayıcı, kendisini bir dizi (etki alanı adına benzer) ve bir dizi URI ile bir web sitesi gibi kaydeder. İşte AndroidManifest.xml’de kayıtlı iki sağlayıcı örneği.

İçerik sağlayıcılar da web servislerinin özelliklerini sergiler. Bir içerik sağlayıcı, URI’leri aracılığıyla dahili verileri bir hizmet olarak kullanıma sunar. Ancak bir içerik sağlayıcının URL’sinden gelen çıktı, SOAP tabanlı bir web hizmeti çağrısında olduğu gibi yazılı veri değildir. İçerik sağlayıcının URI’leri, döndürdükleri verilerin yapısını da tanımlamaz.

Ancak bu bölümün “Android MIME Türlerinin Yapısı” bölümünde göreceğiniz gibi, bir içerik sağlayıcının bu URI tarafından temsil edilen verilerin Çok Amaçlı İnternet Posta Uzantıları (MIME) türünü belirlemek için yerleşik bir mekanizması vardır.

Kısacası, içerik sağlayıcı URI aracılığıyla girdileri alma ve çıktıları bir dizi sütun ve satır olarak döndürme yeteneğine sahiptir, ancak bir Web Hizmeti Tanımlama Dili (WSDL) yoktur. Çağıranın, döndürülen satırların ve sütunların yapısını bilmesi beklenir.

Bir içerik sağlayıcının URI’leri, web sitelerine, REST’e ve web hizmetlerine benzemenin yanı sıra, bir veritabanındaki saklı yordamların adlarına da benzer. Saklı yordamlar, temel alınan ilişkisel verilere hizmet tabanlı erişim sunar.

Bir içerik sağlayıcıya yönelik URI çağrıları bir imleç döndürdüğünden, URI’ler saklı yordamlara benzer. Bununla birlikte, içerik sağlayıcılar saklı yordamlardan, bir içerik sağlayıcıdaki bir hizmet çağrısına ilişkin girdinin tipik olarak URI’nin kendisinde gömülü olması bakımından farklılık gösterir. Bu karşılaştırmaları, size içerik sağlayıcıların daha geniş kapsamı ve sınırlamaları hakkında bir fikir vermek için sağladık.

Android İçerik URI’lerinin Yapısı

Bir içerik sağlayıcıyı, gelen URI’lere yanıt verdiği için bir web sitesine benzettik. Bu nedenle, bir içerik sağlayıcıdan veri almak için tek yapmanız gereken bir URI’yi çağırmak. Bununla birlikte, bir içerik sağlayıcı durumunda alınan veriler, bir Android imleç nesnesi tarafından temsil edilen bir dizi satır ve sütun biçimindedir. Bu bağlamda, veri almak için kullanabileceğiniz URI’lerin yapısını inceleyeceğiz.

İçerikten sonra, URI, sağlayıcıyı sağlayıcı kaydında bulmak için kullanılan otorite için benzersiz bir tanımlayıcı içerir. Önceki örnekte, com.google.provider. NotePad, URI’nin yetki kısmıdır.

/notes/23, URI’nin her sağlayıcıya özel yol bölümüdür. Yol bölümünün notları ve bölümü yol bölümleri olarak adlandırılır. URI’lerin yol bölümünü ve yol parçalarını belgelemek ve yorumlamak sağlayıcının sorumluluğundadır.

İçerik sağlayıcının geliştiricisi bunu genellikle bir Java sınıfında veya o sağlayıcının uygulama Java paketinde bir Java arabiriminde sabitler bildirerek yapar. Ayrıca, yolun ilk kısmı bir nesneler koleksiyonuna işaret edebilir. Örneğin, /notlar bir notlar koleksiyonunu veya dizinini belirtirken, /23 belirli bir not öğesini gösterir.

Bu URI verildiğinde, bir sağlayıcının URI’nin tanımladığı satırları alması beklenir. Sağlayıcının ayrıca durum değiştirme yöntemlerinden herhangi birini kullanarak bu URI’deki içeriği değiştirmesi beklenir: ekleme, güncelleme veya silme.


Erişim sağlayıcı nedir
Yer sağlayıcı Nedir
İçerik sağlayıcının sorumluluğu
İçerik sağlayıcı Nedir
İçerik sağlayıcı örnek
Yer sağlayıcı örnek
Yer sağlayıcı yükümlülükleri
Yer sağlayıcı Kimdir


Android MIME Türlerinin Yapısı

Bir web sitesinin belirli bir URL için bir MIME türü döndürmesi gibi, bir içerik sağlayıcının da belirli bir URI için MIME türünü döndürme sorumluluğu vardır. MIME türleri, Android’de HTTP’de nasıl çalıştıklarına benzer şekilde çalışır. Bir sağlayıcıdan, desteklediği belirli bir URI’nin MIME türünü sorarsınız ve sağlayıcı, standart web MIME kurallarına göre MIME türünü tanımlayan iki parçalı bir dize döndürür.

Bu birincil türlerin her birinin alt türleri vardır. Ancak bir satıcının özel veri biçimleri varsa, alt tür adı vnd ile başlar. Örneğin, Microsoft Excel elektronik tabloları vnd.ms-excel alt türüyle tanımlanırken, pdf satıcı dışı bir standart olarak kabul edilir ve satıcıya özgü herhangi bir önek olmaksızın bu şekilde temsil edilir.

Bazı alt tipler x- ile başlar; bunlar kaydedilmesi gerekmeyen standart olmayan alt tiplerdir. Bunlar, işbirliği yapan iki aracı arasında ikili olarak tanımlanan özel değerler olarak kabul edilir.

Android, MIME türlerini tanımlamak için benzer bir kural izler. Android MIME türlerindeki vnd, bu türlerin ve alt türlerin standart olmayan, satıcıya özel formlar olduğunu belirtir. Benzersizlik sağlamak için Android, türleri ve alt türleri, bir etki alanı spesifikasyonuna benzer birden çok parçayla daha da ayırır. Ayrıca, her içerik türü için Android MIME türünün iki biçimi vardır: biri belirli bir kayıt için, diğeri birden çok kayıt için.

MIME türleri, Android’de, özellikle de sistemin MIME türü veriye dayalı olarak hangi etkinliği başlatacağını belirlediği amaçlarda yaygın olarak kullanılır. MIME türleri, her zaman URI’lerinden içerik sağlayıcılar aracılığıyla türetilir. MIME türleriyle çalışırken üç şeyi aklınızda bulundurmanız gerekir.

• Tür ve alt türün temsil ettikleri şey için benzersiz olması gerekir.
• Daha önce bahsedildiği gibi, standart değillerse (belirli kayıtlardan bahsederken genellikle durum böyledir) vnd ile başlamalıdırlar.
• Özel ihtiyaçlarınız için tipik olarak ad boşlukludurlar.

Ayrıca, bir Android imleci aracılığıyla döndürülen öğeler koleksiyonu için birincil MIME türünün her zaman vnd.android.cursor.dir olması gerektiğini ve bir Android imleci aracılığıyla alınan tek bir öğenin birincil MIME türünün vnd.android olması gerektiğini de unutmamalısınız. imleç.öğe Konu alt tür olduğunda vnd.google.note’ta olduğu gibi daha fazla hareket alanınız var; vnd’den sonra. bölümünde, istediğiniz herhangi bir şeyle altyazı yazmakta özgürsünüz.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın