İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

C# Dili Tasarımı

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

C# Dili Tasarımı

Android'de Kodlama

C# Dili Tasarımı

C# dilinin tasarımcıları, değer türlerinde null yapılabilirliği iletme yeteneğinin, null yapılabilir türleri çerçeve kitaplığındaki genel bir türden tam teşekküllü bir dil özelliğine yükseltmek için yeterince önemli olduğunu düşündüler.

C# dili null yapılabilir türleri doğrudan Nullable<T> çerçeve kitaplığı türüyle eşlenir, böylece jenerikleri destekleyen diğer tüm diller C# null yapılabilir türleri kullanabilir. Null yapılabilir türleri, bir değer türünün adından sonra bir soru işareti ekleyerek ifade edersiniz; bu, bildirim tarafından bildirilen örneğin null olabileceğini gösterir.

Gerçekten yararlı bir özellik olması için, null yapılabilir türlerin temsil ettikleri değer türü gibi davranması ve öyle hissetmesi gerekir. Neyse ki, değer türünde çalışan işlemler ve dönüştürme, referans türünde de çalışır. Bu, aşağıdaki kodun derleme zamanı veya çalışma zamanı hatası olmadan çalışacağı anlamına gelir.

Denklemdeki değerlerin hiçbirinin boş olmadığı durum için hayat basittir: İşlemler ve dönüştürmeler, değerler sıfırlanabilir türler olmasaydı nasıl davranırlarsa aynı şekilde davranırlar. Boş değerler mevcut olduğunda, durum biraz daha ilginç hale gelir. Temel kural, zincirin herhangi bir yerinde boş bir değerin bulunmasının boş bir sonuçla sonuçlanmasıdır.

Bu durumda, j’nin boş olması ve toplamada kullanılması, k, d ve s’nin boş kalmasıyla sonuçlanır.

Kullanıcı tanımlı işleçler, yerleşik işleçlerle hemen hemen aynı şekilde çalışır. Hiçbir boş değer mevcut değilse, kullanıcı tanımlı işlemler, türlerin sıfırlanamayan biçimleriyle aynı şekilde çalışır. İşlem zincirinin herhangi bir yerinde bir veya daha fazla boş değer varsa, kullanıcı tanımlı işlemin sonucu boş olacaktır.

SQL Dili Farklılıkları ve Benzerlikleri

C dilinde, iki boş işaretçi eşittir, çünkü işaretçi karşılaştırması basitçe iki tamsayı değerinin karşılaştırmasıdır. C# bu modeli izler ve eşitlik işlemleri için iki boş değer eşit olarak tanımlanır; bu, null’un null’a eşit olmadığı, bunun yerine null olduğu SQL mantığının aksine bir davranıştır.

C# 2.0 tasarım sürecinde, tasarımcılar bu kararı uzun uzadıya tartıştı ve birçok seçeneği değerlendirdi. Bir seçenek, eşitliğin hem programlama hem de veritabanı sürümlerini desteklemekti (null == null ve null != null), ancak bu, ek bir operatör seti gerektirecekti. C# tasarım ekibi nihayetinde bu yaklaşımın çok fazla karmaşıklık katacağına karar verdi. Kodda eşitliğin veritabanı sürümünü kullanmanın C# programcılarının çoğu için şaşırtıcı olacağına karar verdiler.

C# ve SQL null yapılabilir türleri arasındaki davranış farkının aksine, çeşitli alanlarda uyumluluğu sağlamak için önemli çabalar sarf edilmiştir. Null yapılabilir bool türü, eşdeğer SQL işlemleriyle aynı davranışa sahip olmasını sağlayan, bit düzeyinde AND (&) ve OR (|) işlemleri için önceden tanımlanmış işleçlere sahiptir.

Bu, bir bool üzerinde bit düzeyinde bir işlem anlamına mı geliyor? Örnek, işlemin girdilerinden biri boş olsa bile boş bir sonuçla sonuçlanmaz. Açıkçası, ana kuralın önemli bir istisnası vardır – bir hesaplama zincirinin herhangi bir yerinde bir boş değer, hesaplama sonucunun boş olmasına neden olur.

Boş Birleştirme Operatörü

Nasıl C# dili null yapılabilir türleri ifade etmek için daha akıcı bir sözdizimi sağlıyorsa, null yapılabilir bir tür bir değer tutmuyorsa varsayılan bir alternatif sağlamak için daha akıcı bir sözdizimi mevcuttur. Varsayılan bir alternatif sağlamak için HasValue yöntemini ve üçlü koşullu işleci kullanmak yerine, boş birleştirme işlecini kullanabilirsiniz.

Birleştirme işlecini kullanırken null yapılabilir tür örneğini yayınlamanıza gerek yoktur; derleyici, geçersiz kılınamayan değer türünün bir örneğini döndüren GetValueOrDefault’a bir çağrı oluşturur.


C# dersleri pdf 2022
C# dersleri PDF 2021
C PDF indir
C PDF Türkçe
C Ders Notları PDF
C# Ders Notları
C kitap PDF
C İleri Seviye PDF


Tasarım Kuralları

Bir veritabanında kalıcı olan verileri sunmak ve yönetmek için kullanıcı arabirimleri ve veri katmanları yazıldığında, null yapılabilir türler, null olabilecek değer türleriyle uğraşma alıştırmasını çok daha kolay hale getirir. Veritabanı koduyla en sorunsuz geliştirme sürecini elde etmek için temel unsurlardan biri, veritabanı türlerini C# türlerine eşlemek ve bu türlerde geliştirme döngüsü sırasında kaçınılmaz olarak meydana gelen değişiklikler, eklemeler ve silmelerle başa çıkmak için tutarlı ve güvenilir bir yaklaşımdır.

Boş bırakılabilirlik, herhangi bir belirli veritabanı alanının özniteliklerinden biri olduğundan ve geçersiz kılınabilirlikteki değişikliklerle uğraşmak, ad ve veri türü değişiklikleriyle uğraşmaktan farklı olmadığı için, C#’ta bir değer türünü boş yapılabilir olmadığında boş yapılabilir yapma fikri sadece altta yatan veritabanı şeması değişikliklerinin çok az anlamlı olması durumunda veritabanında kullanılır.

Bir alanın geçersiz kılınabilirliği değişirse, bir int alanı uzun bir alana dönüştüğünde kullanacağınız yerleşik değişiklik sürecini kullanmanız yeterlidir. Null yapılabilir tiplerin gereksiz yere kullanılması performans açısından zararlıdır Her null yapılabilir tip için bir Boolean değeri depolamak için bellek boşa harcanır ve null yapılabilir tip içeren hesaplamalar yapıldığında bu Boole değerini kontrol ederek işlemci döngüleri boşa gider.

Bir derlemede null olma kavramlarını karıştırmayın. Şu anda geçersiz kılmayla başa çıkmak için özel değerler, System.Data.SqlTypes türleri veya üçüncü taraf geçersiz kılınabilirlik kitaplıkları kullanıyorsanız, bu yeni özellikleri kullanmak için mevcut kodu geçirmeden Nullable<T> veya C# geçersiz kılınabilir türleri tanıtmayın.

Diğer Dil Ayrıntıları

Bu nokta, Main() işlevinin nasıl kullanılacağı, önişlemcinin nasıl çalıştığı ve gerçek değerlerin nasıl yazılacağı da dahil olmak üzere dille ilgili bazı çeşitli ayrıntıları kapsar.

Özellikle program programlı olarak çağrılmışsa, Main() işlevinden bir durum döndürmek genellikle yararlıdır; Bunun nedeni, uygulamanın yürütülüp yürütülmediğini belirlemek için dönüş durumunu kullanabilmenizdir. Bunu, Main() dönüş türünü bir tamsayı olarak bildirerek yaparsınız.

Bu kodda olduğu gibi, bir dize dizisine sahip Main() işlevini parametre olarak bildirerek bir uygulamanın komut satırı parametrelerine erişebilirsiniz. Daha sonra diziyi indeksleyerek parametreleri işleyebilirsiniz.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın