İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Arama Kontrol Arayüzü – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Arama Kontrol Arayüzü – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Ana Aktivite

Anahtar Kelime Oluşturma İşlevini Kullanma

Anahtar Kelimeler Oluştur işlevini, çoğu arama formunuzda kaç alan olduğu ve kaç sütun aramak istediğiniz etrafında dönen birkaç farklı şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin, kullanıcılarınızın Müşteri Kimliğine göre bir müşteri aramasına olanak tanıyan bir arama formu oluşturmak istediğinizi varsayalım. Kullanıcıların anahtar kelimeleri gireceği txtCustomerID adlı bir metin kutusu oluşturursunuz. Ardından, bu anahtar kelime bilgisini kullanarak bir sorgu oluşturmak için aşağıdaki kodu kullanırsınız.

Arama metnini, aranacak sütunu ve birden fazla anahtar kelime varsa kullanılacak varsayılan operatörü girmeniz yeterlidir. Bu durumda, And varsayılan operatördür, bu nedenle Müşteri Kimliği belirtilen tüm anahtar sözcüklerle eşleşmelidir.

Bu, döndürülen değerlerin sayısını azaltır (çünkü bir Or aramasından daha kısıtlayıcıdır). Döndürülen değerlerin sayısını en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, bunun yerine varsayılan operatör olarak Or’u kullanın.

Daha sonra, arama işlevini genişletmek için arama formunuza iki metin kutusu alanı daha eklemek istediğinizi varsayalım. Biri, FirstName sütununda bir anahtar kelime aramasına izin verir.

Ardından, kullanıcılarınızın size geri döndüğünü ve formdaki tüm alanları sekmeyi sevmediklerini ve anahtar kelime girişi için yalnızca bir alana sahip olmayı tercih ettiklerini varsayalım. Ancak yine de Müşteri Kimliği, Ad ve Soyadı alanlarında arama yapmasını istiyorlar. Bunu, txtKeywords adlı tek bir metin kutusuna sahip olarak ve bu kodu çalıştırarak yapabilirsiniz.

Bu kodda belirtilen “sütun”un gerçekten birbirine bağlanmış (aralarına boşluklar yerleştirilmiş) üç sütun olduğuna dikkat edin. SqlQuery nesnesi sorguyu oluşturmak için metin çıktısı verdiğinde, FirstName + ‘ ‘ + LastName + ‘ ‘ + Müşteri Kimliğini doğrudan SQL sorgusuna yerleştirir. SQL bu metinle karşılaştığında, hepsini aynı anda arayabileceğiniz büyük bir dize değeri üretmek için sütunların değerini birleştirir.

Tabii ki, bazı performans değerlendirmeleri var. Çoğunlukla, çok fazla sorun görmemelisiniz, ancak görüyorsanız, kontrol etmek isteyebileceğiniz bazı şeyler burada. Gittikçe daha fazla CreateKeywords işlevi kullandıkça (ikinci örnekte olduğu gibi), SQL sorgunuz uzar ve uzar ve işlenmesi daha uzun sürer.

Aynı satırlar boyunca, gitgide daha fazla sütunu birbirine bağladıkça (üçüncü örnekte olduğu gibi), SQL sorgunuzun arama yapabilmesi için daha fazla metni işlemesi gerekecektir. Sorun yaşıyorsanız, aradığınız sütun sayısını azaltmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, belirtilen anahtar kelime sayısının performans üzerinde etkisi vardır, bu nedenle herhangi bir performans sorunu fark ederseniz, kullanıcıların girebileceği anahtar kelime sayısını sınırlamak isteyebilirsiniz.

 Gelişmiş Aramaları Görüntüleme

Arama söz konusu olduğunda herkesin kendi tercihleri ​​​​vardır. Bazı insanlar yalnızca birkaç alan içeren basit bir arama görmek isteyebilir. Diğerleri, daha ayrıntılı bir sorguya izin veren gelişmiş bir arama görmek isteyebilir.

Neyse ki, birini diğerine tercih etmek zorunda değilsiniz. Basit ve gelişmiş arama arasında geçiş yapma olanağı sağlayarak kullanıcılarınızın tercih ettikleri seçeneği seçmelerine izin verebilirsiniz. Sonraki birkaç bölüm, arama formlarını değiştirmek için basit bir mimaride size yol gösterecektir.

Aşağıdaki örneklerde, her ikisi de Northwind veritabanındaki Çalışan tablosu için sorgular oluşturan basit ve gelişmiş bir arama formunun uygulamasını göreceksiniz. Bu çözümün arkasındaki temel fikir, bir arama formunun uygulayabileceği genel bir arayüz oluşturmak ve ardından farklı arama formlarının gerçek arama sayfasıyla iletişim kurmasına izin vermek için bu arayüzü kullanmak istemenizdir.


Telefon arama simgesi
ASUS Sistem Kontrol Arayüzü indir
Huawei ana ekrana Google Arama çubuğu ekleme
Telefonda Google Arama çubuğu kayboldu
Google Arama çubuğunu ana ekrana ekleme
Widget indir
Google arama Çubuğu indir
Google Ana ekrana indir


Asıl arama formu arayüz üzerinden özetlendiğinden, istediğiniz herhangi bir arama formunu uygulayabilirsiniz ve sayfa bununla çalışmaya devam edebilir. Bu, basit formlar, gelişmiş formlar ve hatta farklı güvenlik seviyeleri için farklı formlar anlamına gelir. Bu mimaride sadece basit ve gelişmiş formlarla sınırlı değilsiniz.

Bu örnekte toplam dört bileşen vardır. ISearchControl arabirimi, arama formları için ortak bir arama işlevi kümesi tanımlar. SimpleForm.ascx ve AdvancedForm.ascx, ISearchControl formunu uygulayan ve değişen düzeylerde arama işlevselliği ortaya çıkaran iki arama formudur.

Ve son olarak, EmployeeSearch.aspx sayfası, ISearchControl arabirimini uygulayan arama formları arasında nasıl kolayca geçiş yapabileceğinizi gösterir. Tüm bu bileşenler, Apress web sitesindeki Kaynak Kodu alanındaki örnek uygulamasında bulunabilir.

Arama Kontrol Arayüzü

ISearchControl arabirimi, bir arama formunun işlevselliğini soyutlamak için mevcuttur, böylece formdan veri çıkarmanın tek bir genel yolu olabilir. Bir arama formunun amacı, kullanıcı arama kriterlerini almak ve bu kriterlerden bir sorgu oluşturmaktır.

Gerçek alanlar formdan forma değiştiği için, bir arama formundan elde etmekle gerçekten ilgilendiğimiz tek veri parçası, o kullanıcı girdisine dayalı olarak oluşturduğu gerçek sorgudur. Gösterildiği gibi örnek uygulamanın Raporlama projesinde bulunan ISearchControl arayüzüne bir göz atın.

Bu arabirimin yalnızca tek bir işlevin uygulanmasını gerektirdiğine dikkat edin. GetSqlQuery, form tarafından oluşturulan sorguyu içeren bir SlqQuery nesnesi döndürmek için tasarlanmıştır. Bu SqlQuery nesnesi daha sonra ana sayfa tarafından bir veritabanından arama sonuçlarını geri çekmek için kullanılabilir.

Temel Arama Formunu Oluşturma

Arama formları, ISearchControl arabirimini uygulayan kullanıcı denetimleridir. Herhangi bir kullanıcı denetimi gibi, ASP.NET denetimlerini kullanıcı denetimine sürükleyebilir ve formdaki denetimler tarafından tetiklenen olaylara yanıt olarak kod yürütmek için arka plan kod dosyasını kullanabilirsiniz.

Bu örnekte, basit form, kullanıcıların gösterildiği gibi txtEmployeeInfo adlı bir metin kutusu denetimine anahtar sözcükler girmesine olanak tanır. Arkasındaki kodda, Çalışanlar veritabanındaki Ad, Soyadı ve Unvan sütunlarında bu anahtar sözcükleri arayan bir sorgu oluşturur. Listeleme, basit formun arkasındaki koddur.

Kullanıcı denetiminin sahip olduğu tek işlevin, ISearchControl arabiriminin gerektirdiği GetSqlQuery işlevi olduğunu görebilirsiniz.

GetSqlQuery işlevinin içinde, SqlQueryObj adlı bir SqlQuery nesnesi başlatılır, From özelliği Çalışanlar tablosuna ayarlanır ve txtEmployeeInfo metin kutusu denetimindeki anahtar sözcükler kullanılarak WHERE yan tümcesine bir anahtar sözcük koşulu eklenir. Ardından, ana arama sayfasında kullanılabilmesi için işlevin bir sonucu olarak SqlQueryObj döndürülür.

Bir dakika içinde formun asıl sayfayla nasıl etkileşime girdiğini göreceksiniz, ancak şimdilik gelişmiş forma da hızlıca bir göz atalım.

■Not: Hem basit hem de gelişmiş formlar, Apress web sitesinin Kaynak Kodu alanındaki örnek uygulamada web sitesi projesinin SearchForms klasöründe bulunur.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın