İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Android Kaynak Kodu

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Android Kaynak Kodu

Uygulama Güncelleme

Android Kaynak Kodundan Yararlanma

Android’in bu ilk sürümleri sırasında, dokümantasyon bazı yerlerde biraz “eksik”. Bu durumla karşılaştığınızda, boşlukları doldurmak için Android kaynak kodunu keşfetmeye değer. Android kaynak dağıtımının detayları yayınlanmaktadır. 

Open Handset Alliance’ın hedeflerinden biri, Android’i ücretsiz ve tamamen özelleştirilebilir bir mobil platform haline getirmekti. Duyuru, Android Platformunun boşlukları olmayan, tamamen yetenekli bir mobil bilgi işlem platformu olduğunu güçlü bir şekilde öne sürüyor. Açık kaynak modeli, halka açık topluluklardaki çekirdek olmayan ekip üyelerinin katkılarına izin verir.

Belirtildiği gibi, Android sadece bir proje değil, bir platformdur. Projelerin kapsamını ve sayısını görebilirsiniz. Android’in ve tüm projelerinin kaynak kodu, Git kaynak kodu kontrol sistemi tarafından yönetilir. Git, büyük ve küçük projeleri hız ve rahatlıkla işlemek için tasarlanmış açık kaynaklı bir kontrol sistemidir.

Linux çekirdeği ve Ruby on Rails projeleri de sürüm kontrolü için Git’e güveniyor. Git deposundaki Android projelerinin tam listesi görünür. Git tarafından sağlanan ve ürünün web sitesinde açıklanan araçları kullanarak bu projelerden herhangi birini indirebilirsiniz.

Birincil projelerden bazıları Dalvik, çerçeveler/temel (android.jar dosyası), Linux çekirdeği ve Apache HTTP kitaplıkları (apache-http) gibi bir dizi harici kitaplığı içerir.

Çekirdek Android uygulamaları da burada barındırılmaktadır. Bu temel uygulamalardan bazıları şunlardır: AlarmClock, Tarayıcı, Hesap Makinesi, Takvim, Kamera, Kişiler, E-posta, Google Arama, HTML Görüntüleyici, IM, Başlatıcı, Mms, Müzik, PackageInstaller, Telefon, Ayarlar, SoundRecorder, Stk, Sync, Updater ve VoiceDialer vbv.

Android projeleri ayrıca “Sağlayıcı” projelerini de içerir. “Sağlayıcı” projeleri, verilerini RESTful hizmetlerine saran Android’deki veritabanları gibidir. Bu projeler şunlardır: CalendarProvider, ContactsProvider, DownloadProvider, DrmProvider, GoogleContactsProvider, GoogleSubscriptionFeedsProvider, ImProvider, MediaProvider, SettingsProvider, Subscribed-FeedsProvider ve TelephonyProvider vb.

Bir programcı olarak en çok android.jar dosyasını oluşturan kaynak kodla ilgileneceksiniz. (Platformun tamamını indirip kendiniz oluşturmayı tercih ederseniz, http://source.android.com/download adresinde bulunan belgelere bakın.) Aşağıdaki URL’yi yazarak bu .jar dosyasının kaynağını indirebilirsiniz. 

Bu, Git projelerini indirmek için kullanabileceğiniz genel amaçlı URL’lerden biridir. Windows’ta, bu dosyayı pkzip kullanarak açabilirsiniz. Kaynağı indirip açabilmenize rağmen, IDE’niz aracılığıyla kaynak kodunda hata ayıklamanız gerekmiyorsa bu dosyalara çevrimiçi olarak bakmak daha uygun olabilir. Git ayrıca bunu yapmanıza izin verir. Örneğin, bu URL’yi ziyaret ederek android.jar kaynak dosyalarına göz atabilirsiniz.

Ancak, bu sayfayı ziyaret ettikten sonra biraz çalışmanız gerekiyor. Açılır listeden grep’i seçin ve arama kutusuna biraz metin girin. Kaynak dosyayı tarayıcınızda açmak için ortaya çıkan dosya adlarından birini tıklayın. Bu tesis, kaynak kodunun hızlı bir şekilde aranması için uygundur.

Aradığınız dosya bazen çerçeveler/temel dizinde veya projede olmayabilir. Bu durumda, proje listesini bulmanız ve her birini adım adım aramanız gerekir.


Bir uygulamanın kodlarını görmek
Apk kaynak kodları Görme
Mobil uygulama kaynak kodları
Android uygulama kaynak kodları
Mobil oyun kaynak Kodları
Android uygulama kodlarını görmek
APK kod
APK to source code


Tüm projelerde grep yapamazsınız, bu nedenle Android’de hangi projenin hangi tesise ait olduğunu bilmeniz gerekir. Örneğin, Skia projesindeki grafikle ilgili kitaplıklar burada mevcuttur.

Bu noktada Android ile ilgili merakınızı gidermek istedik. Android programlamanın Java ile yapıldığını ve Open Handset Alliance’ın Android çalışmalarını nasıl ilerlettiğini öğrendiniz. El bilgisayarlarının nasıl genel amaçlı bilgi işlem cihazları haline geldiğini gördünüz ve kısıtlı bir el cihazında karmaşık bir çerçeve çalıştırmayı mümkün kılan Dalvik VM’ye genel bir bakış elde ettiniz.

Ayrıca Android’in yaklaşımının Java ME’ninkiyle nasıl karşılaştırıldığını da gördünüz. Android’in yazılım yığınını keşfettiniz ve sonraki bölümlerde ele alacağımız programlama konseptlerinin tadına vardınız. Bazı örnek kodlar gördünüz ve Android kaynak kodunu nerede bulacağınızı ve indireceğinizi öğrendiniz.

Umarız bu seri sizi Android Platformu için çok fazla engelle karşılaşmadan verimli bir şekilde programlayabileceğiniz konusunda ikna etmiştir. Android SDK’yı derinlemesine anlamak için kitabın geri kalanına adım atmanızı güvenle bekliyoruz.

Burada, Android’in geçmişine genel bir bakış sunduk ve kitabın geri kalanında ele alacağımız kavramların ipuçlarını verdik. Bu noktada, muhtemelen bazı kodları elinize almak için can atıyorsunuzdur.

Android Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) ile uygulama oluşturmaya başlamak için neye ihtiyacınız olduğunu size göstererek başlayacağız ve geliştirme ortamınızı kurmanıza yardımcı olacağız. Ardından, “Merhaba Dünya!” uygulama ve bundan sonra biraz daha büyük bir uygulamayı inceleyin. Ardından, Android uygulama yaşam döngüsünü açıklayacağız ve uygulamalarınızda hata ayıklama hakkında kısa bir tartışma ile bitireceğiz.

Android uygulamaları oluşturmak için Java SE Development Kit’e (JDK), Android SDK’ya ve bir geliştirme ortamına ihtiyacınız olacak. Açıkça söylemek gerekirse, uygulamalarınızı ilkel bir metin düzenleyici kullanarak geliştirebilirsiniz, ancak bu çalışmanın amaçları doğrultusunda, yaygın olarak bulunan Eclipse IDE’yi kullanacağız.

Bu kitaptaki örnekler, Android SDK’ları 1.1 ve 1.5’i hedeflemektedir. Android SDK, JDK 5 veya üstünü gerektirir ve örneklerde JDK 6 kullanıyoruz. Ayrıca, Android SDK için Eclipse 3.3 veya üstü gerekir; Eclipse 3.4 kullanıyoruz.

Son olarak, hayatınızı kolaylaştırmak için Android Geliştirme Araçlarını (ADT) kullanmak isteyeceksiniz. ADT, Eclipse IDE ile Android uygulamaları oluşturmayı destekleyen bir Eclipse eklentisidir. Aslında, bu kitaptaki tüm örnekleri ADT aracıyla Eclipse IDE (sürüm 3.4) kullanarak oluşturduk.

Android uygulamaları oluşturmak için bir geliştirme ortamı oluşturmanız gerekir. Bu bölümde size JDK 6, Eclipse IDE, Android SDK ve ADT’yi indirirken yol göstereceğiz. Eclipse’i Android uygulamaları oluşturmak için yapılandırmanıza da yardımcı olacağız.

İhtiyacınız olan ilk şey JDK. Daha önce de söylediğimiz gibi, Android SDK 1.0, JDK 5 veya üstünü gerektirir ve örnekleri JDK 6 kullanarak geliştirilmiştir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın