İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Çalışma Sayfası İşlevleri – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Çalışma Sayfası İşlevleri – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Çoklu Kullanım Sorunları

Çalışma Sayfası İşlevlerini Kullanma

Bul ve Git komutlarına ve KAYDIR işlevine ek olarak, belirli veri değerlerini bulmak için ARA, YATAYARA, DÜŞEYARA, DİZİN ve KAÇINCI çalışma sayfası işlevlerini de kullanabilirsiniz:

  • Tek bir satır boyunca veya tek bir sütun boyunca bir hücre grubundan bir veri değeri döndürmek için ARA işlevini kullanın.
  • Hücre grubunun ilk satırındaki eşleşen veri değerine ve eşleşen veri değerine karşılık gelen sütundaki satır numarasına dayalı olarak bir hücre grubunun tek bir sütunundaki bir veri değerini döndürmek için HLOOKUP işlevini kullanın.
  • Hücre grubunun ilk sütunundaki eşleşen veri değerine ve eşleşen veri değerine karşılık gelen satırdaki sütun numarasına dayalı olarak bir hücre grubundaki bir veri değerini döndürmek için DÜŞEYARA işlevini kullanın.
  • Bir satır numarası ve sütun numarasının kesişimine dayalı olarak bir hücre grubunda bir veri değeri döndürmek için İNDİS işlevini kullanın.
  • Bir hücre grubundaki bir veri değerinin konumunu döndürmek için KAÇINCI işlevini kullanın.

ARA işlevi, tek bir satırdaki veya bir sütundaki bir hücre grubundan bir veri değeri döndürür. ARA işlevinin vektör (tek bir satırdaki veya tek bir sütundaki bir hücre grubu) formu üç bağımsız değişken alır: aranan_değer, aranan_vektör ve sonuç_vektörüdür.

Gerekli aranan_değer bağımsız değişkeni, vektörde bulmak istediğiniz veri değeridir. Veri değeri bir sayı, bir metin karakteri dizisi, False veya True veri değerleri veya bir veri değerine başvuran bir hücre başvurusu olabilir.

Gerekli aranan_vektör bağımsız değişkeni, tek bir satır boyunca veya tek bir sütun boyunca bir hücre grubuna yapılan başvurudur. Başvurulan hücreler sayılar, metin karakter dizileri veya False veya True değerleri içerebilir. Değerler artan sırada görünmelidir.

Not : ARA işlevi, aranan_değer bağımsız değişkeninde belirtilen veri değerini bulamazsa, aranan_vektör bağımsız değişkenindeki, aranan_değer bağımsız değişkeninde belirtilen veri değerinden küçük veya ona eşit olan en büyük değerle eşleşir. Aranan_değer bağımsız değişkeninde belirtilen veri değeri, aranan_vektör bağımsız değişkeninde belirtilen en küçük veri değerinden küçükse, ARA işlevi #YOK hata değerini döndürür.

Gerekli sonuç_vektör bağımsız değişkeni, tek bir satır boyunca veya tek bir sütun boyunca karşılık gelen bir hücre grubudur. Bu hücre grubu, aranan_vektör bağımsız değişkeninde başvurulan hücrelerle aynı sayıda hücreye sahip olmalıdır.

■İpucu : ARA işlevinin, ARA işlevinin dizi biçimi olarak adlandırılan başka bir sürümü vardır, ancak YATAYARA veya DÜŞEYARA işlevlerinin kullanılması (daha sonra açıklanmıştır), genellikle ARA işlevinin dizi biçiminin kullanılmasına tercih edilir.

YATAYARA işlevi, hücre grubunun ilk satırındaki eşleşen veri değerine ve eşleşen veri değerine karşılık gelen sütundaki satır numarasına bağlı olarak, bir hücre grubunun tek bir sütunundaki bir veri değerini döndürür.

YATAYARA işlevi dört bağımsız değişken alır: aranan_değer, tablo_dizisi, satır_dizin_sayısı ve aralık_bak:

Gerekli aranan_değer bağımsız değişkeni, hücre grubunun ilk satırında bulunacak veri değerini belirtir. Veri değeri bir sayı, hücre başvurusu veya metin karakterlerinden oluşan bir dize olabilir.


Excel formülleri ve aciklamalari
Excel formüller listesi PDF
excel’de formüller örnekler
excel’de formüller ve fonksiyonlar
Excel Formülleri
Excel fonksiyonları Nelerdir
Excel kavramları
Sıkça kullanılan Excel formülleri


■Not: Aranan_değer bağımsız değişkeninde belirtilen değer, hücre grubunun ilk satırındaki en küçük değerden küçükse YATAYARA işlevi #YOK hata değeri verir.

Gerekli tablo_dizisi bağımsız değişkeni, bir hücre başvurusu veya adlandırılmış bir aralığa başvuru kullanarak bir hücre grubuna başvurudur. Hücre grubunun ilk satırındaki veri değerleri, sayılar, metin karakter dizileri veya False veya True değerleri olmalıdır.

Gerekli satır_dizin_sayısı bağımsız değişkeni, eşleşen veri değerinin döndürüleceği hücre grubundaki satır numarasıdır.

■Not: satır_dizin_sayısı bağımsız değişkeninin değeri 1’den küçükse YATAYARA işlevi #DEĞER! hata değeri; satır_dizin_sayısı bağımsız değişkeninin değeri hücre grubundaki satır sayısından büyükse YATAYARA işlevi #BAŞV! hata değeri.

İsteğe bağlı aralık_bak bağımsız değişkeni, YATAYARA işlevinin aranan_değer bağımsız değişkeninde belirtilen eşleşen veri değerini bulmak için tam eşleşme mi yoksa yaklaşık eşleşme mi kullanacağını belirtir ve True veya False değerlerini alır.

True belirtilir veya atlanırsa, aranan_değer bağımsız değişkeninde belirtilen veri değerinden küçük olan bir sonraki en büyük değerin yaklaşık eşleşmesi kullanılır ve hücre grubundaki veri değerleri artan düzende yerleştirilmelidir. Yanlış belirtilirse, tam bir eşleşme bulunmalıdır veya #YOK hata değeri döndürülür ve önce hücre grubundaki veri değerlerinin sıralanması gerekmez.

DÜŞEYARA işlevi, hücre grubunun ilk sütunundaki eşleşen veri değerine ve eşleşen veri değerine karşılık gelen satırdaki sütun numarasına dayalı olarak bir hücre grubundaki bir veri değerini döndürür.

DÜŞEYARA işlevi dört bağımsız değişken alır: aranan_değer, tablo_dizisi, col_index_num ve aralık_bak:

Gerekli aranan_değer bağımsız değişkeni, hücre grubunun ilk sütununda bulunacak veri değerini belirtir. Veri değeri bir sayı, hücre başvurusu veya metin karakterlerinden oluşan bir dize olabilir.

■Not: Aranan_değer bağımsız değişkeninde belirtilen değer, hücre grubunun ilk sütunundaki en küçük değerden küçükse, DÜŞEYARA işlevi #YOK hata değeri verir.

Gerekli tablo_dizisi bağımsız değişkeni, bir hücre başvurusu veya adlandırılmış bir aralığa başvuru kullanarak bir hücre grubuna başvurudur. Hücre grubunun ilk satırındaki veri değerleri, sayılar, metin karakter dizileri veya False veya True değerleri olmalıdır.

Gerekli col_index_num bağımsız değişkeni, eşleşen veri değerinin döndürüleceği hücre grubundaki sütun numarasıdır.

■Not : col_index_num bağımsız değişkeninin değeri 1’den küçükse, DÜŞEYARA işlevi #DEĞER! hata değeri; col_index_num bağımsız değişkeninin değeri hücre grubundaki sütun sayısından büyükse, DÜŞEYARA işlevi #BAŞV! hata değeridir.

İsteğe bağlı aralık_bak bağımsız değişkeni, DÜŞEYARA işlevinin aranan_değer bağımsız değişkeninde belirtilen eşleşen veri değerini bulmak için tam bir eşleşme mi yoksa yaklaşık bir eşleşme mi kullanacağını belirtir ve True veya False değerlerini alır.

True belirtilir veya atlanırsa, aranan_değer bağımsız değişkeninde belirtilen veri değerinden küçük olan bir sonraki en büyük değerin yaklaşık eşleşmesi kullanılır ve hücre grubundaki veri değerleri artan düzende yerleştirilmelidir. Yanlış belirtilirse, tam bir eşleşme bulunmalıdır veya #YOK hata değeri döndürülür ve önce hücre grubundaki veri değerlerinin sıralanması gerekmez.

■Not: DÜŞEYARA işlevi, aranan_değer bağımsız değişkeninde belirtilen veri değerini bulamazsa ve aralık_bak bağımsız değişkeninin değeri Yanlış ise, DÜŞEYARA işlevi #YOK değerini döndürür.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın