İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Web Mühendisliğinde RE Özellikleri – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Web Mühendisliğinde RE Özellikleri – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Kontrollü Görüntüleme

Gereksinimler Nereden Geliyor?

Paydaşların bireysel hedefleri ve beklentileri, gereksinim belirleme sürecinin başlangıç ​​noktasıdır. Paydaşlar, sistem geliştirmedeki gereksinimler üzerinde doğrudan veya dolaylı etkisi olan kişi veya kuruluşlardır.

Önemli paydaşlar müşteriler, kullanıcılar ve geliştiricilerdir. Web uygulamaları için tipik paydaşlar arasında içerik yazarları, etki alanı uzmanları, kullanılabilirlik uzmanları veya pazarlama uzmanları yer alır. Paydaşların hedefleri ve beklentileri, birkaç örnekle gösterildiği gibi, genellikle oldukça çeşitlidir:

  • Web uygulaması çevrimiçi olarak kullanıma sunulacaktır (müşteri kısıtlaması).
  • Web uygulaması en az 2500 eşzamanlı kullanıcıyı destekleyecektir (müşterinin kalite hedefi).
  • J2EE bir geliştirme platformu olarak kullanılacaktır (geliştiricinin teknoloji beklentisi). Tüm müşteri verileri güvenli bir şekilde sunulacaktır (kullanıcının kalite hedefi).
  • Kullanıcı arayüzü, farklı müşteri grupları (müşterinin kalite hedefi) için düzenleri desteklemelidir. Rastgele bir kullanıcı, istediği ürünü üç dakikadan daha kısa sürede bulabilecektir (müşterinin kullanılabilirlik hedefi).
  • Bir kullanıcı, herhangi bir zamanda alışveriş sepetine dahil olan makaleleri görüntülemek için bir simge seçebilecektir (kullanıcının yetenek hedefi).

Başarı açısından kritik paydaşların belirlenmesi ve dahil edilmesi, proje yönetiminin merkezi görevleridir. Çoğu zaman birbiriyle çelişen hedefleri, beklentileri, geçmişleri ve gündemleri anlamak ve uzlaştırmak büyük bir zorluktur.

Örneğin, istenen bir dizi yetenek ile mevcut bütçe arasında çelişkiler olabilir; yetenek seti, proje programı ve istenen kalite arasında; veya belki de istenen bir geliştirme teknolojisi ile geliştiricilerin becerileri ve deneyimleri arasındadır.

Bu tür çelişkileri ve çatışmaları erkenden anlamak ve çözmek çok önemlidir ve risk yönetimine önemli bir katkı sağlar. Bu görevi desteklemek için müzakere teknikleri önerilmiştir. Bu süreçte paydaşlar arasında ortak bir vizyon geliştirmek başarının ön koşuludur.

Paydaş hedefleri genellikle gayri resmi olarak temsil edilir ve daha ayrıntılı gereksinimlerin türetilmesi için temel sağlar. Gereksinim, karşılanması gereken bir özelliği veya bir sistem tarafından sağlanacak bir hizmeti tanımlar.

IEEE 610.12, bir gereksinimi (1) bir kullanıcının bir sorunu çözmek veya bir amaca ulaşmak için ihtiyaç duyduğu bir koşul veya yetenek; (2) bir sözleşmeyi, standardı, spesifikasyonu veya resmi olarak dayatılan diğer belgeleri yerine getirmek için bir sistem veya sistem bileşeni tarafından karşılanması veya sahip olunması gereken bir koşul veya yetenek; (3) (1) veya (2)’deki gibi bir koşul veya yeteneğin belgelenmiş bir temsili söz konusudur.

Gereksinimler tipik olarak işlevsel gereksinimler, işlevsel olmayan gereksinimler ve kısıtlamalar olarak kategorize edilir. İşlevsel gereksinimler, bir sistemin yeteneklerini ve hizmetlerini tanımlarken, işlevsel olmayan gereksinimler, istenen kalite seviyelerini tanımlar.

Aynı derecede önemli olan kısıtlamalar, bir projeyi etkileyen pazarlık konusu olmayan koşullardır. Kısıtlama örnekleri, geliştirme ekibinin beceri düzeyi, kullanılabilir bütçe, teslim tarihi veya dağıtım ortamındaki mevcut bilgisayar altyapısıdır. Bir gereksinimler belgesi, yüklenici ile müşteri arasında kararlaştırılan tüm gereksinimleri ve kısıtlamaları özetler.

Şelale modeli varsayımının, yani eksiksiz, tutarlı ve doğru gereksinimleri erkenden tanımlamanın çoğu projede (ve özellikle Web uygulaması geliştirme için) gerçekçi olmadığı gösterilmiştir.

RE yöntemleri bu nedenle sıklıkla yinelemeli ve çevik yaşam yaklaşımları bağlamında kullanılır. Bu nedenle mevcut RE yaklaşımları, paydaşların tanımlanmasını ve katılımını, gereksinimlerin müzakere ve senaryoya dayalı keşfini, ayrıntılı modellemeden önce organizasyonel ve sosyal bağlamların analizini ve gelişimi etkileyen kısıtlamaların net tanımını vurgular.

Gereksinim Mühendisliği Faaliyetleri

RE, geliştirme süreci boyunca gereksinimlerin yönetimi kadar, ortaya çıkarma, belgeleme, doğrulama ve doğrulamayı da kapsar.

Araştırmacılar, “gereksinimlerin doğru soruları sorarak toplanmak için orada olmadığını” göstermiştir. Bunun yerine gereksinimler, bir öğrenme ve fikir birliği oluşturma sürecinin bir sonucudur.

Bu süreçte, yalnızca ortak uzmanlıkları karşılıklı olarak kabul edilebilir çözümlere yol açabileceğinden, paydaşlar arasındaki iletişim esastır. RE’de iletişim ve bilgi alışverişini kolaylaştırmak için çok çeşitli yöntemler ve işbirlikçi araçlar mevcuttur. Örnekler arasında yaratıcılık teknikleri, senaryo tabanlı yöntemler, çok kriterli karar süreçleri, kolaylaştırma teknikleri, mülakatlar veya belge analizi yer alır.


Web Tasarım is ilanları
Web Tasarım ve Kodlama DGS
Web tasarımı ve Kodlama Ne iş Yapar
Web Tasarımı ve kodlama Is ilanları
Web Tasarım Uzmanı Ne iş Yapar
Web tasarımı ve kodlama ekşi
Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü Nedir
Web Tasarımı ve Kodlama Ne iş Yapar maaşı


Gereksinim Belgeleri

Paydaşlar fikir birliğine varırsa, anlaşmaları rafine edilmeli ve bir proje bağlamı için uygun olan ayrıntı ve formalite derecesinde bir gereksinimler belgesinde açıklanmalıdır.

Uygun ayrıntı ve formalite derecesinin seçimi, hem tanımlanmış proje risklerine hem de beklenen okuyucuların deneyim ve becerilerine bağlıdır. Kullanıcı hikayeleri gibi gayri resmi açıklamalar ve kullanım durumları gibi yarı resmi açıklamalar özellikle Web mühendisliği ile ilgilidir.

Gereksinimlerin Doğrulanması 

Gereksinimlerin doğrulanması ve doğrulanması gerekir. Bu amaç için incelemeler, incelemeler veya prototip oluşturma gibi birkaç geleneksel yöntem vardır. Web mühendisliğinde, İnternet’in açıklığı, gereksinimlerin doğrulanmasına doğrudan kullanıcı katılımının yeni biçimlerini kolaylaştırır, örneğin, kullanıcının çevrimiçi toplanması yoluyla.

İhtiyaç Yönetimi

İstikrarlı olmak yerine, gereksinimler sık ​​sık değişikliğe tabidir. Gereksinimlerin ve kısıtlamaların sürekli değişmesi, Web projelerinin önemli bir özelliğidir. Gereksinim yönetimi için yöntemler ve araçlar, hem yeni gereksinimlerin entegrasyonunu hem de mevcut gereksinimlerdeki değişiklikleri destekler.

Ayrıca, gereksinimler arasındaki karşılıklı bağımlılıkları ve gereksinimler ile diğer geliştirme yapıları (izlenebilirlik) arasındaki karşılıklı bağımlılıkları yöneterek değişikliklerin etkisinin değerlendirilmesine yardımcı olurlar. Orta derecede karmaşık sistemler için bile gereksinim yönetiminin zorlukları nedeniyle, genellikle bu görevi desteklemek için araçlar kullanılır.

Web Mühendisliğinde RE Özellikleri

Web mühendisliği için RE’nin geleneksel yazılım sistemleri için RE’den farkı nedir? Yüzeyde, bu alandaki araştırmacıların iddia ettiği gibi, farklar ihmal edilebilir gibi görünüyor: “Web geliştirme ve yazılım geliştirme arasında pek çok fark olsa da  aralarında benzerlikler de vardır.

Bunlar gereksinimlerin ortaya çıkarılmasını içerir. Ancak, bazı ayrıntılara daha yakından bakarsak, farklılıklar belirginleşir. Aşağıdaki alt bölümler, tartışılan Web uygulamalarının özelliklerini kullanarak bunları inceler.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın