İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

UriMatcher’ı Kullanma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

UriMatcher’ı Kullanma

Karmaşık Verileri Aktarma

Sorgu Yöntemini Uygulama

Bir içerik sağlayıcıdaki sorgu yöntemi, gelen bir URI’ye ve bir where yan tümcesine bağlı olarak bir satır koleksiyonu döndürmekten sorumludur. Diğer yöntemler gibi, sorgu yöntemi de URI türünü belirlemek için UriMatcher’ı kullanır.

URI türü tek öğeli bir türse, yöntem kitap kimliğini gelen URI’den şu şekilde alır:

1. getPathSegments() kullanarak yol parçalarını çıkarır.
2. Kitap kimliği olan ilk yol parçasını almak için URI’ye indeksler.
Ardından sorgu yöntemi, dönüş sütunlarını belirlemek için Listeleme’de oluşturduğumuz tahminleri kullanır. Sonunda, sorgu imleci arayana döndürür. Bu süreç boyunca sorgu yöntemi, sorguyu formüle etmek ve yürütmek için SQLiteQueryBuilder nesnesini kullanır.

 Ekleme Yöntemi Uygulamak

Bir içerik sağlayıcıdaki ekleme yöntemi, altta yatan veritabanına bir kayıt eklemekten ve ardından yeni oluşturulan kayda işaret eden bir URI döndürmekten sorumludur.

Diğer yöntemler gibi, insert de URI türünü tanımlamak için UriMatcher’ı kullanır. Kod ilk önce URI’nin uygun koleksiyon türü URI’yi gösterip göstermediğini kontrol eder. Değilse, kod bir istisna atar.

Kod daha sonra isteğe bağlı ve zorunlu sütun parametrelerini doğrular. Kod, eksik olmaları durumunda bazı sütunlar için varsayılan değerleri değiştirebilir.

Daha sonra kod, yeni kaydı eklemek için bir SQLiteDatabase nesnesi kullanır ve yeni eklenen kimliği döndürür. Sonunda kod, veritabanından döndürülen kimliği kullanarak yeni URI’yi oluşturur.

Güncelleme Yöntemi Uygulama

Bir içerik sağlayıcıdaki update yöntemi, iletilen where yan tümcesinin yanı sıra iletilen sütun değerlerine dayalı olarak bir kaydı güncellemekten sorumludur. Ardından update yöntemi, süreçte güncellenen satır sayısını döndürür.

Diğer yöntemler gibi update de URI türünü belirlemek için UriMatcher’ı kullanır. URI türü bir koleksiyonsa, mümkün olduğu kadar çok kaydı etkileyebilmesi için where yan tümcesi iletilir. URI türü bir tek kayıt türüyse, kitap kimliği URI’den çıkarılır ve ek bir where yan tümcesi olarak belirtilir. Sonunda, kod güncellenen kayıt sayısını döndürür.

Silme Yöntemi Uygulamak

Bir içerik sağlayıcıdaki silme yöntemi, iletilen where yan tümcesine dayalı olarak bir kaydı silmekten sorumludur. Ardından, silme yöntemi, süreçte silinen satır sayısını döndürür.

Diğer yöntemler gibi, silme de URI türünü belirlemek için UriMatcher’ı kullanır. URI türü bir koleksiyon türüyse, mümkün olduğu kadar çok kaydı silebilmeniz için where yan tümcesi iletilir. where yan tümcesi boşsa, tüm kayıtlar silinir. URI türü bir tek kayıt türüyse, kitap kimliği URI’den çıkarılır ve ek bir where yan tümcesi olarak belirtilir. Sonunda, kod silinen kayıtların sayısını döndürür.


urimatcher example
Content provider
android manifest provider example
content provider in android example
android uri authority
android content provider oncreate
types of content provider in android
content provider in android pdf


URI’leri Anlamak için UriMatcher’ı Kullanma

UriMatcher sınıfından birkaç kez bahsettik; hadi derinlemesine inceleyelim. Bir içerik sağlayıcıdaki neredeyse tüm yöntemler, URI’ye göre aşırı yüklenmiştir. Örneğin, ister tek bir kitabı ister birden fazla kitaptan oluşan bir listeyi almak isteseniz de aynı query() yöntemi çağrılır. Hangi tür URI’nin istendiğini bilmek yönteme bağlıdır.

Android’in UriMatcher hizmet sınıfı, URI türlerini belirlemenize yardımcı olur. İşte böyle çalışır: bir UriMatcher örneğine ne tür URI modellerinin bekleneceğini söylersiniz. Ayrıca her desenle benzersiz bir sayı ilişkilendireceksiniz. Bu kalıplar kaydedildikten sonra, UriMatcher’a gelen URI’nin belirli bir kalıpla eşleşip eşleşmediğini sorabilirsiniz.

Bahsettiğimiz gibi, BookProvider içerik sağlayıcımızın iki URI modeli vardır: biri bir kitap koleksiyonu için, diğeri ise tek bir kitap için. Listeleme’deki kod, UriMatcher kullanarak bu kalıpların ikisini de kaydeder. Bir kitap koleksiyonu için 1 ve tek bir kitap için 2 ayırır (URI modellerinin kendileri kitaplar tablosunun meta verilerinde tanımlanır).

Eşleştirme yönteminin daha önce kaydedilen aynı sayıyı nasıl döndürdüğüne dikkat edin. UriMatcher’ın yapıcısı, kök URI için kullanmak üzere bir tamsayı alır. UriMatcher, URL’de ne yol segmentleri ne de yetkililer yoksa bu sayıyı döndürür.

UriMatcher, kalıplar eşleşmediğinde de NO_MATCH döndürür. Kök eşleştirme kodu olmayan bir UriMatcher oluşturabilirsiniz; bu durumda Android, UriMatcher’ı dahili olarak NO_MATCH olarak başlatır. Bunun yerine Listeleme’deki kodu şu şekilde yazabilirdiniz.

Bir içerik sağlayıcı, veritabanındaki soyut bir sütun kümesi ile gerçek bir sütun kümesi arasında aracı görevi görür, ancak bu sütun kümeleri farklılık gösterebilir. Sorguları oluştururken, bir müşterinin belirttiği where-clause sütunları ile gerçek veritabanı sütunları arasında eşleme yapmalısınız. Bu projeksiyon haritasını SQLiteQueryBuilder sınıfının yardımıyla ayarlarsınız.

İşte Android SDK belgelerinin, QueryBuilder sınıfında bulunan public void setProjectionMap(Map columnMap) eşleme yöntemi hakkında söyledikleri.

Temel verileriniz bu şekilde ortaya çıktığında, Android Platformundaki herhangi bir uygulama bundan faydalanabilir. Süreç sınırlarından bağımsız olarak, URI’leri kullanarak verilere erişme ve verileri güncelleme yeteneği, tanımladığımız mevcut hizmet merkezli, bulut bilgi işlem ortamına tam olarak ayak uydurur. Bir sonraki bölümde niyetleri ele alacağız.

Android, birden çok fikri bir niyet kavramına katlar. Uygulamanızdan diğer uygulamaları çağırmak için niyetleri kullanabilirsiniz. Uygulamanızdan dahili veya harici bileşenleri çağırmak için niyetleri kullanabilirsiniz.

Başkalarının yayınla ve abone ol modeline benzer bir şekilde yanıt verebilmesi için olayları yükseltmek için niyetleri kullanabilirsiniz. Eylemleri temsil etmek için niyetleri kullanabilirsiniz.

En basit düzeyde niyet, Android’e başlatmasını söyleyebileceğiniz bir eylemdir. Android’in çağırdığı eylem, o eylem için neyin kaydedildiğine bağlıdır.

Buradaki kayıt sadece bir aktiviteyi değil, aynı zamanda o aktiviteyi başlatmak için kullanabileceğiniz bir eylemi de içerir. Etkinlik tasarımcısı genellikle eylem için bir ad seçer ve bu eylemi, bu etkinlik için bir amaç filtresinin parçası olarak belirtir.

Bölümün geri kalanını incelerken, bu amaç filtreleri hakkında daha fazla bilgi edinme şansınız olacak. Etkinliği ve bir eyleme karşı kaydını belirttiğinize göre, bu BasicViewActivity’yi çağırmak için bir niyet kullanabilirsiniz.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın