İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Android Animasyonaları

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Android Animasyonaları

Android Animasyonaları

Android Animasyonaları

Önceki yazılarımız size Android’de UI programlamaya sağlam bir giriş yapmış olmalıdır. Bu yazımızda, Android SDK’nın animasyon yeteneklerini ele alarak Android Platformunda sezgisel ve çekici uygulamalar yaratma becerinizi daha da güçlendirmek istiyoruz. Deneyimimiz herhangi bir rehber olacaksa, animasyonun ağırbaşlı, animasyonsuz programlama dünyasına çok fazla eğlence getirdiğini iddia ediyoruz.

Animasyon, ekrandaki bir nesnenin rengini, konumunu, boyutunu veya yönünü zaman içinde değiştirdiği bir süreçtir. Android üç tür animasyonu destekler: düzenli aralıklarla arka arkaya bir dizi kare çizildiğinde ortaya çıkan kare kare animasyon; listeler ve tablolar gibi bir kapsayıcı görünümün içindeki görünümleri canlandırdığınız düzen animasyonu; ve herhangi bir genel amaçlı görünümü canlandırdığınız animasyonu görüntüleyin.

Son iki tür, anahtar çizimler arasındaki çizimleri içeren ara doldurma animasyonu kategorisine girer. Bu tür bir animasyonu, ara değerleri düzenli aralıklarla değiştirerek ve yüzeyi yeniden çizerek gerçekleştirirsiniz. Çalışan örnekler ve derinlemesine analiz kullanarak her bir animasyon türünü ele alacağız.

Kare kare animasyon, üç animasyon türünün en basitidir, bu yüzden bu bölümün ilk bölümünde bunu ele alacağız. Size nasıl çalıştığını, onu kullanarak bir hikayeyi nasıl anlatacağınızı ve çerçeveleri belirli bir yenileme hızında yürütmek için AnimationDrawable sınıfını nasıl kullanacağınızı göstereceğiz. Bir dairenin çevresinde hareket eden bir topun görüntüsünü canlandıracağınız ekran görüntüleri ve kod içeren bir örnek sunacağız.

İkinci bölümde, kare kare animasyondan daha kapsamlı ama yine de görüntüleme animasyonundan daha kolay olan layout animasyonunu ele alacağız.

Ölçek animasyonu (boyutu değiştirme), animasyonu çevirme (konum değiştirme), döndürme animasyonu (yön değiştirme) ve alfa animasyonu (renk gradyanını değiştirme) hakkında konuşacağız. Bu animasyonları bir XML dosyasında nasıl bildireceğinizi ve animasyon kimliklerini liste kutusu gibi bir kapsayıcı görünümle nasıl ilişkilendireceğinizi göstereceğiz.

Örnek olarak, bir liste kutusundaki bir dizi metin öğesine çeşitli animasyon dönüştürmeleri uygulayacaksınız. Ayrıca, bir animasyonun değişim oranını tanımlayan enterpolatörleri ve birleştirilmiş bağımsız animasyonlar kümesi içeren animasyon setlerini de ele alacağız.

Görünüm animasyonuyla ilgili son bölümde, dönüşüm matrislerini değiştirerek bir görünümü canlandırmayı ele alacağız. Bu yazımızda materyali kavramak için dönüşüm matrislerini iyi anlamanız gerekecek, bu nedenle davranışlarını göstermek için birkaç örnek vereceğiz.

Android ayrıca, 3B uzayda hareket eden bir 2B görünümü yansıtarak 3B benzeri görüntüleme yeteneklerini simüle eden bir Kamera fikrini de ortaya koyuyor. Bu bölüm, bir ListView alarak ve onu 3B uzayda döndürerek bu fikirlerin her ikisini de gösterecektir.

Kare Animasyon

Kare animasyon, bir dizi görüntüyü hızlı aralıklarla art arda göstermenin basit bir işlemidir, böylece nihai etki hareket eden bir nesnenin etkisi olur.

Film veya film projektörleri bu şekilde çalışır. Bir görüntü tasarlayacağımız ve bu görüntüyü, her birinin diğerinden biraz farklı olduğu bir dizi farklı görüntü olarak kaydedeceğimiz bir örneği inceleyeceğiz. Ardından, bu görüntülerin koleksiyonunu alıp animasyonu simüle etmek için örnek kodda çalıştıracağız.

Kare Animasyon için Planlama

Kod yazmaya başlamadan önce, bir dizi çizim kullanarak animasyon sırasını planlamanız gerekir. Bu planlama alıştırmasına bir örnek olarak, farklı bir konuma yerleştirilmiş dairelerin her birinin üzerinde renkli bir top bulunan aynı büyüklükteki bir dizi daireyi gösterir.

Daireyi aynı boyut ve konumda, ancak renkli topu dairenin sınırı boyunca farklı noktalarda gösteren bu resimlerden bir dizi çekebilirsiniz. Bu karelerden yedi sekiz tanesini kaydettikten sonra renkli topun çember etrafında hareket ettiğini animasyonla gösterebilirsiniz.

Resme renkli top temel adını verin. Ardından, kaynak kimliklerini kullanarak bunlara erişebilmek için bu görüntülerden sekizini /res/drawable alt dizininde saklayabilirsiniz. Her görüntünün adı, renkli top-N desenine sahip olacaktır; burada N, görüntü numarasını temsil eden rakamdır. Animasyonla işiniz bittiğinde, şöyle görünmesini istiyorsunuz.

Bu aktivitedeki birincil alan, animasyon görünümü tarafından kullanılır. Davranışını gözlemlemek için animasyonu başlatan ve durduran bir düğme ekledik. Ayrıca, bu programla deneyler yaparken önemli olayları ona yazabilmeniz için en üste bir hata ayıklama karalama defteri ekledik.


Telefon animasyon kapatma
Geçiş animasyon ölçeği Nedir
Samsung animasyon kapatma
Pencere animasyon ölçeği Nedir
Animasyonları kaldırma ne demek
Xiaomi animasyon ölçeği
Xiaomi animasyon hızı
Geçiş animasyon ölçeği ne ise yarar


Etkinliği Oluşturma

İlk kontrol, basit bir TextView olan debug-scratch metin kontrolüdür. Ardından, animasyonu başlatmak ve durdurmak için bir düğme eklersiniz. Son görünüm, animasyonu oynayacağınız ImageView’dur. Düzene sahip olduğunuzda, bu görünümü yüklemek için bir etkinlik oluşturun.

Etkinliğe Animasyon Ekleme

Etkinliği ve düzeni yerleştirdiğinize göre, size bu örneğe nasıl animasyon ekleyeceğinizi göstereceğiz. Android’de, AnimationDrawable adlı grafik paketindeki bir sınıf aracılığıyla kare kare animasyon gerçekleştirirsiniz. Bu sınıf, Çizilebilir kaynakların (resimler gibi) bir listesini alabilir ve bunları belirli aralıklarla oluşturabilir. Bu sınıf, temel Drawable sınıfı tarafından sağlanan animasyon desteği etrafında gerçekten ince bir sarmalayıcıdır.

Drawable sınıfı, kapsayıcısından veya görünümünden, temelde farklı bir parametre kümesi kullanarak Drawable’ı yeniden çizen bir Runnable sınıfını çağırmasını isteyerek animasyonu etkinleştirir. AnimationDrawable sınıfını kullanmak için bu dahili uygulama ayrıntılarını bilmeniz gerekmediğini unutmayın. Ancak ihtiyaçlarınız daha karmaşıksa, kendi animasyon protokollerinizi yazarken rehberlik etmesi için AnimationDrawable kaynak koduna bakabilirsiniz.

AnimationDrawable sınıfından yararlanmak için, /res/drawable alt dizinine yerleştirilmiş bir dizi Drawable kaynağıyla başlayın. Daha sonra çerçeve listesini tanımlayan bir XML dosyası oluşturacaksınız.

Her çerçeve, kaynak kimlikleri aracılığıyla bir araya getirdiğiniz renkli top görüntülerinden birine işaret eder. Animation-list etiketi, esas olarak, resim koleksiyonunu temsil eden bir AnimationDrawable nesnesine dönüştürülür.

Daha sonra bu Drawable’ı örnekteki ImageView için bir arka plan kaynağı olarak ayarlamanız gerekecektir. Bu XML dosyasının dosya adının frame_animation.xml olduğunu ve /res/drawable alt dizininde bulunduğunu varsayarak, AnimationDrawable’ı ImageView’ün arka planı olarak ayarlamak için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın