İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Veri Temelleri – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Veri Temelleri – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Dönüşüm Matrisleri

Veri Temelleri

Veriler birçok farklı biçimde gelir. Veriler kişisel bir iletişim geçmişi, bir dizi akademik test puanı, bir ürün ve fiyat kataloğu, bir grup bilimsel araştırma gerçeği veya çok uluslu bir şirketin son 20 yıldaki defteri kebir kayıtları olsun, veriler küçük veya büyük olabilir. basit veya karmaşık ve özetlenmiş veya ayrıntılı.

Yaygın veritabanı türleri arasındaki farkları anlamak, düz dosya veritabanları, ilişkisel olmayan veritabanları, ilişkisel veritabanları ve çok boyutlu veritabanları arasındaki farkları anlamak, Microsoft Office Excel, Microsoft Office Access, Microsoft SQL Server veya başka bir bilgisayar yazılımı üreticisinin benzer bir veritabanı yönetim sistemini kullanıp kullanmayacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır. belirli verilerinizi girmek, saklamak, değiştirmek ve analiz etmek için.

Düz Dosya Veritabanları Hakkında Bilgi Edinin

Düz dosya veritabanı, genellikle her veri kaydını ayıran bir yeni satır karakteri ile her satırında bir kayıt bulunan veri kayıtlarının bir listesini içeren tek bir elektronik metin dosyasıdır. Her kayıt, her alanın virgül veya sekme karakteri gibi sınırlayıcı olarak bilinen bir karakterle ayrıldığı bir veya daha fazla veri alanı içerir. Örneğin, bir kişisel kişiler listesinde, her veri kaydı, tek bir kişinin bilgilerini içerir: kişinin adı, adresi ve telefon numarasının her biri birer veri alanıdır.

Düz dosya veritabanları, özellikle bu değerler değişen sayıda alana sahip veri kayıtlarında olduğunda, basit veri değerlerini depolamak için idealdir. Ancak, düz dosya veritabanlarına veri girmek zor olabilir; özellikle, birden fazla veri alanı sınırlayıcı girerken hataya açıktırlar.

Düz dosya veritabanı veri kayıtları ve veri alanları, daha önce açıklanan kişisel kişi listesi gibi tanımları, düzenleri ve veri formatları açısından genellikle tutarlıdır, ancak bu kesinlikle gerekli değildir.

Örneğin, öğrencilerin bir listesini ve test puanlarını içeren düz bir dosya veritabanında, ilk veri kaydı bir öğrencinin adını ve beş sayısal test puanı veri alanını içerebilirken, ikinci veri kaydı bir öğrencinin kimlik numarasını ve yedi alfabetik testi içerebilir. 

Düz bir dosya veritabanı, en kolay şekilde, her veri kaydının genellikle yeni bir satır karakteriyle ayrıldığı bir elektronik metin dosyası olarak temsil edilebilir. Her veri kaydı için, o veri kaydındaki her veri alanı, virgül veya sekme karakteri gibi ortak bir karakterle ayrılır.

Nasıl?

Hızlı bir şekilde düz dosya veritabanı oluşturmak için iki yoldan birini kullanın. Birincisi şudur:

1. Microsoft Not Defteri’ni başlatın.
2. Her veri alanı değeri virgül veya sekme karakteri gibi ortak bir karakterle ayrılmış olarak bir dizi veri kaydı yazın.
3. Her veri kaydından sonra Enter tuşuna basın.
4. Dosyayı kaydedin.

Diğer yol ise şu:

1. Excel’i başlatın.
2. Sonraki bir çalışma sayfası hücresinde her veri alanıyla birlikte bir dizi veri kaydı yazın.
3. Her bir veri kaydını bir sonraki çalışma sayfası satırına girin.
4. Dosyayı kaydedin.

En basit veri değerleri listeleri için yalnızca düz dosya veritabanlarını kullanmalısınız. Düz dosya veritabanları, özellikle iki veya daha fazla kullanıcı veya bilgisayar programı aynı anda aynı düz dosya veritabanıyla çalışmaya çalışırken bozulmaya eğilimlidir.


Algoritmalar ve PROGRAMLAMAYA Giriş PDF
BTK AKADEMİ algoritma Tasarımı Sınav Soruları
Algoritma Ders Notları
Algoritma ve PROGRAMLAMA PDF
Algoritma PROGRAMLAMA ve Veri Yapılarına Giriş son test
Algoritma ve Veri Yapıları Ders Notları
Algoritma programlama ve veri Yapılarına Giriş
BTK AKADEMİ algoritma Ankara


Düz dosya veritabanları da veri girişi hatalarına eğilimlidir. Düz bir dosya veritabanına yalnızca bir sınırlayıcı girmeyi kaçırırsanız, bir veritabanı yönetim sisteminin veri değerlerini doğru şekilde açamaması, görüntüleyememesi, analiz edememesi veya depolayamama olasılığını artırırsınız.

Bu alıştırmada, Not Defteri’nde düz bir dosya veritabanı açacaksınız. Ardından, Excel’in düz dosya verilerini bir çalışma sayfasında satırlar ve sütunlar halinde nasıl sunduğunu görmek için aynı düz dosya veritabanını Excel’de açacaksınız:

1. Microsoft Not Defteri’ni başlatın.
2. Dosya ➤ Aç’a tıklayın.
3. ExcelDB_Ch01_01.txt dosyasına göz atın ve dosyayı seçin ve Aç’a tıklayın. Her veri alanının virgülle ayrıldığına ve her veri kaydının ayrı bir satırda olduğuna dikkat edin.
4. Excel’i başlatın.
5. Office Düğmesi ➤ Aç’a veya Dosya ➤ Aç’a tıklayın. Dosya Türü kutusunda, Tüm Dosyalar’ı seçin.
6. ExcelDB_Ch01_01.txt dosyasına göz atın ve dosyayı seçin ve Aç’a tıklayın. Metin Alma Sihirbazı görünür.
7. Sınırlandırılmış seçeneğini belirleyin ve ardından İleri’ye tıklayın.
8. Sekme onay kutusunun işaretini kaldırın, Virgül onay kutusunu seçin ve Son’a tıklayın. Her veri alanının ayrı bir çalışma sayfası hücresinde olduğuna ve her veri kaydının kendi satırında olduğuna dikkat edin.
9. Excel’den çıkın ve Not Defteri’nden çıkın.

İlişkisel Olmayan Veritabanları Hakkında Bilgi Edinin

İlişkisel olmayan bir veritabanının tanımlayıcı özellikleri, ilişkisel olmayan bir veritabanındaki her veri tablosunun (bireysel veri kayıtlarının bir koleksiyonudur) kendi kendini tanımlaması ve kendi kendini içermesidir.

Örneğin, kişisel bir kişi listesi içeren ilişkisel olmayan bir veritabanında, kişi listesinin kendisi tek bir veri tablosudur; her kişi bir veri kaydıdır; her kişinin adı bir veri alanıdır; ve her kişinin sokak adresi başka bir veri alanıdır. Ayrıca, veri alanı değerlerinin anlaşılması kolaydır ve kişi listesi, her bir kişinin bilgilerini iletmek için başka herhangi bir veri tablosuna bağlı değildir.

İlişkisel olmayan veritabanları, aşağıdakilerle birlikte veri değerleri listelerini depolamak için harikadır:

• Her veri kaydında aynı sayıda veri alanı.
• Her veri kaydıyla ilgili tüm bilgileri iletmek için diğer veri tablolarına bağlı olmayan veri değerleri ve veri kayıtları.
• Anlaşılması kolay veri değerleri.
• Birlikte gruplandırılmış benzer veri değerleri ile düzenlenen veri alanları.

Düz dosya veritabanları ile ilişkisel olmayan veritabanları arasında iki temel fark vardır.

İlk önemli fark, düz bir dosya veritabanının, veri kaydı başına aynı sayıda veri alanına sahip olması gerekmemesidir. İlişkisel olmayan veritabanları, veri kaydı başına her zaman aynı sayıda veri alanına sahiptir.

Düz dosya veritabanları ile ilişkisel olmayan veritabanları arasındaki ikinci temel fark, düz dosya veritabanlarının veri alanı adları içermesine gerek olmamasıdır. İlişkisel olmayan veritabanları her zaman veri alanı adlarını içerir.

İlişkisel olmayan bir veritabanı, her veri kaydında aynı sayıda veri alanı içeren ve her veri alanının bir adı olan basit bir elektronik dosyadır.

Düz dosya veritabanına benzer şekilde, ilişkisel olmayan bir veritabanını, her veri kaydının genellikle yeni bir satır karakteriyle ayrıldığı bir dizi veri kaydı içeren bir metin dosyası olarak temsil edebilirsiniz. Bir veri kaydındaki her veri alanı, virgül veya sekme karakteri gibi ortak bir karakterle ayrılır. Her veri kaydı aynı sayıda veri alanı içerir.

Hızlı bir şekilde ilişkisel olmayan bir veritabanı oluşturmak için iki yoldan birini kullanın. Bunun bir yolu şudur:

1. Not Defteri’ni başlatın.
2. Her veri alanı adını virgül veya sekme karakteri gibi ortak bir karakterle ayırarak bir dizi veri alanı adı yazın ve Enter tuşuna basın.
3. Her veri alanı değeri virgül veya sekme karakteri gibi ortak bir karakterle ayrılmış olarak bir dizi veri kaydı yazın. Her veri kaydının, veri alanı adlarıyla aynı sayıda veri alanı değerine sahip olduğundan emin olun.
4. Her veri kaydından sonra Enter tuşuna basın.
5. Dosyayı kaydedin.

Diğer yol ise şu:

1. Excel’i başlatın.
2. Bir çalışma sayfasının ilk satırına, her bir veri alanı adını sonraki bir çalışma sayfası hücresinde olacak şekilde bir dizi veri alanı adı yazın.
3. İkinci ve sonraki satırlara, her veri alanı adı için bir veri alanı değeri veya boş değer içeren bir dizi veri alanı değeri yazın.
4. Her bir veri kaydını bir sonraki çalışma sayfası satırına girin.
5. Dosyayı kaydedin.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın