İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

URL Yetkilendirme Modülü – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

URL Yetkilendirme Modülü – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Gizli Yöntemler – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

ASP.NET ISAPI Uzantısı ve ASP.NET Çalışan İşlemi

IIS, statik dosyalara yönelik bir web sunucusudur, dolayısıyla dinamik ASP, ASP.NET, JSP veya PHP dosyalarını işleme yeteneğine sahip değildir. Bununla birlikte, dinamik dosyaları işleyebilen eklentilere izin veren, İnternet Sunucusu Uygulama Programlama Arayüzü (ISAPI) adı verilen genişletilebilir bir çerçeveyi destekler.

IIS, kendi bellek alanında çeşitli ISAPI uzantılarını barındırır ve belirli dosya türlerini belirli uzantılarla eşlemenize olanak tanır. ASP 3.0 sayfası için bir istek gelirse, IIS bunu ASP 3.0 ISAPI uzantısına göndermesi gerektiğini bilir. Bir ASP.NET sayfası (veya ilgili kaynak) için bir istek gelirse, IIS bunu ASP.NET ISAPI uzantısına göndermesi gerektiğini bilir.

Çoğu ISAPI uzantısı, dinamik dosyalarını doğrudan IIS işleminde barındırılan ISAPI uzantısından işler. Bu, ISAPI uzantısındaki bir istisnanın IIS sürecine kadar uzanarak tüm sürecin çökmesine neden olabileceği ve sonuçta IIS yeniden başlayana kadar web sunucusuna tüm erişimi kesebileceği anlamına gelir. 

Microsoft, çekirdek ASP.NET derleme ve yürütme işlevini IIS ve ASP.NET ISAPI uzantısı dışında tamamen farklı bir işlemde çalıştırarak ASP.NET’i IIS işleminin çökmesini önleyecek şekilde tasarladı. Bir ASP.NET isteği için tüm işleme işini fiilen gerçekleştiren harici işlem, yerinde bir şekilde ASP.NET çalışan işlemi olarak adlandırılır.

ASP.NET ISAPI uzantısı, ASP.NET çalışan işleminin başlatılmasından ve izlenmesinden sorumludur. Herhangi bir zamanda, yalnızca sistemdeki işlemci sayısı kadar çalışan çalışan işleminiz olabilir.

Bir işlemciniz varsa, yalnızca bir çalışan işleminiz olabilir. Dört işlemciniz varsa, en fazla dört çalışan işleminiz olabilir. Çalışan işlem çökerse, kilitlenirse veya önceden tanımlanmış performans sınırlarına ulaşırsa, ASP.NET ISAPI uzantısı işlemi sonlandırır ve onun yerine yeni bir çalışan işlem başlatır.

■Not : Teknik olarak, işlemci başına çalışan birden fazla çalışan işleminiz olabilir çünkü ISAPI uzantısı, çalışan işlemin, işlemi sonlandırmadan önce kalan istekleri tamamlamasına izin vermeye çalışır.

Bu, bir ASP.NET uygulamasında ciddi bir hata olması durumunda IIS’nin çalışmaya devam etmesine izin verir. ASP.NET çalışan işlemi başladığında, ASP.NET ISAPI uzantısı, bir hesabın kimliğini doğrulamak ve altında çalışabileceği güvenlik bağlamını tanımlamak için çalışan işleme uygun bir erişim belirteci vermek için Machine.config’deki yapılandırma ayarlarını kullanır. Varsayılan olarak ASP.NET, en az ayrıcalıklı ASPNET/Network Service hesabı altında çalışır.

ASP.NET ISAPI uzantısının, istek için oluşturulan isteği, sunucu verilerini ve erişim belirtecini IIS adlı bir kanal kullanarak çalışan işleme ilettiğine dikkat edin. Sunucu verileri, ASP.NET’te Sunucu, İstek ve Yanıt nesnelerini ayarlamak için kullanılan önemli bilgileri içerir ve erişim belirteci, kimliği doğrulanmış IIS hesabını tanımlar.

Adlandırılmış yöneltme, IIS ve ASP.NET alt işlemi iki ayrı işlemde çalıştığı için kullanılır. İşlemler, işletim sistemi tarafından izole edildikleri için birbirleriyle doğrudan iletişim kuramazlar.

İzolasyon, ASP.NET’in IIS’yi etkilemeden çökmesine izin veren şeydir. Bu nedenle, iki işlem arasındaki iletişim, adlandırılmış bir kanal üzerinden gerçekleşmelidir. Adlandırılmış yöneltmeler, iki işlemin yalıtımlarını korurken bilgileri ileri geri iletmesine izin veren işletim sistemi mekanizmalarıdır.

Bu noktada, istek ASP.NET çalışan sürecinde bulunur ve IIS, isteği yerine getirebilmek için çalışan süreçten bir yanıt bekler. Şimdi çalışan sürecin bir isteği nasıl ele aldığına bir göz atalım.


Google site doğrulama
Google Search Console verification
Search Console mülk kaldırma
Search Console giriş
Search Console Dizine ekleme
Google ping URL
URL kontrol etme
URL Google tarafından kullanılamaz


Uygulama Nesneleri ve İsteğin Güvenlik Bağlamı

ASP.NET çalışan işlemi isteği aldıktan sonra, isteği HTTP boru hattı olarak bilinen bir dizi nesne aracılığıyla yönlendirir. HTTP boru hattındaki tüm nesneler bir HttpApplication nesnesi ile ilişkilidir, bu nedenle HTTP boru hattının ilk sorumluluğu, isteği işlemek için uygun bir HttpApplication nesnesi bulmaktır.

HTTP boru hattındaki ilk nesne, bir Http➥ ApplicationFactory nesnesi tarafından temsil edilen Uygulama Fabrikasıdır. Bu nesne, HttpApplication nesnelerinin havuzlarını oluşturur ve sürdürür.

Bir istek HttpApplicationFactory’den geçtiğinde fabrika, isteğin hangi uygulamayı hedeflediğini belirler ve istek için uygun bir HttpApplication nesnesi alır. HttpApplication nesnesi bir havuzdan gelebilir veya halihazırda mevcut değilse HttpApplication➥ Fabrikasının yeni bir HttpApplication nesnesi oluşturması gerekebilir.

Uygun HttpApplication nesnesini aldıktan sonra ASP.NET, isteği işleyen iş parçacığına uygun bir güvenlik bağlamı atayabilir. Varsayılan olarak, iş parçacığı içinde çalıştığı işlemle aynı güvenlik bağlamını devralır, yani iş parçacığı normalde ASP.NET çalışan işlemiyle aynı güvenlik bağlamını kullanarak çalışır.

Kimliğe bürünmeyi etkinleştirdiyseniz, çalışan işlem, Web.config’deki yapılandırma ayarlarınıza dayalı olarak iş parçacığına bir güvenlik bağlamı atar. Uygulama çapında kimliğe bürünme kullanıyorsanız ASP.NET iş parçacığına uygulama için yapılandırdığınız hesabın güvenlik bağlamını atar. Kullanıcı tabanlı kimliğe bürünme kullanıyorsanız ASP.NET, IIS’den aldığı erişim belirtecini kullanarak iş parçacığına bir güvenlik bağlamı atar.

Daha sonra ASP.NET, Application Factory’den alınan HttpApplication nesnesi için tüm modülleri çalıştırır. HTTP modülü, IHttpModule arabirimini uygulayan bir sınıftır. Sonraki bölümlerde Kimlik Doğrulama, UrlAuthorization ve File➥ Authorization HTTP modüllerini öğreneceksiniz.

URL Yetkilendirme Modülü

URL yetkilendirmesi, bireysel kullanıcılar veya roller için belirli dizinlere erişime izin verme veya erişimi reddetme yeteneği verir. ASP.NET, URL yetkilendirmesi için kimlik ve rol kontrolleri yapmak üzere HttpContext’teki IPrincipal nesnesini kullanır; böylece, Windows Kimlik Doğrulaması kullanıyorsanız Windows hesaplarına veya Form Kimlik Doğrulaması kullanıyorsanız Windows dışı hesaplara dayalı olarak erişim izinlerini tanımlayabilirsiniz.

Gelen bir istek URL yetkilendirmesini geçemezse ve uygulama Windows Kimlik Doğrulaması kullanıyorsa, ASP.NET bir 401 Yetkisiz HTTP hatası oluşturur ve bunu istemciye döndürür. Uygulama, Form Kimlik Doğrulaması için yapılandırılmışsa, ASP.NET kullanıcıyı Web.config’te belirtilen oturum açma sayfasına yönlendirir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın